Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:10

Carabina bat-o vina

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Carabina bat-o vina

Mesajde CristianJ pe 16 Oct 2018, 01:26

Salutare tuturor.
Ma numesc Cristi si as vrea sa imi cumpar prima carabina dupa ce am citit si mai recitesc topicurile ghid unde am invatat foarte multe lucruri incat sa imi formez o parere am ales intre:
Voere LWB cu 2tevi 9.3x62 si 243 pret bun pana in 2300euro varianta lux, ( vine pe la inceputul lui decembrie si e la 900 de km distanta de mine)
Merkel RX Helix as vrea 9.3x62 pret 2300 aprox 1 teava ( imi place foarte mult inchizatorul liniar si cursa foarte scurta cat si ansamblul bagat in cutia aia nu imi vine inspre ochi cand incarc nu stiu daca e pe stoc calibrul, alta teava la anul ca nu mai ramane buget de luneta )
Blaser R 8 profesional 9.3x62 am belit toti banii si nu pot cumpara luneta :) m-am si jucat cu unul putin sistemul liniar e cel ce imi place dar imi e ciudat cum armez singur spre spranceana :D ( am vazut multe tevi calibre mici la second)

pt optica mi-a placut Leupold VX-5HD 3-15x56 CDS ZL2 pt panda si aimpoint pt goana.

Astea toate daca scap cumva neimpuscat de nevasta cu carpatiu' din dotare =)) daca vede ce framantari am eu la 2 noaptea...

Imi iese autorizatia in maxim 10 zile, am fost la o goana cu lisa frumos am tras la un porc l-am dat peste cap nu a ramas pe loc a intrat intre copaci si a iesit mai sus unde nu puteam sa-l mai ajung :(( desii mergea foarte incet printre copaci a ajuns langa standul vecin unde sa oprit, vecinu de stand la ajutat sa nu se mai chinuie cu un singur foc cu carabina in jur de 90 - 100 de m. l-am lovit in partea din spate a blatului si unul in glezna printre copaci.

sau ma dau cu curul de pamant si imi iau un sauer s 100 ca e pe stoc in magazin la 2 km de mine =))

multumesc ancipat
Cristian J
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde vanatorul007 pe 16 Oct 2018, 07:01

Salutare.Am fost si eu chinuit de prima carabina la cumparare anul asta ( si de sotie si de ganduri :D ).Am ales Carabina ROESSLER Titan 6 All-Round cal 30.06.Ce sa faci asta e bugetul.Si tot din cauza unor porci cazuti si plecati.Dar tot acolo am vazut si niste carabine faine cu incarcare liniara cum pare sa iti placa. (Carabina ROESSLER Titan 16 Standard sau Luxury).Incearca si asa ceva ...A nu se intelege ca fac reclama.Sunt arme pentru un buget rezonabil si cred ca ramane ceva si de optica ( eu poate la anul :)) ).Totusi la primele doua ,,boabe'' acum o saptamana...un porc cazut si unul ranit...tras pe mecanicele ei (catari de fibra).Iti dai seama ce satisfactie...De asta cred ca mi-am si permis sa iti dau un sfat...Spor la tras si kkt pe tevi... :lol:
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde biriuck pe 16 Oct 2018, 15:14

CristianJ scrie:Salutare tuturor.
Ma numesc Cristi si as vrea sa imi cumpar prima carabina dupa ce am citit si mai recitesc topicurile ghid unde am invatat foarte multe lucruri incat sa imi formez o parere am ales intre:
Voere LWB cu 2tevi 9.3x62 si 243 pret bun pana in 2300euro varianta lux, ( vine pe la inceputul lui decembrie si e la 900 de km distanta de mine)

In loc sa iei si teava de 243, mai bine iei o optica cat mai buna ;)
Porcul iti pleaca si din carabina daca nu e lovit cum trebuie, chiar si cu 9.3 ;) Dar e drept ca ajuta.

Eu mi-am luat o astfel de arma in vara trecuta, am pus pe ea o Leica Magnus de 2.4-16x56 cu prinderi rapide si am vanat in cam toate conditiile (panda, dibuit si goana) cu ea. Tot ce a fost rateu a fost din cauza afetului, arma este foarte usoara fara luneta (o bagi in rucsac si tragi pe mecanice in goana ;) ), armarea e pe siguranta, rapida la repetatul focului (cursa inchizatorului merge unt), puteau sa ii traga o vopsea mai rezistenta pe inchizator (la mine s-a tocit de la purtat :oops: ) iar incarcatorul de 5 arata rau pe arma si nici nu imi place cum lucreaza arcul in el (eu am ramas la cel cu care a venit arma, de 3)
Am vanat cu ea un bursuc, vreo 4 vulpi, vreo 3 sacali, 6 capriori, vreo 12-14 mistreti si 2 cerbi. Nu am avut animal ranit si negasit dar un cerb si un mistret au necesitat ceva atentie deosebita la cautat (vina mea).
Nu am niciun motiv sa o schimb, regret doar ca mi-am luat varianta take-down pentru ca acum nu cred ca mai imi voi lua teava de schimb (9.3x62 imi place teribil de la vulpe la brontozaur)

P.S. Uita de entry level de la firme cu pretentii ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde Zeres Ciprian pe 16 Oct 2018, 23:14

Eu zic sa incerci doar cu o teava la inceput, 9.3 daca iti place si apoi3, daca consideri, iei o teava, sfatul meu ar fi 270w in loc de 243.
Ce cred ca ce important e sa iei de la inceput un calibru care sa poata fi completat, ca de exemplu,
300 wm il completezi cam greu.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde pipabh pe 17 Oct 2018, 06:38

Asa dupa cum ai citit in postarile membrilor forumului si cum ai constatat in viata de zi cu zi sunt nenumarate modele de carabine in nenumarate calibre utilizate de nenumarati vanatori! , fiecare utilizeaza cel mai potrivit calibru si cea mai potrivita arma , adica cea care o are in dotare si cu care s-a obisnuit.
"Fiecare cioara isi lauda puii."
Unii folosesc calibru universal 9.3, altii 30-09, altii 300wm, altii 7mm rem mag, altii 270, am vazut vanatori care foloseau 243 la goana la mistret.
Acum vin si eu - parerea mea este sa-ti alegi arma si calibru in functie de ceea ce vanezi - daca vanezi preponderent mistreti goana si panda de la 3006 in sus, daca vanezi de la x capriori in sus si selectie femele caprior si combatere la greu.... atunci poate ca ar merita si un alt calibru 243 sa-l ai disponibil daca nu unul si bun...
Ce carabina? Dupa vreo 4 modele trecute prin mana mea am ajuns la Blaser si aici raman!
O singura recomandare: sa te lamuresti personal de arma care vrei sa o cumperi - nu asculta BASME!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde liviur pe 17 Oct 2018, 19:42

biriuck scrie:[quote="CristianJ"

.... o vopsea mai rezistenta pe inchizator (la mine s-a tocit de la purtat :oops: ) iar incarcatorul de 5 arata rau pe arma si nici nu imi place cum lucreaza arcul in el (eu am ramas la cel cu care a venit arma, de 3)


Vezi daca nu ti-ai luat blaser..?! :mrgreen:
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde laurul pe 18 Oct 2018, 06:08

liviur scrie:
biriuck scrie:[quote="CristianJ"

.... o vopsea mai rezistenta pe inchizator (la mine s-a tocit de la purtat :oops: ) iar incarcatorul de 5 arata rau pe arma si nici nu imi place cum lucreaza arcul in el (eu am ramas la cel cu care a venit arma, de 3)


Vezi daca nu ti-ai luat blaser..?! :mrgreen:

Vermorel rullzzz.... =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde tehărău pe 18 Oct 2018, 11:52

...A draq mi-a dat latei!
- Da' cat te-a costat partida?
- 50 de lei.
- Și tu ce vrei mah, de 50 de lei sa-ti dea?
Nutrii?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde biriuck pe 18 Oct 2018, 15:10

liviur scrie:Vezi daca nu ti-ai luat blaser..?! :mrgreen:

Nu mi-a placut niciodata uniforma si nici sa dau bani pe brand mai mult decat face. Pana acum sunt OK, nu a fost nevoie sa trag 5 boabe rapid la nicio goana :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde CristianJ pe 18 Oct 2018, 18:55

[quote="biriuck"][quote="CristianJ"]
In loc sa iei si teava de 243, mai bine iei o optica cat mai buna ;)
Porcul iti pleaca si din carabina daca nu e lovit cum trebuie, chiar si cu 9.3 ;) Dar e drept ca ajuta.

:think: nu prea imi place partea aia cu stersul vopselei pe care ati mentionat-o dumneavoastra si intr-o perioada scurta( mai putin de 1 an ) eu am ales cand am cerut oferta modelul luxus oare de 1500 de lei in plus nu o vopsesc mai bine :roll:

am gasit luneta care imi place asta am scis si in prima postare eu cred ca e destul de decenta....cum am ales
pt optica mi-a placut Leupold VX-5HD 3-15x56 CDS ZL2 pt panda si aimpoint pt goana.
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde biriuck pe 19 Oct 2018, 03:55

Tine de cat de intens e folosita, nu de perioada de un an. Voi pune o poza. Cand mergi multe zile la vanatoare si o tavalesti bine nu mai o poti compara cu a unui vanator ce iese doar duminica cu prietenii...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde liviur pe 19 Oct 2018, 07:58

biriuck scrie:
liviur scrie:Vezi daca nu ti-ai luat blaser..?! :mrgreen:

Nu mi-a placut niciodata uniforma si nici sa dau bani pe brand mai mult decat face. Pana acum sunt OK, nu a fost nevoie sa trag 5 boabe rapid la nicio goana :D

Cum iti dai seama ca platesti mai mult decat face la un produs inovator ? In afara de asta brunajul este mult superior altor marci de top, am avut steyr-mann cumparat de nou la care brunajul a avut de suferit dupa 1 an si ceva, iar la blaser dupa 6 sezoane abia se vede putina uzura a brunajului..
Si eu am incercat sa ma p.s contra vantului, nu am vrut sa iau blaser si m-am dat batut...
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde AXP pe 19 Oct 2018, 08:57

:D :lol: ... am incercat si eu, sa ma p...s contra vantului, ..., dupa 3 carabine, ..., tot la Blaser am ajuns, ... ;;)
Din orice punct de vedere, este peste orice alta marca de carabina, ..., poate ca surorile sale Sauer sau Mauser incearca sa se apropie, ..., in rest, ..., ca la masini, cel mai bun indicator este cifra de vanzari, ..., care la Blaser este suma la urmatorii 5-6 concurenti, ... sau cum isi pastreaza pretul arma SH, 20-25% peste produsul similar de la concurenta,..., iar comparabil cu masinile, ..., situatia ca la Toyota Hilux vs L200 sau Navara, Ranger, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde mariusONE pe 19 Oct 2018, 15:40

Salut, cu totii ne-am confruntat cu problema asta. eu zic asa: ia-o de la optica inapoi.... stabileste un top 3 de optica si gaseste-le si corespondent de buget cu alta optica second dar mai buna. leupold cred ca are pretul cel mai corect la noi in momentul de fata. dar o luneta noua e aproape cat un swaro second (asadar decizia este subiectiva).
Carabina, poti trage si cu tikka si savage la fel de bine ca si cu Blaser. dar daca esti cu bugetul aproape de blaser sau merkel eu as alege intre cele 2.
Vorbeau colegii de brunaj...astea s detalii de cosmetica care deranjeaza sau nu. pe browning la mine avea urme de purtare si oarecum luciu dar nu ma deranja. Blaser R93 avea brunaj impecabil chiar si dupa 10 ani. la R8 nu e la fel de bun ca la R93.
merkel rx helix a venit gata zgariat la un prieten de noua dar nu l deranjeaza (eu o vindeam).
Daca esti cu 20%aproape de bugetul Blaser ramai pe Blaser (R93 ul e o varianta chiar f buna, mie mi se potriveste cel mai bine desi acum R8)
Daca helixul se aseaza cel mai bine atunci ala este (tevile se schimba tot usor, asta pe viitor daca te gandesti la teava de rezerva)
Vis a vis de calibru eu cred ca mai bine tragi multe boabe dintr un calibru ce ti place si inveti arma foarte bine si tragi la ce specie vrei. ex 9.3x62, 30.06, si asa alege un calibru la care sa gasesc varfuri cat mai multe si de la mai multi producatori.
spor la cautari.
mariusONE
Membru activ
 
Mesaje: 103
Membru din: 04 Ian 2014, 13:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2018, 16:01

Un tun indestructibil de la CZ. Fără optică, nu ai ce face cu ea, classic style. De restul banilor autorizații la căprior și mistreți pe câțiva ani. Oare a mai făcut cineva ca mine? :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde liviur pe 20 Oct 2018, 13:08

Helix are dezavantaje majore, cel putin pentru mine.
1. Doar cateva calibre ( nu fac in 8x68s)
2. In incercarea lor de a concura blaser, au scurtat tevile. Eu unul nu as lua magnum cu teava mai scurta de 65cm ( ei o fac de 61 sau 62cm).
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde liviur pe 20 Oct 2018, 13:10

Sly_Fox scrie:Un tun indestructibil de la CZ. Fără optică, nu ai ce face cu ea, classic style. De restul banilor autorizații la căprior și mistreți pe câțiva ani. Oare a mai făcut cineva ca mine? :mrgreen:

Daca vanezi la munte, dupa 2-3 ore de mers cu cz-ul in spate ori te lasi de vanatoare, ori o arunci..
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde CristianJ pe 21 Oct 2018, 08:59

@ Liviur
1. Doar cateva calibre ( nu fac in 8x68s)
2. In incercarea lor de a concura blaser, au scurtat tevile. Eu unul nu as lua magnum cu teava mai scurta de 65cm ( ei o fac de 61 sau 62cm).

Multumesc tuturor pt. sfaturi si indrumari dar eu nu imi doresc un magnum sau nu acum, caut un recul mai mic am luat in calcul chiar o frana de gura pt carabina ce va urma daca va fi cazul (casti mi-am cumparat deja :D ) am citit in topicul cu efectul de stopare sau omorator ca diferenta intre 3006 si 308wm era parca 8.8 % in favoarea magnumului plus razanta mai buna , dar cred ca o experinta in timp de a trage corect poate compensa acest procent de asta am oscilat intre 3006 si 9.3x62 sa nu ajung la plaja de magnumuri nu visez ca o sa trag la peste 100-150 m reali nu vanatoresti (acum tot citesc cum functioneaza un telemetru sa fiu cat mai mult pe calea cea dreapta) de asta am considerat ca nu o sa am nevoie de cine stie ce calibru mare si razant.

am vazut multi vanatori cu calibrul 8x68 :-?
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde CristianJ pe 21 Oct 2018, 14:06

CristianJ scrie:1. Doar cateva calibre ( nu fac in 8x68s)alea cea dreapta) de asta am considerat ca nu o sa am nevoie de cine stie ce calibru mare si razant.

am vazut multi vanatori cu calibrul 8x68 :-?


am gresit scuze era 8 x 57
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde ventura pe 21 Oct 2018, 15:06

CristianJ scrie:@ Liviur
1. Doar cateva calibre ( nu fac in 8x68s)
2. In incercarea lor de a concura blaser, au scurtat tevile. Eu unul nu as lua magnum cu teava mai scurta de 65cm ( ei o fac de 61 sau 62cm).

Multumesc tuturor pt. sfaturi si indrumari dar eu nu imi doresc un magnum sau nu acum, caut un recul mai mic am luat in calcul chiar o frana de gura pt carabina ce va urma daca va fi cazul (casti mi-am cumparat deja :D ) am citit in topicul cu efectul de stopare sau omorator ca diferenta intre 3006 si 308wm era parca 8.8 % in favoarea magnumului plus razanta mai buna , dar cred ca o experinta in timp de a trage corect poate compensa acest procent de asta am oscilat intre 3006 si 9.3x62 sa nu ajung la plaja de magnumuri nu visez ca o sa trag la peste 100-150 m reali nu vanatoresti (acum tot citesc cum functioneaza un telemetru sa fiu cat mai mult pe calea cea dreapta) de asta am considerat ca nu o sa am nevoie de cine stie ce calibru mare si razant.

am vazut multi vanatori cu calibrul 8x68 :-?

Nu cred ca 308 este superior lui 30 06 la efect omorator ori stopare.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde pipabh pe 21 Oct 2018, 16:46

ventura scrie:
CristianJ scrie:@ Liviur
1. Doar cateva calibre ( nu fac in 8x68s)
2. In incercarea lor de a concura blaser, au scurtat tevile. Eu unul nu as lua magnum cu teava mai scurta de 65cm ( ei o fac de 61 sau 62cm).

Multumesc tuturor pt. sfaturi si indrumari dar eu nu imi doresc un magnum sau nu acum, caut un recul mai mic am luat in calcul chiar o frana de gura pt carabina ce va urma daca va fi cazul (casti mi-am cumparat deja :D ) am citit in topicul cu efectul de stopare sau omorator ca diferenta intre 3006 si 308wm era parca 8.8 % in favoarea magnumului plus razanta mai buna , dar cred ca o experinta in timp de a trage corect poate compensa acest procent de asta am oscilat intre 3006 si 9.3x62 sa nu ajung la plaja de magnumuri nu visez ca o sa trag la peste 100-150 m reali nu vanatoresti (acum tot citesc cum functioneaza un telemetru sa fiu cat mai mult pe calea cea dreapta) de asta am considerat ca nu o sa am nevoie de cine stie ce calibru mare si razant.

am vazut multi vanatori cu calibrul 8x68 :-?

Nu cred ca 308 este superior lui 30 06 la efect omorator ori stopare.

Cred ca a vrut sa scrie 300 wm!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde radubichis pe 24 Oct 2018, 12:31

Am trecut de la 300WM la 308 W rapid si fara regrete .Principalul motiv cursa lunga a inchizatorului ,greutatea arme ,frinele de gura , care-ti spargeau urechile fara casti si lungimea tevii total neadecvate vanatorii la goana .Toate astea cumulate m-au facut ca la una dintre vanatori sa incerc un 308 usurel ,cu munitie buna similara ca putere de stopare cu cea a unui 3006 .Goana s-a terminat cu 4 mistreti cazuti in foc .De atunci 80% dintre vanatorile la goana le fac cu 308 si restul cu 3006 . Am 4 carabine marci diferite (Sauer ,Merkel si Savage) dintre care 2 sunt 308 W
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde biriuck pe 24 Oct 2018, 14:58

liviur scrie:
Sly_Fox scrie:Un tun indestructibil de la CZ. Fără optică, nu ai ce face cu ea, classic style. De restul banilor autorizații la căprior și mistreți pe câțiva ani. Oare a mai făcut cineva ca mine? :mrgreen:

Daca vanezi la munte, dupa 2-3 ore de mers cu cz-ul in spate ori te lasi de vanatoare, ori o arunci..

++
Nu sunt vreun plapand dar daca ai de carat fierul mult la deal, renunti repede la CZ. Mai bine cari 500ml de tuica decat 500 grame de pusca. Pentru gonaci, fireste :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde UlissePro pe 24 Oct 2018, 15:08

Nici așa nu e buna combinatia! Gonacul, + cele câteva sute de ml de țuica, rămăsese in urma liniei de gonire, și a țâșnit pe cărare exact in același moment când au apărut și porcii (o luaseră retur printre gonaci)! Noroc ca ne-a ținut frâna - eram doi vânători umăr la umăr puși pe treaba!!! S-au dus naibii porcii ... dar gonacul s-a trezit instant când a văzut 2 carabine spre el + marfarul care ii trecea pe la cur =)) =)) =))
Scuze de off-topic.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde biriuck pe 24 Oct 2018, 16:38

Oricum nu tragi in fata cand e goana aproape :)
In cazul meu, criteriile de alegere a carabinei au fost enumerate pe larg aici: (http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=73&t=17247&hilit=carabina+perfect). Greutatea e foarte importanta.
Nu inseamna insa ca ce imi trebuie mie e bun pentru toata lumea :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde yoghi pe 24 Oct 2018, 18:44

Exista rucsac cu prelungire pt carabina sau curea dubla de la ""Nighelof" cu bretea pt fiecare umar.
Asa nu mai cumperi dupa greutate.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde biriuck pe 25 Oct 2018, 10:13

da, da
de parca la dibuit stai sa dai jos carabina din suportul ala :lol:
Cureaua simpla de la aia e buna, si totusi ....
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde CristianJ pe 28 Oct 2018, 18:00

multumesc de sfaturi si comenturi pana la urma am luat o carabina de compromis 30.06 benelli argo cu 2-3 ani vechime pat sintetic echipata cu luneta shirstone japoneza1.5-6x42 cu pct rosu cu prindere rapida. de la un prieten la un pret foarte decent (are peste 8-10 arme in dulap) un pic mi-am dorit si o semiautomata

as vrea sa va intreb la montura asta: https://www.arw.ro/pivotante/poli-nicol ... lcan-30mm/

sunt si inele de schimb eu mai am o luneta leupold pe drum vine direct de peste ocean de panda si as vrea sa stiu daca pot lua doar un set de inele pe prinderile care sunt acum pe arma.

discutia cu boltul ramane deschisa da nu anul asta, cresc bugetul si cunostintele vreau sa merg si la expozitia din austria si atunci voi avea un termen de comparatie concret nu am vrut sa sar peste 2000 de euro fara sa pun mana si sa vad ce cumpar.
multumesc
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina bat-o vina

Mesajde Zeres Ciprian pe 28 Oct 2018, 21:05

Sincer, poate intelegeam rostul unei semi pe vremea cand nu era limitat nr de cartuse din incarcator.
Parerea mea e ca vanatorul nou din dispererea de a impusca vanat si din neincredere in sine alege semi.
Stiu ca sunt, am si cunoscut, vanatori care chiar stiu sa foloseasca o semi.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate