Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:10

Schimbare adresa temporar

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 24 Aug 2018, 20:02

Buna ziua,

Ma gandesc ca in urmatoarele luni sa ma mut in chirie pentru o perioada undeva in Ilfov (6 luni - 1 an. poate mai mult, poate mai putin). Domiciliul il am la o adresa in Bucuresti, schimbat nu de mult in permisul de arma.
Presupunand ca ma mut in chirie la alta adresa, temporar, ma gandesc ca am nevoie de o viza de flotant.
Odata ce am viza aia in CI, trebuie sa trec fix prin acelasi proces cu permisul de arma? Dus la politia 'locala' cu copiii, cerere, verificarea dulapului la noua adresa, permis de arma lasat la ei aproape 2 luni pt schimbare?
Si apoi daca ma mut inapoi 'acasa' in Bucuresti... iar de la capat?
Sper ca nu am descris prea ambiguu scenariul. Inca nu mi-e clar nici mie in cap ce vreau sa fac sau daca chiar o sa ne mutam (ne gandim sa stam o perioada la curte cat e copilul foarte mic, ca Bucurestiu' nu e chiar ideal pt bebelusi).

Multumesc!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde yoghi pe 24 Aug 2018, 21:47

daca casa din Bucuresti e inca propietatea ta , ramai cu actele asa.
schimbatul adresei in permis ,mai ales la Ilfov e ..batalie lunga ...cateva luni.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde adrianc79 pe 25 Aug 2018, 12:58

alex_ionut_popa scrie:Buna ziua,

Ma gandesc ca in urmatoarele luni sa ma mut in chirie pentru o perioada undeva in Ilfov (6 luni - 1 an. poate mai mult, poate mai putin). Domiciliul il am la o adresa in Bucuresti, schimbat nu de mult in permisul de arma.
Presupunand ca ma mut in chirie la alta adresa, temporar, ma gandesc ca am nevoie de o viza de flotant.
Odata ce am viza aia in CI, trebuie sa trec fix prin acelasi proces cu permisul de arma? Dus la politia 'locala' cu copiii, cerere, verificarea dulapului la noua adresa, permis de arma lasat la ei aproape 2 luni pt schimbare?
Si apoi daca ma mut inapoi 'acasa' in Bucuresti... iar de la capat?
Sper ca nu am descris prea ambiguu scenariul. Inca nu mi-e clar nici mie in cap ce vreau sa fac sau daca chiar o sa ne mutam (ne gandim sa stam o perioada la curte cat e copilul foarte mic, ca Bucurestiu' nu e chiar ideal pt bebelusi).

Multumesc!

pai ce le face Bucurestiu' la bebelusi?
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 25 Aug 2018, 13:06

adrianc79 scrie:pai ce le face Bucurestiu' la bebelusi?

Nu ma pot pronunta pt toate zonele, dar: cartierul nostru nu are parc aproape, se construiesc f multe blocuri si e foarte mult praf, pe langa poluarea de la masini, trotuarele sunt toate ocupate de masini parcate, rahati de caine pe jos desi nu mai avem maidanezi... si altele.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde yoghi pe 25 Aug 2018, 14:30

Mutate in sector 3
toate blocurile au spatii verzi si locuri de joaca pt copii, trotuare largi si vreo 5 parcuri luminate.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde violiv pe 26 Aug 2018, 09:47

Daca pastrezi apartamentul nu trebe nici viza de flotant, nici schimbari la "arme". Doar treci pe acolo o ora-doua, o data la doua-trei zile, sa vada vecinii ca mai existi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde yoghi pe 26 Aug 2018, 15:36

@vio

da-o dracu cu doua ore.E apartamentul meu ,dulapul meu si gata .Iar eu dorm in parc ca e vara , apoi la munte ca e iarna ...ma duc acasa de doua ori pe an sau cand vrea politistul sa verifice dulapul .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde Ghinda pe 27 Aug 2018, 07:48

Exact asa sa faci.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde cip_frh pe 27 Aug 2018, 16:35

Salut Alex! M-am aflat de curand si eu in aceeasi situatie. Dupa ce mi-am pus viza de flotant, am mers la serviciul arme de care apartinea noua resedinta, am depus copii dupa CI, permis arma(toate filele) si o cerere. In cateva zile au venit in control sa se asigure ca am lada in conditii legale amplasata. Am mers apoi cu permisul din nou la ei si mi-au notat, pe loc, la ultima fila adresa de pe viza de flotant.
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde kama3 pe 28 Aug 2018, 09:39

Art. 31 alin. (1) din OUG 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români prevede ca "mențiunea privind stabilirea reședinței se înscrie la cererea persoanei fizice care locuiește mai mult de 15 zile la adresa la care are locuința secundară".
Actul normativ nu prevede sanctiune pentru nedeclararea resedintei, astfel ca eu de aici inteleg ca declararea resedintei este o optiune si nu o obligatie.
Inscrierea resedintei in CI si apoi in permisul de arma se justifica daca vrei sa ai lada cu arme la resedinta.
Daca nu te deranjeaza sa ai dulapul cu arme la adresa de domiciliu si sa-ti iei arma de acolo cand pleci la vanatoare si cand te intorci sa o lasi tot acolo atunci nu e nicio problema ca armele sa ramana acolo.
Teoretic arma poti s-o iei de la domiciliu si cu o zi inainte pentru ca ai permis de port si folosire. Poti sa o ai in lada sau asupra ta, adica legal nu poti sa lasi arma la resedinta si tu sa pleci de acasa. Arma trebuie sa fie in lada atunci cand nu e asupra ta.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 28 Aug 2018, 12:04

cip_frh scrie:Salut Alex! M-am aflat de curand si eu in aceeasi situatie. Dupa ce mi-am pus viza de flotant, am mers la serviciul arme de care apartinea noua resedinta, am depus copii dupa CI, permis arma(toate filele) si o cerere. In cateva zile au venit in control sa se asigure ca am lada in conditii legale amplasata. Am mers apoi cu permisul din nou la ei si mi-au notat, pe loc, la ultima fila adresa de pe viza de flotant.

Daca e asa si pe Ilfov, atunci e super. Cea mai mare problema ar fi sa-mi opreasca permisul de arma (pt cateva luni, dupa cum a zis yoghi). Poate tre sa ma interesez local in Ilfov sa vad cum e. Bine, inca nu stiu unde vrem sa ne mutam, dar teoretic Mogosoaia/Buftea/Corbeanca/Chitila... 'gen'.
Dupa cum am mai citit pe acest forum, si la politie se cam aplica vorba aia cu bordeie si obiceie.
Daca nu, cred ca varianta cu lasatul armelor la adresa din domiciliu e ok. Pot trece seara inaintea vanatorii sa le iau si le aduc inapoi dupa.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde tehărău pe 28 Aug 2018, 16:36

cip_frh scrie:Salut Alex! M-am aflat de curand si eu in aceeasi situatie. Dupa ce mi-am pus viza de flotant, am mers la serviciul arme de care apartinea noua resedinta, am depus copii dupa CI, permis arma(toate filele) si o cerere. In cateva zile au venit in control sa se asigure ca am lada in conditii legale amplasata. Am mers apoi cu permisul din nou la ei si mi-au notat, pe loc, la ultima fila adresa de pe viza de flotant.


Zici ca ti-au facut intrare la ultima filă? Mama ei de lege cu interpretările posibile. La ultima filă scrie "schimbare domiciliu". Iar tu nu ti-ai schimbat domiciliul ci ti-ai stabilit o reședință. Domiciliul rămâne același. Arunci de ce ți l-au schimbat în permis?...

Sau nu-i așa??
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde cip_frh pe 28 Aug 2018, 17:01

Salut! Nu-i asa...! Pe ultima fila scrie "Schimbare domiciliu/resedinta in localitatea..."! Asa scrie la mine. Iar arma se poate tine in conditiile legii la domiciliu sau resedinta.
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde tehărău pe 28 Aug 2018, 17:28

cip_frh scrie:Salut! Nu-i asa...! Pe ultima fila scrie "Schimbare domiciliu/resedinta in localitatea..."! Asa scrie la mine. Iar arma se poate tine in conditiile legii la domiciliu sau resedinta.


De când e permisul? La mine scrie doar domiciliu. Daca scrie și reședință e ok și logic. Cu toate că ar fi corect să scrie "locul în care sunt deținute armele " sau echivalent.
Discuția e lungă și nu își are rostul pentru că oricât ai vrea sa fi de corect, nu ai cum sa respecți legea. Reședința se da pe maxim un an și nu se poate prelungi înainte de expirarea termenului.
Teoretic, în acea zi (minim1) unde trebuie sa ai armele? :) La domiciliu sau la fosta reședință?
Complicații ce ar trebui evitate daca se poate...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde tehărău pe 28 Aug 2018, 19:15

Daca tot am început, hai sa termin. Aici citesc multi oameni deștepți și care pot influența schimbări. Poate or sa prindă ideea.
Combaterea braconajului prin obligarea păstrării armei intr-o locatie permanent expusă controlului nu e o solutie. Daca vreau sa eludez, nu dau drumul la ușă, nu sunt acasă sau merg la far cu arma unui prieten din satul vecin. Să mai zic și de povestea lui @Marius cu moș Patru, scorbura și Bulgaria?...
Am mai spus-o si-o repet: daca char vrei mai putini braconieri , dai dreptul vanatorului să umble în teren cu pușca cat mai liber și neîngrădit. Se exclud ei pe ei.
Acum despre păstrarea armelor în siguranță. Daca chiar te doare la siguranta cetățeanului de unde tin eu pușca și dacă poate hoțul s-o folosească în scop de unealtă, arunci nu ajuta cu nimic faptul că mă obligă prin lege s-o tin la domiciliu.
Daca am muncit și am 4÷7 case ( clase?), de ce sa tin țevile în una și numai una? Că stau 30% undeva și de restul ma plimb. Deci, 70% din timp armele stau încuiate dar nesupravegheate. Oare nu-i mai bine si mai simplu că eu să am dulapuri în toate casele? Verificate toate la fel, declarate, bla bla la fel cum am făcut cu primul? Si cand ma duc eu 7 zile la casa de la munte să iau armele cu mine si sa notifice prin posta electronica, sms, telefon sau cum i se pare legiuitorului mai bine, direcția unică sau toate inspectoratele sau toate BAES sau pe cine vor că am plecat cu pustile din locația A și dacă vor, ma gasesc cu ele la locația B?
Adică e chiar greu să dai un mail către toți acum, când totul se face online?
Zic și eu...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde kama3 pe 28 Aug 2018, 19:26

Eu cred ca n-ar avea nimeni nimic de comentat cu privire la dulapuri/domicilii/ resedinta daca toate procedurile n-ar fi de durata (adica la nivel de saptamani sau si mai rau luni).
Sa fim seriosi, cate incidente legate de domiciliu si dulap s-au intamplat in Romania?
Nu cred ca sunt multi hoti care sa vrea sa se incarce pe langa furt(unde au sanse mari sa scape cu suspendare) si cu infractiunea de nerespectare a regimului armelor si munitiilor.
Ce sa faca cu o arma de vanatoare? Sa iasa la braconaj? Sa o vanda pe piata neagra?
Dulapurile sunt o masura buna ca nu-i ok sa stai cu arma sub pat sau dupa usa dar cu aberatiile legislative nu sunt de acord.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde cip_frh pe 28 Aug 2018, 20:02

Perfect de acord cu voi! Buna, rea cum e, legea trebuie respectata pentru a nu ne plange de mila ulterior! In speranta unor vremuri mai bune, toate cele bune!
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde Marius pe 29 Aug 2018, 15:23

kama3 scrie:Nu cred ca sunt multi hoti care sa vrea sa se incarce pe langa furt(unde au sanse mari sa scape cu suspendare) si cu infractiunea de nerespectare a regimului armelor si munitiilor.
Ce sa faca cu o arma de vanatoare? Sa iasa la braconaj? Sa o vanda pe piata neagra?

Perfect de acord. Cunosc pe cineva caruia i s-a spart casa, hotii au deschis dulapul de arme, au furat de acolo bijuteriile si au lasat armele la locul lor.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 09 Sep 2018, 20:55

Mai arunc o intrebare naiva... (la finalul postarii)

Sa reiau un pic pasii care m-ar astepta daca ma mut:

1. Ma mut, imi iau dulapu` cu armele la noua locatie.
2. Imi fac viza de flotant (resedinta/ce-o fi, ca domiciliul nu-l schimb), apoi in maxim 10 zile ma duc la politie sa declar ca am 'adus armele' pe teritoriul lor, cu toate actele aferente (copii, cerere...)
3. Ei imi opresc permisul de arma, apoi urmeaza vizita la noua adresa a agentului de la arme plus... ceva verificari ale sectiei de politie de care o sa apartin (ultima data m-au chemat la sectie, am dat o declaratie cum ca nu ma cert cu vecinii si apoi cei de la arme au asteptat si 'unda verde' de la ei. a durat si aia. si oricum e ciudat sa te intrebe cum te intelegi cu vecinii daca se presupune ca deabia te-ai mutat).
4. Controlul e ok, unda verde vine de la sectia 'locala', eu sunt chemat sa imi ridic permisul de arma cu noua adresa.

Bineinteles, problema mea cea mai mare e ca mi se opreste permisul de arma pentru 1-2-3 luni, fara de care nu pot sa vanez (si daca e sa o luam logic... fara permis de arma n-ar trebui sa-mi lase armele in posesie pe perioada verificarilor, nu? ca doar n-am permis pt ele... dar nu vreau sa le dau mai multe idei proaste, ca au destule).

Intrebarea naiva cu care v-am amenintat la inceput: Exista vreo posibilitate sa pot iesi la vanatoare cat am permisul de arma la ei pentru schimbarea adresei? Vreo hartie de la politie/ceva?
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde Ghinda pe 10 Sep 2018, 10:18

NU!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 10 Sep 2018, 11:21

Ghinda scrie:NU!

:roll: asa ma gandeam si eu
Mersi!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde drflorea pe 10 Sep 2018, 13:39

Dulapul cu arme îl muti după ce i-ai înștiințat, nu înainte. :?
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 10 Sep 2018, 13:59

drflorea scrie:Dulapul cu arme îl muti după ce i-ai înștiințat, nu înainte. :?

pai cum asa. eu tre sa ii instiintez dupa ce-mi iese viza de flotant...pana atunci eu ce fac, nu ma mut? sau ma mut fara arme?
nu. ma mut si iau armele dupa mine, ca poate fosta adresa nu e proprietatea mea si urmeaza sa vina alte persoane acolo. deci iau dulapul la mutare.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde tehărău pe 10 Sep 2018, 15:31

Ți-am scris și ieri dar n-am avut semnal și s-a dus draq postarea...
Permisul de port armă se câștigă greu și se pierde repede. Una din cauze e vizita medicală. Si se pare ca tu suferi de hemoroizi... :)
Armele se păstrează la domiciliu sau la armurier.
În rest le poti purta și utiliza în condițiile legii.
Deci
Iti faci reședință, îți faci dulap la reședință, ii anunți pe cei de la arme, faci cerere, aștepți control la dulap, aștepți să te cheme că ti au aprobat și trecut reședință în permis. Apoi muți armele la reședință.
Sau
Duci armele la armurier, te muți, respecți procedura de mai sus.
Cât privește hârtie care să țină locul permisului, nu există. În lege e prevazut numai permisul, nu și vreo forma de înlocuire a lui.
Cel mai important
informeaza-te pe forum dar nu uita ca legea are scăpări și poate fi interpretată. Așa că pentru orice activitate pe care ai de gând să o derulezi, întreabă la cei de la arme. Am zis întreabă. Daca te duci sa le spui ca ti-a zis teharau pe forum... :))
Baftă!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 10 Sep 2018, 15:43

tehărău scrie:Ți-am scris și ieri dar n-am avut semnal și s-a dus draq postarea...
Permisul de port armă se câștigă greu și se pierde repede. Una din cauze e vizita medicală. Si se pare ca tu suferi de hemoroizi... :)

Adevaru' e ca ma cam mananca-n... :lol:
Ma duc si pe la ei s-ai intreb :roll:

Inca o data, multumesc tuturor. Se pare ca e valabil numele topicului si nu prea e loc de tocmeala.

Daca nu scap de mancarime si ma trezesc ca nu pot iesi toata iarna la vanatoare, va anunt pe-aici, poate ma ia cineva gonas pe langa Bucuresti :mrgreen:
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 28 Oct 2018, 17:10

Domnilor... pan-la urma sunt fericit sa raportez ca schimbarea de adresa pe Ilfov a durat FIX o luna.
Procedura un pic diferita fata de sectoru 6, dar a mers mai repede.
Vanez si iarna asta. Nu stiu daca si impusc ceva, dar de vanat vanez.
Multumesc!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde tehărău pe 28 Oct 2018, 20:16

Pai cum vine asta?!?
Întrebi ce sa faci, noi ne străduim sa îți zicem cum e mai bine și tu ne spui la final ca vânezi și anul ăsta...
Ca parca asta ne frământa pe noi, ce faci tu la iarna și la Ilfov =).
Ia pune mana mătăluță și zi și la băieți ce ai facut, pas cu pas...

Poate o mai avea vreun coleg nevoie și te pomenește ca i-ai făcut viața mai ușoară ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alex_ionut_popa pe 28 Oct 2018, 22:35

tehărău scrie:Pai cum vine asta?!?
Întrebi ce sa faci, noi ne străduim sa îți zicem cum e mai bine și tu ne spui la final ca vânezi și anul ăsta...
Ca parca asta ne frământa pe noi, ce faci tu la iarna și la Ilfov =).
Ia pune mana mătăluță și zi și la băieți ce ai facut, pas cu pas...

Poate o mai avea vreun coleg nevoie și te pomenește ca i-ai făcut viața mai ușoară ;)


Aveti dreptate. Nu stiu de ce m-am gandit ca deja e clar ca trec prin procedura 'standard' de schimbare de domiciliu/resedinta.
Dar dupa cum am zis si eu mai sus, se pare ca nu e chiar standard.
Deci:
1.Gasit casa de inchiriat. Stabilit resedinta in buletin. Mutat dulap+arme la noua resedinta.
2. Mers la IJP Ilfov pe Fabrica de Glucoza. Depus copii dupa toate foile scrise din permisul de arma si carnetul de membru vanator, dupa buletin + o cerere. Mi-au oprit permisul de arma. Mi-au zis ca dureaza maxim o luna. I-am intrebat daca ma suna. Au zis nu, sa numar eu 5 zile lucratoare de cand primesc ei avizul dupa ce se efectueaza vizita la domiciliu.
3. In 2 sapt si ceva m-a contactat politia "locala", au venit, au verificat dulapul. I-am intrebat daca vine si cineva de la 'arme'. Au zis ca nu stiu.
In Buc a fost un domn de la 'arme' si cei de la sectia locala m-au chemat la ei sa dau o declaratie ca..nu ma cert cu vecinii.
4. Dupa vreo 8 zile lucratoare de la vizita, m-am dus cu inima mica sa vad daca e gata. Era gata.
5. Atat.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde tehărău pe 28 Oct 2018, 22:48

Mulțumim, e de folos. Se poate observa ca e un mix format din părerile (experientele) exprimate de antevorbitori.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare adresa temporar

Mesajde alinboboc pe 24 Noi 2018, 10:12

Ar mama ei a naibii de arma, nici daca pazeai un card de virgine nu le trecea prin cap asemenea traznai. Auzi, declaratie ca nu ma cert cu vecinii. Pffff!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate