Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 02:16

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 28 Noi 2018, 22:41

tehărău scrie:
laurul scrie:Spanac...
Sigur e vorba de pistoale cu gaz și bila de cauciuc.... Care e marea realizare?!


Sigur sau presupui?
Ai văzut propunerile? Macar una sa treacă...

Vorbeam strict de armele alea periculoase și pare le poate cumpăra oricine în nr nelimitat din reportajul de mai sus...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 28 Noi 2018, 23:32

In sfarsit s-au saturat si politicienii de mofturile militienilor
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2018, 06:23

Articolul nu spune nimic concret. Ce înseamnă arme periculoase? Sunt arme periculoase și arme nepericuloase? Atunci care este definiția cuvântului armă și de unde rezultă că aceasta este sau nu periculoasă?
Acum lăsăm gargara de prin media, ne întrebăm concret ce se modifică real la legea armelor. Un proiect de modificare ceva, o formă pe undeva asfel să vedem și noi ce și cum? Așa speculativ ne putem duce cu gândul mult prea departe și ne vedem cu dreptul absolut firesc de a putea achiziționa arme de foc scurte letale în vederea autoapărării, iar dacă nu ne întindem prea tare cu gândul se prea poate ca modificările să aducă și mai multe restricții posesorilor de arme. Necunoscute sunt formele finale ale unor modificări de legi, precedentele de acest fel arătându-ne că de absolut fiecare dată au ieșit restrictive și discriminatorii, omul de rând fiind limitat la bâta sau smetia de după ușă, iar omul politic fără limitări având acces la Glock și Beretta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2018, 06:26

yoghi scrie:In sfarsit s-au saturat si politicienii de mofturile militienilor

Ba eu cred că milițienii duc la îndeplinire mofturile politicienilor. :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 29 Noi 2018, 08:39

cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2018, 09:45

Minusuri:
Fără arme de foc letale din categoria celor scurte pentru vânători. :twisted: Aici crescuse un pic pulsul printre vânători, dar nicio problemă o să revină la normal. :?

Plusuri:
-Valabilitatea permisului de armă 10 ani.
-Verificări în mod expres la mansardă doar la cererea medicilor sau psihologilor și nu a polițiștilor care oricum nu aveau niciun fel de competeță medicală.
-Arma de vânătoare se poate păstra în spațiul în care se află vânătorul, dacă acesta se află în desfășurarea activității de vânătoare.
-Crește numărul maxim de cartușe la 500 bucăți.
Mai sunt și altele dar de mai mică importanță.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde AXP pe 29 Noi 2018, 10:52

pct.31, Art.37 (3) ..., arme de vanatoare semiautomate, ..., incarcator si camera pot tine cel mult 7 cartuse ... ? :shock:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sdt pe 29 Noi 2018, 16:14

O lamurire daca se poate pentru ca citesc si nu inteleg. Titularii dreptului de detinere, respectiv port si folosire....pot fi autorizati sa procure munitie pentru armele inscrise in permis de la armurieri autorizati. In cazul armei de tir 22.lr inscrisa in permisul A (detinere) cum se poate procura munitie, in ce cantitate si de unde? Stiu ca se face cerere la politie pentru scoaterea armei in poligon dar munitia de unde se procura si cand?
Multumesc
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 29 Noi 2018, 18:49

Daca ne luam dupa legea actuala,munitia o cumperi din poligon daca te iei dupa cum inteleg unele IPj munitia o cumperi din magazin ,mergi in poligon cu ea dar instructorul scrie pe autorizatia ta -pe propie raspundere -ca ai tras/consumat toate cartusele cumparate.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sdt pe 29 Noi 2018, 19:12

Multumesc Yoghi!
Ma intreb daca este legal sa fim obligati sa cumparam de la poligon si nu din magazin. Unde mai este piata libera si concurenta?? De la 0.3-0.5 ron/ bucata cal 22lr poate ajungi sa dai 1 ron sau mai stiu eu cat ca nu ai de ales. Cred ca este ilegal

Apoi am vazut ca noul proiect impune o limita numarului de cartuse nefunctionale destinate armei de colectie. Ce rost are aceasta limitare a unei “munitii” neutilizabile.
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 29 Noi 2018, 23:51

cred ca munitia aia este de fapt fara proiectil gen "de zgomot".Am citit dar odata ce este doar proiect nu mi-am batut capul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DCT pe 30 Noi 2018, 01:44

Articolul 33 (Obligatii in cazul efectuarii uzului de arma), alineatul (2)

(2) Persoana care a facut uz de arma este obligata sa anunte de indata cel mai apropiat organ de politie, daca au rezultat victime ori pagube materiale.

Cu privire la victime este clar, ca nu poti sa gauresti semnele de circulatie iarasi este clar. Asta inseamna ca reinvie traditia focurilor de arma trase de Boboteaza?
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 30 Noi 2018, 02:00

aici ai obligatii dupa ce tragi, dar mai sunt doua articole cu "pot face uz de arma numai daca...."adica conditii pt a trage.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 30 Noi 2018, 02:17

ce am vazut schimbat:
-deputatii pot pastra armele si pe televizor daca propietarul este acasa
-vanatorii pot tine armele cu ei in camera de hotel
- 500 cartuse de arma
-10 ani viza(prelungirea)
-se sterge lista de 3 contraventii pt anularea permisului
-armele de colectie sunt si cele in editie limitata jndiferent de vechime
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 30 Noi 2018, 02:20

Oricum pina la publicare mai trece un pic de timp.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DCT pe 30 Noi 2018, 02:48

Glumeam. Articolul 37, alineatul 1 este cat se poate de clar.

(l) Titularul dreptului de a purta si folosi arme de vanatoare poate face uz de arma inscrisa in permisul de arma numai asupra vanatului, precum si pentru antrenament in poligoanele autorizate in conditiile legii.

In enumerarea ta de mai sus s-ar putea adauga si eliminarea obligativitatii cursului de arme.
Cred ca trebuie sa mai treaca si pe la Camera inainte de publicare.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Gordis pe 30 Noi 2018, 09:31

DCT scrie:Glumeam. Articolul 37, alineatul 1 este cat se poate de clar.

(l) Titularul dreptului de a purta si folosi arme de vanatoare poate face uz de arma inscrisa in permisul de arma numai asupra vanatului, precum si pentru antrenament in poligoanele autorizate in conditiile legii.

In enumerarea ta de mai sus s-ar putea adauga si eliminarea obligativitatii cursului de arme.
Cred ca trebuie sa mai treaca si pe la Camera inainte de publicare.

Interesant este si alineatul 3 al aceluiasi articol... :D...daca-i inteleg eu bine sensul
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Nautilus pe 30 Noi 2018, 19:17

Pag. 8, amendamentul nr. 13, modificarea art. 6 din L295/2004:

Armele care sunt limitate la colecţie şi nu mai pot fi folosite la vânătoare sunt cele care produc energia la gura ţevii de peste 12 000 J.

Există o singură muniţie de vânătoare care sare de 12 000 J: .700 Nitro Express :D .50BMG, .577 T-Rex, .600 Overkill, 12,7x108, 14,5x114 şi alte mofturi de Rambo milionar nu mai au ce căuta pe fond. Nici chiar în cazul în care ar clona românii noştri nişte T-Rex pe vreo insulă de la Dunăre.

Pag. 10, amendamentul nr. 15, modificarea art. 9:

Încărcătoarele interzise pentru o armă de foc semiautomată lungă sunt cele cu mai mult de 10 cartuşe.

Pag. 17, amendamentul nr. 25, modificarea art. 27:

Pentru tragerea în poligon cu arme de colecţie nu mai este impusă o limită la muniţie, trecută în autorizaţia de folosire a armei.

Pag. 17, amendamentul nr. 26, modificarea art. 28:

Dreptul de a deţine arme nu se mai pierde la 2 contravenţii. Poliţia n u m ai poate supune titularul la examen medical sau psihologic sub sancţiunea anulării permisului.

Pag. 21, amendamentul nr. 31, modificarea art. 37:

Încărcătorul unei arme de vânătoare semiautomate poate ţine maxim 7 cartuşe.

Pag. 12, amendamentul nr. 18, modificarea art. 14:

nu au fost condamnate, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă, pentru infracţiuni comise cu intenţie, ori pentru infracţiuni prevăzute de prezenta lege

(Forma actuală:

nu au fost condamnate, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa detenţiunii pe
viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de un an, cu executare, pentru infracţiuni comise cu intenţie ori
pentru infracţiuni prevăzute de prezenta lege;
)

Am subliniat virgulele. Dacă art. 14 rămâne astfel şi după dezbaterea în Camera Deputaţilor (foarte probabil nu va rămâne), oricine este condamnat pentru o infracţiune comisă cu intenţie, cu executare sau suspendare, devine inapt de a mai deţine arme de foc până la reabilitare. Nu are importanţă dacă e 1 an sau 1 zi, dacă e cu executare sau suspendare, dacă e închisoare sau doar amendă penală.

Presa a interpretat modificarea ca însemnând "oricine e condamnat la pedeapsa detenţiunii pe viaţă, şi nimeni altcineva". Din text vedem cum stă treaba.
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DCT pe 01 Dec 2018, 00:05

Pag. 21, amendamentul nr. 31, modificarea art. 37:

Încărcătorul unei arme de vânătoare semiautomate poate ţine maxim 7 cartuşe.


Cred ca e vorba de 6 in incarcator sau magazie.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 01 Dec 2018, 07:03

6 in incarcator plus 1 in camera.
- Vad ca dispare notiunea de resedinta, ramane doar domiciliul .
Vrei sa muti armele, schimbi domiciliul desi in alte articole resedinta apare.
-Se reglementeaza portul cand nu esti la domiciliu, plecat la vanatoare.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 03 Dec 2018, 06:11

laurul scrie:6 in incarcator plus 1 in camera.

Eu mă gândeam că vânătorii vor dori să meargă în teren cu flinte ce au la dispoziție un singur foc, când colo 6+1. Cu asemenea regulă presimt că și rămășițele de vânat rămase în prezent vor deveni istorie în viitor. La câți tembeli cu pușcă în spate am văzut în ultimii ani, această prevedere este una și mai tembelă.
Până și moșii axați pe clasicism s-au dilit la mansardă și au început să vină pe la vânători cu semi-automate, doar-doar agață și ei ceva având mai multe focuri la dispoziție. Tineretul numai cu semi, niciunul cu clasice, al dracului dacă pune vreunul limitatorul în magazia armei. Acum dacă se va ajunge la 7 boabe înseamnă că nația asta este defectă din punct de vedere genetic. :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde pipabh pe 03 Dec 2018, 07:26

Anumite reguli pot fi stabilite si de catre organizatorul partidei de vanatoare sau de gestionar!
Cati vanatori cu semi cunosti si care respecta, ACUM!!, regula celor 3 : 2+1?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 03 Dec 2018, 08:06

Niciunul! :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Ghinda pe 03 Dec 2018, 08:55

Daca nu este pe pasaj, dupa al doilea foc, tinta este deja departe. Si la pasaj, cum ai miscat volteaza pasarea in draci. Pe ceata este mai buna.
Aici este mana fabricantilor. Se vor toca de 2-3 ori mai multe cartuse, pentru acelasi vanat impuscat. =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde ventura pe 03 Dec 2018, 10:02

Sly_Fox scrie:
laurul scrie:6 in incarcator plus 1 in camera.

Eu mă gândeam că vânătorii vor dori să meargă în teren cu flinte ce au la dispoziție un singur foc, când colo 6+1. Cu asemenea regulă presimt că și rămășițele de vânat rămase în prezent vor deveni istorie în viitor. La câți tembeli cu pușcă în spate am văzut în ultimii ani, această prevedere este una și mai tembelă.
Până și moșii axați pe clasicism s-au dilit la mansardă și au început să vină pe la vânători cu semi-automate, doar-doar agață și ei ceva având mai multe focuri la dispoziție. Tineretul numai cu semi, niciunul cu clasice, al dracului dacă pune vreunul limitatorul în magazia armei. Acum dacă se va ajunge la 7 boabe înseamnă că nația asta este defectă din punct de vedere genetic. :evil:


Ce treaba are numarul exemplarelor din fond cu numarul de cartuse din arma?
Cand s-au acoperit piesele inscrise in autorizatie se termina vanatoarea...
Conteaza ca ai 10 focuri la dispozitie ori numai 2?
Problema este la oameni nu la arme.
Din punctul meu de vedere, mai multe gloante in arma inseamna avantaj.
Eu as vrea sa se interzica la vanatoare arma care nu poate dubla rapid focul.
Si aici ma refer in mod special la celebrele IJ18, care au facut foaaarte multe victime nerecuperate.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 03 Dec 2018, 10:38

Tu pui problema din punct de vedere al legalității, eu din punct de vedere al moralității. Tu pui problema din punct de vedere al colectivului, iar eu din punct de vedere al individului. Vorbești de numărul de exemplare trecute pe o autorizație, dar ce facem cu posibilitatea exemplarului din specia X ca individ de a scăpa dintr-o acțiune de vânătoare. Unde este șansa acordată de vânător fiecărui exemplar în parte de a-și scăpa viața?
Tu spui că începe vânătoarea, pe autorizație 10 exemplare, și primele 10 care ies la țeavă jos cu ele. Ei bine eu am altă concepție. Cu 6+1 este aproape sigur că primele 10 ieșite în bătaia armei vor pica. Chestia că după cel de-al doilea foc animalul se îndepărtează suficient de mult pentru a ieși din bătaia armei nu este tocmai adevărată, cu o semi modernă poți da toate cele 7 focuri într-un timp rezonabil suficient să prinzi vânatul în bătaia optimă până la bătaia maximă în care încărcătura mai este încă letală. În plus dacă luăm ca exemplu o goană la iepure, știm foarte bine că un urecheat care va încerca să treacă printre doi vânători cu 14 cartușe în arme nu va reuși acest lucru în veci, aceeași situație și pentru un fazan ce va încerca să scape în zbor pe deasupra unei linii de pușcași. Altfel stă treaba dacă în arme stau câte două focuri, în acest caz șansele individuale ale vânatului cresc în mod considerabil.
Nu știu cum considerați voi însă eu sunt de părere că nu doar specia trebuie să aibă o șansă, ci fiecare individ din cadrul unei specii trebuie să aibă o șansă. Tocmai din acest motiv noi ne numim VÂNĂTORI și nu MĂCELARI.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde ventura pe 03 Dec 2018, 18:23

Sunt si nu sunt deacord cu ce ai scris.
Evident sunt subiectiv, referindu-ma in special la ce ma doare pe mine mai tare.
Vanatul rănit si nerecuperat.
Or sa-mi spună multi ca pentru asta sunt câini de urmă... Sunt si i-am folosit, dar nu putine au fost cazurile in care nu am putut recupera nici cu câini. Iar animalele recuperate, în general, s-au chinuit pana le-am gasit. Si, de cele mai multe ori au fost rănite de arme care necesită mai mult timp până poti repeta focul.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 04 Dec 2018, 00:10

Acum avem trei focuri.Eu vad asa:
primele doua focuri o piesa,focul trei o piesa. Pt....7 focuri 4 piese.
Dar asta la pasari si cu conditia ca vanatorul sa fie in stare. Daca tragatorul e...ecologist ;ecologist ramane si dupa 10 focuri.

Varianta cu mai multe sanse vanatului, asa cum a zis si @ghinda e un mit ....scos de invidiosii cu clasice. :mrgreen: Dupa primele 3 focuri trase la un iepure urmatoarele 4...5...sau 10 trase dupa acelasi iepure sigur vor fi 95% pe linga.

La mistret cu semi....dupa acelasi miatret tras 7focuri ....asvrea sa zica cineva ca a impuscat mistretul cu focul 5 dupa ce primele 4 au fost in zapada (ca tot avem acum zapada)
A tras 3-5 focuri si au.cazut 2 piese...sunt cativa...si faceau aceleasi lucru si cu 3 focuri.

Deci 7 focuri egal avantaj ai doar in teorie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 04 Dec 2018, 07:39

Bine. Având în vedere că opiniile contrare vin de la vânători cu experiență nu mai spun nimic. O să rămân în continuare "un invidios ce vânează numai cu clasice" la vânători individuale și grup restrâns.
Rămân la părerea că având 7 focuri la dispoziție se poate înjumătății stolul de rațe și pune jos orice iepure sau fazan ar intra în bătaia armei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde tehărău pe 04 Dec 2018, 08:32

Io țin cu vulpoiu :mrgreen:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 28 vizitatori

Publicitate