Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:31

Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 05 Sep 2018, 16:57

Să nu creadă cineva că nu sunt unii care nu mai pot de grija animalelor sălbatice. Grijă asta se manifestă permanent și la un nivel constant prin vehicularea ideii de desființarea vânătorii.
O fi ceva coroborat cu faptul că trebuie să ne cumpărăm carnea doar din magazin, respectiv ferme ultracontrolate și pline de antibiotice, anabolizante, steroizi, draci, laci?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 11 Sep 2018, 11:23

Cote din pix!
Realizarea cotelor din pix!
Iubitori de animale doar cand este rost de rontait ceva foduri!
Vinovati fara vina!
TALMES BALMES!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(( :(( :((
Traim in epoca in care virusul gripal care urmeaza sa atace o regiune, peste 6 luni, este cunoscut si se vinde vaccinul antigripal! :ymhug:
Mai poate crede cineva ca un virus cunoscut de acum 70-80 de ani, folosit impotriva Cubei ca sabotaj economic, in anii 60, cum este PPA, a ramas fara antidot sau bantuie singur cum il taie pe chelie!? =)) =)) =))
Mie imi este greu sa cred asta, si sunt umit cum in plina carantina PPA, cativa giganti, europeni, in cresterea porcilor, se pregatesc sa-si mute afacerile cu porci la noi!
Matematica este o sperietoare, dar daca "o iei babeste", da cu plus!!!
Est europenii mancatori mari de porc, sunt o piata importanta de desfacere, daca poti creste porcii la ei in batatura, castigul este de patru ori.
1.Subventii si fonduri UE alocate Romaniei pt cresterea porcilor, le papa ei!
2. Forta de munca ieftina si putin pretentioasa la conditiile de munca!
3.Piata de desfacere " la botul calului"!
4. Haos in respectarea oricaror norme, astfel ca pot baga in "ghita" tot ceea ce la ei nu au voie!
MA BAZEZ TARE PE CARNATUL ROMANESC!!! SUNT CONVINS CA ROMANASII NOSTRII, MUNCITORI PE PLANTATIILE EUROPENE, VOR DUCE PPA LA EA ACASA!!!!!!! =)) =)) :)) =))
Dupa vacanta asta ........sigur au trecut granita cel putin 100 de metri de carnati cu pesta, si vreo 200 Kg de muschiulet la garnita!
Sa vezi ce repede apare si antidotul PPA!!!!! :mrgreen:
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Mircea-B pe 11 Sep 2018, 18:56

@teharau
Iata aici raspunsul la intrebarea retorica de mai sus: http://agrointel.ro/102833/interzicerea ... -document/
Si uite asa, incet, incet, calcam pe urmele celor din vest care cresc gaini pe post de animal de companie....pentru ca oricum nu au voie sa le consume fara certificat sanitar-veterinar. Amenda-i cat casa!
Faceti poze pentru arhiva personala anul asta.....taierea porcului in stil traditional va deveni istorie!!!
Suntem bini di tat...... :(
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 11 Sep 2018, 20:06

@ Mircea-B

Multumesc de link. La vremea postarii știam eu ceva, dar fără a dezvălui sursa stirea nu e știre ;) . Așa că o dam retoric, după colț. Uite că avem și o publicație care zice ceva dar care la randul ei nu da sursa. Dar putem să mai așteptăm, că tot aia e :( .
Da, asta-i realitatea: capitalismul asta de acum a luat de bun ce a lasat comunismul de prost. Hârtii, centralizare, egalitate pentru unii de care se bucură reprezentanții prostimii, neamestecul în trebile :) popoarelor care popoare nu trebuie să mai fie ele popoare ci doar oameni ai muncii și pot umple lejer două pagini.
Ca sa nu sar calul, mai repet odată ce am spus mereu (noi, nu eu, nu-mi abrog vreun merit): noi vânătorii suntem una din pietricelele din bocancul celor ce hotărăsc. Avem arme și ăsta nu trebuie să rămână așa și facem și prostii cu ele. Cum ar fi faptul că în loc să stăm cu ochii pe FB cuminți acasă și să înghițim știrile ce duc către indobitocire noi umblam la aer curat, mai avem și tupeul sa mâncăm ecologic, d'astea. Si, ce e cel mai rău, ne adunam in grupuri când facem asta. Adică putem schimba idei, socializa, imprieteni și deveni, cum sa zic, (tovarăși, ortaci, colegi) ziceți cum vreți. Punem pariu ca forma de vânătoare colectivă va dispărea curand?...

Hai ca iar m-am îmbătat și debitez prostii!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 12 Sep 2018, 08:30

Treaba cu vanatoarea colectiva interzisa nu este deloc poveste sau speculatie!
Au mai "testat piata" in urma cu ceva ani, cand in unele zone au fost retrase autorizatiile in grup restrans.
Acum vad ca trendul este in sens invers! Unele asociatii insista ca vanatoarea colectiva sa fie cat mai redusa.
Si cand te gandesti ca Turcia a rupt tratatul de preaderare la UE pentru niste amarate de mate de oaie la gratar!
Da, pare absurd, dar astea au fost printre primele pretentii ale UE in Turcia!
Va seamana cumva povestea asta cu povestea micului romanesc???!!! :))
Partea proasta este ca la noi, lumea a 4, tine vrajeala ieftina si suntem docili cand vine vorba de ordin de la stapanire.
Cu porcul s-a terminat, urmeaza batalia pentru oaie, capra, telemea, ............cu viile si pomii fructiferi au rezolvat-o de mult!!!
Am tot dreptul sa cred ca in 10 ani vom discuta despre interdictii privind procreere!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 12 Sep 2018, 11:01

hai ca ai dat-o de tot in lambada.
Dupa o anume varsta, orice om ar trebui sa distinga intre motive si pretexte...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde salus pe 12 Sep 2018, 13:42

As prefera sa fiu eu "lambada" si lucrurile sa mearga struna!
Inteleg bine diferenta intre motiv si pretext, cum inteleg si politicile UE de testare a maselor privind gradului de suportabilitate sau acceptare.
Este un joc, asa cum ne jucam noi cand atrenam caini! Incercam sa gasim limitele si apoi sa le atenuam sau antrenam pentru a fi depasite! Daca initial se sperie de "foc", in curand se obisnuieste si putem trece la lucruri mai serioase...
Cat despre vanatoarea colectiva........, stie cineva in cate tari UE se practica??? Nu vorbim de vanatoare in fonduri tip Tarc!
Nu sunt deloc anti UE, atat timp cat sunt tratat ca un cetatean UE! Daca sunt doar forta de munca ieftina si piata de desfacere pentru produse de calitate indoielnica.........., ASTA AM FOST SI SUB URSS, SI AVEAM SI DREPTUL DE A CALATORI SAU LUCRA IN URSS!
Eu inca sper sa apara un mistret cu PPA la noi si apoi unul in parcurile din Berlin :mrgreen: !
Nu-s convins ca PPA a fost adusa de mistreti din Ucraina! Nu vad deloc legatura intre mistretul ucrainean si fermele de porci din Romania.
Iar filmuletul ANSVSA care incearca sa ne convinga de faptul ca vanatorul a luat PPA si a dus-o in fermele de porci.........., este un fel de Tom si Jerry prost realizat!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 12 Sep 2018, 14:54

Iată cum, peste ani, cetățeanul de la bloc se răzbună

https://www.gandul.info/stiri/pesta-por ... e-17516084
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 12 Sep 2018, 14:59

Din comunicatele astea cel mai mult imi place aia cu

Oamenii nu sunt afectați... :)

Serios?!? Adică la iarna mănânci soriciul de pe ppl dar n-ai treabă, că nu te îmbolnăvește nimeni...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde mialxx pe 18 Sep 2018, 09:54

Ieri am avut sedinta cu toti ce-i implicati in combaterea ppa. In cazul in care o sa apara si aici masurile sunt urmatoarele.
1. Vinatoarea este interzisa total pe o raza de 30 km.
2. Toti porcii domestici vor fi omariti
3. Transportul animalelor vor fi interzis in si din zona de carantina.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 18 Sep 2018, 15:59

Printre primele măsuri ce trebuiau luate de către autorități trebuia delimitarea unei zone de graniță de aproximativ 30 de km în care mistreții trebuiau vânați tot timpul anului, nelimitat, fără cote. Pe 30 de km vânătoare totală la mistreț, vulpe, sacal, grivă și coțofană. Vânători colective săptămânale la care să participe inclusiv veterinari, iar după închiderea vânătorii făcută dezinfecție ca la carte direct în teren, oameni și autovehicule.

Interziceți voi vânătoarea pe 30 km și o să aveți exact același rezultat ca în România. Dacă omorâți porcii domestici fără să vânați mistreții este fix pix, pentru că tocmai salvarea porcilor domestici este marea miză. Ai început să omori porcii domestici sau a intrat boala în ei, ai pierdut partida pe mulți ani scopul principal fiind ratat. În fine faceți cum vreți.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde mialxx pe 18 Sep 2018, 20:04

Vinatoarea intensiva si incercatul sa extermine toate animalele si pasarile ce pot raspindi boala sa dovedit contraproductiva, ca sa-i zic asa. Noi incercam de la inceput opusul acestei Probleme si probabil o sa avem succes, nu am eu de unde sa stiu.
Paradoxul, e ca in cele mai multe cazuri nu sa dovedit aceasta boala la mistret!!!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2018, 07:24

Dragi colegi!
Cum mama dracului, in afara de Delta, unde se pare ca a aparut ppa la mistret, in rest a aparut fix in combinate de porci la dracu in praznic de Delta sus pomenita? Ca in Delta, si daca dai foc la stuf, porcul mistret nu se cara sa zici ca este vector.
Acu o saptamana in Jilava, fix vis-avis de o fabrica de pielarie a fost gasit un porc mort. Ce cauta acolo? Inca nu sunt gata analizele, ieri vorbind.
Si s-a confirmat si la mistret in Giurgiu.
Randomizarea asta a focarelor, oricat ne-am da cu parerea, mie imi arata mana de om. Intentionata. Vnatoarea este egala cu zero. Infestarea este 100%, mortalitatea 100%. Este echivalentul Ebola. A intrat, nu se mai scapa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 19 Sep 2018, 11:14

"minciuna" se raspandeste. Inca 5 focare confirmate in Belgia ;)

Omul, prin calicia si ignoranta sa, este cel mai mare vector (porci "ieftini" dusi nu se stie de unde sunt de vanzare prin toate satele, cerealele la fel, carne trimisa la pachetel prin toata tara si lumea, o mai fi si ceva sabotaj intre agentii economici sau intre tari plm)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 19 Sep 2018, 11:21

Terminați cu prostia că nu sunt mistreți morți ci doar porci domestici de prin ferme. Zona Bălții este plină de cadavre de mistreți, am niște vecini care au fost la pescuit și nu au putut sta pe apă din cauza mirosului. Sunt mistreți morți de săptămâni prin toate canalele și prin pădure. Au fost oamenii și au indicat și locurile unde sunt cadavre de mistreți, însă se pare că nu a ridicat nimeni niciun cadavru și putrezesc pe locurile în care au căzut răpuși de boală.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Adrian Spinu pe 19 Sep 2018, 21:07

In perioada 7-9 septembrie eu am fost in zona Murighiol, pe Isac, Uzlina, Gherasim, si pe toate canalele si canalutele. Nu am vazut nici un mistret mort, nici nu am simtit miros de hoit. Daca tot ne intereaza problema asta, poate ar trebui sa nu mai plecam urechea la vecini pescari sau alte specimene. :D
Daca are vreo importanta, nici peste nu am prins. :lol:
Treaba e clara, lucru sigur e daca a vazut cineva dintre cei care sunt pe forumul asta vreun mistret mort in padure. Fara pusca sau lat.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 19 Sep 2018, 22:09

Adrian Spinu scrie: Nu am vazut nici un mistret mort, nici nu am simtit miros de hoit. Daca tot ne intereaza problema asta, poate ar trebui sa nu mai plecam urechea la vecini pescari sau alte specimene. :D

Sunt exact în mijlocul zonei de carantină din județul Ialomița și știu prea bine ce este aici.
Ca să te convingi lasă tastatura deoparte și dă o fugă până la mine să îți arăt cadavre de mistreți. Numai să te dotezi cu o mască împotriva mirosului pentru că duhoarea intră până în suflet și câteva săptămâni te poți spăla cu cel mai bun săpun din lume, tot o să ai impresia că s-a impregnat în pielea ta.
Nu sunt mistreți morți pentru că nimeni nu vrea să îi găsească. Primăriile fug de răspundere pentru că funcționarii vor să își vadă de afacerile lor, veterinarii s-au săturat de plimbat hârtii și să stea înfofoliți în celofane la 30 de grade, iar asociațiile de vânătoare se fac că plouă pentru că din punct de vedere financiar sunt pe drojdie, iar acțiunile întreprinse de către aceste asociații costă destul de mult și nu le decontează nimeni cheltuielile. Televiziunile vuiesc, fel de fel de experți cu ceasuri de aur la mâini își dau cu părerea pe sticlă, ministrul anunță măsuri extraordinare, ba chiar Mircea Dinescu care se lăuda că a făcut o producție de vin record gesticula pe la TV spunând că lumea este alarmată degeaba, doar vreo 5700 de gospodării au fost afectate de PPA și asta este nimic față de milioanele de gospodării din țară. Ce să îi ceri, atât poate.
Niciunul dintre cei de pe la TV cu costum și cravată, niciunul din acei experți ce prezintă statistici și arată extraordinarele măsuri luate contra pestei nu a călcat pe aici să vadă porci morți. Îi văd doar pescarii, cei ce lucrează la pădure și localnicii. Cei îmbrăcați la costum nu intră prin rugi că își sfâșie hainele, nu intră în apă de frica lipitorilor și nu intră în canale să nu cumva să își umple pantofii de noroi.
Așa că să nu îmi spui tu mie că plec urechea la povești când am văzut porci cărați din gospodării după trei-patru zile de când au murit, cu lichide scurgându-se din ei și curgând din cupele Wolelor pe străzile localităților, pe acele urme de fluide călcând nepăsători oameni ce mergeau la magazine să-și cumpere pâine. Să nu îmi spui tu mie că plec urechea când oamenii evită să mai calce prin zonele învecinate Borcei pentru că mistreții putrezesc de câteva săptămâni iar mirosul este parcă din iad.
Prieteni, în mediul virtual este ușor, doar realitatea este grea. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 19 Sep 2018, 22:51

:|
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Adrian Spinu pe 19 Sep 2018, 23:38

Am intrebat de mistreti, nu de porci domestici din gospodarii.
Judetul Ialomita este in zona mea de activitate, si am 3 angajati zilnic acolo. Unul cu capat de linie Gura Ialimitei, altul in zona Adancata- Patru Frati, si altul pe Slobozia. Unde sunt mistretii aia morti? Vladeni-Facaeni nu e zona mea, oare sunt chiar acolo? Daca erau in zona Grivita-Nicolesti-Tovarasia, ajungeau si la Padina, nu? Doar ca Padina deja e in Buzau, si Buzaul si-a propus sa nu primeasca mistreti bolnavi.
In tot ce inseamna zona de munte a judetului Buzau merg minim o data pe saptamana cu motocicleta, strict off-road. Adica 40-50 km la o iesire, numai prin padure, prin toate paraurile si coastele neumblate. Intalnesc mereu mistreti. Dar vii, vioi, cum trebuie sa fie.
Pe dealul Istrita ma duc foarte des. Dar, in special, in w-endul asta o sa particip la Istrita Escape, un maraton montan. Adica o sa iau la picior tot dealul, 9 sau 23 km, in functie de cum ma simt pana sambata, si va anunt daca gasesc vreun cadavru de mistret.
Cat despre indemnul de a lasa tastatura deoparte, va invit sa aveti parte de natura , munti/dealuri/paduri/ape, macar cat am eu.
Cu mistretii morti din Delta nu m-ati convins. De cand a inceput nebunia cu PPA am incercat de 2 ori, o data la Mila 23, o data la Murighiol. Nu am gasit nici mistreti morti, nici peste.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 20 Sep 2018, 00:29

Cum nu mi-am propus să conving pe nimeni de ceva anume, cred că nici nu mai are rost să continui la acest topic. Bucurați-vă de mistreții ăia vii și vioi, la cum decurg lucrurile or să înceapă să se împleticească cât de curând și prin Buzăul acela de nu vrea să primească mistreți bolnavi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde sean pe 20 Sep 2018, 07:57

La inceputul lunii am fost in Delta,la Mila,si am bantuit trei zile zona cu un ornitolog...nu am vazut nici un mistret mort,nici el,nici localnicii...povesti auzisera toți.
La Ialomita cei de la silvic nu au nici un caz de mistret cu PPA confirmat de analize si nici nu gasesc mistreti morti...cel putin asta mi-au zis prieteni care lucreaza in sistem.
Nu contest existenta bolii dar lucrurile sunt dubioase...rau.
Politica drobului de sare si a parjolirii generale este criminala dupa parerea mea.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Adrian Spinu pe 20 Sep 2018, 11:27

Pai in Delta ati fost in aceeasi perioada cu mine, si zilele alea mistretii au fost ocupati cu Summitul celor 3 mari, iar la Ialomita ii mananca vulpile imediat ce mor, si de-aia nu ii mai gaseste nimeni.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Adrian S pe 21 Sep 2018, 13:11

Ghinda scrie:Dragi colegi!Randomizarea asta a focarelor, oricat ne-am da cu parerea, mie imi arata mana de om. Intentionata. Vnatoarea este egala cu zero. Infestarea este 100%, mortalitatea 100%. Este echivalentul Ebola. A intrat, nu se mai scapa.

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2018, 15:59

Cum facem? Sorosistii a dreapta și putinistii la stânga?
Sau ne scriem la avatar cine ne e mentor?

https://m.adevarul.ro/news/eveniment/cu ... index.html

a înnebunit lumea rău de tot frate!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Mircea-B pe 26 Sep 2018, 19:48

Mai bine asa!!! :D :D :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Jack.Sparrow pe 12 Oct 2018, 15:08

Gata? Au mai aparut cazuri noi sau s-a fasait?
Niste baieti au facut deja destui bani?
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 14 Oct 2018, 10:26

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 14 Oct 2018, 10:37

Jack.Sparrow scrie:Gata? Au mai aparut cazuri noi sau s-a fasait?
Niste baieti au facut deja destui bani?


Ori forumul e citit de persoane care doar se plictisesc, ori vânătorii de pe forum n-au curajul asumarii realității, ori lipsa transparenței e doar reclamată însă noi avem dreptul să nu spunem nimic, ori mistreții noștri sunt imuni.
Cum mai frate, de două luni să nu vadă nimeni un mistreț mort de ppa și sa zică aici "da mă frate, uite pesta ce face!".
Sint curios cu încasările alea de pe urma animalelor moarte,găsite,bla bla cum o sa fie...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 14 Oct 2018, 18:41

S-a raportat ceva? Asociatiile trimit AGVPS rapoarte in legatura cu cadavrele gasite?
Cine trebuie sa informeze in legatura cu simptomele animalelor atinse sau suspecte de ppa, au fost comunicate vanatorilor sa stie ce sa observe? Din cate cunosc, nu au fost comunicate.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde ventura pe 14 Oct 2018, 19:43

La Vrancea nu s-au înregistrat cazuri pana in prezent.
Asociațiile trimit probe de la mistretii împușcați.
Atât.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate