Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:49

Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Sunteti de accord cu reintroducerea incarcarii munitiei in Romania?

1. DA
88
78%
2. NU
16
14%
3. Nu stiu
2
2%
4. Nu ma intereseaza
7
6%
 
Voturi totale : 113

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2019, 14:59

Ciprian_1 scrie:25.06
nu am vazut nicaieri in Romania

Păi 25.06 și 30.06 sunt zile în calendar, cel mai bine le vezi într-un calendar bisericesc ortodox. :))

Nici eu nu am prea bătut multe cuie și de obicei când încerc se soldează cu o unghie învinețită, dar asta pentru că nu prea îmi face plăcere să bat cuie. Dar cartușe am încărcat la greu fără să mă aleg cu vreo unghie julită, asta pentru că o consider o activitate plăcută și relaxantă.
Eu nu vreau ca un armurier să încarce cartușele, vreau să le încarc singur. Sunt dispus să fac și școală pentru acest lucru, să dau examen, nicio problemă. Oricum numai de examene m-am lovit până acum, ce mai este unul în plus, la generală examen, la liceu examen, în studenție examene peste examene, pentru vânător examen, petru ocuparea unor posturi examene și le-am trecut cu bine pe toate. Acum că m-am rodat bine vreau examen și la sfârșitul absolvirii unui curs privind încărcarea muniției, precis fac niște cartușe cu ajutorul cărora se poate câștiga campionatul mondial de long-range, distanța Terra-Lună și retur, așa prin ricoșeu. :ymdevil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde biriuck pe 15 Ian 2019, 15:10

@Sly :lol: :lol: :lol:
Sunt in asentimentul tau vulpoiule dar accept si argumentul lui @teharau din simplul motiv ca la noi vanatoarea este [inca] o activitate preponderent colectiva. Cu alte cuvinte, nu e doar capul tau in joc (cum ar daca te lovesti pe bicicleta) ci si al unui eventual coleg care s-ar putea alege cu vreo schija daca ti-ai incarcat cartusele ca un bou.
Teoretic, asta cu normele se poate rezolva cu un examen prin care sa demonstrezi ca stapanesti procedeul si intelegi riscurile manipularii gresite a componentelor.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 15 Ian 2019, 15:21

Vulpoi bătrân, tu ca să nu scoatem din context, tu ca ai încărcat cartușe. Serios?
La 30. 06? Eu zic ca e diferență mare în a încarca cartușe de lisa și de carabina.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2019, 16:00

Da de unde știi că este diferență mare, ai încărcat cartușe de 30.06? :))
Așa mareeee diferență nu este, trebuie alte scule, învățat cum se pregătește un tub pentru reîncărcare, gramajele corespunzătoare (relația gramaj pulbere-gramaj glonț), fixarea vârfului în tub după niște specificații, sertizaj așa cum trebuie, nici prea-prea nici foarte-foarte (la partea cu sertizajul uneori stau prost firme cu pretenții în domeniu). Amintiți-vă cu nu ne apucăm să spargem noi bosoni Higgs pentru a demonstra că nu sunt particule elementare ci mai se găsește ceva în interiorul lor, deși fizicienii ne-au spus că sunt particule elementare și nu mai are rost să scormonim în măruntaiele lor. Doar schimbăm niște capse, turnăm niște pulbere și înfigem niște gogoloaie în tuburi, învățând cum se procedează corect și respectând ce am învățat. Cât de greu este să încarci un cartuș în condițiile în care prin alte părți puștii de 14-15 ani consideră că această activitate este mai ușoară decât spartul nucilor.
La mine vânătoarea nu este preponderent colectivă și dacă amicului de vânătoare îi este frică de cartușele mele încărcate îl voi pofti să stea la 1 km de mine să nu cumva să îi sară vreun "skijet" de la un cartuș încărcat. Uite așa, când mă vede prin terenul de vânătoare lumea să aibă următoarea reacție :animals-dogrun: și să să spuncă: "Hai să o ștergem repede, uite-l pe ăla de îi sar skijet-uri din cartușe".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Mircea-B pe 15 Ian 2019, 16:02

Cu scule/instrumente adecvate se poate lucra de mai mare dragul!!!
https://www.youtube.com/watch?v=LttBArZcQ9g
https://www.youtube.com/watch?v=yQVpuY9WV60
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2019, 16:10

Sly_Fox scrie: Uite așa, când mă vede prin terenul de vânătoare lumea să aibă următoarea reacție :animals-dogrun: și să să spuncă: "Hai să o ștergem repede, uite-l pe ăla de îi sar skijet-uri din cartușe".

Parcă acest cățel trebuia să fugă mâncând pământul, nu să adopte o poziție statică ciudată. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde UlissePro pe 15 Ian 2019, 17:43

Mircea-B scrie:Cu scule/instrumente adecvate se poate lucra de mai mare dragul!!!
https://www.youtube.com/watch?v=LttBArZcQ9g
https://www.youtube.com/watch?v=yQVpuY9WV60

Fără supărare dar filmulețele sunt prea “basic”! Lipsesc câteva mici etape din procesul de re-loading.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde cata pe 15 Ian 2019, 18:58

Reîncărcarea cartușelor de carabină este un lucru destul de simplu, pentru care nu îți trebuiește nu știu ce școala, doar atenție și respectarea gramajelor recomandate. Spun asta nu din povești, ci ca unul care fiind plecat o perioadă din scumpa noastră țară am avut ocazia sa fac acest lucru. Este un mare păcat că la noi toate merg pe dos și acest lucru este interzis. Totuși speranța moare ultima, eu tot sper ...
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Mircea-B pe 15 Ian 2019, 19:52

UlissePro scrie:Fără supărare dar filmulețele sunt prea “basic”! Lipsesc câteva mici etape din procesul de re-loading.

Nu este absolut nicio suparare. Cele 2 filmulete, pe care le-am gasit fara sa caut prea mult, sunt cu titlu de prezentare minimalista. Daca o sa caut mai atent cred ca pot gasi ceva care sa raspunda celor mai exigente standarde.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 16 Ian 2019, 07:30

Fara suparare, filmuletele sint chiar prea mult. "Basic" asta inseamna in reloading .... si chiar functioneaza. Fara niciun fel de dichisuri.

https://youtu.be/UeEl9wZyabc
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Mircea-B pe 16 Ian 2019, 07:52

violiv scrie:Fara suparare, filmuletele sint chiar prea mult. "Basic" asta inseamna in reloading .... si chiar functioneaza. Fara niciun fel de dichisuri.
https://youtu.be/UeEl9wZyabc

Si eu care imi faceam procese de constiinta ca n-am cautat mai "adanc"!!! =)) =)) =))
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde laurul pe 16 Ian 2019, 07:55

violiv scrie:Fara suparare, filmuletele sint chiar prea mult. "Basic" asta inseamna in reloading .... si chiar functioneaza. Fara niciun fel de dichisuri.

https://youtu.be/UeEl9wZyabc

:)) :)) :))
Uite ca nu e vorba de vreo inginerie nucleara.
Funcționează cam ca la Lisa doar ca ai scăpat de bura. Și de cântărit alica. Și de sertizat dând la manivela...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde UlissePro pe 16 Ian 2019, 08:04

Eu nu le as încarca așa pe genunchi. Fără sa verific tuburile (noi sau folosite), fără sa le măsor, sa-mi verific capsele, sa verific vizual proiectilele, sa le masor și sa le cântăresc. Toate etapele de la A la Z, până la cel mai mic detaliu.
Dacă tot re incarc as încerca sa le scot cât mai identice posibil.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde UlissePro pe 16 Ian 2019, 08:14

https://www.youtube.com/watch?v=1zSG804HwVk&app=desktop
https://www.youtube.com/watch?v=Mkz0pZO0bFQ&app=desktop
Cam ce pregătiri fac ăștia înainte de re loading ul propriu zis.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde UlissePro pe 16 Ian 2019, 08:54

R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 16 Ian 2019, 09:44

laurul scrie:
violiv scrie:Fara suparare, filmuletele sint chiar prea mult. "Basic" asta inseamna in reloading .... si chiar functioneaza. Fara niciun fel de dichisuri.

https://youtu.be/UeEl9wZyabc

:)) :)) :))
Uite ca nu e vorba de vreo inginerie nucleara.
Funcționează cam ca la Lisa doar ca ai scăpat de bura. Și de cântărit alica. Și de sertizat dând la manivela...


Greu nu e. Dar nu uita de sistemul de referință. Asta vară unul aduna bilele de la un rulment de betoniera spart. În toamna asta, am găsit una...
Eu chiar n-aș da liber, așa, la grămadă!

PS. Și nici nu-mi fac vise ca dacă aș da eu, ăia de zice @DAC de ei o vor și face. Vreodată.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde biriuck pe 16 Ian 2019, 11:32

violiv scrie:Fara suparare, filmuletele sint chiar prea mult. "Basic" asta inseamna in reloading .... si chiar functioneaza. Fara niciun fel de dichisuri.

https://youtu.be/UeEl9wZyabc


Fara suparare dar cred ca @violiv tocmai a inchis subiectul :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 17 Ian 2019, 09:57

Din fericire pentru mine, in urma cu vreo 15 ani am avut ocazia (in vest, ;;) ) sa fiu instruit si sa practic operatiunea asta destul de delicata sub indrumarea si cu sculele unuia care stia bine ce face.

Incarcand ca-n filmul cel scurt, cu masura volumetrica de pulbere si ciocanel, fara niciun fel de pregatire a tuburilor, am obtinut munitie cam de 2MOA. Intr-o vreme era suficient pentru vanatoare.
Ca sa egalez cartuse de fabrica medii am trebaluit vreo saptamana. Ca sa ajung la munitie de 0,5 MOA am consumat 1 kg de pulbere....asta insemnand cam 250 cartuse.
Ca sa scazi cate 0,1 MOA si sa ajungi catre 0,2 grupaje (care sa nu tina de arma si tragator, doar de munitie) trebe sa lucrezi la fiecare pas imaginabil inca o luna, cu multa rabdare si atentie. Sint studii care zic ca si unghiul sub care se "ascute" buza tubului aduce sau scade cate 0,05.

Ca sa scoti o munitie mai performanta decat una buna din fabricile de azi nu-i nici usor, nici ieftin, nici la indemana oricui.
Ca sa-ti faci cartuse de plescaneala iar nu merita cand ai pe la 5 lei in calibre uzuale.
Daca nu tragi macar 250 cartuse pe an din acelasi calibru iar nu merita economic....investitia initiala in scule poate fi destul de consistenta. Investitia in timp dedicat activitatii nu se poate masura exact in bani dar e semnificativa.
Pentru necesitati de vanatoare uzuala pe plaiurile mioritice nu renteaza.

Pentru satisfacerea unei pasiuni pana la capat nu trebuie justificari....cum stai in panda, in zapada, cu orele poti pierde un timp echivalent si incarcand.

Sint absolut si pana la capat partizanul acestei "libertati". Prostii care o fac dupa ureche sa plateasca. Cine trage cu munitie de imprumut neverificabila iar sa-si asume si riscurile.

Eu as practica pentru armele in calibrele exotice pe care le detin, pentru care munitia e rara si/sau foarte scumpa.
La 30-06, cu 1-3 € cartuse bune nu m-as mai baga dar la 30-378 sau la un 416 mag, unde cartusul de fabrica e in jur de 10 €, unul facut cu tub recuperat costa 3-4 € si ar merita.


Ce nu inteleg eu este cum de 2.000.000 europeni (sa zicem asa, un numar) pot face asta fara sa moara in accidente cu miile anual, cum pot folosi amortizor de sunet fara sa braconeze si ultimul tantar iar 2.000 de romani care s-ar apuca de asta sint atat de imbecili incat reprezinta un risc national??? Chiar atat de indobitociti am ajuns incat ne si credem dobitoci???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde osmos pe 17 Ian 2019, 14:34

biriuck scrie:
violiv scrie:Fara suparare, filmuletele sint chiar prea mult. "Basic" asta inseamna in reloading .... si chiar functioneaza. Fara niciun fel de dichisuri.

https://youtu.be/UeEl9wZyabc


Fara suparare dar cred ca @violiv tocmai a inchis subiectul :lol:


Ba, tocmai a fost deschis!
Video-ul prezentat de @violiv este cu titlul de exemplu de “basic”. Nu trebuie luat ca exemplu de metoda. Kit-ul de ustensile este de la Lee Precision, unul dintre cei mai ieftini fabricanti in domeniu, dar si printer cei mai slabi din punct de vedere calitativ!
Metoda, din punct de vedere costuri, nu exclude si alte echipamente necesare. De ce?
Metoda presupune reformarea tuburilor doar in zona gatului. Umarul si corpul tubului nu sunt formate. Deci, nu se poate folosi pentru semiautomate si numai in arma din care s-a tras initial. Trusa este destinata unui singur calibru, ceea ce creeaza aparenta falsa a unei economii banesti. In functie de calibru, intre 2 si mai multe folosiri, ai nevoie de un trimmer sa ajustezi lungimea tubului. Tot cam la aceleasi folosiri, ai nevoie sa le treci printr-o matrita care sa ajusteze si corpul tubului. Deci, folosesti un tub de 2-3 ori sau cumperi o presa si intri in randul lumii.
De asemenea, nu poti sa ajustezi tensiunea gatului tubului si adancimea proiectilului. Este o metoda rudimentara. Costa (la trecut, ca nu cred ca se mai comercializeaza) undeva la 50 euro setul. Ca sa va faceti o idee, LE Wilson, alt fabricant, propune o metoda asemanatoare, la care setul costa 450 euro. (metoda folosita de unii tragatori de benchrest dar nu neaparat din ratiuni de calitate)
In ceea ce priveste utilizarea masurilor volumetrice de dozare a pulberii, ori cu degetele Sfintei Treimi ori cu ele, e cam acelasi lucru. Pentru precizie tragatorii folosesc cantare cu doua zecimale! Marja de eroare in cazul masurilor volumetrice este proportionala cu volumul lor. La o masura mare, peste 50 grains, variatia este chiar si de 1 sau 1,5 grains. Deci precizie mai putin!
Din punctul meu de vedere @MirceaB si @UlissePro sunt cel mai aproape de adevar prin exemplele date. Nu este o metoda standard, stricta, fiecare tragator avand micile lui influente.
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde osmos pe 17 Ian 2019, 17:30

osmos scrie:Daca ar fi sa caracterizez topicul in cateva cuvinte, acestea ar fi: “Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia!”


https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Inferență


Forumul este unul de socializare. De la revenirea pe forum, @osmos a folosit un limbaj injurios si a fost avertizat de cateva ori, persistand. Vanatorii ii ureaza succes in competitiile de tir!
Aceasta este ultima lui postare.
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Septimiu pe 17 Ian 2019, 21:24

Domnilor, nu vreau sa para ca ii iau apararea lui osmos dar daca doar faptul ca a postat un proverb, fara atac la persoana, a fost picatura care a umplut paharul, cred ca banarea este o masura mult prea dura. Nu il cunosc, nu stiu daca e si vanator sau nu dar pot sa spun ca din postarile lui se pot cerne cateva informatii tehnice care nu se gasesc pe toate gardurile. Intr-adevar avea un stil mai aparte de expunere dar nu pot sa nu remarc ca sunt useri care iau peste picior la greu alti useri fara nici un avertisment...
In fine... revenind la subiect, am votat da. Recunosc ca nu m-am gandit nici la imbunatatirea preciziei si nici la economiile facute asa cum au mentionat colegii mai sus. Am votat da pentru simplul motiv ca daca as dobandi un vanat cu munitia incarcata de mine, satisfactia ar fi mult mai mare in comparatie cu situatia in care as folosi munitie comerciala. Pot sa compar cu pescuitul la pastrav sau clean cand folosesc muste artificiale legate de mine cu o seara inainte...
Unii colegi au mentionat ca ar fi de acord daca cei care incarca ar face anumite cursuri. Intrebarea mea este cati "traineri" certificati pentru aceasta activitate avem in tara? Stiu ca era pe la Orastie o fabrica de munitie dar nu cred ca mai are activitate.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde GeKados pe 17 Ian 2019, 21:29

tehărău scrie:Eu chiar n-aș da liber, așa, la grămadă!
PS. Și nici nu-mi fac vise ca dacă aș da eu, ăia de zice @DAC de ei o vor și face. Vreodată.



Intreb si eu , ce s-ar putea intampla daca s-ar da drumul la gramada?
Si fara nici o obligatie din partea autoritatilor de a absolvi un curs specific tot nu cred ca ar fi prapad prin tara din cauza asta. :!: :!: :!:
Nu cred ca ne punem singuri degetul pe tocator si dam cu toporul , asa doar pentru faptul ca putem!
Refuz sa cred ca cineva va reincarca fara a se documenta inainte (cand iti cumperi scule de cateva sute , cred ca mai ai bani si de o carte de 20 euroi...) mai mult, sunt sigur de asta !

Cred ca prin modul nostru clasic de a pune posibila tragedie in fata oportunitatilor ne bagam singuri bete-n roate!!! Le facem treaba celor de la IGPR...chiar mai bine ca ei... :lol:

PS: Desi am citat doar comentariul lui @tehărău postul meu se adreseaza tuturor celor care se tem ca vor fi "accidentati" de cartuse facute acasa... in Romania...

Tot respectul!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde GeKados pe 17 Ian 2019, 21:39

Septimiu scrie:.....
Intr-adevar avea un stil mai aparte de expunere dar nu pot sa nu remarc ca sunt useri care iau peste picior la greu alti useri fara nici un avertisment...


Unii colegi au mentionat ca ar fi de acord daca cei care incarca ar face anumite cursuri. Intrebarea mea este cati "traineri" certificati pentru aceasta activitate avem in tara? Stiu ca era pe la Orastie o fabrica de munitie dar nu cred ca mai are activitate.


De obicei se fac bisericute care se bat intre ele si nici forumul asta nu face exceptie. Pacat ca se "pensioneaza" in acest fel useri cu experienta.
Cred ca putem filtra, daca vrem, informatiile si sa mergem mai departe in discutie atata timp cat ne respectam reciproc.

Referitor la ultima parte a postarii tale, am un singur raspuns: acum nu sunt formatori dar oamenii se pot forma rapid si pot deveni la randul lor buni formatori pt cei din tara.
Nu e un subiect la un nivel de complexitate comparabil cu fizica cuantica..deci nu ne trebuie ani de scoala...zic eu!
Totul numai sa vrem.. ;)
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 17 Ian 2019, 21:45

<em>GeKados</em> scrie:
tehărău scrie:Eu chiar n-aș da liber, așa, la grămadă!
PS. Și nici nu-mi fac vise ca dacă aș da eu, ăia de zice @DAC de ei o vor și face. Vreodată.



Intreb si eu , ce s-ar putea intampla daca s-ar da drumul la gramada?
Si fara nici o obligatie din partea autoritatilor de a absolvi un curs specific tot nu cred ca ar fi prapad prin tara din cauza asta. :!: :!: :!:
Nu cred ca ne punem singuri degetul pe tocator si dam cu toporul , asa doar pentru faptul ca putem!
Refuz sa cred ca cineva va reincarca fara a se documenta inainte (cand iti cumperi scule de cateva sute , cred ca mai ai bani si de o carte de 20 euroi...) mai mult, sunt sigur de asta !

Cred ca prin modul nostru clasic de a pune posibila tragedie in fata oportunitatilor ne bagam singuri bete-n roate!!! Le facem treaba celor de la IGPR...chiar mai bine ca ei... :lol:

PS: Desi am citat doar comentariul lui @tehărău postul meu se adreseaza tuturor celor care se tem ca vor fi "accidentati" de cartuse facute acasa... in Romania...

Tot respectul!


Daca crezi ca discuția despre incarcatul muniției pe forum influențează acțiunile IGPR, chiar ca vorbim vorbe.
E un topic sondaj, în care fiecare a motivat votul. Și atât.
Problema pe care o reclami e de fapt alta. Dacă tu nu respecți opinia mea, de ce ai pretenția ca IGPR, legiuitor ect s-o respecte pe a ta?!?
Adică numai cea libertina e cea de luat în considerare? Altele nu?!?
Acum pentru toți cei care ați citit ce am motivat și nu intelegeti:
Voi chiar mergeți printre vânători? Ați văzut poste cu o măsură jumătate? Ați văzut poste cu bile ce ieșeau din tub și abia întra forțat bine în țeavă? Ați văzut poste cu bile de rulment? Dacă nu, aflați ca asta a existat în viata reală.
Poate frecventati doar cercuri de oameni deștepți, corecți, meseriași.
Uite ca nu sunt numai din cei care știți voi. Pana de curând realitatea era alta.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde cata pe 17 Ian 2019, 21:47

osmos scrie:
osmos scrie:Daca ar fi sa caracterizez topicul in cateva cuvinte, acestea ar fi: “Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia!”


https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Inferență


Forumul este unul de socializare. De la revenirea pe forum, @osmos a folosit un limbaj injurios si a fost avertizat de cateva ori, persistand. Vanatorii ii ureaza succes in competitiile de tir!
Aceasta este ultima lui postare.

Cu tot respectul pentru moderatorii forumului cred că această decizie este puțin exagerată. Haideți să nu facem lucrurile în stil dictatorial, daca tot este forum de socializare.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 17 Ian 2019, 21:54

Apropo de viata reală. Au votat 75 de persoane. Poate asta influența o initiativa legislativă?
Daca nu, de unde vine încrâncenarea și dorința de a convinge cu orice preț ca celalalt a votat greșit?
De ce se ajunge la folosirea cuvântului "prost"?
Votați cum credeți, motivați dacă și cum vreți și încercați să înțelegeți poziția celuilalt, nu sa i-o combateți.
Repet, @DAC are dreptate. Convinge un senator sa schimbe ceva, nu pe mine...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 17 Ian 2019, 22:07

Pentru cel ce vrea sa ma mai convingă de ceva, dacă nu e suficient ceea ce am scris pana acum, iată câteva întâmplări de la mine de la grupă: vânător împușcat în burtă (nu se știe de cine), vânător împușcat în cap, talpa de la încălțăminte sărit de la o bila de piață de a venit un coleg desculț acasă.
Cred ca a motivat @vio suficient de ce prefer sa merg la vânătoare cu cartușe cumpărate, atât eu cât și colegii. Sunt mai mult decât suficiente.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 17 Ian 2019, 22:14

De curând @biriuck a pus un link. Pe fondul vecin s-au confiscat 5 arme artizanale. Mai au fost confiscate de curând prin vest și nord. Chiar n-aș vrea ca cei care le dețin sa poată sa încarce și cartușe.

Și, sincer, chiar as vrea sa prind ziua când se va da drumul și la noi la încărcat cartușe acasă!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde GeKados pe 17 Ian 2019, 22:15

tehărău scrie:Daca crezi ca discuția despre incarcatul muniției pe forum influențează acțiunile IGPR, chiar ca vorbim vorbe.
E un topic sondaj, în care fiecare a motivat votul. Și atât.

Nu cred ca influenteaza nimic!
Reformulez ce am scris mai devreme, daca mentalitatea noastra este de natura asta , nu ne mai salveaza nici dracu. Ce pretentii sa mai avem de la IGPR cand noi impiedicam de pragul usii?

tehărău scrie:Problema pe care o reclami e de fapt alta. Dacă tu nu respecți opinia mea, de ce ai pretenția ca IGPR, legiuitor ect s-o respecte pe a ta?!?
Adică numai cea libertina e cea de luat în considerare? Altele nu?!?

OK,am inteles ideea. Eu respect opinia fiecaruia, in plus am incercat sa ti-o argumentez pe a mea, se pare ca fara succes. Dar o sa mai incerc cu un experiment tehnic la finalul postarii.

tehărău scrie:Acum pentru toți cei care ați citit ce am motivat și nu intelegeti:
Voi chiar mergeți printre vânători? Ați văzut poste cu o măsură jumătate? Ați văzut poste cu bile ce ieșeau din tub și abia întra forțat bine în țeavă? Ați văzut poste cu bile de rulment? Dacă nu, aflați ca asta a existat în viata reală.
Poate frecventati doar cercuri de oameni deștepți, corecți, meseriași.
Uite ca nu sunt numai din cei care știți voi. Pana de curând realitatea era alta.


Chiar iti inteleg argumentele de mai sus, sunt exemple reale si au logica cred ca pentru toti membrii acestui forum. Hai acum sa vorbim de glont pt ca asta este subiectul topicului.

Asa cum au mai spus si altii noi suntem aproape singurii din europa care nu au voie sa isi faca munitie acasa. Totii vecinii nostri fac asta, majoritatea tarilor fac asta!!!!

Haideti sa analizam o problema care poate aparea la reincarcarea cartuselor cu glont.
Cea mai penalizanta situatie este,asa cum cineva a si scris mai sus, incurcarea pulberii pentru munitia armelor scurte (pistoale) care are o viteza de ardere mult mai mare fata de pulberea pentru armele ghintuite lungin. Aceasta gresala este una grava si consecintele sunt pe masura.
Va invit sa vedeti pana la capat filmuletul urmator : https://www.youtube.com/watch?v=bo0KVIF9tzY
In acest filmuleti o sa vedeti cum se umple efectiv ochiometric un tub cal.338 cu pulbere de pistol si cu varful blocat in ghinturi (asta inseamna temenul "jam").

Acum va intreb eu pe voi daca nu ati intalnit munitie cu varful abia bagat in tub? Eu cred ca da...
Credeti ca pulberea pusa in tuburi la fabricatia de serie a munitiei este o cantitate nominala? Nu este , dozajul pulberii se face in volum si variatiile sunt destul de mari!!!!
Ce se intampla daca trageti un cartus cu neconformitatile specificate mai sus? Nimic , merge altfel pe tinta comparativ cu celelate cartuse!
Nu are cum sa iti explodeze teva/culata daca ai 2gr (grains) pulbere in plus comparativ cu cantitatea definita !!!

Nu e dracu chiar asa negru, noua ne place sa il vopsim ...
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde cata pe 17 Ian 2019, 22:17

tehărău scrie:Voi chiar mergeți printre vânători? Ați văzut poste cu o măsură jumătate? Ați văzut poste cu bile ce ieșeau din tub și abia întra forțat bine în țeavă? Ați văzut poste cu bile de rulment? Dacă nu, aflați ca asta a existat în viata reală.

Dumneavoastră credeți că interzicerea încărcării cartușelor acasă au stopat acestea spuse mai sus?
Eu unul nu văd nici un impediment in a face asta cu resursele de acum, cu tot cu interdicție. Ceea ce cred eu este că s-a schimbat mult mentalitatea oamenilor și vor rămâne în breaslă din ce in ce mai puțini trăistari.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate