Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

Inlaturare miros carne mistret vier

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde cosmin5555 pe 07 Ian 2019, 13:42

Va salut domnilor vanatori, stie cineva vreo metoda de a inlatura mirosul specific al carnii de mistret vier? Sau o reteta de preparat aceasta carne, care sa inlature mirosul specific. Vierul e recoltat in aceasta iarna, in perioada de imperechere. Multumesc.
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde Clujeanul pe 07 Ian 2019, 13:49

In preparatele care se consuma reci se simte ceva mai putin mirosul de vier. Cand prajesti chiftelele, pute de te rupe, dar a doua zi se pot consuma reci, cat de cat acceptabil...
Salam cu vita si cu tot felu de mirodenii...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde bogdanel pe 07 Ian 2019, 13:56

congelare la -40
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde Sly_Fox pe 07 Ian 2019, 16:17

Carnea pusă la cârnați, cârnații puternic condimentați și puși la uscat vreo doi-trei ani în pod, apoi prin anul 2022 sunt tocmai buni de consumat. Vezi că mai sunt topicuri în care a fost dezbătută această problemă, existând tot felul de metode patentate sau nu, niciuna cu vreun rezultat mulțumitor. :mrgreen:

viewtopic.php?f=45&t=4085&p=72155&hilit=miros+vier#p72155
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde razvantrust pe 07 Ian 2019, 19:24

Conteaza mult in care parte a perioadei de ,,rut'' era respectivul mistret. Eu am împușcat unul acum 3 saptamani, foarte slăbit de la atata ,,dragoste'' cu scroafele. Carnea mirosea asa tare, incat nici daca o țineam în clor nu mai apărea o îmbunătățire.
Iubeste-i pe oameni,dar lasa-i sa meargă pe jos!
razvantrust
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 02 Noi 2011, 22:34
Locaţie: Vrancea

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde CALUTUL pe 07 Ian 2019, 19:50

Incearca sa scoti cat mai mult sange din carne( taiata subtire precum fripturile pentru gratar si tinuta in apa rece, chiar schimbata apa de mai multe ori). Sangele este cel care transporta testosteronul, produs in testicule,
testosteron care este raspunzator de mirosul specific.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde Starik pe 07 Ian 2019, 20:20

Eu am mancat o tocana facuta dintr-un vier pe care, din pacate, l-am mirosit la transare. Am avut ceva ezitari, dar am gustat dupa mari insistente din partea organizatorilor si am fost placut surprins. Din investigatii, a reiesit faptul ca bucatarul fierbe carnea cu chimen. Nu am apucat sa testez reteta deoarece m-am orientat pe cat s-a putut la godacei si scroafe.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde biriuck pe 08 Ian 2019, 13:13

La salam iese cel mai bine mirosul vierilor :)
Am facut si carnati din carne de vier vanat in perioada de imperechere. Puteau de nu puteai sta in bucatarie cand ii preparam dar nu aveau gust sau miros rau cand ii consumam.

In rest, oricat ai tine carnea la apa rece si oricate condimente ai pune, tot ii simti un pic de "aroma". Nu e neaparat neplacuta dar poate fi deranjanta pentru multi
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde mariusk pe 08 Ian 2019, 13:14

Daca este rece carnea si vierul nu este in perioada de rut,se poate consuma.Daca este in rut,poti sa o tii si in benzina ca tot miroase...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde Cristi73 pe 08 Ian 2019, 13:53

Cel putin in cazul meu, singurul fel in care pot consuma carnea de vier care miroase, este tocata in sarmale. Se pare ca varza miroase mai tare decat vierul :lol:
Werk Haenel Suhl cal 16
CZ 557 Sporter 7x64
Cristi73
 
Mesaje: 19
Membru din: 02 Feb 2014, 12:35
Locaţie: Deva

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2019, 15:12

am inteles ca exista la magazinele de alimente cu specific chinezesc niste ""prafuri"" care inlatura mirosul si altele care fragezesc carnea.

La magazinul unde am intrebat eu gestionarul era tot chinez si nu a inteles ce vreau si am renuntat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2019, 16:49

biriuck scrie:In rest, oricat ai tine carnea la apa rece si oricate condimente ai pune, tot ii simti un pic de "aroma". Nu e neaparat neplacuta dar poate fi deranjanta pentru multi

Ce daranjantă, îți întoarce stomacul pe dos. Eu la mirosul de vier sunt K.O @-)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde the_mav pe 08 Ian 2019, 17:18

yoghi scrie:am inteles ca exista la magazinele de alimente cu specific chinezesc niste ""prafuri"" care inlatura mirosul si altele care fragezesc carnea.

La magazinul unde am intrebat eu gestionarul era tot chinez si nu a inteles ce vreau si am renuntat.

papaina este printre cele mai folosite, sau in lipsa respectivei substante sub forma de praf, fructul ne/copt de papaya, din motive evidente as spune.
Cert e ca fragezeste bine spre foarte bine daca e folosita si dozata corect, dar una e fragezirea, altceva este mirosul… nu il scoate decat partial, ramane mirosul de vier chiar daca folosesti papaina pana la dezintegrarea propriu-zisa a carnii respective :| :|
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde salus pe 13 Ian 2019, 20:54

Ar fi cateva metode de inlaturat mirosul si gustul de vier, dar in totalitate nu se va putea elimina!
Carnea poate fi tinuta 2 zile in apa cu otet, la o temperarita intre 0 -10 grade, sau 24 ore in apa cu bicarbonat si apoi cateva ore in apa curata.
Castrarea vierului imediat dupa impuscare este o gresala care nu face decat sa amplifice mirosul si gustul de vier!
Carnatii cu mult usturoi sunt si ei o solutie destul de buna!

Data viitoare cand vezi un vier care are curul cat doi pumni, dai pace daca nu te intereseaza trofeul!!!
Eu evit sa impusc vieri capitali in perioada noiembrie - ianuarei, pentru ca put in draci in aceasta perioada. Pentru carne prefer mintretul pana in 100kg pentru ca nu pute deloc si poate fi parlit ca porcul de craciun!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde ventura pe 13 Ian 2019, 22:05

Mda...
Nu cred sa poti scoate mirosul specific din carne.
Împușcat în perioada iunie-octombrie este aproape insesizabil.
După... complicat.
Salam, carnat afumat, pastrama afumate e ok.
Orice preparat care nu necesita încălzire în momentul consumului.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde biriuck pe 14 Ian 2019, 10:34

salus scrie:Eu evit sa impusc vieri capitali in perioada noiembrie - ianuarei, pentru ca put in draci in aceasta perioada.

:lol: :lol: :lol:
Serios, colegu? Sa-mi iasa mie un vier capital in luneta si sa-l vad jos ca ma gandesc eu mai incolo ce fac cu mirosul :lol: Sau poate nu intelegem acelasi lucru prin "capital" :roll:

@ventura ai mancat salam din mistret la mine anul trecut. Am dus toti vierii la salam, mirosul a iesit complet. L-am facut pe unul carnati si puteau infiorator cand ii gateam dar nu miroseau deloc in farfurie :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde UlissePro pe 14 Ian 2019, 11:37

Da, înfiorător cred si eu ca este cuvântul corect. In congelator, in pungi de plastic puși cârnații si nu puteai sa stai in bucatarie - cârnați făcuți din vieruț de aproximativ 110 kg.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde biriuck pe 14 Ian 2019, 13:49

...sa nu uit.
Igiena din timpul jupuirii si transarii influenteaza si ea mirosul vierilor. Daca se apuca de treaba asta niste oameni grabiti si cu drojdia in nas (cum am vazut de multe ori) sunt sanse mari ca ei sa atinga blana cu mana si apoi sa puna mana pe carne. Blana e impregnata cu mirosul lor specific si se adauga si asta la cel datorat rutului. Valabil la toate speciile.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde ventura pe 14 Ian 2019, 14:38

biriuck scrie:
@ventura ai mancat salam din mistret la mine anul trecut.


Nu-mi mai amintesc.... :lol:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde hanter pe 29 Sep 2021, 14:10

Buna ziua si salutare tuturor, am auzit ca doar persoanele cu corona virus o pot manca, pt ca ei nu au gust si miros. :D :D :D
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde OVI762 pe 30 Sep 2021, 21:04

hanter scrie:Buna ziua si salutare tuturor, am auzit ca doar persoanele cu corona virus o pot manca, pt ca ei nu au gust si miros. :D :D :D


Ne-am dat haluia, inseamna ca toti vanatorii au coronapesta d'aia.Frate, cu mirosul nu e de joaca dar nici fara de leac, daca stii joaca.Acum o vreme, sa tot fie niste ani, facuram un chef la unul d'al nostru acasa.Voie buna, ca zaibarul curgea ca Jiul cand face pe-al dracului, muzica tare, ca nu-mi place mie, cainii latra, pisicile mieuna,probabil se cotarceau, vecinii racnea ca era treji, frumos, ce mai.Cam pe la mijlocul betiei...asta, consumului responsabil de alcool, apare doamna casei, cu o tigaie aburinda.Buna treaba, cuget eu, acum vine purcelimea, ca de zarime ne cam saturaseram.Da femeia capacul de pe tigaie si iese Hulk, rau, suparat si mai ales, puturos, dar puturos ca o hazna descoperita vara, de curgea vopseaua de pe masini de la a aroma de Cernobal.Mai fratii mei oameni, cum sa va spun, era asa o miasma de parca sconcsul s-ar fi babardit cu un hoit de caine lovit de masina si lasat 10 zile la soare,cainili, nu sconcsul, asta intr-un vulcan sulfuros.Brusc, eu mi-am adus aminte ca am treaba in livada, am luat un prun in brate si i-am zis niste vorbe, nici azi nu stiu ce a inteles ala din grohaiala mea urat mirositoare si improscaita in toate directiile.Cert este ca, daca vreo natie mai cotropitoare de felul ei ne pune gand rau eu vorbesc cu distinsa doamna, face o tigaie ca aia, dam pe ei si dracii ii gasesc, de fac 2 secunde pana in stepa calamuca.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Inlaturare miros carne mistret vier

Mesajde popaliviu pe 03 Oct 2021, 22:16

hanter scrie:Buna ziua si salutare tuturor, am auzit ca doar persoanele cu corona virus o pot manca, pt ca ei nu au gust si miros. :D :D :D

Cică aia vaccinați dacă o mănâncă, iasă cipul din ei și pământul din forma lui de farfurie, care este, se face castron și cădem toți în ciorba de gighiri, de sare Bil Geiț în sus de necaz, că nu e cipurile bune, a dat eroarea 404, 'tui prazu-n cur!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate