Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:43

La rate cu gopro

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

La rate cu gopro

Mesajde Marius pe 26 Ian 2019, 11:53

Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: La rate cu gopro

Mesajde Dr.47 pe 26 Ian 2019, 12:16

Frumos!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: La rate cu gopro

Mesajde adileafu pe 26 Ian 2019, 13:55

Superb !
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: La rate cu gopro

Mesajde ravenstein pe 27 Ian 2019, 00:01

Frumos !
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: La rate cu gopro

Mesajde Sly_Fox pe 27 Ian 2019, 01:48

Un stil super de vânătoare! Am făcut pe timpuri multe astfel de partide la rațe pe orezăriile de la Vlădeni, Chirana și Giurgeni. Acum au rămas doar orezăriile de la Giurgeni, celelate fiind transformate în zone de cultivare a păioaselor și porumbului, iar din acest motiv ies mai mult la sărite pe Ialomița și Borcea.
Poți spune te rog mai multe despre armă, muniție, încărcătura de alice și diametrul lor, ce chemători, și dacă nu este secret în ce zonă.
PS: Dacă tu ești în filmuleț felicitări, dacă nu felicitări vânătorului pentru stilul de vânătoaare ales și pentru mâna bună pe care o are la apăsarea trăgaciului. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: La rate cu gopro

Mesajde Marius pe 27 Ian 2019, 13:31

Dupa parerea mea, arma nu conteaza. Important e sa fie functionala. E bine sa fie o semiautomata, pentru ca al treilea foc se executa de obicei la rata aripata, care cade pe apa, pentru a nu fi pierduta. Choke-ul e preferabil sa fie cel de jumatate, pentru ca permite focuri atat la distante mici, cat si medii. E de preferat sa nu se traga la distante mari, pentru ca se alicesc pasari care vor muri fara sa le recuperam si pentru ca, in general sunt focuri inutile, care pot speria alte stoluri care se apropie. Cartusele sunt B&P long range, 36g, cu alice nr 6 (2,7mm). Cred ca folosirea unor cartuse cu alice mai mari este gresita, in locuri in care ratele se recupereaza cu usurinta, cum e cazul in film. In film se aud mai multe chematori, dar cum nu sun eu cel din film, nu stiu sigur ce sunt. Eu insa, folosesc pt rata mare, Haydell DR85 si Primos https://www.arw.ro/chematori/primos-hun ... n-mallard/ . Pentru garlita, https://www.arw.ro/chematori/primos-hun ... aved-reed/ . Mai am pentru rata fluieratoare, rata sulitar, sarsele sau pentru gasca de vara, dar le am de mult si nu mai stiu cum se cheama. Daca esti interesat de astea ultimele, fac sapaturi si iti zic.
Numai bine!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate