Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:54

Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde laurul pe 10 Feb 2018, 19:15

Sly_Fox scrie:Semi-magnum, demi-magnum, baby-magnum, toate sunt denumiri comune utilizate de către firmele producătoare de muniții. În fapt nu sunt cartușe magnum ci sunt cartușe standard cu tubul de 70 ce au încărcături mărite de alice ( în general 40-42 grame față de cele 32-36 grame întâlnite la cartușele ce nu au inscripționate asemenea denumiri pompoase).

Clujene
Ia aminte ce zice hodorogu asta....
Capul lui a mai fost la niste cururi de baba....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde wolfff pe 10 Feb 2018, 20:16

Clujeanul scrie:Ce-i asa de "extraordinar" si de "minunat" la grupaj?

:shock: :shock: :shock:


simplu,la impact cu tinta,alicele sunt foarte grupate,nu imprastiate spre deosebire de alte marci...
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Clujeanul pe 11 Feb 2018, 05:50

Eu prefer cartuse mediocre, cu grupaj mediocru si cu efect normal in tinta. Dar eu sunt tot foarte norocos la tras cu cartuse mediocre, de mai mult de 25 de ani...

Am auzit ca nu se mai fabrica Cheddite cu JK6.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde wolfff pe 11 Feb 2018, 07:46

hai sa nu fim ironici sau mi se pare mie...insa aici incercam sa dezbatem pareri despre experientele avute cu anumite tipuri de munitie si atat.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde pipabh pe 11 Feb 2018, 09:25

wolfff scrie:hai sa nu fim ironici sau mi se pare mie...insa aici incercam sa dezbatem pareri despre experientele avute cu anumite tipuri de munitie si atat.

Ce nu ai inteles? Nu se tine cont de nimic! "pe cap de cat mai multe ori!" Asta-i scopul sa aratam cat de cocosi suntem!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Clujeanul pe 11 Feb 2018, 19:12

Scuze!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde pipabh pe 11 Feb 2018, 19:37

Clujeanul scrie:Am auzit ca nu se mai fabrica Cheddite cu JK6.

De la ei de pe site am dedus ca produc trei tipuri de pulbere : drago, aquila si granular fiecare cu cateva modele. Nu stiu care dintre ele se apropie de JK6!
http://www.chedditeitaly.com/en/polveri.php
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Clujeanul pe 11 Feb 2018, 19:54

Nu stiu daca produceau ei JK6/8.
Acuma vad in oferta cartuse CH6, probabil similare cu JK.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde the_mav pe 11 Feb 2018, 22:06

E un buton magic in dreapta sus numit cautare... face minuni si afuce raspunsuri la 99% din intrebari
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Clujeanul pe 12 Feb 2018, 09:47

Inca o data, scuze!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde popaliviu pe 13 Apr 2021, 19:56

Știe cineva dacă este bună muniția asta cu înveliș de hârtie și bură de pâslă
Sellier & Bellot? Sunt niște oferte de 1000 cartușe la 250 €
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Skyler pe 11 Mai 2021, 10:15

Mai foloseste cineva munitia de la Rio? Am fost sambata la talere si toata lumea folosea B&P EasyShot, inclusiv eu aveam din astea, doua magazine mi le-au recomandat, dar am zis sa trec si pe la Amis daca tot imi era in drum si am luat o cutie de Rio cu 28g. La cat de prost trag eu, doar 4 talere am ratat cu astea de la Rio, dar de EasyShot nu prea vreau sa povestesc :lol: Sunt eu subiectiv sau chiar sunt bunicele?
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2021, 12:14

popaliviu scrie:Știe cineva dacă este bună muniția asta cu înveliș de hârtie și bură de pâslă
Sellier & Bellot? Sunt niște oferte de 1000 cartușe la 250 €

O muniție pentru cei nostalgici, să-și aducă aminte cum erau cartușele pe vremuri. Acest sortiment este considerat unul ecologic și poate fi întâlnit și la alți fabricanți de muniții. Cartușele sunt destinate vânătorilor clasici, cu mult simț ecologic, pentru acești clienți au fost gândite.
Performanțele muniției sunt în standardele vremurilor ante '90, când nu erau prea răspândite munițiile ce utilizau pulberi speciale adaptate la sezoanele climatice, bure cu profil special gândite să țină alicele grupate până la distanțe mai mari etc. Cu un asemenea cartuș te poți duce liniștit la un fazan, sitar, prepeliță, la picior cu câinele de aret, sau poți merge la un pasaj la gugu, turturică sau porumbel gulerat, unde se trage de obicei în scurt, cu șanse bune de a dobândi vânatul respectiv.
Pentru sezonul de iarnă, la iepuri în câmp deschis, rațe și gâște la baltă, vulpe la pândă sau goană, este de preferat o muniție mai modernă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2021, 12:25

Skyler scrie:Mai foloseste cineva munitia de la Rio? Am fost sambata la talere si toata lumea folosea B&P EasyShot, inclusiv eu aveam din astea, doua magazine mi le-au recomandat, dar am zis sa trec si pe la Amis daca tot imi era in drum si am luat o cutie de Rio cu 28g. La cat de prost trag eu, doar 4 talere am ratat cu astea de la Rio, dar de EasyShot nu prea vreau sa povestesc :lol: Sunt eu subiectiv sau chiar sunt bunicele?

Era pe timpuri un slogan prin care se făcea publicitatea sucurilor Rio. Acest slogan suna cam așa: "Sete eu îți spun adio, sete eu rămân cu Rio". Băutura răcoritoare era de calitate îndoielnică, dar lăudată foarte. Așa și cu Rio versus B&P.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde popaliviu pe 11 Mai 2021, 17:48

Sly_Fox scrie:
popaliviu scrie:Știe cineva dacă este bună muniția asta cu înveliș de hârtie și bură de pâslă
Sellier & Bellot? Sunt niște oferte de 1000 cartușe la 250 €

O muniție pentru cei nostalgici, să-și aducă aminte cum erau cartușele pe vremuri. Acest sortiment este considerat unul ecologic și poate fi întâlnit și la alți fabricanți de muniții. Cartușele sunt destinate vânătorilor clasici, cu mult simț ecologic, pentru acești clienți au fost gândite.
Performanțele muniției sunt în standardele vremurilor ante '90, când nu erau prea răspândite munițiile ce utilizau pulberi speciale adaptate la sezoanele climatice, bure cu profil special gândite să țină alicele grupate până la distanțe mai mari etc. Cu un asemenea cartuș te poți duce liniștit la un fazan, sitar, prepeliță, la picior cu câinele de aret, sau poți merge la un pasaj la gugu, turturică sau porumbel gulerat, unde se trage de obicei în scurt, cu șanse bune de a dobândi vânatul respectiv.
Pentru sezonul de iarnă, la iepuri în câmp deschis, rațe și gâște la baltă, vulpe la pândă sau goană, este de preferat o muniție mai modernă.


Am fost alaltăieri la poligon să mai exersez la iepurele în fugă. Am trecut pe la magazin, am luat o cutie de cartușe calibrul 16, când deschid cutia, surpriză: exact ce am întrebat mai sus. Muniția cu înveliș de carton :)) trebuie să-i dau de cap la presă că în magazine nu găsesc mai mult de 2-3 sortimente calibrul 16. De obicei 3mm, 3.5mm și proiectil unic. Foarte rar mai dau de 2.8mm, Iar la poligonul de lângă mine e permis doar cu alice de 2.4 mm. :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Septimiu pe 12 Mai 2021, 07:50

Am luat si eu pe la inceputul anului 2 cutii de Rio pentru ca BP Easy Shot am gasit numai 3 cutii. Din pacate nu am apucat sa ajung la talere sa vad cum se comporta dar din ce imi spunea armurierul de la magazinul de la Oradea, de unde le-am cumparat, ar trebui sa mearga destul de bine. El zicea ca a facut ceva teste comparative cu difertite marci de munitie si rezultatul a fost publicat in revista Vanatorul si Pescarul dar nu mai stiu numarul. Poate isi aminteste cineva...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde popaliviu pe 31 Aug 2021, 00:44

E bună muniția asta NSI? Pe la magazine în Salzburg mi se prezintă ca premium și foarte bună. Aici pe forum Am găsit puține informații. Am luat 2 cutii să le fac proba.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde pipabh pe 31 Aug 2021, 06:30

popaliviu scrie:E bună muniția asta NSI? Pe la magazine în Salzburg mi se prezintă ca premium și foarte bună. Aici pe forum Am găsit puține informații. Am luat 2 cutii să le fac proba.

Fa-le proba si apoi review despre ele! Am tras cu NSI si mie mi se pare ca e munitie foarte buna! Din pacate mai rara prin magazine...
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde ventura pe 31 Aug 2021, 06:42

O munitie foarte buna. NSI Quattro 2,4 cal.12, 24 g
Am tras multa vreme cu ea la talere, apoi la turturica.
Viteza extraordinara.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde popaliviu pe 05 Oct 2021, 14:21

pipabh scrie:
popaliviu scrie:E bună muniția asta NSI? Pe la magazine în Salzburg mi se prezintă ca premium și foarte bună. Aici pe forum Am găsit puține informații. Am luat 2 cutii să le fac proba.

Fa-le proba si apoi review despre ele! Am tras cu NSI si mie mi se pare ca e munitie foarte buna! Din pacate mai rara prin magazine...


Foarte bună muniția asta din poza de mai sus, doar ca m-a cam zguduit un pic. Dar nu am ratat nimic cu ea :-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 05 Oct 2021, 15:47

O fi de la muniție, dar mai contează și mâna sigură și ochiul ager. Când ești tânăr, bățos, ager și în putere, toate cartușele sunt bune. Când te caută secolul trecut că nu te mai găsește, când ajungi să-ți tremure ciolanele, să vezi ca prin sită și să uiți să bagi cartușe pe țeavă, să dea naiba dacă se găsește vreo muniție ca lumea, că doar nu ești tu de vină de numeroasele ratări.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde popaliviu pe 05 Oct 2021, 20:59

Sly_Fox scrie:O fi de la muniție, dar mai contează și mâna sigură și ochiul ager. Când ești tânăr, bățos, ager și în putere, toate cartușele sunt bune. Când te caută secolul trecut că nu te mai găsește, când ajungi să-ți tremure ciolanele, să vezi ca prin sită și să uiți să bagi cartușe pe țeavă, să dea naiba dacă se găsește vreo muniție ca lumea, că doar nu ești tu de vină de numeroasele ratări.


Am fost acum 2 săptămâni să mă antrenez puțin la talere, poate de-aia. Că în fondul de vânătoare, am prins anul trecut 1 zi deschiderea, iar anul ăsta sâmbătă, duminică și luni.
Apropo, am doborât un cocoș și am frânt arma să schimb cartușul tras. Când am dat drumul la cartuș pe țeavă, a zburat din spatele meu alt cocoș, pe care deasemenea l-am trimis într-un loc mai liniștit.
Câinii mei de 1 an și unul de 6 luni, pe care i-am scos duminică prima dată la vânătoare, care mergeau pe urmele mele în șir indian, au pontat ceva ca prin minune în spatele meu pe marginea unui canal de desecare. A zburat imediat, ce inițial am crezut că este cocoș, pentru că îmi lucea soarele fix în ochi, după ce am dat drumul la foc am realizat, că era de fapt o găină... păcat, mi-a părut și îmi pare rău.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate