Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:15

ABECEDARUL BINOCLULUI

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Sfat achizitie binoclu

Mesajde maria_elenna pe 30 Dec 2018, 15:32

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un binoclu pentru a vedea la distanta cat mai mare (zona montana), fara trepied, atat in conditii de lumina slaba(rasarit si apus) cat si in timpul zilei. Greutatea binoclului nu este un criteriu.

Am gasit in prezent doua variante care par sa raspunda nevoilor mele:
1. Carl Zeiss Jena Dekaris 10x50
2. Hensoldt/Wetzlar 10x50

Avand in vedere experienta Dvs, ma puteti sfatui care din cele doua este mai bun dpdv al calitatii si are imaginea clara la distanta?

Sau daca aveti o alta recomandare care se incadreaza intr-un buget de 200-300 euro as fi recunoscatoare.

Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Maria
Avatar utilizator
maria_elenna
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Dec 2018, 15:19

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde bogus pe 30 Dec 2018, 20:51

Cele din partea de jos din serile Titanium, Extrem si Chase, desi nici Forest II nu sunt rele de loc
https://www.deltaoptical.ro/Binocluri
Exemplele date de tine sunt binocluri de generatie destul de veche.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde maria_elenna pe 31 Dec 2018, 11:16

Buna,
Multumesc pentru raspuns!
Citisem ca aceste binocluri sunt foarte bune dpdv al calitatii imaginii si ca la momentul actual nici macar noile tehnologii nu au putut reproduce calitatea lentilelor.
Sa inteleg ca binoclurile indicate de catre Dvs sunt mai bune decat binoclul Hensoldt?
Multumesc.
Maria
Avatar utilizator
maria_elenna
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Dec 2018, 15:19

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 31 Dec 2018, 12:11

maria_elenna scrie:Buna,
Citisem ca aceste binocluri sunt foarte bune dpdv al calitatii imaginii si ca la momentul actual nici macar noile tehnologii nu au putut reproduce calitatea lentilelor.

Întradevăr calitatea imaginii este foarte bună, însă pentru nivelul anilor respectivi, pentru timpurile noastre putem spune că este cel mult bună. Noile tehnologii sunt net superioare, iar afirmația cum că tehnologiile actuale nu pot reproduce nici măcar lentilele de acum câteva decenii ține mai mult de nostalgie decât de adevăr.
maria_elenna scrie:Sa inteleg ca binoclurile indicate de catre Dvs sunt mai bune decat binoclul Hensoldt?
Multumesc.
Maria

Afirmația "mai bune" este cu bătaie lungă, iar pentru comparație ar trebui să facem binoclurile titireze să vedem care este mai bun, la ce capitole excelează un model față de altul.
Totuși să nu intrăm în problemă până la nivel de titireze, ci să vedem în ansamblu ce model s-ar potrivi mai bine scopurilor urmărite de către dumneavoastră.
Hensoldt este un nume mare la care Delta doar visează, însă nu înseamnă că un binoclu militar fabricat în urmă cu decenii sub această marcă se pretează mai bine scopurilor pe care le urmăriți, respectiv observații montane fără trepied.
Spuneți că masa binoclului nu reprezintă un criteriu, eu vă spun că reprezintă un criteriu primar. La o putere de mărire de 10X, limita maximă decentă până la care imaginea nu tremură ca toate visele, masa este esențială. Un binoclu militar greu nu va da satisfacție observatorului și acesta va rămâne dezamăgit cu toată optica bună, degeaba vezi cât de cât clar dacă imaginea nu poate fi stabilizată datorită câmpului redus la 10X și masei mari a aparatului de observare insuficient susținută fără ajutorul unui trepied.
O altă problemă o reprezintă vechimea binoclurilor, dacă nu găsiți unul în cutie, sigilat și nefolosit vreodată, care a stat conservat în condiții optime în vreun depozit al armatei, nu merită din start, asta deoarece cele deja folosite sunt de cele mai multe ori decolimate, reparate, cu elementele de cauciuc deteriorate sau cu lentilele zgâriate sau mătuite.
Un binoclu nou cu destinația vânătoare sau turism se pretează mult mai bine pentru genul de activitate pe care îl urmăriți, iar până în 300 de euro un Delta reprezintă o opțiune demnă de luat în calcul. Totuși dacă țineți neapărat la un binoclu robust cu o optică de top, fără să luați în considerare masa aparatului optic, atunci puneți pe listă și modelul IOR 10x50 de generație actuală. Este peste Delta și peste cele două modele pe care le-ați amintit în prima dumneavoastră postare. Posibil ceva în plus la prețul de achiziție.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde TudorB pe 31 Dec 2018, 23:21

La Multi Ani! Toate cele mai bune ganduri pentru 2019!
Stiti cumva, unde pot gasi, daca este, un catalog actual cu face IOR ul? Site ul lor este cam vechi, sau nu am stiut eu sa il descifrez .
M ar interesa lunetele, atata tactice cat si de vanatoare, cat si binoclurile.
Adica , mi ar placea sa dau un ochi peste ce fac acum si un nivel de pret.

La Multi Ani!
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 01 Ian 2019, 13:39

Au un catalog, însă este de acum 2-3 ani și nu dau prețurile. Cel mai bine le trimiți un mail sau mergi direct la ei. Fac produse de calitate, însă interesul pentru piața de la noi este redus, producția lor fiind orientată spre extern aproape în totalitate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde the_mav pe 01 Ian 2019, 14:11

Sly_Fox scrie:...însă interesul pentru piața de la noi este redus, producția lor fiind orientată spre extern aproape în totalitate.

Civila... pentru piata civila de la noi. Restul cam asa este.
La multi ani, cu cer senin pe cat posibil.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde TudorB pe 01 Ian 2019, 14:49

La multi ani !
Cam asa stiu si eu ca sta treaba.
Ma mai uit dupa produsele lor vandute in SUA. Valdada.

Noroc cu LR eri care mai baga cate un rewiev despre minunatiile produse la IOR.
Noile jucarii de long fac rumori in strainatate dar la noi.... pas.
In fine. Astept IWA ca acolo merg de obicei si putem vorbi romaneste :)

Sa fim fericiti! Asta ne doresc, noua, tuturor!
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 01 Ian 2019, 15:15

the_mav scrie:
Sly_Fox scrie:...însă interesul pentru piața de la noi este redus, producția lor fiind orientată spre extern aproape în totalitate.

Civila... pentru piata civila de la noi. Restul cam asa este.
La multi ani, cu cer senin pe cat posibil.

La mulți ani tuturor! Da așa este, piața civilă, cea care ne interesează și pe noi. :text-happynewyear:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Adr1an pe 06 Ian 2019, 19:38

Domnilor, mă interesează dacă ați testat binoclurile Yukon Solaris. Au îmbunătățit optica față de generația Futurus? Eu am avut un Futurus, l-am vândut și mi-am cumpărat un binoclu mai scump, Meostar HD. Mi-ar trebui și un binoclu de tăvăleală. M-am gândit la Solaris, dar nu am găsit recenzii despre el. Vechiul Futurus avea corpul din plastic iar Solaris e făcut din aluminiu. La Futurus optica era destul de bună. Având în vedere că prețul la Solaris este semnificativ mai mare, au îmbunătățit și optica?
Adr1an
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2019, 19:16

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 07 Ian 2019, 19:57

Nu știu pe nimeni pe forum care să se fi încurcat cu binocluri de la Yukon. Sunt niște tentative de binocluri și nu binocluri. Dacă vrei binoclu de tăvăleală lasă jucăriile de doi lei și orientează-te către un binoclu serios. La tăvăleală trebuie un binoclu robust, mecanică beton, elemente de protecție de cea mai bună calitate și optică de la medie în sus. Un binoclu de tăvăleală este un binoclu de anduranță, care costă destul de mult, fiind menit să te slujească zeci de ani. Dacă vrei un binoclu de duminică pe care să îl folosești uitându-te de la fereastra casei în curtea vecinei, merge și un Yukon Solaris.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Adr1an pe 07 Ian 2019, 23:09

Când am zis de tăvăleală m-am referit la un binoclu pe care să-l țin tot timpul în mașină. Adică să suporte umiditate, temperaturi extreme și să nu mă doară prea tare dacă mi se fură. Am zis, pentru uz ocazional am un Meostar b1 hd, dar de care am mare grijă, îl depozitez în cameră încălzită etc. Iar optica la solaris era mulțumitoare, FMC, culori naturale, claritate și pe margine etc. O optică comparabilă cu un delta forest ii, că văd că e apreciat pe aici.
Adr1an
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2019, 19:16

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde pipabh pe 07 Ian 2019, 23:33

Adr1an scrie:Când am zis de tăvăleală m-am referit la un binoclu pe care să-l țin tot timpul în mașină. Adică să suporte umiditate, temperaturi extreme și să nu mă doară prea tare dacă mi se fură. Am zis, pentru uz ocazional am un Meostar b1 hd, dar de care am mare grijă, îl depozitez în cameră încălzită etc. Iar optica la solaris era mulțumitoare, FMC, culori naturale, claritate și pe margine etc. O optică comparabilă cu un delta forest ii, că văd că e apreciat pe aici.

Dragule ... nu ai inteles nimic din ce ti-a scris colegul mai sus! La acel binoclu care ti-l trebuie tie a facut referire!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2019, 00:58

Adr1an scrie:Când am zis de tăvăleală m-am referit la un binoclu pe care să-l țin tot timpul în mașină. Adică să suporte umiditate, temperaturi extreme și să nu mă doară prea tare dacă mi se fură.

Nu cred că înțelegi! Un binoclu așa cum vrei tu care să țină la tăvăleală, să suporte zdroncăniturile mașinii, să reziste la umiditate, la temperaturi extreme, la fel de fel de șocuri mecanice, nu poate fi decât un binoclu de top, cu destinație specială, care să aibă o structură robustă, elemente de extra-protecție pentru carcasă și lentile, mecanică solidă, lentile solide și de bună calitate. Cu furatul este altă mâncare de pește, dacă cineva îți șterpelește un asemenea binoclu bestial, care mai și costă o căruță de bani, te asigur că durerea se va extinde până în Trebuci (Trebuci cică este o localitate tare îndepărtată, dosită undeva între două dealuri).
Modelele amintite de către tine nu se încadrează în cerințele tale nici pe departe. La cele care nu te doare de ele dacă îți sunt sterpelite, la prima groapă luată cu mașina se decolimează, iar la a doua groapă le cad lentilele, pardon plasticele cu pretenții de lentile.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde AXP pe 08 Ian 2019, 10:04

Decat “petarda” de Solaris, mai bine un IOR B7x40, “second hand”, se gaseste intre 500-700RON.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Adr1an pe 08 Ian 2019, 20:04

Domnilor, nu desconsiderați binoclurile mai ieftine. Știu ce înseamnă un binoclu de calitate, și vă spun, din experiența mea, că cel mai bun raport preț-calitate este la binoclurile în gama de preț 100-200 euro. Au o claritate undeva la 90% din cele foarte scumpe și prețul de vreo 10 ori mai mic.
Adr1an
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2019, 19:16

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2019, 12:34

În domeniul opticii cam cât plătești atât primești. Întradevăr au și binoclurile de duzină piața lor și cumpărători interesați de așa ceva. Este ceva normal să nu dai bani mulți pentru un binoclu de top dacă nu ai nevoie de un asemenea binoclu. Pentru vânătoare în condiții climatice și de teren dificile de exemplu, pentru observații fine și evaluarea trofeelor, este nevoie de un binoclu de top, în schimb pentru observații asupra prigoriilor, dumbrăvencelor sau grangurilor ce se zbenguiesc pe deasupra livezilor, merge și un binoclu mai modest ce poate fi achiziționat la un preț redus.
Chiar, la ce vrei să folosești binoclul?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde UlissePro pe 09 Ian 2019, 14:03

Te vor contrazice multi ornitologi!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2019, 14:24

Depinde ce "level" au atins. Prigoria nu-i ca zăganul, nici cioara precum curcanul! :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde UlissePro pe 09 Ian 2019, 14:43

Indifferent de nivel, ca e ninja sau apprentice level, la ornitologie ai nevoie de detalii, cu cat mai clara imaginea cu atat mai bine, altfel sunt situatii in care nu poti sa identifici ce vezi. La toti fabricantii de optica, cele mai scumpe scule sunt cele de birdwatching.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde UlissePro pe 09 Ian 2019, 14:51

Cateva exemple:
Greu sa iti dai seama care cu care cand sunt de la 1m distanta. Daca te mai uiti si printr o sticla de doi bani la 50m bifezi familia din care face parte dihania pt ca nu iti poti da seama care naiba este. Dar cum ziceai si tu, trebuie sa fi undeva la un nivel foarte ridicat de experimenta sa iti dai seama care cu care este chiar daca ai mama lupelor si binoclurilor din lume!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde UlissePro pe 09 Ian 2019, 14:56

De ceva ani si incerc sa ma conving sa imi iau un binoclu si de la an la an tot adauga nenorocitii astia (fabricantii) cateva sute de € la preturi. Recunosc ca nu fost foarte convins ca imi trebuie pentru ca le urmăresc prin obiectivul de la aparatul foto.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2019, 16:58

Acum nu știu ce să spun. Eu pe la începuturi în ale vânătorii am petrecut mult timp pentru a învăța și observa speciile de păsări de prin Bărăgan, în acest scop utilizând chiar primul meu binoclu care a fost unul ieftin, respectiv un IOR 8X30, model care se putea achiziționa la preț derizoriu. Pot spune că m-am descurcat excelent cu un asemenea model, însă nu am avut nici pretenții de mare ornitolog.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde laurul pe 09 Ian 2019, 17:17

Adr1an scrie:Domnilor, nu desconsiderați binoclurile mai ieftine. Știu ce înseamnă un binoclu de calitate, și vă spun, din experiența mea, că cel mai bun raport preț-calitate este la binoclurile în gama de preț 100-200 euro. Au o claritate undeva la 90% din cele foarte scumpe și prețul de vreo 10 ori mai mic.

Asta e cu optica.... pentru 10% in plus la calitate platesti de 3-4 ori mai multi bani.
E cam lege in domeniu.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde bogus pe 09 Ian 2019, 19:15

Eu am un Delta Forest II 10x50 de la Laurul si sunt extrem de incantat de el, si nu pot sa zic ca nu folosesc optica de calitate ca la lunete nu prea am facut rabat
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Adr1an pe 10 Ian 2019, 07:44

Ar fi interesat de comparat cum se vede printr-un solaris versus forest ii. Și eu tot un 10x50 vreau să iau. Îmi place cum este accentuată senzația de în relief la un porro. Îl vreau pentru purtat în mașina și nu mă deranjează că este puțin mai greu.
Adr1an
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2019, 19:16

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde dan.smarandoi pe 17 Ian 2019, 23:18

Sly_Fox scrie:
maria_elenna scrie:Buna,
atunci puneți pe listă și modelul IOR 10x50 de generație actuală. Este peste Delta și peste cele două modele

Pai pe lista poate sa-l puna,dar de unde sa-l cumpere?.... :-?
dan.smarandoi
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2016, 20:38

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2019, 00:57

De pe unde poate! Pe site-ul IOR încă apare în ofertă, posibil să găsească direct la fabrică.
Pe site-uri de anunțuri nu am văzut decât o singură ofertă pentru acest model și cerea 1000 de Euro.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde CristianJ pe 19 Ian 2019, 00:09

Salutare am si eu o intrebare care e diferenta intre cele cu nitrogen si cele umplute cu azot m-am uitat putin pe situl celor de la delta si la 8x56 titanium are pana la 1 kg greutate imi face putin cu ochiul.
multumesc.
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Sly_Fox pe 19 Ian 2019, 00:58

:ymdevil: :ymdevil: :ymdevil:
Azotul sau nitrogenul sunt unul și același element chimic. Nu este nicio diferență.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate