Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:47

Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 06 Aug 2018, 09:07

Pesta rumegatoarelor mici se pare ca ataca si caprioarele, nu doar oile si caprele!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde UlissePro pe 06 Aug 2018, 12:38

R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde UlissePro pe 06 Aug 2018, 12:44

R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Mircea-B pe 07 Aug 2018, 14:56

12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 07 Aug 2018, 17:04

Dar ministrul își dă seama de mărimea suprafețelor cultivate cu porumb și de amploarea despăgubirilor pe care trebuie să le plătească Statul din banii contribuabililor? Eu cred că nu își dă seama. Dar de amploarea dezastrului ecologic produs prin arderea unor suprafețe imense? Câți iepuri, câți fazani cu pui, câte potârnichi și alte animale vor sfârși mistuite de către flăcări au estimat? Nebunie curată.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde laurul pe 07 Aug 2018, 17:35

Sly_Fox scrie:Dar ministrul își dă seama de mărimea suprafețelor cultivate cu porumb și de amploarea despăgubirilor pe care trebuie să le plătească Statul din banii contribuabililor? Eu cred că nu își dă seama. Dar de amploarea dezastrului ecologic produs prin arderea unor suprafețe imense? Câți iepuri, câți fazani cu pui, câte potârnichi și alte animale vor sfârși mistuite de către flăcări au estimat? Nebunie curată.

Cam asta se intampla daca seful ANSVSA si ministri sunt numiti politic....semneaza ce li se baga sub nas!
Geronimo parca e si din Teleorman....
Noaprea mintii!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 07 Aug 2018, 17:45

Și ca totul să fie mai ciudat, după rectificarea bugetară Guvernul alocă luptei contra PPA, 99,5 milioane de lei, iar pentru Catedrala Mântuirii Neamului alocă 115,5 milioane de lei. Ce să îi faci neam de păcătoși, este nevoie de mai mulți bani pentru iertarea păcatelor decât pentru situații de urgență.
Cu banii pe care i-a băgat Statul în șandramaua aia de prost gust se putea construi unul dintre cele mai moderne și echipate spitale din Europa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde the_mav pe 08 Aug 2018, 06:59

Sly_Fox scrie:Și ca totul să fie mai ciudat, după rectificarea bugetară Guvernul alocă luptei contra PPA, 99,5 milioane de lei, iar pentru Catedrala Mântuirii Neamului alocă 115,5 milioane de lei. Ce să îi faci neam de păcătoși, este nevoie de mai mulți bani pentru iertarea păcatelor decât pentru situații de urgență.
Cu banii pe care i-a băgat Statul în șandramaua aia de prost gust se putea construi unul dintre cele mai moderne și echipate spitale din Europa.

Mda… vulpoiule, pacientii tratati intr-un spital modern stiu puterea pe care o au in mana lor din 4 in 4 ani.
Ceilalti ingenuncheati la matanii duminica dimineata, nu prea sunt constienti de asta.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 08 Aug 2018, 09:14

Prostia in institutiile publice, pare ca este proba principala la angajare!
Desi Teleormanul a dat tarii noastre mari oameni de cultura, cum sunt Gala Galaction, Constantin Noica, Marin Preda si Zaharia Stancu, va ramane in istorie ca fiind judetul care a dat cei mai prosti conducatori/oameni politici, in ultimi 100 de ani.
Nu putem avea pretentii de la oameni prosti!
Zilele trecute, un secretar de stat de la MTS spunea intr-o conferinta ca "vom pune Centenarul pe tricoaiele noastre" :(( .
De ce va mira ca acum ne pregatim sa parjolim holdele si sa otravim pamanturile?
Trebuie doar sa vedem productia de grau si porumb din anul acesta si vom intelege ca am inceput sa producem prea mult (cu ajutorul lui Dumnezeu, nu ca am fi facut ceva special) si trebue cumva blocat exportul de cereale.
Daca tot s-a ivit contextul, ce poate fi mai simplu decat sa spui ca porumbul si graul nostru are PPA.
Dai apoi ceva despagubiri ca fermierul roman sa otraveasca tot, iar anul viitor ii spui ca produsele lui contin substante periculoase si nu mai poate cultiva nimic pe acele terenuri in urmatorii 10-20 ani.
Stiu, stiu ca unii vor sari sa zica "iar vi cu teoria conspiratiei".
Am putea ignora aceste aspecte?
Singurul lucru imbucurator pentru mine este ca AGVPS a luat pozitie si pune oarecum la indoiala testele ANSVSA efectuate la mistreti si am vazut ca au cerut si contraexpertiza.
Bravo!!!
Da inca nu-i am la inima :D
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde adisan77ro pe 08 Aug 2018, 12:58

Zilele trecute imi spunea un prieten de cazul unui procesator a carui unitate a fost cat pe ce sa fie inchisa de autoritati pe motiv de Pesta. Omul nu s-a lasat si a trimis probele in Anglia si...surpriza: nici vorba de Pesta L-)
Pomeneati mai sus de teoria conspiratiei, lipsa de profesionalism, incompetenta sau prostie? Nu stiu despre ce anume exact o fi vorba da cu siguranta este despre o combinatie a acestor factori [-(
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde UlissePro pe 08 Aug 2018, 13:19

R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 08 Aug 2018, 14:26

Sunt 3 probleme separate.
0. Este PPA confirmat in Romania?
1. Cine este vinovat (persoana sau grup) de scaparea situatiei de sub control? Cauzele pot fi: incompetenta, sabotaj, nepasare sau o combinatie de astfel de factori.
2. Ce masuri trebuie luate pentru stoparea avansarii PPA si minimizarea pagubelor?

Prin mediul online bag de seama ca oamenii amesteca la greu aceste 2 probleme ca si cand daca am presupune ca a fost un sabotaj si o gainarie la inceput nu ar mai trebui sa fie sacrificate animalele din zonele afectate sau sa se ia alte masuri :!: Poate ca e din cauza ca firul logic este greu de tinut de catre cei mai multi oameni, nu stiu.

Eu am inteles ca acest topic are legatura cu prima intrebare mai mult si este OK, acest lucru trebuie dezbatut. Vanatorii avertizeaza de ani buni asupra pericolului de la granite si asupraa bombei cu ceas din Delta, dar a fost degeaba. Acum contesta o serie de analize si acest lucru este bun pentru inlaturarea dubiilor...

Pentru ultimele 2 intrebari cred ca ar fi mai bine sa se discute aici: http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=45&t=18002 pentru ca este un topic in care se vorbeste de masuri concrete si nu daca situatia este sau nu nasoala. Nu mai zic ca daca raspunsul la prima intrebare e "nu iexista dom'le asa ceva! E inventie UE ca sa importam de la iei..." (si sunt multi din astia in online :evil: ) , urmatoarele 2 intrebari nu isi au sensul pentru acei oameni si iese harababura
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde laurul pe 08 Aug 2018, 15:47

0.
1.
2.
Cati dintre noi pot raspunde la vreuna dintre aceste intrebari cu garantia adevarului?!
Este vreunul?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 08 Aug 2018, 16:33

Nu cred ca poate careva
Dar haideti macar sa nu amestecam subiectele ca iese un bors si nu mai intelege nici dracu nimic ;)
De existenta PPA vad ca nu se mai indoieste nici macar colegul @salus, cel care a initiat topicul. Mai e careva?

P.S. Posibil ca numarul focarelor sa fie mai mic. Nici eu nu am incredere in rezultatele analizelor DSV dar nu sunt in masura sa le contest. (Era un reportaj la tembelizor cu niste analize de urina facute la om. Au dus suc de mere si bere in loc de urina iar analizele au iesit OK :lol: )
P.S2. Posibil si ca anumite cazuri sa nu fie raportate. La tara, cand un animal da semne de boala, este repede taiat. Congelatorul ala plin de carne este o bomba biologica cu ceas...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde UlissePro pe 08 Aug 2018, 20:49

R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 09 Aug 2018, 08:19

La Botosani l-au gasit pe "Ghita" cu antrax!

Trebuie sa apara curand si cel cu ciuma rosie, de la Teleorman!!!
Defapt, am fost informat pe surse ca aceasta boala a porcului, a fost descoperita in cateva gospodari somptuase, aflate pe meleagurile teleormanene.
Ciuma rosie este foarte periculoasa si se transmite cu usurinta la om. Cei mai afectati de acest virus sunt cei care sufera de PARAZITOZA SOCIALA sau RETARDOZA CRONICA( afectiuni cunoscute in popor sub pseudonimele "putoare", "lenes", "taietor de fruze la caini","prost gramada" etc.). :D :D :D
Imi cer scuze pentru off-topic!!! Dar nu m-am putut abtine :D

Oricum, este doar un pamflet. Orice asemanare este pur intamplatoare! :whistle:
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 09 Aug 2018, 14:10

@salus
Esti baiat citit, ce sa mai vorbim. Amesteci geografia cu zootehnia, bagi si ceva politica, la nume de scriitori esti bun. Esti 8) .
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde zforis pe 10 Aug 2018, 01:31

biriuck scrie:Nu cred ca poate careva
Dar haideti macar sa nu amestecam subiectele ca iese un bors si nu mai intelege nici dracu nimic ;)
De existenta PPA vad ca nu se mai indoieste nici macar colegul @salus, cel care a initiat topicul. Mai e careva?

Da, eu.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde mialxx pe 10 Aug 2018, 21:37

A inceput acea vinatoare in masa la mistret in Dobrogea?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Ghinda pe 14 Aug 2018, 12:52

In toate satele din Tulcea, pe drumul de la Harsova la Tulcea, treci prin carpe de cacat, la intare si iesire, puse pe asfalt. Logic, sunt platiti sa statea acolo masina si politisti. Degeaba!
Prin Sulina, la barfa cu localnic, este cava, dar nu ce se povesteste. Barfa a mai tare are 2 variante, de la localnici.
1. Ala cu combinatul cu 45 000 porci sau ceva de genul trebuia ingropat, asa ca l-au rezolvat cu analize reale sau false;
2. Tot ala si-a asigurat marfa mai inainte si a luat dublu pe tot ce era acolo, cu spaga de rigoare.
Ieri am venit dupa o saptamana de balta.

Atentie, la dus nu erau asa multe sate cu carpe, la intoarcere, toate! In o saptamana.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 20 Aug 2018, 11:53

Se pare ca PPA a ajuns si in Ilfov, foarte aproape de centura Bucuresti.

Poate o ajuta cineva sa treaca strada si sa urce pe langa Dambovita, pana la piata Unirii. De acolo se descurca singura sa ajunga la "porcaria " din capatul bulevardului cu fantani. :D
Nu are cum sa o rateze destinatia, este mare cat casa poporului.
Omenii din "porcarie" nu au de ce sa se teama, in schimb porcii ....... :ymparty:
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Clujeanul pe 20 Aug 2018, 14:14

... si scroafele!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 21 Aug 2018, 08:30

Scrofe sunt putine si neiportante! Porcul din spatele ciurdei este periculos!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Ghinda pe 21 Aug 2018, 08:49

Duminica s-a confirmat la Tunari, la animale ale unui cioban din aia care stau cu oile pe langa centura.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 21 Aug 2018, 11:58

Foarte ciudat modul de raspandire!
Cred ca factorul uman este principalul vinovat si nu pasarile sau pradatorii mici.
Dupa perioada asta de concedii cred ca vom avea o explozie de PPA in toata tara.
Relevant este ca sunt afectate in special gospodariile, ceea ce insemna ca omul este principalul raspandac.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde AXP pe 21 Aug 2018, 14:18

Apropo de modul ciudat de raspandire, ..., discernamant sau lipsa de discernamant, ...,
https://www.ziardecluj.ro/exclusiv-cum- ... oritatilor
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 04 Sep 2018, 10:00

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 04 Sep 2018, 14:40

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 04 Sep 2018, 14:49

În spiritul hazului de necaz, două chestiuni fără legătură între ele.

A naibii boală porceasca, bine ca nu a lasat-o Dumnezeu pe pământ de acum 50 de ani, că treceam porcul pe listă la dinozauri și stăteam cu gura căscată la poveștile alora de il văzuseră.

Va aduceți aminte ca acum cativa ani era o discuție cu moscheea babana și că niște protestatari spurcasera locul prin ingroparea unor porci pe locul ales?
Se pare ca viitorii musulmani nu prea o să mai aibă unde să își ridice lăcașuri de cult prin zonă dar și că nu vor mai avea probleme cu alimentația restrictivă impusă de religie.
Nu avem decât să zâmbind a pagubă și să credem în scenarii...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 05 Sep 2018, 16:51

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate