Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:48

SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 09 Mai 2018, 13:06

Salutare tuturor membrilor mai vechi sau mai noi.Am o dilema si tocmai de aceea am facut pasul de a ma inregistra si totodata de a afla de la cei experimentati pareri.Vreau sa achizitionez o carabina ( prima mea carabina) si nu stiu ce sa aleg.La un buget mic nici armele nu sunt multe.Astfel,la zona de vanatoare pe care o ,,patrulez''..vanat mare (mistret) care credeti ca s-ar preta in conditiile mixte de teren ( deal si campie) ,padure si tufaris.De obicei vanatoarea o practic la goana .Optiunile la nivelul meu de buget ar fi urmatoarele:
1.SAVAGE AXIS II XP;
2.sabatti rover 870 synthetic;
si nu exclud posibilitatea unui Ij Baikal . Toate in calibrul 30.06.Va multumesc anticipat pentru parerile dumneavoastra.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde mariusk pe 09 Mai 2018, 18:30

IZH-ul este bun la pinda.La goana nu prea te ajuta...Dintre cele doua Savage este cu citeva clase peste.Italienii sunt foarte buni la lise.La carabine mai au de studiat.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde pipabh pe 09 Mai 2018, 22:02

mariusk scrie:IZH-ul este bun la pinda.La goana nu prea te ajuta...Dintre cele doua Savage este cu citeva clase peste.Italienii sunt foarte buni la lise.La carabine mai au de studiat.

Dar Savage-ul sau Sabatti ce au la panda? La ce capitol din "marea carte a carabinelor' ar trebui sa mai studieze italienii?
Am avut Sabatti rover inox 3006 , am vandut-o la cumnatul meu care vaneaza cu ea de 4 sezoane , are montata pe ea o luneta Delta Titanium 1,5-9x45 , trage cu Norma Orix si anul acesta in martie am verificat-o sa vedem cum merge dupa 4 sezoane de tras cuf ea. Verificarea s-a facut in poligon la Pecica si a fost nevoie de 1 cartus de reglaj!
E tentat sa o vanda pt ca el trage "pe stanga" si arme e "pe dreapta"! Sezonul trecut are 6 mistreti adusi pe tablou la goana!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 10 Mai 2018, 08:45

Daca o vinde poate facem un pret pana incepe sezonul.Imi doresc mult o carabina, ,,tradat'' fiind de unele proiectile unice trase din lisa.Mistret plecat dupa ce a fost cazut in foc cu doua proiectile unice.Nici nu iti vine sa crezi... :( ...gasit dupa 11 km....
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde mariusk pe 10 Mai 2018, 11:11

Colegul pipa ,omul a vrut o comparatie intre Savage si Rover.Si la mine in grupa au fost citeva,vindute toate.Aveau probleme cu acceleratorul,se declansa la dezasigurarea armei.Cit despre carte carabinelor,se stie ca italienii sunt buni la lise...La carabine nu sunt lrea vestiti.Am tras si eu cu vreo Rover si sunt precise insa in ziua de azi toate armele sunt precise.Nu stiu de unde ai dedus ca am specificat ca cele doua arme nu ar fi bune la pinda...Eu incerc sa fiu obiectiv prin prisma celor 20 de ani de cind reglez lunete.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 10 Mai 2018, 11:50

Domnul ,,mariusk'' nu vreau sa va ciondaniti cu cineva din cauza unei pareri...si asa viata e destul de grea..In bugetul meu disponibil ( 3000 si ceva lei) nu stiu ce sa fac!!???...un sabatti sau savage axis de care am amintit...ori un ij 18 pe care sa pun si ceva optica macar pe un sezon (celelalte optiuni raman sigur fara).V-am zis ca merg mai mult la goana ...nu stiu ij-urile sunt asa ,,deprimante''?!...chiar daca au un foc... :cry:
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde mariusk pe 10 Mai 2018, 12:28

Izh este o arma excelenta.In afara de tragaciul care este de arma lisa,sunt robuste si foarte precise.Am avut trei,243,308,3006 si am reglat multe.Grupa Izvoare din MM avea vreo 10 detinatori.Le-am reglat toate lovind o pioneza la 100m.Te penalizeaza doar faptul ca ai un singur foc la 6 sec.Am merge pe Axis.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 10 Mai 2018, 12:39

Axis-ul asta din cate am vazut vin fara sistem de ochire mecanic.Au ansamblu de luneta Bushnell 3-9x40 parca dar cred ca sunt destul de slabute din ce am citit pe forumuri.Stiti ceva de ele?! (lunete).
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde mariusk pe 10 Mai 2018, 14:13

La pretul la care e4ste Axis nu poti avea pretenii prea mari pt luneta....Am reglat citeva cu luneta respectiva si,deocamdata sunt ok dupa vreo 2 ani.Chestia este ca pe magnificaqtia 3 este mic cimpul vizual si este cam greu de tras aproape,la goana.Daca nu-ti permiti luneta si vrei sist. mecanic trebuie sa alegi Rover.La 1000 euro poti cumpara Webley Scott Empire cu tot cu luneta Niko Stirling ,teava Howa,Weatherby .
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 10 Mai 2018, 14:51

Ar mai fii o varianta pentru buget ( asta e ..redus) PACHET MOSSBERG PATRIOT 30-06 cu luneta Vortex Crossfire II 3-9×40, stiti ceva despre el ?..A trecut pe la reglajul dumneavoastra?..oricum va multumesc pentru opiniile exprimate.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde mariusk pe 10 Mai 2018, 15:01

Nu am avut ocazia sa reglez acest model.Tot ce stiu despre el este virtual asa ca nu pot sa-mi exprim o opinie obiectiva.Totusi,nu poate fi o arma rea...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde pipabh pe 10 Mai 2018, 16:53

vanatorul007 scrie:Ar mai fii o varianta pentru buget ( asta e ..redus) PACHET MOSSBERG PATRIOT 30-06 cu luneta Vortex Crossfire II 3-9×40, stiti ceva despre el ?..A trecut pe la reglajul dumneavoastra?..oricum va multumesc pentru opiniile exprimate.

La goana magnificatia de 3 X este prea mare. Daca te intereseaza pot sa-l intreb despre arma (nu are accelerator) Acesta este modelul:
http://www.sabatti.it/en/products/rover-inox-syn/
Numai bine
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 10 Mai 2018, 19:23

Intreaba-l si vorbim.Multumesc oricum.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde mariusk pe 10 Mai 2018, 20:16

Are si seful meu de grupa un Sabatti Rover lemn,luneta HJB 1,5-6x40 il,10 focuri trase, 1000 euro neg.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde radubichis pe 21 Mai 2018, 10:59

vanatorul007 scrie:Salutare tuturor membrilor mai vechi sau mai noi.Am o dilema si tocmai de aceea am facut pasul de a ma inregistra si totodata de a afla de la cei experimentati pareri.Vreau sa achizitionez o carabina ( prima mea carabina) si nu stiu ce sa aleg.La un buget mic nici armele nu sunt multe.Astfel,la zona de vanatoare pe care o ,,patrulez''..vanat mare (mistret) care credeti ca s-ar preta in conditiile mixte de teren ( deal si campie) ,padure si tufaris.De obicei vanatoarea o practic la goana .Optiunile la nivelul meu de buget ar fi urmatoarele:
1.SAVAGE AXIS II XP;
2.sabatti rover 870 synthetic;
si nu exclud posibilitatea unui Ij Baikal . Toate in calibrul 30.06.Va multumesc anticipat pentru parerile dumneavoastra.

Daca ti se pare ca trage bine Axis II https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde dtdpuu pe 21 Mai 2018, 17:16

Salut vinatorul007

Nu pot sa spun nimic de Sabatti, la noi e putin spus ca nu sint populare...cred ca nu exista, asadar continua sa ceri opinii locale de Sabatti. Nici de Axis nu pot sa spun foarte multe din experienta, dar aici se vind multe fiind in categoria de "intrare". Pot insa sa spun de Savage, am 4 si sint cele mai precise arme care le am. De asemenea Savage face bolt action de multi multi ani.

As vrea sa incerc sa aduc un pic o alta presprectiva in alegere. Incearca sa alegi arma si din punctul de vedere al:
- suportului local
- posibilitatii de upgrade
- raspindirii locale
- alege luneta independent. Nu alege luneta ieftina pentru ca arma este ieftina, luneta o poti muta de la arma la arma. Nu e nevoie sa alegi o luneta foarte scumpa ca sa iei o luneta buna.

Din nou nu stiu cum e Sabatti, dar Axis pare sa aiba multa lume pe forum, dar poate gresesc. Incearca sa vorbesti cu membrii sau chiar cu Radu si sa incerci sa tragi.

Upgrade, din nou nu stiu cum e Sabatti, dar Axis din cinte stiu eu poti sa upgrade patul usor (Radu poate confirma). De asemenea daca te hotarasti sa schimbi teava, e usor de schimbat in alt calibru sau teava match. In genereal unde producatorul face rabat este patul nu culata, boltul sau teava. "Fiarele" sint in general produse de serie folosite atit la armele mai scumpe cit si la cele ieftine, procesul de fabricatie e aceleasi si e mai scump sa le faca diferit decit sa le faca la fel intre multe serii. Dar patul e piesa separata si e mai ieftin sa il faca prin injectie din plastic, decit sa il faca din lemn melaminat sau sintetic de calitate. Asadar, daca iei Axis, si mai tirziu te hotarasti sa iei un pat melaminat Boyd, nu numai ca ar trebui sa imbunatatesti precizia dar evident si aspectul (pentru mine aspectul nu e important..dar e bonus binevenit :-)).

Luneta: ia ceva din calitatea medie si vineaza pina la adinci batrineti cu ea. Gama Elite de la Bushnell in opinia mea este unul din cele mai bune dealuri si s-a mentinut consistent asa, cel putin aici in USA. Burris, Nikon si Vortex aici au produse in aceeasi gama...dar nu mi s-au parut mai sus ca si sticla, ba chiar mai jos la Vortex. Am vreo 4 Bushnell Elite (diferite magnificari, tuburi, obiective, etc.), toate vad clar, si mecanica e solida. Dupa cum am mai spus am tras peste 1000 de focuri de 308 cu una din ele timp in care am invirtit de turete continuu... a tinut foarte bine. Am incercat doar un singur Bushnell mai jos de Elite, si a tinut foarte bine pe o arma AC (break barrel), dar nu as recomanda pentru o arma de foc de vinatoare. Asadar nu merge mai jos de Elite daca alegi Bushnell.

Spor la alegere.

Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 29 Mai 2018, 09:27

Iti multumesc pentru comentariu....am vorbit cu domnul Radu...momentan are doar o bucata Savage in 308...sper sa mai aduca si in 30.06...desi am o varianta si second...stau in expectativa si astept un bonus ( banuti) sa pot sa iau o hotarare.Oricum va fi Savage sigur.Multumesc inca odata.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde radubichis pe 03 Iun 2018, 10:49

vanatorul007 scrie:Iti multumesc pentru comentariu....am vorbit cu domnul Radu...momentan are doar o bucata Savage in 308...sper sa mai aduca si in 30.06...desi am o varianta si second...stau in expectativa si astept un bonus ( banuti) sa pot sa iau o hotarare.Oricum va fi Savage sigur.Multumesc inca odata.

Am si in 3006 varianta Axis II Xp model 2018
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 04 Iun 2018, 17:25

Salutare domnu Radu...la ce pret aveti Axis-ul 30.06....2018....multumesc.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde radubichis pe 04 Iun 2018, 21:23

vanatorul007 scrie:Salutare domnu Radu...la ce pret aveti Axis-ul 30.06....2018....multumesc.

Inca il mai am la 2875 lei
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 07 Iun 2018, 10:22

Salutare tuturor....plecam de la ideea ca....cei trebuie romanului.... ,, tichie de margaritar'' ( ma refer la mine) :lol: ...vrea ieftin ,bun si sa arate bine....n-ai vazut asa ceva...dar asa ma prezint eu...nasol dar ce naiba sa fac...autorizatia de la ,,sefa '' ( sotia) nu o primesc decat pentru arma noua..cica chiar de e mai scumpa un pic...Poate are dreptate...,, daca le-ai luat pana acum pe toate noi ( 2 arme + sotie) ...de ce sa fac acum rabat...chiar daca imi mai pune ceva la buget( sotia)....oricum raman pe Savage Axis ...asta e clar...dar ma incanta un pic mai mult Savage Axis XP HardWood...desi cred ca e un pic mai grea...dar da bine la ortaci vizual...nici Mossbergul Patriot nu-i de aruncat...decat privirea...daca e cineva care a avut sau are asa ceva( Axis Hardwood ori Mossberg Patriot) sa-mi dea si mie un sfat...cu riscul de a va fi enervat deja....va salut cu respect.. :)
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 17 Sep 2018, 12:34

Salutare tuturor.Am revenit cu informatia achizitiei... Carabina ROESSLER Titan 6 All-Round calibrul 30.06.Daca exista cineva care are o asemenea arma, poate imi da si mie cateva informatii utile (munitie, recul,performanta, etc).Oricum cred ca voi fi un pic depasit la inceput...de arma bineinteles. :D
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde vanatorul007 pe 18 Sep 2018, 19:46

Chiar nu are nimeni dintre colegi asa ceva?!....ce am facut Doamne?!....m-am procopsit.... :ympray: :ympray:
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: SAVAGE AXIS II XP sau sabatti rover 870 synthetic

Mesajde TheBear pe 27 Oct 2018, 22:41

Salutare oameni buni! Numele meu este Paul si sunt relativ nou pe forum ca membru dar citesc de ani buni aceasta mare biblioteca. Am achiziționat si eu de curand un Savage axis 2 in 30-06 springfield model 2018 cu accutriger,negru sintetic,noua nouță cu luneta bushnell banner 3-9x40. Urmează sa o reglez cat de curand si întrebarea mea este,cu ce muniție se împaca cel mai bine? Cei ce au deja rog o parere. Am luat pana acum geco tm de 11 G,geco expres de 10,7 si sellier bellot SPCE de 11,7 urmează ceva wincheser, apoi vad cu care merge mai bine. De tras am Mai tras din 30-06 cu Geco TM 11g si Expres 10,7g la caprior din alta arma si am avut succes cazut in foc la 200 respectiv 220 m. Acum sunt curios cu ce se împaca Axis. Multumesc anticipat.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate