Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:59

Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde biriuck pe 22 Mai 2018, 20:43

...oficial :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Zeres Ciprian pe 22 Mai 2018, 20:58

Dezastru este natia noastra.....
Cand se putea vana capriorul cu lisa, multi s-au gandit sa critice cum ca nu ar fi etic din cauza ca sunt sanse mari sa ranesti neavand luneta. Nicicum nu e bine....suntem suciti si rasuciti, daca ordinul spunea " trageti cu ce vreti, in ce vreti " sunt convins ca nu era bine.
Oricum, una s-a propus, alta s-a aprobat, este de laudat initiativa si munca depusa de colegii nostrii.
Ps. Cred ca sunt putini detinatori doar de lisa care isi permit autorizatie la caprior si sunt si mai putini nostalgici care lasau carabina in rastel si plecau cu lisa la caprior.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Clujeanul pe 22 Mai 2018, 21:21

Ce crezi tu ii o mare-mare prostie!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Krieghoff pe 22 Mai 2018, 22:05

Treaba sta in felul urmator: niste tampiti de pe aici de pe forum au avut o initiativa si-au inaintat niste propuneri de modificare a ordinului cu pricina (atentie: interzicerea lisei la caprior nu era printre ele!). Alti baieti destepti, bine crescuti, maestrii in manipularea maselor, care nu de mult timp aruncau cu laturi pe aici, detin momentan functii in cnv si, surpriza, sustin, printre altele, interzicerea lisei la caprior.
Si acum finalul: ceilalti participanti, adica noi astia, restul, ii injuram pe primii pentru ce a iesit, ii facem in toate felurile pe astia de au avut nesimtirea sa le multumeasca pentru efortul depus (desi noi n-am miscat un deget), ii ignoram (voit sau nu) pe cei din categoria ailalta, care in spatele declaratiilor de "schimbare totala a cinegeticii romanesti" in realitate ii doare in p/#@ pentru ca nu vroiau decat functia aducatoare de beneficii pentru interesele proprii.
Oameni buni, ce spunea colegul mai sus ca natia asta este dezastru, consider ca a fost finut.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 22 Mai 2018, 23:14

+1
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde pipabh pe 23 Mai 2018, 00:12

+1
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 23 Mai 2018, 04:51

Clujeanul scrie:Ce crezi tu ii o mare-mare prostie!

Dar ceva argumente ai ?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde zforis pe 23 Mai 2018, 08:19

laurul scrie:
zforis scrie:Cel mai teapan unic este Sauvestre 12/76, de 26grame, E100: 2450J :-)))) pentru tap e OK, dar cine vana pana acum cerbul cu lisa, a cam patit :-))).

Cerbul nu s-a vanat pana acum cu lisa.


Ba, mai demult s-a vanat si cu lisa. Parca in 2005 s-a interzis ursul, cerbul si capra neagra cu lisa (nu sunt sigur, dar voi verifica). In fine. Nu mai are importanta, asa cum nu o sa mai aiba nicio importanta peste 10 ani interdictia de a folosi lisa la caprior :-).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Clujeanul pe 23 Mai 2018, 08:32

Zeres Ciprian scrie:Ps. Cred ca sunt putini detinatori doar de lisa care isi permit autorizatie la caprior si sunt si mai putini nostalgici care lasau carabina in rastel si plecau cu lisa la caprior.


La partea asta m-am referit.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde AXP pe 23 Mai 2018, 09:00

In aceasta privinta cred ca colegul @clujeanul are dreptate, ..., doar in cercul meu de vanatori cunoscuti, stiu cel putin 4 persoane care sunt posesori doar de arma lisa, si ei considera inutila carabina pentru ca vanatoarea practicata de ei este goana la porc in zone preponderent impadurite, clasica combatere la vulpe, vanatoare la iepuri, si cateodata caprior la dibuit sau panda, si nu se punea problema ca nu isi permit autorizatia la caprior. Date fiind tipul, conditiile de vanatoare practicata de ei, considerau nejustificata investitia intr-o carabina, si vorbim de vanatori cu state vechi, de zeci de ani.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 23 Mai 2018, 09:55

AXP scrie: Date fiind tipul, conditiile de vanatoare practicata de ei, considerau nejustificata investitia intr-o carabina, si vorbim de vanatori cu state vechi, de zeci de ani.


Mai ales ca se frange...
Nu generalizez ca nu-i cazul, dar am vazut si eu multi vanatori cu state vechi, mai ales in zona de munte, care prefera lisa fiindca se frange si cu poste pica orice... de la capra la urs...
Sau un IJ18 de preferat 243.
Acelasi motiv: se frange si nu face zogomot mare...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Clujeanul pe 23 Mai 2018, 10:17

@ventura, Ce vrei sa zici? Se cam intelege ca pulimea care vaneaza cu lisa ii chitita pe braconaj si pe tras cu poste, spre deosebire de elita cu Blaser, Swaro si masina de teren cu proiectoare tari.
Nu generalizezi dar cam generalizezi.
Ce naiba? Chiar sa se ajunga sa se lanseze multumiri pentru rahatul asta de ordin ii destul de aiurea.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde AXP pe 23 Mai 2018, 10:29

ventura scrie:Mai ales ca se frange...
Nu generalizez ca nu-i cazul, dar am vazut si eu multi vanatori cu state vechi, mai ales in zona de munte, care prefera lisa fiindca se frange si cu poste pica orice... de la capra la urs...
Sau un IJ18 de preferat 243.
Acelasi motiv: se frange si nu face zogomot mare...


Nu pot sa ma abtin de la comentarii, ...,ma mananca in ... varful degetelor, ...
Insemna ca conform logicii de mai sus, ..., la urmatorul ordin, ..., ca sa prevenim braconajul, sa se interzica toate armele care se frang si care au nivelul de zgomot mai mic de xyz decibeli, ...
Oameni buni, cred ca o luam razna, ..., cum spunea un coleg mai sus, ... "natia asta este dezastru"
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 23 Mai 2018, 10:37

Clujeanul scrie:@ventura, Ce vrei sa zici? Se cam intelege ca pulimea care vaneaza cu lisa ii chitita pe braconaj si pe tras cu poste, spre deosebire de elita cu Blaser, Swaro si masina de teren cu proiectoare tari.
Nu generalizezi dar cam generalizezi.
Ce naiba? Chiar sa se ajunga sa se lanseze multumiri pentru rahatul asta de ordin ii destul de aiurea.


Nu generalizez. Am spus ce am observat in zona de munte, la vânătorii care spun ca nu merita sa iei carabina. Si am citat motivațiile lor.
Dacă vrei să înțelegi altceva... E treaba ta.
Oricum se pare ca nu înțelegi ca cei 2 colegi ai noștri merita aplauze pt. propunerea lor privind calibrele admise. Nu au legatura cu restul ordinului, iar lisa la căprior a fost scoasă la propunerea FCIR, nu a lor.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 23 Mai 2018, 10:43

AXP scrie:
ventura scrie:Mai ales ca se frange...
Nu generalizez ca nu-i cazul, dar am vazut si eu multi vanatori cu state vechi, mai ales in zona de munte, care prefera lisa fiindca se frange si cu poste pica orice... de la capra la urs...
Sau un IJ18 de preferat 243.
Acelasi motiv: se frange si nu face zogomot mare...


Nu pot sa ma abtin de la comentarii, ...,ma mananca in ... varful degetelor, ...
Insemna ca conform logicii de mai sus, ..., la urmatorul ordin, ..., ca sa prevenim braconajul, sa se interzica toate armele care se frang si care au nivelul de zgomot mai mic de xyz decibeli, ...
Oameni buni, cred ca o luam razna, ..., cum spunea un coleg mai sus, ... "natia asta este dezastru"


Nu . Ai înțeles greșit.
Am "citat" doar motivațiile unor oameni de la munte care nu vad necesara investiția intr-o carabină.
Oameni care au fost membri în AJVPS-uri zeci de ani si care nu figurează pe vreo autorizație de vanatoare de când sunt vânători, care s-au retras din asociatii când au putut si care cumpara munitie tot timpul anului. Ca vorbim de logica... care-i logica?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde AXP pe 23 Mai 2018, 10:48

OK, colegul @ventura, acum am inteles la ce categorie faci referire, ..., se pare ca nu ne gandeam si nu faceam referire la aceeasi categorie de vanatori, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Clujeanul pe 23 Mai 2018, 11:39

Daca "Cei De La Minister" au forta sa interzica sau sa aprobe calibre sau stiluri de vanatoare, lor trebuie sa le multumiti, nu celor care nu ar fi avut ce sa faca daca Onor. Ministerul ar fi aprobat cu totul si cu totul altceva. La fel cum de invinuit tot ei trebe invinuiti.
Ventura, sper ca nu ai mare influenta intre cei care iau decizii. Bune-rele cum or fi...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Mircea-B pe 23 Mai 2018, 12:20

Citind cele scrise mai sus mi se pare ca se pierde din vedere un amanunt esential: unui braconier cu "state vechi" nu-i pasa nici cat negru sub unghie de calibre, energie, tipul armei, reglementari etc.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 23 Mai 2018, 12:25

Clujeanul scrie:Daca "Cei De La Minister" au forta sa interzica sau sa aprobe calibre sau stiluri de vanatoare, lor trebuie sa le multumiti, nu celor care nu ar fi avut ce sa faca daca Onor. Ministerul ar fi aprobat cu totul si cu totul altceva. La fel cum de invinuit tot ei trebe invinuiti.
Ventura, sper ca nu ai mare influenta intre cei care iau decizii. Bune-rele cum or fi...


E clar ca nu ai inteles mare lucru...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde biriuck pe 23 Mai 2018, 13:52

Mircea-B scrie:Citind cele scrise mai sus mi se pare ca se pierde din vedere un amanunt esential: unui braconier cu "state vechi" nu-i pasa nici cat negru sub unghie de calibre, energie, tipul armei, reglementari etc.

++
I se rupe aluia de normele privind caracteristicile minime ale munitiei, la fel cum i se rupe de autorizatii, paznici, politie etc
Normele astea incurcau tare pe cei ce doreau sa faca ceva normal din punct de vedere vanatoresc dar considerat ilegal de autoritati. Atat. Noul ordin aduce usurare pentru multi dar baga si niste prostii in ecuatie iar fiecare tipa in functie de ce are in dulap... Unii tipa si din principiu iar acest lucru e tot OK.

@Clujeanul cei de la minister au forta sa modifice multe lucruri dar nu ar fi facut-o in veci daca nu cereau acest lucru organizatiile vanatoresti ;)

@All dupa mine topicul a deviat catre cui/daca sa fie adresate multumiri sau sa se umple frigiderul cu "carne". Acest lucru il decide fiecare, reprezentantii vanatorilor au obtinut aceasta modificare necasara intr-o forma mai mult sau mai putin perfecta. Punct. Cei de pe forum care am mers cu "jalba-n protap" in urma cu aproape un an la reprezentantii nostri indirecti (vanator --> asociatie vanatoare --> AGVPS) nu au urmarit nici aplauze nici altceva. Eu eram si direct interesat la ora aceea pentru ca detineam un .45-70. Punct.

Scrie negru pe alb ca .308 este admis la mistret si consider ca acest topic merge inchis si trebuie deschise altele noi de genul:
"interzicerea lisei la caprior", "interzicerea 22H la vanatoare", "alica minima la pasarica X"
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mai 2018, 19:21

Gata, gata băieți, nivelul 1 al jocului Miaunel vs Bălănel a luat sfârșit. Pregătiți-vă pentru nivelul 2: Oache Scăpărici vs Omide. Cine deschide, cine face pariurile?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde OVI762 pe 23 Mai 2018, 20:19

Pe voi va roade de lisa la caprior{da-l dracului de caprior,ce e ala.un iepure cu coarne mai mare,asa...}si eu nu mai pot de focul lui 17hmr .La mine, in Oltenia, avem vanatoarea traditionala la dihor,si nu e vanator sa nu aiba un 17.Toata lumea asteapta deschiderea sezonului transfigurata de placere,dihorul puscat cu 17 reprezentand pentru noi vanatul suprem,un fel de iepure pentru Tarasconezi,asa ca toti Tantarinii autohtoni abia asteapta momentul.Serios,acum,ia sa luam propunerile la puricat si sa vedem de ce nu se mai poate cu lisa la caprior.Pai,simplu:2 baieti destepti(chiar sunt destepti,nu-mi bat joc)Catalin Vrabie si inca un cetatean Biliboaca,nu ii retin prenumele,au facut propunerea in numele FCIR FIX IN FORMA ASTA,ADICA FARA LISA LA CAPRIOR.Ca o fi fost alinierea astrelor sau directia vantului la Babadag,ca o fi fost altceva,dracu stie,propunerea a trecut asa,FARA LISA LA CAPRIOR.O mizerie,parerea mea.Sunt proiectile unice moderne ce fac posibil tirul eficient asupra capriorului la distante considerate "de carabina"fara probleme dar daca ei au gandit-o asa...asa a trecut.Sunt sisteme de ochire,in afara clasicului bumb,ce fac tirul la 100m sa zicem,cu lisa,sigur,fara sa existe posibilitatea ca vanatul sa plece ranit si sa se chinuiasca aiurea.Asta ca sa stim cum stam ca m-am saturat de muscaturi aiurea,care cum e mai in afara subiectului in loc sa intrebe are deja o parere formata.To be continued,trebuie sa plec la masa.

Calibrul 308 Win este ADMIS la mistret ! ! !
TOPIC INCHIS.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

Publicitate