Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:44

Recomandare arma lisa buget 5000RON

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 05 Noi 2018, 21:50

Salutare,

Sunt proaspat "uns" vanator si urmeaza sa achizitionez prima arma: o lisa pentru inceput.
Am un buget de 5000RON (as putea sa il maresc la nevoie) si as dori sa stiu bazat pe experientele dvs ce arma ar fi mai potrivita.

Cateva repere pe care le am in vedere:
- arma noua sau sh in stare perfecta.
- sa ma tina o perioada indelungata fara a fi nevoit sa o schimb. Sunt un tip caruia ii plac lucrurile vechi - bine facute :-)
- sa fie de calibrul 12 sau de ce nu chiar 10 ( eu am 186cm si 100kg) si eventual 76cm lungime
- as inclina catre juxtapusa mai mult din traditie dar nu este musai
- pat de lemn - obligatoriu
- basculanta
- cu posibilitate montare bloc optic
- as inclina catre marcile producatorilor germani
- sa asigure o tinta cat mai buna si pentru proiectilele unice.

Tin sa precizez ca pe viitor ( odata ce voi capata experienta) doresc sa achizitionez si carabina.
Asadar acum doresc o lisa care sa exceleze la alice si sa ramana pe viitor arma preferata la vanatul mic.

Ce imi puteti recomanda care sa se incadreze in aceste repere? Va multumesc anticipat!
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde salus pe 06 Noi 2018, 10:30

Mergi in magazine de profil si vezi cat mai multe arme.
Cumpara arma care iti place si ti-o permiti!
Peste 2-3 ani vei cumpara si arma care iti trebuie si ti se potriveste.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde kama3 pe 06 Noi 2018, 21:39

Cam multe neconcordante...
Nemteasca noua sau sh in stare perfecta nu se pupa cu bugetul.
Basculanta cu bloc optic nu mai e traditionala.
Daca nu iti iei un plici turcesc toate tin o viata.
Ce intelegi prin experienta cu lisa ca sa treci la carabina?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pipabh pe 06 Noi 2018, 22:10

pdd scrie:Salutare,

Sunt proaspat "uns" vanator si urmeaza sa achizitionez prima arma: o lisa pentru inceput.
Am un buget de 5000RON (as putea sa il maresc la nevoie) si as dori sa stiu bazat pe experientele dvs ce arma ar fi mai potrivita.

Cateva repere pe care le am in vedere:
- arma noua sau sh in stare perfecta.
- sa ma tina o perioada indelungata fara a fi nevoit sa o schimb. Sunt un tip caruia ii plac lucrurile vechi - bine facute :-)
- sa fie de calibrul 12 sau de ce nu chiar 10 ( eu am 186cm si 100kg) si eventual 76cm lungime
- as inclina catre juxtapusa mai mult din traditie dar nu este musai
- pat de lemn - obligatoriu
- basculanta
- cu posibilitate montare bloc optic
- as inclina catre marcile producatorilor germani
- sa asigure o tinta cat mai buna si pentru proiectilele unice.

Tin sa precizez ca pe viitor ( odata ce voi capata experienta) doresc sa achizitionez si carabina.
Asadar acum doresc o lisa care sa exceleze la alice si sa ramana pe viitor arma preferata la vanatul mic.

Ce imi puteti recomanda care sa se incadreze in aceste repere? Va multumesc anticipat!


Uau - muuuulllltttteeee puncte la preferinte, mult prea multe.
Calibru 10? - de unde ideea? Ai vazut? Ai tras cu asa ceva? Mare,urias .... nu inseamna intotdeauna eficient la vanatoare!
O juxtapusa, traditionala, nemteasca, pe lemn, ca sa arate de 10, cu posibilitatea de a pune bloc optic(nu stiu pentru ce!) , sa mearga perfect cu unice - greu, tare greu la 5000!
Nu ar fi rau sa dai un search pe forum ca sunt cel putin zeci de topicuri despre prima arma!.
Faptul ca vei castiga experienta cu lisa nu inseamna ca vei sti sa tragi cu carabina! Trasul cu carabina e total diferit de trasul cu lisa. Lasati deoparte parerile traditionalistilor care nu prea au avut optiunea de a vedea si simti si sti ceea ce inseamna cu adevarat o carabina!Dar , fiecare cu parerile lui.
Daca vanezi 90% la vanat mare, mistret, cerb, caprior.... - carabina!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Sly_Fox pe 06 Noi 2018, 23:21

pdd scrie:Salutare,

Sunt proaspat "uns" vanator si urmeaza sa achizitionez prima arma: o lisa pentru inceput.
Am un buget de 5000RON (as putea sa il maresc la nevoie) si as dori sa stiu bazat pe experientele dvs ce arma ar fi mai potrivita.

Cateva repere pe care le am in vedere:
- arma noua sau sh in stare perfecta.
- sa ma tina o perioada indelungata fara a fi nevoit sa o schimb. Sunt un tip caruia ii plac lucrurile vechi - bine facute :-)
- sa fie de calibrul 12 sau de ce nu chiar 10 ( eu am 186cm si 100kg) si eventual 76cm lungime
- as inclina catre juxtapusa mai mult din traditie dar nu este musai
- pat de lemn - obligatoriu
- basculanta
- cu posibilitate montare bloc optic
- as inclina catre marcile producatorilor germani
- sa asigure o tinta cat mai buna si pentru proiectilele unice.

Tin sa precizez ca pe viitor ( odata ce voi capata experienta) doresc sa achizitionez si carabina.
Asadar acum doresc o lisa care sa exceleze la alice si sa ramana pe viitor arma preferata la vanatul mic.

Ce imi puteti recomanda care sa se incadreze in aceste repere? Va multumesc anticipat!

În aceste repere nu îți putem recomanda nimic. Motivul este desigur bugetul.
Pentru o armă juxtapusă de fabricație nemțească nouă ai nevoie să mărești bugetul de vreo câteva ori. Second mai găsești mărci precum Merkel, Simson, dar arme de acum câteva decenii care nu știu cât de impecabile mai sunt. La cele de generație nouă care arată și funcționează impecabil nu renunță nimeni după ce le-au achiziționat la prețuri de 30 000-35 000 de lei și asta din producția de serie.
Real armă nouă juxtapusă produsă prin vest nu găsești la 5000 de lei. Cele mai ieftine sunt în jurul a 6500-7000 de lei, arme de intrare de pe la Sabatti, arme cinstite dar care nu au nimic excepțional.
Mai ieftine de 5000 de lei găsești pe la ruși și turci, dar juxtapusa de la ruși este o catastrofă, iar cele turcești în afară că strălucesc precum niște cadâne nu oferă altceva. Dacă vrei juxtapusă trebuie să revizuiești condițiile expuse în postarea ta.
La bock-uri oferta se lărgește și poți găsi arme second bune la acești bani. Chiar și noi dacă mai pui 1500 de lei.
La semi oferta se lărgește și mai mult, ba chiar ai pe alese atât second cât și noi fără probleme. Nu sunt considerate arme de gală ci utilitare cu care să tragi până le sar tablele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Adrian Spinu pe 06 Noi 2018, 23:50

Buna seara,
Cel mai bine este sa fiti putin mai flexibil, si sa nu ramaneti fixat pe o directie. Mergeti intr-un poligon unde puteti trage cu diferite tipuri de arme lise, si abia apoi luati o hotarare. Dupa ce le vedeti, probati, simtiti cum se aseaza la ochi, incercati sa trageti la tinta sau talere, apoi mai revizuiti lista de dorinte. Inteleg ca va doriti o juxtapusa, eu zic sa incercati sa trageti cu una. Eu, cand mi-a iesit autorizatia plecasem hotarat sa iau o semiautomata, insa cineva s-o oferit sa imi dea spre pastrare si folosinta un bock. Am luat bock-ul si de atunci(aproape un an), am tras cu bock-ul, cu juxtapusa si semiautomata. Surpriza, cu semiautomata pe care mi-o doream nu prea ma inteleg. Juxtapusa nu se potriveste la ochi de nici o culoare in cazul meu. Deci, am scapat de o cheltuiala pe un lucru nepotrivit pt mine. Daca totusi va doriti o juxtapusa noua, in bugetul de mai sus, aruncati un ochi si la CZ Sharp-tail.
Altfel, bock second gasiti Beretta bun in banii aia, sau semiautomata Beretta/Benelli/Franchi/Fabarm noua.
Cu proiectil unic, din ce am tot studiat eu, toate astea noi sunt mai slabe decat cele vechi.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde bogus pe 07 Noi 2018, 01:17

Sly_Fox scrie:
pdd scrie:Salutare,

Sunt proaspat "uns" vanator si urmeaza sa achizitionez prima arma: o lisa pentru inceput.
Am un buget de 5000RON (as putea sa il maresc la nevoie) si as dori sa stiu bazat pe experientele dvs ce arma ar fi mai potrivita.

Cateva repere pe care le am in vedere:
- arma noua sau sh in stare perfecta.
- sa ma tina o perioada indelungata fara a fi nevoit sa o schimb. Sunt un tip caruia ii plac lucrurile vechi - bine facute :-)
- sa fie de calibrul 12 sau de ce nu chiar 10 ( eu am 186cm si 100kg) si eventual 76cm lungime
- as inclina catre juxtapusa mai mult din traditie dar nu este musai
- pat de lemn - obligatoriu
- basculanta
- cu posibilitate montare bloc optic
- as inclina catre marcile producatorilor germani
- sa asigure o tinta cat mai buna si pentru proiectilele unice.

Tin sa precizez ca pe viitor ( odata ce voi capata experienta) doresc sa achizitionez si carabina.
Asadar acum doresc o lisa care sa exceleze la alice si sa ramana pe viitor arma preferata la vanatul mic.

Ce imi puteti recomanda care sa se incadreze in aceste repere? Va multumesc anticipat!

În aceste repere nu îți putem recomanda nimic. Motivul este desigur bugetul.
Pentru o armă juxtapusă de fabricație nemțească nouă ai nevoie să mărești bugetul de vreo câteva ori. Second mai găsești mărci precum Merkel, Simson, dar arme de acum câteva decenii care nu știu cât de impecabile mai sunt. La cele de generație nouă care arată și funcționează impecabil nu renunță nimeni după ce le-au achiziționat la prețuri de 30 000-35 000 de lei și asta din producția de serie.
Real armă nouă juxtapusă produsă prin vest nu găsești la 5000 de lei. Cele mai ieftine sunt în jurul a 6500-7000 de lei, arme de intrare de pe la Sabatti, arme cinstite dar care nu au nimic excepțional.
Mai ieftine de 5000 de lei găsești pe la ruși și turci, dar juxtapusa de la ruși este o catastrofă, iar cele turcești în afară că strălucesc precum niște cadâne nu oferă altceva. Dacă vrei juxtapusă trebuie să revizuiești condițiile expuse în postarea ta.
La bock-uri oferta se lărgește și poți găsi arme second bune la acești bani. Chiar și noi dacă mai pui 1500 de lei.
La semi oferta se lărgește și mai mult, ba chiar ai pe alese atât second cât și noi fără probleme. Nu sunt considerate arme de gală ci utilitare cu care să tragi până le sar tablele.

De cateva zile vazusem un Blaser F16 la 10 000lei negociabil, deci poate nu trebuie sa mareasca suma chiar de mai multe ori ci doar o data :D
Editare... Scuze de abia dupa ce am postat am vazut ca ziceai de juxtapuse
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Sly_Fox pe 07 Noi 2018, 09:16

Era vorba despre o juxtapusă nouă nu de un bock second. Altă mâncare de pește.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde violiv pe 08 Noi 2018, 10:39

Bine ai venit in tagma!

Calibrul 10 poti sa-l uiti. N-o sa ai cu ce trage.
Juxtapusa noua e mai scumpa ca bock-ul echivalent ca si calitati. Bugetul alocat practic nu permite achizitia unei juxtapuse noi, care sa te tina o viata. In plus, e foarte dificil sa montezi sina si sisteme de ochire suplimentare pe juxtapuse.
Juxtapuse s-h in stare buna poti gasi in banii astia. Mai greu una moderna, cu camere magnum, construite sa traga munitii de presiune mare si incarcaturi mari. Nu e imposibil dar trebuie sa cauti pe afara.

La bock e alta povestea. Sint modele bune, noi sau s-h, care se invart in banii astia.

P.S. toate dorintele de mai sus sint ZERO daca arma nu-ti vine "turnata"!
Mai bine vei trage si rezultate mult mai bune cu o "gioarsa" de 16 facuta in Suhl acu' 40 de ani.
Cauta, trage cu cat mai multe si vezi care ti se potriveste cu adevarat apoi fa efortul s-o cumperi. Altfel nu vei face decat sa ingrosi randurile celor care se chinuie sa-si vanda armele comandate dupa dorinte fantasmagorice si cu care nu reusesc sa impuste mai nimic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde liviur pe 08 Noi 2018, 16:20

In primul rand ar trebui sa iti revizuiesti cautarile, la bugetul asta te poti incadra la o suprapusa italieneasca care ar fi mult peste o juxtapusa germana la care nu te-ai fi incadrat.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 10 Noi 2018, 10:47

kama3 scrie:Cam multe neconcordante...

Multumesc pentru feedback.Intradevar, in acest moment nu imi este exact clar ceea ce caut. De aceea apelez la ajutorul dvs ca sa pot filtra aceste ganduri pe care le am in cap sa sa raman in final cu ceea ce mi se potriveste.

kama3 scrie: Nemteasca noua sau sh in stare perfecta nu se pupa cu bugetul

Cam care ar fi nu buget corespunzator pentru o arma nemteasca buna ? Nu vreau top-of-the-line, dar vreau ceva de calitate. Deasemenea, nu vreau sa epatez si sa ma izolez de grupa de vanatoare. Nu vreau o lisa pe care sa imi fie frica sa o folosesc ca nu cumva sa se zgarie, dar nici nu vreau ceva banal. Ca sa fie un pic mai clar ceea ce imi doresc dati-mi voie sa fac o analogie: nu port Rolex pentru ca nu vreau sa ies in evidenta, dar nici Tissot pentru ca mi se pare banal: port Omega

kama3 scrie: Ce intelegi prin experienta cu lisa ca sa treci la carabina?

Cred ca m-am exprimat gresit. Vreau mai intai sa obtin ceva experienta la vanatoare inainte de a trece la arme mai puternice. Planul este sa invat mai intai vanatoare la vanat mic unde o lisa este alegerea perfecta si cu timpul 2-3ani sa trec la vanat mare.
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 10 Noi 2018, 11:05

pipabh scrie:Uau - muuuulllltttteeee puncte la preferinte, mult prea multe.
Calibru 10? - de unde ideea? Ai vazut? Ai tras cu asa ceva? Mare,urias .... nu inseamna intotdeauna eficient la vanatoare!

Stiti cum se zice "pasarea malai viseaza". Intre timp am mai citit despre arme si am vazut si feedback-ul primit aici. Ma voi limita la cal. 12. Intre 12 si 16, prefer 12 pentru ca din cate am inteles citind alte topicuri din acest forum cu 16 trebuie sa fi "meserias" ca sa dobori ceva pe cand eu sunt complet incepator. Am tras doar in poligon de cateva ori in vederea pregatiri pentru examenul de arme si munitii.


pipabh scrie:O juxtapusa, traditionala, nemteasca, pe lemn, ca sa arate de 10, cu posibilitatea de a pune bloc optic(nu stiu pentru ce!) , sa mearga perfect cu unice - greu, tare greu la 5000!

In principiu bugetul nu ar fi o problema insa am explicat mai sus de ce as vrea sa stau intr-un anumit ecart de pret. Din ce am inteles de la alti vanatori cu experienta, nimic nu este mai "ciudat" cand un incepator vine cu o arma super si sperie tot vanatul :-)

Ideea cu blocul optic este sa ma ajute intr-o oarecare masura. Port ochelari de distanta -1.5/-1.25 iar in acest mod as putea evantual renunta la ochelari in timpul vanatorii. Are sens ce zic ? Cum ochesc miopii ? nu ii deranjeaza ochelarii si reculul ?


pipabh scrie:Nu ar fi rau sa dai un search pe forum ca sunt cel putin zeci de topicuri despre prima arma!.

Citesc activ. Oricum va multumesc mult pentru sugestii.
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 10 Noi 2018, 11:23

Sly_Fox scrie:În aceste repere nu îți putem recomanda nimic. Motivul este desigur bugetul.

Multumesc pentru sfaturi.

Sly_Fox scrie:Real armă nouă juxtapusă produsă prin vest nu găsești la 5000 de lei. Cele mai ieftine sunt în jurul a 6500-7000 de lei, arme de intrare de pe la Sabatti, arme cinstite dar care nu au nimic excepțional.

Am inteles. Nu este nici o problema sa urc in plaja din jurul sumei de 10000. Totusi avand in vedere ca sunt incepator nu cred ca ar trebui sa merg mai sus: cel putin nu acum. In plaja aceasta puteti recomanda ceva de calitate, fiabilitate, traditie germanica ?

Sly_Fox scrie:Dacă vrei juxtapusă trebuie să revizuiești condițiile expuse în postarea ta.
La bock-uri oferta se lărgește și poți găsi arme second bune la acești bani. Chiar și noi dacă mai pui 1500 de lei.


Am citit mai multe articole pe acesta tema. Am vazut ca parerile sunt impartite. Cu siguranta ma voi uita si testa si bock-uri, dar parca totusi inclin catre juxtapusa din motive traditionale. In viziunea mea, juxtapusa este arma vanatorului pe cand bock-ul (scuze compararea) este arma Terminatorului/Arnold S.

Sly_Fox scrie:La semi oferta se lărgește și mai mult, ba chiar ai pe alese atât second cât și noi fără probleme. Nu sunt considerate arme de gală ci utilitare cu care să tragi până le sar tablele.

Lisa semi iese din discutie. Aici sunt total deacord cu dvs. Totusi mergem la vanatoare si este etic ca vanatul sa aiba sansa sa.
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 10 Noi 2018, 11:47

violiv scrie:Bine ai venit in tagma!

Multumesc frumos! :-)

violiv scrie:Calibrul 10 poti sa-l uiti. N-o sa ai cu ce trage.

Intradevar, am sesizat acest lucru. Am renuntat si raman pe cal.12 care se gaseste mult mai usor.


violiv scrie:P.S. toate dorintele de mai sus sint ZERO daca arma nu-ti vine "turnata"!
Cauta, trage cu cat mai multe si vezi care ti se potriveste cu adevarat apoi fa efortul s-o cumperi


Sunt deacord cu dvs. Am vazut in mai multe articole aceasta recomandare din partea dvs dar nu imi este clar cum pot verifica acest lucru desi am vazut ca este o procedura care te ajuta sa determini anumiti parametrii.

Cel mai probabil in magazin nimeni nu ma va ajuta in acesta alegere scopul lor fiind sa vanda rapid si eventual produse cu margine de profit cat mai mare.
Deasemenea, nu stiu magazine in Bucuresti care sa ofere serviciul de tragere/incercare (bineinteles contra cost) in vederea achizitionarii armei. De altfel mi se pare oarecum deplasat sa ma duc la diverse magazine si sa cer sa testez toate armele (imposibil de altfel).

Din aceasta cauza as vrea ca mai intai sa indentific un grup restrans de arme dupa care sa ma duc sa le testez in vederea achitiziei.

Bazat pe experienta dvs (viata/forum) puteti recomanda un magazin/persoana care are experienta in astfel de situatii. Nu este musai sa fie din Bucuresti dar nici tocmai din Timisoara/Oradea/Suceava daca intelegeti ce vreau sa zic :-)
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 10 Noi 2018, 12:07

Multumesc tuturor pentru pareriile si sugestiile dvs de pana acum.
Ca sa sumarizez, dupa acesta runda, noile repere pe baza celor discutate mai sus sunt:

- buget 10000-12000ron
- arma lisa noua/sh(putin utilizata, stare perfecta mecanic)
- calibrul 12
- productie vestica (preferinta catre Germania/Austria)
- juxtapusa
- pat de lemn
- basculanta
- (optional) posibilitate montare bloc optic in cazul in care este necesara folosirea de proiectile unice (mistret)

As aprecia daca imi puteti da eventual un nume sau link cu astfel de repere si de ce nu o persoana ce contact de la care ati achizitionat dvs sau care stiti ca se ocupa cu asa ceva.

Multumesc anticipat!
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2018, 12:34

pdd scrie:Am inteles. Nu este nici o problema sa urc in plaja din jurul sumei de 10000. Totusi avand in vedere ca sunt incepator nu cred ca ar trebui sa merg mai sus: cel putin nu acum. In plaja aceasta puteti recomanda ceva de calitate, fiabilitate, traditie germanica ?

M-am uitat pe la Merkel (https://www.sauer.de/en/products/shotgu ... tguns.html), Sauer (https://www.sauer.de/en/products/shotgu ... tguns.html) și Krieghoff (https://www.krieghoff.de/en/hunting-arm ... pelflinte/), dar armele sunt foarte scumpe, juxtapusele nemțești fiind probabil destinate bancherilor și industriașilor de genul celor care vin la vânătorile lui Țiriac. Cred că ceva second prin vreun magazin din străinătate ar fi o soluție, pe la noi slabe șanse să găsești. Un link cu ceva arme germane și austriece pe afară: https://www.gunsinternational.com/guns- ... _p1_o6.cfm
În schimb pe la 10 000 de lei găsești o armă bună la Fabarm, modelul Classis 12 fiind o armă frumoasă și robustă. Nu este nemțească dar este italiană, adică cel puțin la egalitate din punct de vedere al calității, fiabilității și eleganței.

pdd scrie:Am citit mai multe articole pe acesta tema. Am vazut ca parerile sunt impartite. Cu siguranta ma voi uita si testa si bock-uri, dar parca totusi inclin catre juxtapusa din motive traditionale. In viziunea mea, juxtapusa este arma vanatorului pe cand bock-ul (scuze compararea) este arma Terminatorului/Arnold S.

Eu am început cu o juxtapusă rusească, apoi una din Cehia cu platine laterale funcționale care trăgea demențial de bine. Însă la începuturi jinduiam la un bock, pe atunci fiind greu de găsit o armă suprapusă bună, fie ea și rusească. Apoi am trecut la bock-uri și am rămas la ele. Poate că sunt arme pentru Terminator însă cel puțin în cazul meu sunt cele mai potrivite pentru vânătoare. Mi-au intrat la inimă din prima clipă și au rămas acolo. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde ventura pe 10 Noi 2018, 12:58

Salutare si bine ai venit!
Mi-a luat vulpoiu' vorba din gura.
Fabarm Classis 12 este o armă foarte elegantă și extraordinar de buna.
Greu sa o găsești second-hand,. De aceea nu am recomandat-o. In noul tau buget garantez ca este cea mai bună alegere. Ori... daca te razgandesti si accepti un block, iti recomand un Fabarm Elos C cu țevi paradox. De asemena, se incadreaza in buget.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Adrian Spinu pe 10 Noi 2018, 14:11

Deja la 10-12000 lei se gasesc muuulte suprapuse noi fff bune. Eu zic sa mergeti in poligon si sa trageti la niste talere cu o juxtapusa si cu un bock. Mai mult ca sigur ca la inceput cu juxtapusa nu o sa reusiti sa urmariti talerul, care este fix echivalentul pasarilor. Cu bock-ul sau cu semiautomata sansele cresc.
Cat despre ideea ca o sa o folositi si cu proiectil unic la mistret, dupa ce o sa iasa mistretul in fuga la peste 50 m de cateva ori, o sa cereti sfaturi aici pentru carabina.
La bock-uri, intrati pe site la arw, aveti filtru de pret, setati intre 10-12000 si o sa fiti uimit ce arme puteti lua la banii astia. apoi incercati pe la interarms aceeasi figura.
In pretul asta, puteti lua Browning B525/725, despre care nu cred ca are nimeni nimic de rau de zis, Beretta, Fabarm, Benelli. Sau Blaser F16, pe care arw il vinde in jur de 13000 lei.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde violiv pe 10 Noi 2018, 18:56

Prea multe pareri preconcepute, nascute din povesti de jurnalisti sau vanatori "papagali".

Intai si intai: vanatul are absolut toate sansele posibile. Orice animal inferior noua ca adaptabilitate la mediu, atentie, capacitate de reactie, stiinta a camuflajului, etc. a disparut de mult. Nici chiar la amaratul de gugustiuc, calul de bataie al incepatorilor, nu poti avea randament 100%.
Contrar celor indrugate de vanatori "adevarati", eu cred ca trebuie sa mergi la vanatoare cat se poate de pregatit, sa-ti "maximizezi sansele" pe cat este posibil si legal. Altfel, apuca-te de plimbari in natura, fotografii, bla-bla. Ce naiba ne ascundem dupa deget? Cand mergem LA VANATOARE vorbim de bla-bla-bla si dobandirea uneia sau mai multor piese din specia vizata. Vrei sa dai o sansa (in plus) vanatului? Atunci trage cu cartuse cu bile de cauciuc sau cu ochii inchisi! De ce naiba crezi tu ca lucreaza an de an producatorii sa perfectioneze echipamentele folosite de noi? Ca sa dea o sansa vanatului sau vanatorilor?
Sint perfect de acord ca poti veni acasa fericit si bine-dispus dar fara vanat. Dar sa stii ca asta nu se mai intampla daca vii acasa de zece ori la rand fara sa fi tras/nimerit ceva.

Sistem optic pe lisa, in conditiile in care 90% din focuri sint instinctive, nu da rezultat. Poti incerca, am facut-o si eu si altii si o sa vezi ca sint foarte putine situatiile in care un sistem de ochire suplimentar aduce beneficii. (Apropo, nu vrei semi, cu inca un foc la dispozitie, ca sa dai sanse vanatului dar vrei sistem de ochire ca sa corectezi o deficienta personala....ca sa nu-i dai totusi prea multe???!!!)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde violiv pe 10 Noi 2018, 19:05

Revenind la alegere.
Poligoanele sint locul in care vezi ce arma ti se potriveste, nu magazinele.
Cu toata experienta mea, am schimbat cam 10 lise in ultimii 10 ani, in cautarea unui bock care sa mi se potriveasca. Am avut de toate felurile, cu una, doua, trei tevi, cu 1-2-3 sau mai multe cartuse. Si am tras ceva cu toate pana sa ajung sa simt in magazin ca mi se potriveste arma.

Asadar, in loc sa dublezi (partial inutil) bugetul mai bine dai cateva ture la poligon unde vei gasi si arme ai oameni priceputi si care te vor sfatui bine.

Inteleg ca nu vrei semi, desi este cea mai buna arma pentru incepatori ... nu pentru ca are 3 focuri ci pentru ca-i poti regla patul. Dar cand si unde l-ai vazut pe Terminator tragand cu bock?! Cu lever, pump... mai da. 70% dintre vanatorii de azi din Europa au cel putin un bock, 50% au cel putin o semi si cam 3% au doar o singura juxtapusa (evident ca 90% din ei sint in Ro...).
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 10 Noi 2018, 19:38

Adrian Spinu scrie:Mai mult ca sigur ca la inceput cu juxtapusa nu o sa reusiti sa urmariti talerul, care este fix echivalentul pasarilor. Cu bock-ul sau cu semiautomata sansele cresc


Apreciez ajutorul dvs, si faptul ca sunteti dispus sa impartasiti din experienta dvs lucruri care sa ii faca unui incepator invatarea cat mai usoara si eficienta. Intr-adevar cu juxtapusa este mult mai greu dar cred ca o astfel de arma este mai potrivita caracterului meu decat un bock.

Dorinta mea cea mai mare este sa deprind manuirea unei arme "clasice" si compania unor oameni care impartasesc aceleasi idealuri la partida de vanatoare.

Perioada de invatare va fi cu siguranta mult mai mare fata de alternativele pomenite de dvs, iar cel mai probabil primul vanat va cadea mult mai tarziu dar din punctul meu de vedere cred ca merita. Asa cum spunea JFK "...we choose to go to the moon in this decade and do the other things, not because they are easy, but because they are hard", asa cred si eu despre juxtapusa.

Sly_Fox scrie:În schimb pe la 10 000 de lei găsești o armă bună la Fabarm, modelul Classis 12 fiind o armă frumoasă și robustă. Nu este nemțească dar este italiană, adică cel puțin la egalitate din punct de vedere al calității, fiabilității și eleganței

Multumesc! Am citit azi toata ziua despre ea. Cred ca mi se potriveste foarte bine, este exact tipul de arma la care ma gandesc http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=81
Voi incerca sa iau legatura cu cei de la Amis pentru un eventual test. In Bucuresti nu am gasit modelul dar voi suna totusi la Interarms ca sa verific daca au acest model in stoc.
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pipabh pe 10 Noi 2018, 22:19

pdd scrie:
Adrian Spinu scrie:Mai mult ca sigur ca la inceput cu juxtapusa nu o sa reusiti sa urmariti talerul, care este fix echivalentul pasarilor. Cu bock-ul sau cu semiautomata sansele cresc


Apreciez ajutorul dvs, si faptul ca sunteti dispus sa impartasiti din experienta dvs lucruri care sa ii faca unui incepator invatarea cat mai usoara si eficienta. Intr-adevar cu juxtapusa este mult mai greu dar cred ca o astfel de arma este mai potrivita caracterului meu decat un bock.

Dorinta mea cea mai mare este sa deprind manuirea unei arme "clasice" si compania unor oameni care impartasesc aceleasi idealuri la partida de vanatoare.

Perioada de invatare va fi cu siguranta mult mai mare fata de alternativele pomenite de dvs, iar cel mai probabil primul vanat va cadea mult mai tarziu dar din punctul meu de vedere cred ca merita. Asa cum spunea JFK "...we choose to go to the moon in this decade and do the other things, not because they are easy, but because they are hard", asa cred si eu despre juxtapusa.

Sly_Fox scrie:În schimb pe la 10 000 de lei găsești o armă bună la Fabarm, modelul Classis 12 fiind o armă frumoasă și robustă. Nu este nemțească dar este italiană, adică cel puțin la egalitate din punct de vedere al calității, fiabilității și eleganței

Multumesc! Am citit azi toata ziua despre ea. Cred ca mi se potriveste foarte bine, este exact tipul de arma la care ma gandesc http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=81
Voi incerca sa iau legatura cu cei de la Amis pentru un eventual test. In Bucuresti nu am gasit modelul dar voi suna totusi la Interarms ca sa verific daca au acest model in stoc.


Fara sa crezi ca te iau in convesi! Ma bucur ca nu iti abandonezi idee de a purta "o clasica" juxtapusa la vanatoare dar mi se pare ca nu ai tinut in viata ta o arma in mana chiar daca ai zis mai sus ca esti proaspat vanator!
Sa stii ca nu inveti sa tragi cu pusca din experienta celor care au postat pe aici decat daca iei o arma in mana o asezi in umar si incepi sa tragi, doar asa. Personal nu imi doresc purtatori de arme la vanatoare!
Preturile afisate in RO la arma prezentata de tine sunt:

CLASSIS 12 cal.12 ENGLISH STOCK 10,679.79 RON

Te incadrezi. Sa ne spui carfe e termenul de livrare la arma!!!!!

Mult succes in gasirea armei dorite si vanat in catare.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde violiv pe 11 Noi 2018, 13:30

Hai sa nu mai fim rai!
Baiatul e in faza de "pre-logodna" iar noi pe a la treia nunta.
Sa-l lasam sa mai viseze un pic. S-o trezi el singurel la realitate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde pdd pe 11 Noi 2018, 19:29

violiv scrie:Poligoanele sint locul in care vezi ce arma ti se potriveste, nu magazinele.
... Asadar, in loc sa dublezi (partial inutil) bugetul mai bine dai cateva ture la poligon unde vei gasi si arme ai oameni priceputi si care te vor sfatui bine...


Astazi am fost la 2 poligoane de tragere de langa Bucuresti si experienta a fost urmatoarea:
- Alpha Tir din Frumusani - se trage numai cu pistolul, nu au arme lungi si nici nu accepta din afara. Sunt si reprezentatii unui magazin care comercializeaza si repara arme de vanatoare dar nu ofera optiunea incercarii armei inainte de cumparare in poligon.

- Poligonul Joita - au tragere la talere si ofera 2 pachete ambele cu lise bock: o Tula si un Browning ambele de cal.12.

In urma discutiilor cu cei de la Joita, am aflat ca:
- se poate testa o arma de la armurier dar cu respectarea Art. 27 aliniatul 6 din legea 295/2004. Din ce spune legea si regulamentele lor, trebuie ca armurierul sa prezinte autorizatie de la politie pentru mutarea armelor in vederea testarii. Nu stiu cate firme vor fi dispuse sa faca acest lucru, dar voi incerca.

- persoanele fizice detinatoare de arme nu pot inmana arme altei persoane in incinta poligorului de tragere. Doar proprietarul armei are voie sa traga in poligon. Nu sunt sigur daca asta are legatura cu regulamentul lor interior sau daca se refera la Art. 38 aliniatul 1. Cert este ca mi-au spus ca vor permite tragerea numai persoanei care detine arma legal. Deci, cel putin in acest poligon pica orice posibilitate de testare arma (sh/noua/etc de la PF)

violiv scrie:Baiatul e in faza de "pre-logodna" iar noi pe a la treia nunta.
Sa-l lasam sa mai viseze un pic. S-o trezi el singurel la realitate


Intr-adevar, momentan nu am nici macar permisul permanent de vanator. Examenul de vanator a fost promovat pe 3 noiembrie si din ce am aflat in Bucuresti, obtinerea permisul de port arma s-ar putea sa dureze mult mai mult decat cele 45 zile legale.

Vreau sa ma folosesc de aceasta perioada "pre-logodna" pentru a-mi alege arma potrivita dar avand in vedere cele mentionate anterior ca si criterii.

Din "realitatea" curenta, nu cred ca poligonul ma poate ajuta in alegerea armei pe care o doresc de vreme ce nu ofera o selectie mai bogata de arme. Ce rost are sa trag cu bock-uri daca nu asta imi doresc?

Cred ca singura modalitate cat de cat OK vor fi partidele de vanatoare si speranta sa gasesc proprietari de juxtapuse din categoria celor pe care le caut.
pdd
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2018, 12:18

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Adrian Spinu pe 11 Noi 2018, 20:05

Si nu v-ati pus un semn de intrebare de ce la Joita au pentru talere doar bock-uri? Sau la orice poligon?
Parca si eu sunt incapatanat, dar nici chiar asa. Trebuia sa platiti o sedinta de tragere cu bock-ul, sa trageti mai cu scarba, ca doar nu va doriti bock, si cand aveti ocazia sa trageti cu juxtapusa, sa faceti comparatie.
Cel mai bine, peste vreo 3 luni, dupa ce va iese permisul de vanatoare, apoi prima autorizatie, sa va duceti si sa luati o juxtapusa veche de 500-1000 lei, si sa va duceti apoi in poligon. Dupa ce va convingeti ca e ce va trebuie, cumparati una de 12000. In afara poligoanelor, nu stiu daca o sa gasiti pe cineva care sa va dea sa trageti cu arma lui. Doar tata, frate, prieten f bun. Si chiar asa, unde o sa trageti? In fondul de vanatoare? Ia prietenul o autorizatie la rata si mergeti impreuna in camp, si trageti la talere aruncate din mana? Care prieten oricum risca mult, incredintand arma unei persoane neautorizate. Faptul ca ati luat examenul, sau chiar ca aveti permisul permanent de vanatoare, nu inseamna nimic fara permisul de arma.
Insistati cu poligonul, sau cumparati direct juxtapusa cea mai frumoasa pe care o gasiti, daca v-a intrat in cap, si gata. Nu cred ca in 2019, o sa gasiti o arma de 12000 lei, noua, in magazin, proasta.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Sly_Fox pe 11 Noi 2018, 20:29

Alegerea unei juxtapuse ca primă armă este o alegere la fel de bună ca oricare alta. Juxtapusele nu au niciun fel de dezavantaje față de suprapuse sau semi-automate. Dispunerea țevilor nu contează, contează doar preferința vânătorului pentru un anumit tip de construcție. Așa că dacă îți plac juxtapusele caută o armă pe placul tău și nu vei fi în inferioritate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde a&c pe 11 Noi 2018, 21:59

Daca preferati juxtapusele, o varianta demna de luat in seama este si FAIR ISIDE PRESTIGE, clasic sau tartaluga, cred ca tartaluga este la arw pe stoc si o puteti lua in mana sa vedeti cum vine la ochi, cum epolati cu ea, o eventuala potrivire... Dupa parerea mea finisajele ei sunt peste medie, lemn de calitate, platini laterale, intr-un cuvant bine lucrata si se incadreaza la bugetul final, cu o economie care poate merge catre poligon si munitie pentru o imprietenire mai rapida. Este doar o parere personala, poate subiectiva fiind posesor de FAIR, dar bazata pe experienta trasului cu Beretta SP I, Browning 525 si multe altele din clasa de jos.
Bafta in alegere dar sa tineti cont ca potrivirea cu arma este unul din principalii factori care fac diferenta intre un bun tragator si masa mare de purtatori de arma.

Ps: nu inteleg de ce va sperie atat de tare cal 16 sau chiar mai mic, ca 20. E senzatie vanatoarea cu 20-ul, intrebati tot pe Violiv, pe Amis sau alti tragatori de 20 de pe forum, multi de aici au vandut 12-le cand au descoperit 20-ul.
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde yoghi pe 11 Noi 2018, 23:13

Daca omul e incepator de ce vrei sa se chinuie cu 20. Zic,ca la fel de bine daca tragi cu 20 ,poti vana si tu iepuri cu .410
asa cum fac eu si inca vreo doi de pe forum.Te bagi?

Ps. .410 are 16..18g de alice.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde a&c pe 12 Noi 2018, 00:38

yoghi scrie:Daca omul e incepator de ce vrei sa se chinuie cu 20. Zic,ca la fel de bine daca tragi cu 20 ,poti vana si tu iepuri cu .410
asa cum fac eu si inca vreo doi de pe forum.Te bagi?

Ps. .410 are 16..18g de alice.


Da, eu m-as baga si la 410, de ce nu..., dar sa argumentez si de ce nu, in primul rand ca nu am gasit o arma in 410 sa-mi vina asa bine ca 20-ul si sa-mi si placa, ce am vazut pana acum au fost cateva folosite de italieni in zona noastra la "pasarici", care erau obosite rau si care aratau estetic la acelasi nivel sau poate mai rau ca si ij-urile mai necajite, apoi munitia, care nu este prea felurita si care pe la noi lipseste cu desavarsire (cea in 410), in rest nu as avea nici o problema cu cele 16-18 g de alice. Cu 20-ul trag de obicei cu 26, max 28 g si cred, cu modestie, ca trag peste medie. Cand am ales 20-ul, l-am ales tot din pozitia de incepator, proaspat vanator, insa a fost dragoste la prima vedere (cu calibrul), nu mi-a mai trebuit un "parmac" de 12, cum aveau restul colegilor, strict pe considerente de greutate si de cum se simte in "brate", o comparatie directa fiind femeia zugravita din pensula lui Plaveti versus Rubens.
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde yoghi pe 12 Noi 2018, 01:07

Bravo tie pt inceputurile vanatorii cu 20 dar eu am experienta celor cateva sute de cursanti de la cursurile de arme care incepatori fiind abia reuseau sa loveasca un taler din 10-15 focuri.
Din acest motiv zic ca o arma de 12 creeaza incredere si placerea de a trage mai multe cartuse.


Ps. bafta in continuare cu 20 dar sa ramanem cu discutia pe subiect.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate