Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:50

suzuki jimny

Membrii nostri sunt rugati sa-si posteze aici experientele legate de pasiunile lor extra vanatoare , legate strict de ceea ce inseamna MOTOARE !

Moderatori: Alin3006, mialxx, popaliviu, the_mav, RazvanGTC, GTC Auto SHOP

suzuki jimny

Mesajde erebus pe 10 Apr 2019, 20:51

buna tuturor
Sunt nou in acest forum, vanator din 2018 si am rugamintea de a mi da cateva sfaturi in legatura cu achizitia facuta de curand-SUZUKI JIMNY 2002 , 1328 cm3- import Germania.
Cu ce trebuie sa incep in al pregatii pt vanatoare?(ce tip de suspensie-inaltatoare, ce tip de anvelope,troliu etc)
multumesc
erebus
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Apr 2019, 20:29

Re: suzuki jimny

Mesajde ventura pe 10 Apr 2019, 21:19

Salutare. Unde vanezi? Masina ti-o modifici după terenul pe care vanezi.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: suzuki jimny

Mesajde Adrian Spinu pe 10 Apr 2019, 22:06

Salutare!
Treaba e cam asa cu Jimny: O masina f buna asa standard cum este merge cam peste tot unde ai avea pretentii la vanatoare. Daca totusi esti hotarat sa o abuzezi, incepi cu suspensia, si aici ai mai multe variante:
1-Daca faci banii usor, iti iei un kit complet OME, si nu iti faci griji ca ar fi ceva mai bun. Dar costa cat jumatate de Jimny, pe putin.
2-Daca muncesti pe bani, dar totusi vrei sa iei ceva bun, https://www.jimnybits.com/jimny/suspension.html
3-Daca a fost un efort cumpararea masinii, las-o asa. Nu incerca cu tiganii de inaltatoare la arcuri si prelungitoare la amortizoare. Cursa amortizorului ramane la fel, nu pune roata jos, nu rezolvi nimic. Masina o sa fie mai instabila.
O masina de-asta, ca sa o modifici correct, o data cu inaltarea, trebuie sa ii cobori cutia de transfer, sa pastrezi unghiul la cardane. De asemenea, bara panhard nu o sa mai aiba o pozitie corecta. Trebuie una reglabila sau cu adaptor.
Urmatorul pas, daca nu primul: MRL-urile. La Jimny sunt vacuumatice, si o sa te lase cand ti-e lumea mai draga, pe vreo urcare sau intr-un noroi. Variante:
1- Iti cumperi AVM-uri manuale, destul de ieftine si se monteaza f usor, nici nu dai roata jos.
2- Le dai jos pe cele originale, le blochezi pe cuplat, nu te costa nimic, dar faci uzuri in timp la puntea fata.
Motorul de 1328 merge bine, nu cred ca apuci sa il strici daca folosesti masina doar la vanatoare. Doar curata-i radiatorul de apa, sa nu il fierbi vreodata, in rest nu prea ai ce sa ii faci.
Eu la Suzuki-uri merg cu Motul, si nu le-am stricat pana acum.
Verifica-i nivelul de ulei in cutia de viteze, cutia de transfer si punti. Daca e scazut undeva, vezi pe unde pierde, remediaza si schimba tot uleiul, nu completa.
Rezolva problemele astea in prima faza si apoi, cand esti gata, mai intreaba aici, si iti mai spun, ce stiu eu, nu din auzite.
Adrian Spinu
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: suzuki jimny

Mesajde Adrian Spinu pe 10 Apr 2019, 22:18

Acum am vazut ca ai intrebat si de anvelope si de troliu.
Anvelopele cele mai bune AT si MT sunt BF Goodrich, cele mai ieftine sunt INSA Turbo. Iei ce iti permiti. In general, se aplica vorba: De atatia bani, atata peste!
Cauciucuri pt offroad extrem, cele mai bune sunt Silverstone, cele mai ieftine tot INSA Turbo.
Troliu: Jimny e o masina f mica, il trage orice troliu. Orice troliu ai lua, ia-l cu cablu sintetic, nu cu sufa de otel, ca o sa-ti blestemi zilele. Eu as lua un WARN, cel mai mic posibil, pt auto, nu pentru ATV.
Adrian Spinu
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: suzuki jimny

Mesajde yoghi pe 11 Apr 2019, 02:11

Daca mergi pe dealuri si mai ales daca o inalti , trebuie sa maresti distanta intre roti - jante cu ET negativ ..ceva ET-25mm

sa zicem.
chit inaltare 500-1000 €
jante tabla 300 €
anvelope 400 si
troliu 400€

bafta
.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: suzuki jimny

Mesajde Zeres Ciprian pe 11 Apr 2019, 06:13

La primul Jimny am avut aceleasi intrebari. Si dupa multele sfaturi primite am hotarat sa incep cu cauciucurile. Pentru mine nu a mai fost nevoie si de alte modificari de la varianta standard.
Asadar, daca vanezi la munte zic ca sunt suficiente cauciucuri de iarna, iar la deal/campie pune cramponate, dar nu cel mai agresiv profil. Eu am Insa Turbo Dakar. Orice cumperi, verifica sa fie M+S.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: suzuki jimny

Mesajde Ghinda pe 11 Apr 2019, 08:48

Mai intai trebuie sa incepi cu "Buna ziua" sau "Salut" sau cum vrei tu. Este o rubrica de prezentari.
Dupa care, vinde masina si ia una pe care sa o folosesti de toata ziua.
La vanatoare, sigur cel putin jumatate au asa ceva. Te sui la ei in masina.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: suzuki jimny

Mesajde mihai_tud pe 11 Apr 2019, 09:26

Din punctul meu de vedere MRL-urile manuale de la AVM isi fac treaba foarte bine ,te dai jos si le cuplezi pe 4x4 cand intri in teren si le mai decuplezi cand iesi din nou la asfalt la intoarcerea spre casa.In acest fel eviti uzura la planetare si intreg grupul fata in mod inutil.
Tine cont ca masina este foarte ingusta si are risc mare de a te rasturna in pante laterale asa ca nu uita de sfatul colegului @yoghi de a monta jante cu etalon negativ sau bucse distantiere.
Eu am Grand Vitara si am chit de inaltare din suspensii (tiganie cu prelungitoare la amortizoare si arcuri). Este o solutie ieftina si durabila (cel putin la mine asa este).
Nu o sa ai spatiu mult in ea asa ca trebuie sa te gandesti bine daca mai iei inca o persoana cu tine ca sa va ramana suficient loc pe bancheta din spate+portbagaj pentru arme+ranite+diverese scule utile in teren.Daca esti corpolent te vei simti un pic neconfortabil....
Sfaturile tuturor colegilor de mai sus sunt foarte bune din punctul meu de vedere asa ca tine cont de ele!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: suzuki jimny

Mesajde yoghi pe 11 Apr 2019, 10:00

Ghinda scrie:.....Te sui la ei in masina.


Da bre merge dar
daca uita sa te ia si pe tine in masina dupa prima goana.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: suzuki jimny

Mesajde Zeres Ciprian pe 11 Apr 2019, 17:25

Inainte de a investi in masina prea mult analizeaza bine nevoile de la vanatoarea practicata de tine si gandeste-te ca unde tu nu mai poti merge cu Jimny, nici ceilalti nu mai pot si veti continua pe jos.
Cum am spus mai sus, incalt-o si apoi mai vezi ce nevoi ai. E o alta masina cu cauciucuri de teren.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: suzuki jimny

Mesajde ventura pe 11 Apr 2019, 18:17

Zeres Ciprian scrie:Inainte de a investi in masina prea mult analizeaza bine nevoile de la vanatoarea practicata de tine si gandeste-te ca unde tu nu mai poti merge cu Jimny, nici ceilalti nu mai pot si veti continua pe jos.
Cum am spus mai sus, incalt-o si apoi mai vezi ce nevoi ai. E o alta masina cu cauciucuri de teren.

Asta este unul din motivele pentru care am vândut Samuraiul.
Degeaba putea multe, daca celelalte nu puteau.
Si aveam doar cauciucuri Ranger si un kit de reductor in plus fata de standard.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: suzuki jimny

Mesajde erebus pe 11 Apr 2019, 20:40

buna seara
zona unde vanez este de deal (aprox. 400 m altitudine).
multumesc tuturor pentru sfaturile date, voi tine cont de acestea si voi actiona in acest sens, pt ca sunt multe persoane(vanzatori de piese....) care incearca sa mi vanda tot felul de piese si variante de echipare dubioase.
multumesc inca o data tuturor
erebus
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Apr 2019, 20:29

Re: suzuki jimny

Mesajde erebus pe 11 Apr 2019, 20:44

D nule Adrian Spinu ce inseamna "Eu la Suzuki-uri merg cu Motul, si nu le-am stricat pana acum" :D
erebus
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Apr 2019, 20:29

Re: suzuki jimny

Mesajde Adrian Spinu pe 11 Apr 2019, 21:36

Adica, inseamna ca la Suzuki-uri, ca am avut si am mai multe, Samurai, Jimny si Grand Vitara, folosesc ulei de motor Motul. Sau la Jimny-ul ala nu o sa ii trebuiasca ulei in motor? La Citroen-uri bag ulei Total, la Renault-uri bag Elf, la nemtesti bag Castrol( sub brandul masinii). Trecand la camioane, la Man-uri bag Addinol, la Mercedes-uri bag Mercedes. Adica, fiecare masina are un ulei preferat, si, ca sa nu stati sa le incercati pe toate, pana gasiti unul care nu il mananca sau nu se subtiaza excesiv, va pot spune din experienta proprie ca Jimny, cu Motul 10W40 merge foarte bine.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: suzuki jimny

Mesajde yoghi pe 11 Apr 2019, 22:43

erebus scrie:....
multumesc tuturor pentru sfaturile date, voi tine cont de acestea si voi actiona in acest sens, pt ca sunt multe persoane(vanzatori de piese....) care incearca sa mi vanda tot felul de piese si variante de echipare dubioase.
multumesc inca o data tuturor


coleguu inainte sa cumperi orice pt masina uite aici un link special.gasesti plusuri , minusuri.piese si service si mai ales experiente personale.bafta

https://www.club4x4.ro/forum4x4/forum/m ... zuki/jimny
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: suzuki jimny

Mesajde Adrian Spinu pe 12 Apr 2019, 08:18

Treaba e clara cu Jimny. Standard, doar cu cauciucuri potrivite, merge in offroad cam cel mai bine dintre toate masinile de pe piata. Nu vorbim de G, care vine cu blocanti din fabrica, sau alte avioane, de 10 ori mai scumpe decat Jimny. Dar este important sa si incapi in el. O persoana la 1,85, si fara kilograme in plus, dar imbracata in haine de vanatoare de iarna, ajunge obosita la locul de vanatoare. Pe scaunele din spate, doar doua oricum, incap lejer doar niste copii, sau 1-2 catei. In portbagaj incap doua baxuri de apa minerala. Dar de mers, merge de trazneste!
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: suzuki jimny

Mesajde kama3 pe 12 Apr 2019, 13:02

Treaba cu portbagajul se rezolva printr-o cutie deasupra.
Locurile din spate se anuleaza si ramane loc pentru porc.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: suzuki jimny

Mesajde dinumar78 pe 05 Iun 2019, 15:24

Masina o modfici cum vrei tu, in functie de cum te multumeste.
Poti sa ii adaugi suspensii, cauciucuri mai mari.
Anvelope all season ieftine orice auto.
dinumar78
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Iun 2019, 15:09

Re: suzuki jimny

Mesajde yoghi pe 05 Iun 2019, 18:44

De obicei propietarii de suzuki se bucura si de consumul mic al masinii.Daca pui caucioace mari sau si mai mari, consumul se dubleaza .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: suzuki jimny

Mesajde raduval2002 pe 23 Iun 2019, 14:27

Salut. Ca posesor de jimny pot sa iți dau următoarele sfaturi.
1. Suzuki jimny România - grup pe Facebook de unde poți invata multe chestii
2. Anvelopele... Am folosit cu succes vara iarna pădure asfalt bfg at 10 ani pe o vitara.
La jimny am ales niște mt uri de la khumo, pe noroi mult mai bune pe asfalt la fel ca bfg at, vom vedea la iarna. (nu lua resapate)
3. Dacă mergi pe forestiere nu prea trebuie înălțare. Însă dacă mergi pe câmp și prinzi niște sleauri de tractor ramai ultra ușor suspendat.
4. Dacă nu iti trebuie scaunele din spate e un fel de husa care vine peste ele și mărești considerabil portbagajul
raduval2002
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 16 Ian 2010, 01:34

Re: suzuki jimny

Mesajde Skyler pe 24 Feb 2021, 10:49

Multumim pentru informatie, speram sa gasiti si rubrica de prezentare in viitorul apropiat :D
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: suzuki jimny

Mesajde marian_ard pe 24 Feb 2021, 19:56

Si cu mistretu împușcat ce faci? Unde în bagi in jimny ? E o mașină buna dar pentru vanatoare mai practic un pickup..
marian_ard
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Mai 2013, 06:48


Înapoi la Off road si aventuri pe 2 sau 4 roti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate