Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:54

Inele Blaser tip nou pe baza veche

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde marc pe 16 Sep 2018, 20:09

Are cineva idee daca se pot monta inelele de tip nou Blaser pe baza de tip mai vechi,asa zisa originala..?
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde bogus pe 16 Sep 2018, 20:16

nu sunt ok, colegul @liviur iti poate explica mai bine ca el a incercat combinatia :lol:
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde liviur pe 16 Sep 2018, 20:24

Inelele mai noi au baza mai lata decat la modelul vechi si atunci cand vrei sa desfaci montura de pe teava cheitele vor atinge in baza inelelor, se poate deschide, dar cu cheita la jumatate extinsa. In afara de asta, suruburile care vin cu baza veche , nu se potrivesc pe inelele noi.
Un alt aspect, nu stiu daca are vreo insemnatate pentru precizie, inelele avand baza mai lata, nu se mai pot imbina cu baza si astfel atunci cand nu e luneta montata in inele, inelele se pot roti chiar daca au suruburile montate.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde marc pe 16 Sep 2018, 20:40

Va multumesc ...m-am luminat...din pacate am cumparat inele de 30 noi pt o montura veche pe care am inele de 25,4 .Asta e ...temele se fac inainte.
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde violiv pe 17 Sep 2018, 06:26

Pentru precizie nu-i niciun bai.
Luneta le stabilizeaza. Nu strangi tare inelele pe baza, pui luneta si aceasta axeaza inelele, apoi strangi suruburile ce fixeaza inelele.
Sunt doua modele de baze originale mai vechi. La unele nu merg deloc suruburile noi - cap plat versus cap conic - si pasul filetului este altul - nu poti folosi suruburi vechi la inel nou.

Daca ti se potriveste surubul vechi pe inelul nou le poti monta. Nu-i asa mare impedimentul ca pe la jumatea cursei trebe sa culci un pic clapeta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde marc pe 17 Sep 2018, 21:24

Din pacate nu se potriveste surubul vechi pe inelul nou...surubul vechi are diametrul de cca 4 mm iar inelul nou are gaura de cca 5 mm...
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde liviur pe 18 Sep 2018, 19:26

Eu o rezolvasem, am fost la armurier si mi-a adaptat 2 suruburi
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde marc pe 20 Sep 2018, 19:29

In cele din urma m-am apucat de mesterit...am largit gaurile din baza ca sa intre suruburile mai groase ale inelelor .La faza asta pare ok...se potrivesc...restul voi vedea la reglaj..Dar otelul sau aliajul din care e facuta baza e groaznic de tare...am crezut ca nu o sa pot largi doua gauri de la 4 la 5 mm stricand mai multe burghie pentru otel cu compozite cobalt.
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: Inele Blaser tip nou pe baza veche

Mesajde liviur pe 22 Sep 2018, 06:02

La mine nu s-au marit gaurile din baza, nu a fost nevoie.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori

Publicitate