Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:18

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Johnny_r0 pe 31 Dec 2017, 19:37

La multi ani!

Sunt in cautarea unei lunete de panda si dibuit si am mici nelamuriri in alegerea dimensiunii lentilei de intrare.

50 vs 56

care ar fii avantajele uneia si dezavantajele celeilalte.

Bugetul este undeva la 1000-1200 E.

Astept si sugestii.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde AXP pe 01 Ian 2018, 14:01

Cu cat este mai mare lentila obiectivului, cu atat va prelua mai multa lumina si va oferi o imagine mai clara, mai ales in conditii de lumina slaba. Pe de alta parte, uzual, un diametru mai mare inseamna greutate mai mare, care poate afecta in oarecare masura manevrabilitatea armei, insa asta depinde si de greutatea armei la care este atasata luneta si de conformatia fizica, obisnuinta si gusturile vanatorului.
Alte aspecte importante, care ar trebui sa primeze sunt tipul, si implicit calitatea sticlei, care este foarte importanta si nu in ultimul rand, tratamentul sticlei, lentilele tratate cu mai multe straturi pot oferi imagini mai clare si mai luminoase.
Cateva lunete din zona respectiva sau apropiata de pret, sunt: Delta Titanium, Nikko Stirling Ultimax, Meopta MeoStar, Minox ZE 5i, IOR Hunting, Schmidt&Bender Hungaria, Docter V6, Leupold VX-5HD, Kahles Helia 5, Zeiss Conquest V6, Schmidt&Bender Klassik, ordinea fiind doar una aproximativ crescatoare a pretului. Fiecare au plusuri, sau minusuri in raport cu celelalte, pe caracteristici, in final alegerea depinde de client, functie de gusturi, afinitati, prioritati si nevoi. Aceste sunt cateva optiuni, discutand de lunete noi, daca luam in calcul si lunete “second hand”, optiunile se inmultesc, ..., in zona respectiva de pret, se poate gasi Zeiss Victory, Swarovki Z4, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Blue pe 24 Apr 2018, 18:09

Buna ziua, am nevoie de un sfat pentru achizitia unei lunete la aproximativ 400-500 euro. Adica cea mai buna optiune care s-ar incadra in aceasta suma.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde pipabh pe 24 Apr 2018, 19:14

Blue scrie:Buna ziua, am nevoie de un sfat pentru achizitia unei lunete la aproximativ 400-500 euro. Adica cea mai buna optiune care s-ar incadra in aceasta suma.

Colegu, subiect "zbatut " si 'razbatut" pe forum. Doar partea cu bugeul e prea putin, Ce vanatoare, cu punct fara punct etc etc etc.....
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde AXP pe 24 Apr 2018, 21:20

Blue scrie:Buna ziua, am nevoie de un sfat pentru achizitia unei lunete la aproximativ 400-500 euro. Adica cea mai buna optiune care s-ar incadra in aceasta suma.


La bugetul precizat, nu sunt foarte multe optiuni pentru lunete noi, ..., cum spunea un coleg mai sus, in solicitare sunt oferite putine date de intrare, ... Pentru ce tip de vanatoare? Cu sau fara punct luminos? Luneta noua sau second hand? Magnificatie fixa sau variabila? Asa, generic, la o prima vedere ar fi in zona de buget, lunete din gama:
Nikko Stirling Diamond, Nikon Prostaff 7, Leupold VX-R, ...
http://armevanatoare.ro/lunete-arme/186 ... inate.html
https://elitehunting.ro/categorie-produ ... vanatoare/
Sigur, optiuni sunt mai multe, ..., am enumerat cateva, in zona de buget precizata, pe care am si avut ocazia sa pun mana, sa arunc macar o privire prin ele si sa consider, in perceptia mea personala, ca sunt macar rezonabile.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde laurul pe 25 Apr 2018, 07:48

Blue scrie:Buna ziua, am nevoie de un sfat pentru achizitia unei lunete la aproximativ 400-500 euro. Adica cea mai buna optiune care s-ar incadra in aceasta suma.

Bushnell Elite SH din seriile 3200 sau 4200.
Poate ne spui si la ce ai de gand sa o folosesti?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Blue pe 25 Apr 2018, 22:44

Buna seara si scuze pentru ca am fost foarte telegrafic.
Luneta o voi folosi pentru panda, la distante 3-4-500 m si ar fi bun un punct luminos(mai ales la crepuscul).
Magnificatia probabil variabila, pentru ca nu am prea vazut lunete cu magnificatie mai mare si sa nu fie variabila.
M-am uitat prin Leupold, imagine clara si luminoasa, insa cred ca nu ma prea incadrez la buget.
Redfield nu sriu ce fel de marca si de ce calitate sunt.
La lunetele la mana a 2-a din cate am mai auzit si eu de pe la vanatori vechi este o afacere foarte riscanta.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde pipabh pe 26 Apr 2018, 05:37

Blue scrie:Buna seara si scuze pentru ca am fost foarte telegrafic.
Luneta o voi folosi pentru panda, la distante 3-4-500 m si ar fi bun un punct luminos(mai ales la crepuscul).
Magnificatia probabil variabila, pentru ca nu am prea vazut lunete cu magnificatie mai mare si sa nu fie variabila.
M-am uitat prin Leupold, imagine clara si luminoasa, insa cred ca nu ma prea incadrez la buget.
Redfield nu sriu ce fel de marca si de ce calitate sunt.
La lunetele la mana a 2-a din cate am mai auzit si eu de pe la vanatori vechi este o afacere foarte riscanta.

Buna dimineata, dupa cum pare nu ai mai tras cu arma cu luneta. REPET, ASA PARE! Inainte de toate trebuie sa mergi pe o sosea in linie dreapta , sa masori 400-500m si sa vezi ce inseamna! sa poti trage la distantele mentionate trebuie muuuuuuuuuuullllllllllllllltttttttttt antrenament. Nu sunt multi vanatori pe plaiurile mioritice sa traga bine si constant la 400-500m! Doar daca nu esti deja ceva supertragator si atunci nu intrebai de luneta niste muritori de rand.
Pe ce arma doresti sa montezi luneta?
O varianta la acest buget este Delta, o luneta cinstita si cu care faci treaba buna dar si asta SH!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde AXP pe 26 Apr 2018, 06:03

Blue scrie:Buna seara si scuze pentru ca am fost foarte telegrafic.
Luneta o voi folosi pentru panda, la distante 3-4-500 m si ar fi bun un punct luminos(mai ales la crepuscul).
Magnificatia probabil variabila, pentru ca nu am prea vazut lunete cu magnificatie mai mare si sa nu fie variabila.
M-am uitat prin Leupold, imagine clara si luminoasa, insa cred ca nu ma prea incadrez la buget.
Redfield nu sriu ce fel de marca si de ce calitate sunt.
La lunetele la mana a 2-a din cate am mai auzit si eu de pe la vanatori vechi este o afacere foarte riscanta.


Magnificatie fixa: Schmidt & Bender Hungaria 6x42, Schmidt & Bender Klassik 10x42
viewtopic.php?f=125&t=17784
https://www.optics-trade.eu/en/schmidt- ... 10x42.html

Leupold VX-R 3-9×40, circa 600€, Leupold VX-3 3.5-10x40, circa 640€
https://elitehunting.ro/produs/luneta-d ... -r-3-9x40/

Nikko Stirling Diamond 3-9x42, 3-12x56, circa 400€.
http://armevanatoare.ro/lunete-arme/186 ... inate.html

Delta Titanium 2,5-10x56, circa 540€.
https://www.spy-shop.ro/echipamente-opt ... delta.html

Lunete second gand se gasesc si bune sau chiar foarte bune, nu toata lumea este lipsita de buna credinta si pusa pe pacaleli.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Apr 2018, 09:56

Blue scrie:Buna seara si scuze pentru ca am fost foarte telegrafic.
Luneta o voi folosi pentru panda, la distante 3-4-500 m si ar fi bun un punct luminos(mai ales la crepuscul).

Ești cumva sniper prin forțele regale britanice sau în armata canadiană? Că numai aia fac așa antrenamente pe la distanțe din astea de 500 metri, atunci când se plictisesc. Când sunt serioși se întind la peste 2 kilometri. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde AXP pe 26 Apr 2018, 10:38

Sly_Fox scrie:
Blue scrie:Buna seara si scuze pentru ca am fost foarte telegrafic.
Luneta o voi folosi pentru panda, la distante 3-4-500 m si ar fi bun un punct luminos(mai ales la crepuscul).

Ești cumva sniper prin forțele regale britanice sau în armata canadiană? Că numai aia fac așa antrenamente pe la distanțe din astea de 500 metri, atunci când se plictisesc. Când sunt serioși se întind la peste 2 kilometri. :mrgreen:


De ce esti rau, vulpoiule si il impungi pe om? :D :))
Stii tu bine ca e boala grea, aproape fenomen de molima la inceputuri, ... multi incepatori se vad devenind "pui de sniper", ..., insa dupa un an doi de umblat pe coclauri si vanatoare, cand vad ce inseamna in realitate sa tragi la 200m se calmeaza singuri, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde laurul pe 26 Apr 2018, 18:07

Blue scrie:
Luneta o voi folosi pentru panda, la distante 3-4-500 m si ar fi bun un punct luminos(mai ales la crepuscul).

Cu scuzele de rigoare ca m-am bagat, parasesc aceasta discutie. @-) @-) @-)
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ray pe 26 Apr 2018, 20:20

vrei sa ne spui pe ce arma va fi montata luneta asta ideala de 500 de euroi cu care speri sa impusti vanat la 300-500 de metri? :roll: :ymsick:
bietele animale....... :cry:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ray pe 26 Apr 2018, 20:29

Cu scuzele de rigoare ca m-am bagat, parasesc aceasta discutie. @-) @-) @-)[/quote]
@ Laurul
ai dreptate, e un subiect pentru " Monkey Planet "
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde yoghi pe 26 Apr 2018, 22:18

Blue scrie:Buna seara si scuze pentru ca am fost foarte telegrafic.
Luneta o voi folosi pentru panda, la distante 3-4-500 m si ar fi bun un punct luminos(mai ales la crepuscul).
Magnificatia probabil variabila, pentru ca nu am prea vazut lunete cu magnificatie mai mare si sa nu fie variabila.
M-am uitat prin Leupold, imagine clara si luminoasa, insa cred ca nu ma prea incadrez la buget.
Redfield nu sriu ce fel de marca si de ce calitate sunt.
La lunetele la mana a 2-a din cate am mai auzit si eu de pe la vanatori vechi este o afacere foarte riscanta.


Cu 500E te incadrezi doar la Bushnel noua.
sau Meopta second sau IOR second.
cu magnificatia e simplu ..Nu te lua dupa astia invidiosi ....iei ceva cu 3-12X si daca tinta e la 500m luneta o apropie la 41m.Deci acum sa fim corecti la 41m oricine e in stare sa loveasca o cutie de chibrite.
Bine acu mai e si faptul ca se mai misca putin reticulul pe cutie .trebuie sa exersezi de 4-5ori

bafta! **==
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Blue pe 26 Apr 2018, 22:49

Cu scuze anticipate daca ranesc sentimentele cuiva, dar pare a fi chiar "monkey planet" la ce gasca de mistocari rautaciosi vad ca sta calare pe tastaturi pe aici !!
Va rog sa ma scuzati, am crezut ca este un forum aici in care se poate discuta....
Iar daca vorbim de distante nu stiu ce va dati atata ochii peste cap si va puneti poalele-n brau: un prieten a luat primul vanat la 300-350 metri. Cea mai mare distanta cu "confirmed kill" este peste 3500 m. Da, e un militar si cu o arma si o luneta deosebita, dar un om!!
Deci de ce lesinati atata cand auziti de 300 400 sau 500 de metri ?!?!
Multumesc pentru informatii @pipabh si @AXP.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde AXP pe 27 Apr 2018, 19:04

Imi pare rau ca te simti lezat de niste glume nevinovate, multumim pentru informatia cu "confirmed kill", ... cred ca eram incapabili sa o aflam fara ajutor, ... Lasand ironiile deoparte, eu zic sa nu amestecam povestile de “sniper” cu cele de vanator domestic, pentru ca sunt chestii total diferite. Un fost militar, lunetist intr-o tara NATO, povestea ca avea trase in perioada activa, asa generic, circa 25000 cartuse/an, asa ca se compara lucruri total diferite, ..., pardon de expresia populara, incurcam sula cu prefectura, ...
Sunt cativa colegi de forum, care au pasiunea aceasta de “long range”, si au rezultate constante, la peste 1km, ..., poate ca unii dintre ei vor fi dispusi sa povesteasca cata ceva, ..., de fapt daca rasfoiesti suficient forumul, vei gasi din povestile lor, ...
Pentru vanatoare, nu este imposibil de atins cei 400-500 de metri, enuntati de tine dar poti discuta despre asa ceva dupa ce la o distanta de 200m, reusesti in mod constant sa lovesti o jumatate de coala A4 (minim 4 din 5), sau vorba unui alt coleg, functie de preferinte, se poate si cu un pachet de tigari. Altfel este doar un fel de can-can sau loz in plic, …, a trage la distanta de 300-400 m (cu corectii bine gestionate) dupa un animal (nu tinta de carton), pe care doar sa-l ranesti (sa-i rupi un picior), si care se chinuie pe undeva zile intregi sa isi dea ultima suflare (in urma unei septicemii), nu este o problema de dat “ochii peste cap”, ci este o problema de mai mult sau mai putin discernamant, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde zforis pe 01 Mai 2018, 02:05

Cum se poate evalua / identifica un vanat care se afla la 500m ? Vier sau scroafa, tap trofeu sau selectie? Putem presupune ca 90% din situatii sunt conditii de lumina nefavorabile, vegetatie, etc... Poate cu un binoclu de 2000 EUR ? De tras e simplu...Cu orice luneta 10x se poate trage, se comporta ca si cum ai trage pe catare la 50m.

Sa tragi la poligon la 500m (daca am avea unde), e una, ai timp, tinta este fixa, este 100% ca nu se misca in urmatoarea secunda. La vanatoare e alta... Cel putin la mine, imi bate inima ca sare din piept... Poate cu timpul se va schimba situatia (sper ca nu, ca imi place :oops: ).

500m este o distanta uriasa. Intre tine si tinta poate sa fie si altceva, de ex. un taran care lucra pe camp, sau trece o caruta intre tine si tinta la 250m intre 2 lanuri de grau, si nu-l vezi, sau dupa tinta o turma de oi la 750 de metri. Daca gresesti traiectoria / corectia / clickurile, glontul poate sa ajunga depaaarte de tot...

Teoretic cu orice luneta cu magnificatie minima de 10 este OK. Practic mai trebuie un binoclu foarte performant ca sa identifici exact vanatul . Mai trebuie un bipod, un saculet, o masa si un scaun / sau tragi de pe burta, munitie (constanta) care sa dezvolte energie suficienta la distanta respectiva, si mult antrenament.

De ex. munitia (teoretic) RWS KS 9.7 grame .30-06 la 500 m dezvolta ~1050J si ajunge la tinta in 0.8 secunde, suficient pentr un caprior. Pe urma la aceasta distanta conteaza directia si viteza vantului, altitudinea / presiunea atmosferica / temperatura si umiditatea. Ar mai fi si directia de tragere: de jos spre sus, sau de sus in jos, iar acolo sunt 2 teorii, una contrazice cealalta, dar in practica niciuna nu functioneaza. Ar mai fi si temperatura pulberii, dar asta nu are rost, ca iese tabel balistic total diferit si oricum nu ai cu ce masura.

Un elefant se poate nimeri totusi la distanta asta... dar ce rost are?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde zforis pe 01 Mai 2018, 02:18

Ah, era sa uit, mai trebuie un telemetru performant... Ca sa sti ca nu e 450 ci 500, conteaza! Poate fi incorporat acest telemetru in binoclu...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde tehărău pe 01 Mai 2018, 19:53

Blue scrie:Cu scuze anticipate daca ranesc sentimentele cuiva, dar pare a fi chiar "monkey planet" la ce gasca de mistocari rautaciosi vad ca sta calare pe tastaturi pe aici !!
Va rog sa ma scuzati, am crezut ca este un forum aici in care se poate discuta....
Iar daca vorbim de distante nu stiu ce va dati atata ochii peste cap si va puneti poalele-n brau: un prieten a luat primul vanat la 300-350 metri. Cea mai mare distanta cu "confirmed kill" este peste 3500 m. Da, e un militar si cu o arma si o luneta deosebita, dar un om!!
Deci de ce lesinati atata cand auziti de 300 400 sau 500 de metri ?!?!
Multumesc pentru informatii @pipabh si @AXP.


@Blue,
Am lecturat topicul incepand de la intrebarea pusa de tine si pana la postarea citata mai sus. La niste supozitii nerealiste (ale tale), colegii raspund. E adevarat, unii o fac usor ironic, dar politicos. De ani de zile ne chinuim sa pastram standardul acesta. Nu e nivel de "Dilema Veche" dar nici nu lasam garda jos. Cand observam vreo "gasca de mistocari rautaciosi" luam atitudine. Daca te-a lezat ceva sau cineva, da te rog ceva citate ca sa le atragem atentia, punctual. Daca e vorba doar de intepaturi fine, de astea avem parte toti, si pe forum si la vanatoare. Ca asa sunt vanatorii. N-ai decat sa empatizezi sau sa-ti cauti alte "gasti".

Am un binoclu Zeiss Victory T*FL RF cu BIS si o luneta Zeiss Victory 2.5 - 10 x42. Si ma uit in spatele casei, saptamanal, la niste ciute + un cerb, la niste mistreti si zilnic la cai si vaci. Distanta e aia de care zici tu: 300-600 m. Ca sa vad la ce ma uit, trebuie sa le sprijin. Chiar si asa, la 600 m sare punctul lunetei pe tot calul. N-as da drumul la foc nici daca as avea binoclul montat pe arma. Nici la 300 m nu sta punctul teapan. Sa iti mai zic si de programul ala balistic, cat cade glontul pe la distantele alea? De aia sunt si colegii ironici. Ca nu face sa te joci cu durerea animalului.
Sniperii aia, asa sunt antrenati. Sa incerce. Ca in teatrele de operatiuni militare, viata si durerea umana valoreaza cat ceapa degerata. Dar vanatorii gandesc altfel...

Eu le multumesc tuturor celor ce ti-au raspuns. Au facut-o bine!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Alexandru 26 pe 29 Iul 2018, 20:36

Oare sa facut o reactualizare a clasamentului d3 lunete mentionate la inceputul discutiei?
Alexandru 26
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Iul 2018, 18:30

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde laurul pe 29 Iul 2018, 21:25

Alexandru 26 scrie:Oare sa facut o reactualizare a clasamentului d3 lunete mentionate la inceputul discutiei?

Ia incearca tu sa treci pe la prezentari, si apoi sa ne impartasesti din experienta proprie cam care ar fi topul tau personal...
Si ca tot iti raspund, pentru porcii aia din delta care put, poti face voluntariat, lobby etc. Ca de chibiti care arata cu degetul lumea s-a cam saturat.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde liviur pe 08 Aug 2018, 06:45

Colegii au fost rai cu tine, tu doar vrei sa pandesti animalele la 300-500m, nu sa si tragi ! :D
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde sece4u20 pe 14 Oct 2018, 21:34

Mno. Citit 4-5 pagini de la inceputul topicului si pierdut si dramul de incredere care il mai aveam la inceput ca o sa gasesc raspuns la intrebarea/povestea mea. Dupa cum unii stiu alti nu, mi-am luat un savage axis hardwood 30.06 cu luneta din fabrica weaver kaspa 3-9-x40. Din primul post inteleg ca este buna ca raport calitate/pret dar nu ar fi chiar buna pentru goana. Pana aici totul in regula. Incep si ma uit la aimpoint h2. Frumos tare pe helixuri si blasere ma uit si la pret :shock: ii mai arat si nevestemii :-w m Mno poate m-as baga la unu fara sa stie ea dar si 3000 de cocos e salariu pe o luna jumate. Si acum intrebarea ce alternative avem la red dot sa mearga pe prinderea lunetei din fabrica la un pret sa zic un pic mai accesibil???
Va multumesc.
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ventura pe 14 Oct 2018, 21:56

Delta. Vorbește tot cu Radu Bichis pentru el.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde sece4u20 pe 14 Oct 2018, 22:03

scuze dar nu pot edita postul de mai sus. daca este cineva din imprejurimi si are diferite tipuri de red dot-uri si ma poate lasa sa arunc si eu un ochi in ele. dau o bere!
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Zeres Ciprian pe 15 Oct 2018, 06:15

Sti cum e cu luneta? E cum te inveti. Eu trag cu 3-12x56 de 10 ani la goana, panda. Depinde de mai multi factori daca merita un red dot sau o luneta de goana, daca o sa mergi in goana, daca de obicei, standurile sunt in zone indesite sau in padure rara, etc.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde sece4u20 pe 15 Oct 2018, 08:45

vara nu dorm, noaptea nu am somn:
se da urmatoarea lista din care trebuie aleasa una:
1.MEOPTA MEOSIGHT III 30 -1000 ron ( aici este si meopta II si III 50 si altele in plaja asta de preturi nu vad diferenta intre ele :P)
2.DELTA COMPACTDOT HD 28 800ron
3.DELTA COMPACTDOT HD 36 850ron
4.SPARC II VORTEX SPC-402 990`ron
5.BUSHNELL RED DOT TROPHY 1X25 700 ron
6.CROSSFIRE VORTEX CF-RD1 750ron
7. RED DOT SIGHT GECO 1X20 950ron
cam astea ar fi la un buget accesibil zic eu. se mai poate 2-300 ron in plus dar cam atata:P
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Oct 2018, 23:20

Jucărelele acestea parcă nu cadrează cu topicul. Parcă se vorbea de lunete nu de "dot-uri". Pentru astea sunt topicuri separate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde NightSirc pe 14 Aug 2019, 09:43

Salutare colegi,

Nu sunt nou pe forum dar am nevoie de experienta si cunostintele voastre in alegerea corecta pentru PANDA.
Detin in urma sfaturilor voastre 2.5-10x40 de la bushnell(seria 4200) care inca se mentine dupa atatia ani ca o luneta buna(excelenta in gama ei de pret) dar vreu ceva si mai bun acum, tinta fiind luminozitate maxima!.

Datele de intrare suna astfel( la ce stiu ca vreau):
- iluminare de noapte (obligatoriu doar un punct sau ceva foarte mic)
- variabila ca suntem in secolul lor, de preferat: 2,5-...x56 (SFP pentru ca vreau reticol fix)
- buget, in jur de 1000euro, momentan consider ca peste nu merita investit

Pretendentii din ce ma picep eu:
IOR 2,5-10x56
Meopta R2 2.5-15x56
Meopta R1R 3-12x56
...apropo, stie cineva care este diferenta de numar de lentile intre R1R si R2?

Iar lista este deschisa daca stiti altceva la acelasi nivel sau mai bun (atentie, discutia trebuie sa ramana doar din punct de vedere performanta optica, luminozitate noaptea!)

Astept cu interes parerile voastre si va multumesc anticipat pentru ele!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate