Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 00:56

Vanzare arme cu proprietar decedat

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Vanzare arme cu proprietar decedat

Mesajde spor2135 pe 11 Sep 2018, 18:18

Salutare tuturor numele meu este Robert Hrimiuc si sunt nou pe acest forum.
Vin la voi cu o nelamurire in privinta vanzarii armelor pe care le detinea tatal meu fost pasionat de vanatoare care a decedat in urma unui accident de vanatoare.
http://www.darabaneni.ro/social/onsilie ... e-vanatoa/

In momentul de fata armele sunt depozitate intr-un magazin armurier din orasul Botosani.
Problema este ca nu pot sa le vand atata timp cat armele nu au fost mostenite. Notarul din orasul meu, Darabani, nu a mai intalnit aceasta speta si nu stie cum trebuie sa procedam.
Daca puteti va rog sa ma sfatuiti si sa imi spuneti cum ar trebui sa fac sa mostenim armele si sa le putem da spre vanzare sau daca cineva a mai avut de-a face cu asemenea situatie si imi poate da un sfat.

Va multumesc pentru timpul dumneavoastra.
Cu stima,
Robert Hrimiuc
spor2135
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Sep 2018, 18:09

Re: Vanzare arme cu proprietar decedat

Mesajde olimpiu moldovan pe 11 Sep 2018, 18:26

Da asa este,armele trebuie trecute in succesiune,dupa ce se termina aceasta poti sa faci ce vrei cu ele ,asta daca iti raman numai tie,daca nu trebuie impreuna cu ceilalti mostenitori.
olimpiu moldovan
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Feb 2017, 15:33

Re: Vanzare arme cu proprietar decedat

Mesajde kama3 pe 11 Sep 2018, 21:11

In momentul in care se face dezbaterea mostenirii armele trebuie incluse in masa succesorala. Apoi, in baza certificatului de mostenitor armele pot fi instrainate(vandute, donate, etc)
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Vanzare arme cu proprietar decedat

Mesajde yoghi pe 11 Sep 2018, 23:47

te duci la armurier si ceri o evaluare a armelor. Cu hartia aia te duci la notar care include armele in masa succesoriala (in mostenire) si scrie acolo ca armele sunt depuse la armurierul x cu bonul... .Are nevoie de evaluare pt ca asa calculeaza comisionul .
Atentie
Mostenitorii celorlalte bunuri pot fi mai multi dar la arme e de preferat sa fie unul singur (se poate sa fie si 5 dar daca suunt mai multi ,toti acestia vor trebuii sa se prezinte la politie si armurier) daca totusi sunt mai multi va trebui o procura.cum ca cei patru imputernicesc pe al cincilea sa le poata vinde.(de obicei armele raman in mostenirea unei singure persoane pt ca imputernicire se taxeaza separat.
cu hartia de la notar ,mostenitorul sau imputernicitul merge la politie de unde primeste o hartie pe care o duce inapoi la armurier si acolo stabileste pretul de vanzare sau negociaza custodia armelor pina cand se autorizeaza cineva din familie sa le ridice.

spunei armurierului sa treaca in evaluare pretul care va fi trecut pe factura .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanzare arme cu proprietar decedat

Mesajde yoghi pe 11 Sep 2018, 23:49

Daca vrei o evaluare obiectiva posteaza aici o poza doua cu armele.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanzare arme cu proprietar decedat

Mesajde violiv pe 13 Sep 2018, 09:36

Si nu uita sa negociezi cu armurierul tariful pentru pastrarea armelor.....poate dura cateva luni buni obtinerea succesiunii si vanzarea, timp in care armele stau la armurier. Stiu cazul unei vaduve care a mai venit cu bani de acasa atunci cand a vandut arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate