Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:41

Insemne protectia muncii

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Insemne protectia muncii

Mesajde mihai_tud pe 19 Sep 2018, 18:45

Buna seara colegi,
Din cauza numeroaselor accidente de vanatoare eu si alti colegi de grupa am impus folosirea insemnelor care faciliteaza vizibilitatea ( veste,sepci rosii reflectorizante). Bineinteles ca intampinam opozitia colegilor mai in varsta are invoca tot felul de motive penibile ,ca-i vede mistretul ca ii vede vulpea ( a se citi capra).
Exista stipulat in vreo lege obligativitatea portului acestor insemne?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde Starik pe 19 Sep 2018, 19:22

Nu am gasit vreo astfel de prevedere, dar se poate formula un regulament sau cod de bune practici pe care sa il supui la vot....daca esti cert ca ai majoritatea asigurata.
La actiunea organizata, este trecut in autorizatie cine are ceea ce este stipulat in documentul adoptat.
Cine nu are si insista sa participe fara autorizatie...stim cum se numeste.

Eu tin la pielea mea si port!
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde aghiuta pe 19 Sep 2018, 20:11

Exista prevederea, dar se refera la gonaci. In regulamentul de practicarea vanatorii:
"Art. 46. -
La vânătorile colective, gonașii au obligația să respecte următoarele reguli:
5. să poarte elemente care permit identificarea sa;"
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde Starik pe 19 Sep 2018, 20:28

aghiuta scrie:Exista prevederea, dar se refera la gonaci. In regulamentul de practicarea vanatorii:
"Art. 46. -
La vânătorile colective, gonașii au obligația să respecte următoarele reguli:
5. să poarte elemente care permit identificarea sa;"


Exista si in Codul Rutier, dar se refera la biciclisti
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde laurul pe 19 Sep 2018, 20:54

Organizatorul poate hotari singur obligativitatea purtarii de echipament fluo.
Desigur, e bine sa aduca la cunostinta participantilor acest lucru cu ceva timp inainte si sa aiba cateva veste de rezerva pentru uituci sau carcotasi.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde yoghi pe 19 Sep 2018, 21:32

90 la suta din accidente au doua motive clare.
1. Victima se caliceste si paraseste standul pt "o pozitie mai buna si cel mai rau :nu anunta vecini despre noul stand.
2. Tragatorul , tot din calicie nu indentifica cu exactitate animalul asteptat.""asa am vazut"" am crezut"" ,""era ceva se misca" si alte explicatii date.

Doar restul de 10 la suta este pt situati de neglijenta 1.in care tragatorul urmareste iepurele cu arma si nu vede ca peste iepure in planul doi e vreun coleg.
2. tragatorul incarca arma si asa o plimba toata ziua timp in care din 100 de motive se poate descarca accidental.

Daca nu este atent la ce se intimpla ..daca nu este responsabil in activitatile propii , poti sa te inbraci si cu vopsea aurie.

asa cum am spus in alt topic ;organizatorul il trimite acasa pe cel ce nu respecta regulile .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde Starik pe 20 Sep 2018, 07:15

Sa va povestesc una patita de mine, la prima mea vanatoare colectiva.

Pus in stand de catre organizator si flancat de doi vanatori chipurile cu experienta, curatat locul de frunze, ca deh, asa am vazut la Wild Boar Fever, consemnat unghiurile de tragere. Eram aproape pe aceeasi linie cu cei care ma flancau. Acestia erau in camuflaj de toamna si nu i-am vazut cand s-au deplasat incet spre buza vaii care se termina fix in dreapta mea, pe unde ar fi trebuit sa iasa porcii. Se bagasera exact unde imi spusese organizatorul sa trag fara retinere daca iese mistret, fiind directie SIGURA.
L-am sunat pe organizator.
Sa mai mentionez faptul ca respectivii fusesera atentionati ca sunt incepator?
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde ventura pe 20 Sep 2018, 08:24

Fiecare Asociatie "traditionala'' functioneaza dupa Regulamentul de practicare a vanatorii cadru.
Unele dintre ele, printre care si AJVPS Vrancea au adaugat la acest regulament si alte norme (considerate necesare ori de bun simt) dupa votarea lor in AG a asociatiei.

La "Obligatiile Membrilor Vanatori", punctul 10 dispune:
" Poseda elemente de imbracaminte sau accesorii - minim unul_ in culori reflectorizante pentru o usoara identificare in stand sau in teren.

La noi la grupa s-a hotarat ca Vanatorii sa poarte veste Orange, iar gonacii veste Galbene.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde Sly_Fox pe 20 Sep 2018, 09:20

Înseamnă că voi sunteți mai ordonați și mai precauți. Majoritatea grupelor merg pe legea junglei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Insemne protectia muncii

Mesajde ovidiu pe 26 Sep 2018, 07:44

La noi toata lumea poarta vesta refectorizanta. Cine nu poarta nu vaneaza.
ovidiu
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Apr 2007, 11:56
Locaţie: ORADEA


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

Publicitate