Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 06:48

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde ventura pe 04 Dec 2018, 08:49

tehărău scrie:Io țin cu vulpoiu :mrgreen:


Si eu.
Doar ca as vrea sa inteleaga si vanatorul roman ca nu este admisibil sa iesi la goana la mistreti cu un IJ18 (spre exemplu) si sa justifice : "Lasa domnule, ca glontele e puternic. Si daca-i dau in picior moare. Nu ai auzit cum bubuie?" @-)
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 04 Dec 2018, 12:40

Acum că ne-am expus părerile despre un articol sau altul, care credeți că sunt șansele ca aceste modificări să treacă în această formă de Camera Deputaților? Mai ales acum că partidul din care fac parte inițiatorii acestor modificări nu mai deține majoritatea în cadrul Camerei? Sau ce am mai putea obține noi vânătorii în urma acestui proiect de modificare?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 04 Dec 2018, 17:33

Daca trec macaraia cu viza la 10 ani si aiadepozitarea armelor pe timpul deplasarii la vanatoare, eu zic ca e mare lucru.
Ailalta cu 7 cartuse cred ca reglementeaza si dezincrimineaza doar detinerea, ca 407 nu ne lasa cu mai mult de 2+1 la vanatoare.
Oricum ...in ultimii 4-5 ani n-am simtit acut nevoia celui de al patrulea foc....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Zeres Ciprian pe 04 Dec 2018, 21:27

Eu am vazut 2 oameni in mana carora semiautomata a fost regina. Restul, au semi pt ca sunt nesiguri si spera ca ii salveaza tehnica. E singura explicatie gasita de mine.
Sau.....poate le e frica....
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde adileafu pe 04 Dec 2018, 22:24

Semiautomatele sunt, in general , arme moderne , patul acestora poate fi modificat pentru stangaci sau poate fi modificata inclinatia si lungimea in functie de nevoile fiecaruia.
Daca tot aveti atatea dileme morale , de ce nu mergeti la vanatoare cu arcul ?
Eu cand plec la vanatoare , o fac pentru a impusca (ucide) specia vizata ...voi ?!!!!!!
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde pipabh pe 04 Dec 2018, 22:45

adileafu scrie:Semiautomatele sunt, in general , arme moderne , patul acestora poate fi modificat pentru stangaci sau poate fi modificata inclinatia si lungimea in functie de nevoile fiecaruia.
Daca tot aveti atatea dileme morale , de ce nu mergeti la vanatoare cu arcul ?
Eu cand plec la vanatoare , o fac pentru a impusca (ucide) specia vizata ...voi ?!!!!!!

Daca s-ar legifera dinamita, probabil te-ai duce cu dinamita ca e mai sigura!
Dileme morale? DA sunt. Pentru ca la o arma la care ai un nr nesfarsit de cartuse 5+, 6+, 7+..... ai toate sansele ca la un vanat la care ai tras al nu stiu catelea cartus acesta sa incaseze 1 -2 - 3 alice sau un unic , sa nu-ti dai seama ca a incasat si sa ramana nerecuperat (nu spun ca din primul, al doilea sau al treilea cartus sa nu se intample la fel dar consider ca mult mai rar). Da semi este o arma exceptionala si senzational de versatila in mainile unuia ca Raniero Testa la + 3 cartuse.
Daca mai dorim sa readucem in discutie acea umbra de etica vanatoreasca cred ca 2+1 e suficient.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde pipabh pe 04 Dec 2018, 22:46

Cu arcul inca nu ne lasa!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 05 Dec 2018, 00:12

pipabh scrie:..... ai toate sansele ca la un vanat la care ai tras al nu stiu catelea cartus acesta sa incaseze 1 -2 - 3 alice sau un unic , sa nu-ti dai seama ca a incasat si sa ramana nerecuperat (nu spun ca din primul, al doilea sau al treilea cartus sa nu se intample la fel dar consider ca mult mai rar). ...


Ba este exact invers .primele doua trei focuri le trage un numar dublu de vanatori si proportional creste si numarul de piese alicite. Daca te bazezi pe focurile 5..6...7 sa nimeresti vanatul ..este egal zero.

Am fost acum 6 ani cred ,la o vanatoare ,un prieten a ineput sa traga dupa un iepure de la 100m cu toate ca iepuru venea direct pe el.
Ce faci bre intreb...pai am tras da fiu sigur ca am timp sa trag si al 4lea foc.

tine-ti minte; semi este sa impusti mai multe piese in timp scurt si nu sa imusti o piesa abia cu focul7
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde yoghi pe 05 Dec 2018, 00:17

aia cu Raniero este doar spectacol. arma modificata ,si socurile si mecanismul ;cartuse modificate...si oricum Raniero nu are nevoie de 7 focuri sa aliceasca sau loveasca un iepure.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 05 Dec 2018, 07:58

yoghi scrie:Am fost acum 6 ani cred ,la o vanatoare ,un prieten a ineput sa traga dupa un iepure de la 100m cu toate ca iepuru venea direct pe el.
Ce faci bre intreb...pai am tras sa fiu sigur ca am timp sa trag si al 4lea foc.

=)) =)) =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde adileafu pe 05 Dec 2018, 09:56

@pipabh, tu esti unul dintre principalel motive pentru care am spus ca trebuie schimbata politica forumului. Ai un stil agresiv si deranjant care nu e deloc dublat de cine stie ce cunostinte sau experienta.
Daca s-ar legifera dinamita, probabil te-ai duce cu dinamita ca e mai sigura!
...asta e un exemplu. Eu am 10 caini de vanatoare , cam pentru orice vanat si nu-mi permit sa las vanat ranit in teren , fie si din orgoliu si vi tu , fara sa ma cunosti si ma trimiti la dinamita.
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde pipabh pe 05 Dec 2018, 11:00

adileafu scrie:@pipabh, tu esti unul dintre principalel motive pentru care am spus ca trebuie schimbata politica forumului. Ai un stil agresiv si deranjant care nu e deloc dublat de cine stie ce cunostinte sau experienta.
Daca s-ar legifera dinamita, probabil te-ai duce cu dinamita ca e mai sigura!
...asta e un exemplu. Eu am 10 caini de vanatoare , cam pentru orice vanat si nu-mi permit sa las vanat ranit in teren , fie si din orgoliu si vi tu , fara sa ma cunosti si ma trimiti la dinamita.

Dumneata de unde stii ce experienta am eu? Ai vanat cu mine? Nici a ta nu da in laturi!
purtatori de pusca pe umar de zeci de ani si caini in lesa am vazut......
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde adileafu pe 05 Dec 2018, 11:41

Ai dreptate.....Ghinda ! :D
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata.pete pe 05 Dec 2018, 16:04

ventura scrie:
Sly_Fox scrie:
laurul scrie:6 in incarcator plus 1 in camera.

Eu mă gândeam că vânătorii vor dori să meargă în teren cu flinte ce au la dispoziție un singur foc, când colo 6+1. Cu asemenea regulă presimt că și rămășițele de vânat rămase în prezent vor deveni istorie în viitor. La câți tembeli cu pușcă în spate am văzut în ultimii ani, această prevedere este una și mai tembelă.
Până și moșii axați pe clasicism s-au dilit la mansardă și au început să vină pe la vânători cu semi-automate, doar-doar agață și ei ceva având mai multe focuri la dispoziție. Tineretul numai cu semi, niciunul cu clasice, al dracului dacă pune vreunul limitatorul în magazia armei. Acum dacă se va ajunge la 7 boabe înseamnă că nația asta este defectă din punct de vedere genetic. :evil:


Ce treaba are numarul exemplarelor din fond cu numarul de cartuse din arma?
Cand s-au acoperit piesele inscrise in autorizatie se termina vanatoarea...
Conteaza ca ai 10 focuri la dispozitie ori numai 2?
Problema este la oameni nu la arme.
Din punctul meu de vedere, mai multe gloante in arma inseamna avantaj.
Eu as vrea sa se interzica la vanatoare arma care nu poate dubla rapid focul.
Si aici ma refer in mod special la celebrele IJ18, care au facut foaaarte multe victime nerecuperate.



Hai sa ne mai gindim ce am mai putea interzice la vinatoare :)) ....asta e o boala in trend ascendent sau ce?
Intradevar, ij18 nu e cea mai buna alegere ca si arma pentru goana.,avid un singur foc, dar a fi interzisa la vinatoare...chiar vorbeai serios?
Cu orice arma, daca ai un culoar de 4-5 metri,un drum, poti dubla focul?
La pinda nu e buna?
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata.pete pe 05 Dec 2018, 16:28

Referitor la semiautomate,eu consider 2+1 suficient pentru lise. Daca din trei focuri nu ai reusit sa pui jos fazanul sau iepurele,mai mergi in august pe la gugustiuci,pe la prepelita,sa-ti faci mina! Pina la urma mergem la vinatoare nu sa injumatatim stolurile. Doua piese din trei focuri nu e bine? Undeva in etica vinatoreasca se vorbeste si despre lacomie .
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 05 Dec 2018, 16:39

Panda si goana sunt taaare diferite.
Capacitatea armei si a vanatorului de a dubla rapid focul tine si de etica pana la urma.
IJ 18 clar nu are aceasta capacitate.
Drept e ca nici nu am vazut multe in goana.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata.pete pe 05 Dec 2018, 17:04

Cunosc foarte bine diferenta intre goana si pinda. :D
Nu prea ai ce cauta la goana cu ij 18,clar, cu toate ca am vazut si la case mai mari,
Kiplauf in foisor,si tot impusca la mistreti....
Ar fi la alegerea gestionarului sau organizatorului daca vii cu ea la goana.
Colegul a scris doar vinatoare.....
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 05 Dec 2018, 17:57

cata.pete scrie:Colegul a scris doar vinatoare.....

Asa e el... Mai repezit.
Sigur despre goana făcea vorbire.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata.pete pe 05 Dec 2018, 22:11

Pentru carabine in schimb,eu zic ca sapte ar fi ok, dar cu o conditie: glontul 3-5-7 sa fie trasor!
:))
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde ventura pe 05 Dec 2018, 23:00

laurul scrie:
cata.pete scrie:Colegul a scris doar vinatoare.....

Asa e el... Mai repezit.
Sigur despre goana făcea vorbire.

La goana ma refeream. Am si specificat in urmatorul mesaj si am si argumentat.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata.pete pe 07 Dec 2018, 21:19

@venture e ok! Am un ij18MN .308 W si stiu foarte bine ce poate,sau mai bine zis ce nu poate la goana. De aceea am si un bolt action 30-06.
La goana experienta,antrenamentul sint decisive. Un caz concret: un coleg de grupa isi cumpara in februarie un bolt action,luneta,prindere rapida, reglate de armurier in poligon,toate bune si frumoase. Prin septembrie vrea sa impuste o coala A3,trei focuri la 100 metri cu arma sprijinita ,scapa coala nevatamata! Un alt coleg,intimplator posesor de 18MN aflat linga el,ia arma,primul foc in centrul colii. Din vorba in vorba, omul marturiseste ca astea au fost primele trei gloante pe care le-a tras cu acea arma,primele focuri din viata lui cu o carabina. Nici macar nu a fost curios sa traga cu arma lui dupa ce armurierul i-a reglat-o. Sigur mai cunoasteti cazuri .
Revenind la lege,modificarile sint de bun augur. Personal nu agreez semiautomatele cu mai mult de 3 cartuse...chestie de gust si asa sint eu,mai "conservator".
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde adisan77ro pe 08 Dec 2018, 10:40

La Art. 106, alineatul (1), lit.b) eu inteleg ca a "scapat" o gresala acolo:
- Pe de o parte spune ca in cazul armelor lungi sunt supuse autorizarii incarcatoarele care pot contine mai mult de 10 cartuse si pe de alta parte ca nu sunt supuse autorizarii incarcatoarele a caror capacitate maxima este mai mica sau egala cu 20 cartuse. Pai cum vine asta? mai mic sau egal cu 20 cartuse pot insemna si cele care pot contine mai mult de 10 cartuse, despre care se spune ca se vor supune autorizarii. :-s
- La fel si in cazul armelor scurte, unde se spune ca in cazul armelor scurte sunt supuse autorizarii incarcatoarele care pot contine mai mult de 20 cartuse si pe de alta parte ca nu sunt supuse autorizarii incarcatoarele a caror capacitate maxima este mai mica sau egala cu 10 cartuse. Pai daca se supun autorizarii cele care pot contine mai mult de 20 cartuse, inseamna ca pana la 20 cartuse inclusiv nu se vor supune autorizarii; si atunci ce rost avea mentiunea cf careia se autorizeaza cele cu capacitate maxima mai mica sau egala cu 10 cartuse? :-?
Zau ca eu nu inteleg #-o , decat ca e o gresala. Ca s-au incurcat la un moment dat armele lungi cu cele scurte, sau incarcatoarele cu capacitatea de maxim 10 cu cel e care pot contine mai mult de 20 cartuse, asta cine poate sti?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DCT pe 09 Dec 2018, 21:42

Si eu zic ca este o greseala de redactare.
Textul corect ar fi: "Incarcatoarele a caror capacitate maxima este mai mica sau egala cu 10 cartuse in cazul armelor lungi si 20 de cartuse in cazul armelor scurte, nu sunt supuse autorizarii.".
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde DCT pe 09 Dec 2018, 22:09

La articolul 2 punctul V, pozitiile 2, 8 si 9 vede cineva vreo diferenta intre textul actual al legii si forma adoptata sau trebuie sa schimb ochelarii? Sau capul.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata.pete pe 10 Dec 2018, 23:07

Sunt ceva greseli, formulari cu dublu inteles....pina la forma finala mai e drum lung. Sint curios cite modificari vor trece si in ce forma. Vorba aceea,urmeaza schimbarea schimbarii.....
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Dec 2018, 20:53

pipabh scrie:Anumite reguli pot fi stabilite si de catre organizatorul partidei de vanatoare sau de gestionar!
Cati vanatori cu semi cunosti si care respecta, ACUM!!, regula celor 3 : 2+1?

Cel putin 1, adica eu!
Am limitator, am pus limitator imediat dupa ce am cumparat arma....
Si am sa-l scot, doar daca legea va permite.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde ventura pe 14 Dec 2018, 21:22

Foarte multi si-au achiziționat incarcatoare 2+1.
De ce sa riști?
Semiautomata are un plus in repetarea rapidă a focului, nu a numărului de proiectile trase...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Cristi pe 15 Dec 2018, 09:15

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde bogus pe 15 Dec 2018, 09:33

Cristi scrie:Ascultati si ce se spune pe Prolex.

https://www.youtube.com/watch?v=m_8Q1GL ... r_eA-jaoMs

Oare domnu' Dan Criminologul a citit macar atent proiectul asta de lege? Ca tembela aia e clar ca vorbeste din auzite.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 15 Dec 2018, 11:14

Omul pare de bună credință însă nu a studiat în detaliu proiectul de modificare. Cucoana este paralelă, așa cum sunt mai toate cele care își dau cu părerea despre arme pe la TV.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate