Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:33

Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde catalinc pe 07 Oct 2018, 06:19

Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive
Buna as dori sa stiu daca foloseste cineva dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive pentru ciini de vinatoare. Si daca se merita achizitionat un asemenea dispozitiv.
Multumesc.
https://www.hobbymall.ro/vanatoare/arti ... ctive.html
catalinc
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 12 Oct 2006, 09:53
Locaţie: Resita

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde bogus pe 07 Oct 2018, 16:05

Linkul pus de tine nu e bun
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde salus pe 08 Oct 2018, 08:57

Decat sa arunci banii pe sistem GPS de localizare a cainelui mai bine iti cumperi un caine care are si nas si inteligenta necesara sa se intoarca la stapan!!!
Ce o sa faci cu GPS? O sa f..i ziua de vanatoare alergand dupa potaie :))
CainiI buni nu se pierd! Uneori sunt furati, dar GPS nu te ajuta deloc in aceste situatii!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde mialxx pe 09 Oct 2018, 20:44

GPS-ul nu-i folosit sa nu pierzi cainele. De exemplu, daca vinezi singur cu cainii si gasesc vinatul poti mult mai usor sa-i localizezi.
Eu am un Copoi de 6 luni si folosesc GPS la el.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde salus pe 10 Oct 2018, 09:06

1. Nu ai voie sa vanezi singur!
2. Nu am prins-o pe asta cu cainele care gaseste vanatul si tu te orientezi dupa GPS sa ajungi la el!
Cainele este mut??? Nu latra???
Sunt mai traditionalist si prefer vanatoarea fara prea multa tehnologie! Vorbitul la telefon, statii de emisie receptie, GPS, ATV ......., nu prea le agreez!
In schimb sunt indebunit dupa sunatul din teava pustii, fluieratul din tubul cartusului si alte forme de comunicare mai "primitive".
Nu vreau sa intelegeti ca va acuz sau am o problema cu voi, insa vanatoarea trebuie sa fie mai mult decat a impusca un animal.
Legatura dintre vanator si cainele lui trebuie sa fie una normala si nu intermediata de tehnologie.
Nu cred ca poate fi o placere mai mare decat atunci cand cainele are o legatura cu stapanul, intelege ce are de facut, latra diferit in functie de vanat, latra diferit atunci cand vanatul este cazut sau sta pe loc, vine la stapan cand este chemat.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde crishunter pe 10 Oct 2018, 21:46

:-bd :-bd :-bd
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde adileafu pe 10 Oct 2018, 22:01

1. Daca erai atent vedeai ca omul locuieste in Elvetia.
2.Sunt caini care gasesc vanatul la distante mari (ex 2 km ), tu auzi un caine care latra intr-o valcea la peste 1 km ?
Vanatoarea e mai mult decat impuscarea vanatului , dar asta nu exclude tehnologia. Nu de putine ori am gasit cainele in lat, fara GPS plangeam si acum .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde mialxx pe 12 Oct 2018, 21:06

salus scrie:1. Nu ai voie sa vanezi singur!
2. Nu am prins-o pe asta cu cainele care gaseste vanatul si tu te orientezi dupa GPS sa ajungi la el!
Cainele este mut??? Nu latra???
Sunt mai traditionalist si prefer vanatoarea fara prea multa tehnologie! Vorbitul la telefon, statii de emisie receptie, GPS, ATV ......., nu prea le agreez!
In schimb sunt indebunit dupa sunatul din teava pustii, fluieratul din tubul cartusului si alte forme de comunicare mai "primitive".
Nu vreau sa intelegeti ca va acuz sau am o problema cu voi, insa vanatoarea trebuie sa fie mai mult decat a impusca un animal.
Legatura dintre vanator si cainele lui trebuie sa fie una normala si nu intermediata de tehnologie.
Nu cred ca poate fi o placere mai mare decat atunci cand cainele are o legatura cu stapanul, intelege ce are de facut, latra diferit in functie de vanat, latra diferit atunci cand vanatul este cazut sau sta pe loc, vine la stapan cand este chemat.

Daca cainele vineaza la 1-1,5 km. poti sa sufli in teava si in tub pina-ti ies ochii din cap. Cine vineaza cu caini si mai ales cu Copoi stie cum stau treburile.

P.S. Ce caine sau caini folosesti la vinatoare?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde salus pe 15 Oct 2018, 11:05

Eu am 4 caini!
Pentru vanat mare folosesc un Brac sarmos si un Copoi.
Pentru pasaret si vanat mic cu par, am un Brac cu par scurt si un "Maidanez" (Maidanezul ponteaza, aporteaza si are un nas excelen! este doua clase peste Brac)
Am avut si eu Copoi care alerga dupa mistreti km intregi. L-am recuperat si dupa o saptamana, la 15 Km de locul unde a dat de mistret. Defapt l-au gasit colegii de pe un alt fond, alerga dupa mistreti :)) !
Nu agreez deloc genul acesta de temperament al cainelui si am facut cadou vreo 3 pana acum, tocmai pentru ca alergau inutil.
Pana la un Km cainele se aude perfect, uneori chiar mai mult, insa daca vanatul nu este ranit, nu vad de ce sa incurajezi cainele sa alerge inutil, cand sansele de a ajunge vanatul si de a fi capabil sa tragi un foc bine tintit sunt sub 10%.
Caine in lat si alte capcane.......... astea se pot intampla, am vazut chiar si mai grav, prins in capcana pentru urs, cu picioarele zdrobite.

Ps. Un caine bun nu trece linia de vanatori, iar daca o trece alergand vanatul, nu trebuie sa se duca mai mult de un km!
Daca mie imi ies ochii sunand din pusca sau din tub, voua va ies ochii alergand cu GPS-ul in mana!
Cine este castigat din povestea asta?
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde adileafu pe 15 Oct 2018, 20:14

Cainii :D .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Dispozitiv-localizare-gps-caini-vanatoare-tractive

Mesajde salus pe 16 Oct 2018, 08:20

Corect!!! Grivei se bucura în orice situaţie!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate