Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:44

Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde mialxx pe 30 Oct 2018, 21:41

Eu folosesc aceiasi munitie pe doua sisteme de ochire. E posibil si fiecare sistem de ochire cu munitie diferita, am multi prieteni care folosesc varianta asta.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Johnny_r0 pe 30 Oct 2018, 22:08

Laur din doua motive:
1 prețul mult mai mic
2 o balistica mai buna pentru winchester
Acum dacă nu îmi place cum se manifesta in/la animal cobor 5 click-uri și sunt din nou pe 13g oryx.
Am. Văzut căprioară puscata cu 243 geco express sparta forte rău, iar în 30.06 tot express sau aruncat ambele pulpe fata la căprioară.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde laurul pe 30 Oct 2018, 22:25

Nu.
Stai pe 13 gramedaca zici ca e precis din arma ta , ca dupa 150 m oricum ai cadere.
Ce ti-e ca pui corectie 8 cm, ce ti-e ca pui 12?!
...de corectat oricum corectezi.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde laurul pe 30 Oct 2018, 22:28

Sau fa ca mine, arme dedicate ptr panda si goana si ai scapat de dilema!
La tine e si mai usor...tevi dedicate!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde mialxx pe 30 Oct 2018, 22:37

Eu folosesc un Blaser in 7x65, munitie RWS H-Mantel 11,2g. Arma o folosesc atit la goana cit si la dibuit, si pinda noaptea, tot ce am lovit am recuperat si nu distruge carcasa absolut deloc. Conteaza extrem de mult unde plasezi glontul. Daca lovesti in spatele blatului nu faci mari stricaciuni si cade oricum.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2018, 23:01

mialxx scrie:Eu folosesc un Blaser in 7x65, munitie RWS H-Mantel 11,2g. Arma o folosesc atit la goana cit si la dibuit, si pinda noaptea, tot ce am lovit am recuperat si nu distruge carcasa absolut deloc. Conteaza extrem de mult unde plasezi glontul. Daca lovesti in spatele blatului nu faci mari stricaciuni si cade oricum.


Mi s-a întâmplat și mie sa greșesc și sa trag în spatele blatului. Am constatat aceleași minime stricăciuni. Dacă prinde printre coaste, nu arunci nimic.
Bineînțeles ca focul de grație a urmat imediat dacă a fost necesar.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 31 Oct 2018, 02:02

Și pentru ca știu ca ne citesc și ONG iști miloși și neștiutori, lovitura asta de zice colegul @mialxx ce vânează în Elveția, lovitura care face cele mai nesemnificative daune carcasei, aduce moartea instantanee în majoritatea cazurilor.
Suferință aduce tăierea tradițională a beregatii și a carotidei făcută prin imobilizarea animalului.
De pușcă, nici nu știe de ce a murit...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde UlissePro pe 31 Oct 2018, 02:43

Ca sa moara de pușca instant, pentru teava de .243 win la care folosesc luneta, am doua reglaje (pentru aceeasi munitie). Primavara/vara (+20C) pentru țap luneta are un reglaj, iar toamna/iarna pentru combatere luneta are alt reglaj. O variație de 20C face sa ratezi moțul la vulpe.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde ventura pe 31 Oct 2018, 07:20

UlissePro scrie:O variație de 20C face sa ratezi moțul la vulpe.


Corect. Și asta este un aspect de luat in calcul.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde violiv pe 31 Oct 2018, 07:28

Pana la alea doua pagini, pe scurt:
- intrebarile ca cele din debutul topicului vin, in general, de la cei cu buget mai limitat si vizeaza produse din gama de jos de preturi. Cei cu buget mai generos cam merg pe solutii verificate, consacrate sa zicem, chiar daca mai scumpisoare

- cum sa nu auzi de folosirea a 2-3 feluri de cartuse pe aceeasi arma? Vezi subiect mai vechi cu 30-06 universal....sint multi care au inceput cu astfel de combinatii si multi care inca le folosesc. In 30-06 foloseam 3 munitii: 9,7 si 11,7 pentru luneta, 14,3 pe punct rosu.

- nu mai vin alea doua pagini....
Am cateva arme in calibre mai putin intalnite, la care am noroc daca gasesc un singur fel de munitie. Asta am, asta trag! Si merge chiar daca am dat o tenta de universalitate respectivelor arme.
Precizia e mult exagerata ca cerinta. Sfert de MOA si gaura-n gaura chiar nu sint necesare. 3-4 cm grupaj de 3 focuri e absolut suficient pentru 90% din ce vanam. Balistica exterioara deosebita iar e un moft. La 150-200 m e fix pix. Cum sint semnificativ mai multi care nu stiu sa aprecieze distantele sau sa butoneze la turetele lunetei....
Efectul terminal?! Orice SP mai rasarit de azi face foarte bine. Pe vremuri, cand testam in lemn sau carti de telefon, nu mi-a facut impresie grozava CDP-ul. Azi il trag de nevoie in 30 R Blaser si 9,3x62 si nu ma plang.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Ghinda pe 31 Oct 2018, 08:25

Copilul cu multe mame, cam asta este concluzia.
Cand am crescut cu 7x57, era doar selierbelot, am impuscat de toate, chibzuiai glontul, costa o piele de vulpe o cutie de cartuse(cu 12 piei faceai haina la blanarie in Brasoc, se vindea cu 20 000 lei). Dupa aia 3006 tot seler, tot asa pica vanatul. Acu tot 3006, 14,3 grame, sako hammerhead. Brici pana in 200 metrii. nu prea trebuie corectie, decat la animale mici(vulpe, iepure). Stricaciuni, mai mici la selierul pomenit mai sus care era de 9,7 grame. Aveam una de servici 222, masina de tocat carne.
Acu alegeti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 31 Oct 2018, 12:23

Numai informații utile vin de la colegi, mulțumesc!

Vio, eu tot ma bazez pe alea două pagini. E nevoie de ele!
Am întrebat 100 de români ce e aia SP și CDT. Nu prea au știut...
Unii mai răsăriți mi-au zis că nu e SP, e SB iar alții că e CDT e Cristian Tudor Popescu, CTP. Tot a mea era greșeala.
Doar câțiva au răspuns corect, CDT e prescurtarea de la comandant :).
Poate are cineva timp și de explicații. Nu toți vânătorii citesc sau înțeleg ce au tipărit pe cutiile alea de cartușe. Cei ce știu știu bine. Dar ceilalți au nevoie de un ABC și despre vârfuri.
Mulțumesc anticipat!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde mihai_tud pe 31 Oct 2018, 13:27

Folosesc Winchester 180 grains,Power Point ( cod X30064).Sunt multumit de daune versus putere de stopare.Asa cum au mentionat si multi dintre forumisti este foarte important locul de impact al glontului,daca ajunge in zona stomacului nu cred ca exista glont care sa opreasca vanatul in loc dar de la torace in sus acest tip de munitie a fost mortal.De asemenea in zona soldului din spate a produs ruperea ambelor picioare ,imobilizarea si posibilitatea plasarii focului de gratie imediat.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde violiv pe 31 Oct 2018, 19:18

SP = soft point, adica varf moale, spre ale deosebi de gloantele folosite de armata, cele cu blindaj total al varfului.
Deschiderea camasii la varf permite expandarea rapida.

CDP este SP-ul bimodal de la Blaser
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde violiv pe 31 Oct 2018, 19:31

Bimodal inseamna ca nu expandeaza complet ci numai varful iar o parte variabila din fund ramane intreaga. Prima parte asigura socul la impact, a doua penetratia adanca.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde violiv pe 31 Oct 2018, 19:36

Daune in carne??!!

Ori esti la panda si poti alege unde si cand tragi, tragi numa la gat sau la ultimele coaste, nu cauti si nu arunci mai nimic ori esti in goana si vrei sa cada in foc si atunci nu mai conteaza daunele. Si cu p...l...-n c...r si cu sufletu-n rai nu se poate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Ghinda pe 01 Noi 2018, 08:07

Asa Vio! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde biriuck pe 01 Noi 2018, 12:39

Si daunele astea in carne sunt de mai multe feluri :D
Una e sa vorbim de aschii de os si hematom mare dar cu carnea nezdrentuita, si alta despre cazuri extreme. Adica dauna la carne doar aparenta vs carne de aruncat.
Exemplu.
1.Pulpa de cerb cu intrare de Oryx de 9.3 (18.5 grame), a descarcat energie multa, nu a avut nici gaura de iesire, hematom mare dar carnea nestricata. Am bagat-o in apa rece de cateva ori sa iasa sangele si a mers la carnati fara probleme. (Partea demarcata cu verde e lipsa pentru ca a mancat-o rasul)
IMG_20180917_141729.jpg

2. Mistret impuscat prin coaste spre burta cu 8x68 (nu mai stiu varful) si din care s-au aruncat cateva galeti de carne. Efectiv carnea facuse fuziune cu rahatul :lol: Nu stiu cat de bine se vede din poze dar socul trimisese sange inclusiv in grasimea animalului.
IMG_20160118_143909.jpg


Cum sa compari insa cele 2 varfuri trase din calibre diferite si in zone diferite?
Cine e interesat poate sa cumpere vreun cerb in vreun tarc si sa traga cu 8x68 in acelasi unghi. Cu mistretul e mai usor, am avut destule lovituri piezise prin coaste/burta dar la niciunul nu am vazut asa stricaciune ca in cazul acelui foc din 8x68
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde salus pe 01 Noi 2018, 15:34

Vulpe cu 8x57, 12,7 g. lovita undeva in coaste catre stomac.
A plecat, fara mate, aproximativ 80 m.
Mistret cu 8x57, 12,7 g. lovit aproape identic, ramas in foc. Daune ...., mai putin de lucru la mate :D
Mistret cu 9,3x62, lovit in plaman, .........ne-a f...t o zi de vanatoare. L-am gasit dupa vreo 3 ore de cautare, la mai bine de 2 km distanta.
Glontul a intrat printre coaste si a rupt fix 2 coaste la iesire.
Cred ca foarte mult conteaza ce intalneste glontul in cale si mai putin gramajul. Daca nu prinde os , organ vital sau un vas de sange mai maricel, poti avea mari surprize, oricat de mare ar fi gramajul sau calibrul.
Vio are dreptate!!! Stricaciunile produse de glont sunt cea mai mica problema a vanatorului.
Important este sa-l vezi jos :ymhug: un kg doua de carne lipsa nu conteaza, iar mate pentru carnati sunt peste tot! :D
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde kleine pe 01 Noi 2018, 16:41

Salutare,


Multumesc tuturor colegilor pentru sfaturi si impartasirea experientelor avute.
Probabil, ce sa mai, sigur, sunt cel mai lipsit de experienta pe aici.
Pentru mine a fost important sa imi aleg un calibru/glont de al carui recul sa nu imi fie frica.
Lise: proiectil unic si prima vanatoare la mistret. Lovitura in plamanii vierului,repetat lovitura... plecat in cautare... neexperimentat: cand am dat de primul strat nu am stat sa fumam cateva tigari, jumatate de pachet, sa il lasam sa se raceasca pe urmatorul strat. L-am haituit si s-a tot dus pana nu am mai gasit sange. L-am gasit cand era prea tarziu, la 150m unde abandonasem cautarea, langa un stejar, intors sa faca ultimul atac. Am fost foarte trist si am jurat sa nu mai merg la mistret fara carabina. Deja stiam calibrul: 9.3x62.
Carabine:
Am inceput cu 9,3 x 62, cu care am mers la mistret (panda/goana), cerb, caprior. Probabil ca am fost norocos si am avut lovituri norocoase incat nu a fost necesar sa mai caut vanatul.
Nu am avut stricaciuni, mai ales la tap. Nu simteam recul deoarece arma era greuta, iar teava facuta la Shul era dementiala.

Am schimbat combo-ul: dublu express 9.3x74 si 3006. Am avansat... Daaaa, acum aveam experienta.... studiam balistica ,etc.
Aiurea.
9.3x74, pe catare si inaltator e .... pur si simplu stopper la goana sau cautare vanat ranit. Nu simt recul la goana...Cu norma platic point 18.5g e devastator.

3006 ... aici a fost o problema cu munitia. Pur si simplu Blaser vrea RWS. Iar eu, atotstiutorul am tot incercat: - Hornady SST 180 grains (exceptional glont), dar ... Blaser nu si nu,
- Sellier Bellot 180 grains cu Blaser se impaca bine, dar munitia nu e constanta (la cerb a facut treaba buna, a ramas in foc),
- Norma Orix 165 grains - e utopie sa tragi din teava de Blaser 3006, pur si simplu grupeaza cam pe unde vrea. - Norma nosler bst 30 06 150gr 30-06 exceptionala munitie, dar teava de Blaser spune ca nu ii place.

Asa ca am ramas la RWS Hit 165 grains. Dupa sezonul asta spun ce e cu aceasta munitie.

Cam asta e ce imi vine acum prin minte.

Va salut,
Kleine (Cristi),
Greenhorn Desavarsit.
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde mialxx pe 01 Noi 2018, 21:51

Nu imi place cind carnea e insingerata, de aceia am renuntat la cal. 5,6x57. Eu nu spal carnea de vinat, doar o sterg cu hirtie de bucatarie.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Ghinda pe 02 Noi 2018, 08:54

Ce Blaser ai Kleine? Ia de incearca Sako 14,3, Hammerhead.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde Andrei0794 pe 02 Noi 2018, 13:17

Am trecut si eu pe Sako Hammerhead 14,3 pentru sezonul acesta.Am folosit munitia asta pe Cz si am fost multumit.Nu prea am apucat sa impusc(am vandut arma) decat 2 capriori si 1 mistret toti la panda(distanta intre 80-110m) si 1 caprior a fost la 170m.Picati in foc toti si distrugerile au fost foarte putine...Pentru distantele si situatiile reale din teren e bun!Mai multe despre el dupa sezonul acesta!
Cel mai mult am folosit Geco Express ... stop foarte bun dar fac foarte multa mizerie!
In primavara vreau sa incerc Hornady Eld-x pentru panda.
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde kleine pe 02 Noi 2018, 21:48

Va salut,

Mai greu cu semnalul prin pădure.
@Ghinda R8 30.06. O idee bună, Incerc.
Pe moment suspectez ca am o problema cu reîncărcarea. La 4+1, la al 3-lea sau 4-lea foc se blochează un glonț între încărcător si țeava. Nu pot executa 5 focuri in 12 secunde.
Oricum nu ma primește nimeni ...la viteza asta. Blocajul manifesta cu Sellier-Bellot, norma. Rws nu.
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde kleine pe 02 Noi 2018, 21:58

Asa ca ce sa mai... Ma limitez la 9.4x74 pe catare si înălțător și calibrul 20 lisa pe care nu il las pt nimic altceva.
Dacă trag prost, ratez si cu 12 si 20, dar 20 e mai usor la purtat. Doh...Sunt prea sincer la ora asta.
Dar nu mi-e teama, voi ma înțelegeți.
Mi-a trecut cu numărul/goană.
Am invatat de la cineva sa fiu modest și om cu oamenii mai putin norocoși. Ma bucur de vanatul trecut prin catare.
Poate sunt prost sau prostit dar asta sunt eu.

Kleine (Cristi)
Greengorn Desăvârșit
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde NightSirc pe 04 Noi 2018, 21:14

Salutare colegi,

Dupa ce am citit fiecare post in parte am hotarat ca poate e bine sa postez, chiar daca initial nu am vrut sa ma bag considerand ca e mai bine sa las pe altii mai cu experienta si cunostinte.

O luam cu inceputul, telegrafic, chiar daca e urat vizual e foarte usor de inteles si de sarit ce nu intereseaza:
- am decis sa iau glont dupa ce au venit porcii spre mine in numar de 6 si s-au oprit la 80 metri, pret de un minut, sa verifice olfactiv "fraierul" din fata ce statea cu lisa in mana
- am decis usor ce sa iau cu ajutorul forumului (.30-06)
- am inceput odiseea SB, RWS, GECO(toate in diferite configuratii)
- am hotarat ca pentru mine GECO PLUS e ceea ce caut si am nevoie astfel:
*vroiam gaura de iesire neaparat pentru penetratie adanca / urma de sange / hemoragie etc(gusturile nu se discuta)
*vroiam precizie la 100m in maxim moneda de 50 bani din menghina(vina pentru lovituri proaste sa-mi ramana numai mie ulterior)
* (aici sa nu radeti) vroiam recul sub medie pentru usurinta repetarii focului in goana
- am primit toate aceste trei stelute de mai sus cu PLUS la pachet.
- am exersat destul de mult, atat la rece cat si in poligon iar mai apoi pande si intr-un final goane
- rezultate lejer peste media colegilor de grupa (fara lipsa de modestie) cu majoritatea mistretilor ramasi in foc si distante pe masura antrenamenteleor anterioare(ex: mistret impuscat in spatele liniei vanatorilor, in goana, la doua standuri distanta...a fost si noroc dar si corectia data mai ca nu o incapea luneta pe 10X...rezultatul, un foc, o singura gaura in mistret oblic din spate pe sub coloana chiar daca au mai tras si ceilati colegi "in aer")
- mai apoi dupa atatea reusite si ani buni cu goane la care foarte rar a trebuit sa dublez focul surpriza(acum doua saptamani) vier capital iesit in mai putin de 50m a plecat cu 3 focuri in el...gasite marcajele pe frunze
- verificari, cautari, framantari, replici de la paznic gen" daca era altul mai ziceam, dar chiar tu..."
- concluzie, am cumparat un nou lot de GECO PLUS (nu zic de unde ca sa nu semene a contra reclama, in privat pot da toate detaliile la doritori cu tot cu poze ;) ) care are stanta diferita, varfurile gloantelor arata putin diferit dar cel mai important: efectul este altul in mistret!!! (expandeza mult mai putin in comparatie cu acelasi glont dar stanta diferita)

Chiar si asa am corectat zona de tragere cu noul "sudat" spre zone mai tari si pica secerat mitretul dar e si mai clar efectul diferit!

Concluzia unui utilizator de .30-06 din aceeasi arma si aceeasi munitie de multi ani: cel mai important lucru este sa iti cunosti echipamentul si sa tragi unde trebuie in functie de asta!

PS: Am vazut mistret mort cu calibre de la .222 pana la cal. 12 dar cu lovituri si ipostaze total diferite!
PPS: Vanatul cade cu aproape orice daca stii ce ai in mana si ce sa faci cu el!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde violiv pe 05 Noi 2018, 16:58

mialxx scrie:Nu imi place cind carnea e insingerata, de aceia am renuntat la cal. 5,6x57. Eu nu spal carnea de vinat, doar o sterg cu hirtie de bucatarie.


De ce nu speli?
La peste am inteles dar la vanat?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde ventura pe 05 Noi 2018, 20:22

Ce pateste peștele de-i spalat?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde mialxx pe 05 Noi 2018, 21:36

Servus Vio!
De la un bucatar am invatat sa nu spal carnea.
Carnea in general, nu doar de vinat isi schimba gustul si culoarea cind intra in contact cu oxigenul si apa. Multi nu cred, si eu am fost printre ei. Am experimentat si am ajuns sa-i dau dreptate. De exemplu, daca pregatesc un muschi de Vita, Cerb sau Caprior, carnea trebuie sa fie foarte uscata sa-si mentina culoarea aia roz la mijloc. Daca are apa prea multa cind o tai o sa observi o margine mai alba spre exterior si e si mai tare cind o mesteci.
Acum fiecare cu pasaricile lui. Eu pun mult pret pe gust si aspect. Din acest motiv nu pun carnea in bait sau sa o condimentez cu tot felul de mirodenii.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Precizie vs Efect omorâtor vs Daune carnea pentru consum

Mesajde tehărău pe 05 Noi 2018, 23:03

ventura scrie:Ce pateste peștele de-i spalat?


1. -Ce zice orbul cand intra in pescarie?
- ...?!?
- Sarut mana, Doamnelor!... :)

2. "Spalata, ca si noua!..."

Din
"Ce pateste peștele de-i spalat?", 1 si 2 => Pestele devine ca si nou! (Plus ca dau dovada de misoginism, sarut mana, Doamnelor!)

Iar am facut un topic praf.

Chestie de gust cu sangele asta. Am mai povestit pe aici, am avut un unchi care nu concepea sa nu amestece sangele de la porc in tocatura de la preparatele de la porc. Plus ca bea o cana imediat dupa ce injunghia porcul. Zicea el ca-i sanatate curata...

PS: Ca sa nu mai continuati discutia decat la Arta Culinara, hai sa va spun ca avem un baiat care mai vine cu noi la goana si care, cand facem noi ficalul pe jar, el jupoaie fierea de pe ficat, da capul pe spate si inghite fierea cum fac aia la circ cu sabiile. Daca are doua, inghite doua. El zice ca-i sanatos. Noi, majoritatea, vomitam. Si nu mai mancam nimic...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate