Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:29

B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 03 Mai 2019, 18:26

Salut!

Ati tras careva cu BASCHIERI & PELLAGRI BIG GAME THRILL SHOCK ? (https://www.arw.ro/cartuse-cu-proiectil ... g-breneke/)
Daca da imi puteti spune cum se comporta la mistret ? Am vazut ca au viteza initiala destul de mare (500m/s) si energia la 60 m de 2116 Jouli.
Mersi.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 03 Mai 2019, 18:55

Bagă THRILL SHOCK la căutare și o să vezi o grămadă de opinii despre acest proiectil, ba chiar și recenzii. S-a discutat la diferite topicuri despre această muniție.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 03 Mai 2019, 19:39

Am cautat dar am gasit foarte putin scris.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 03 Mai 2019, 22:36

Sunt încărcate țeapăn de tot și au ditamai reculul trase chiar din arme grele, plecând rapid din țeavă. Am tras câteva cartușe și am recuperat din vârfuri. Este un gogoloi din plumb moale care lovește precum o copită de cal și se aplatizează vizibil la impact, lăsând plumb la greu pe țeavă. Până în 50 de metri la un godac țintit bine își face treaba, la un vier capital dotat cu platoșă ține de noroc și de obicei este nevoie de mai mult de un proiectil. Vârful se încadrează în tipicul unicelor clasice din plumb fără a avea nimic special, poate doar îmbinând ceva caracteristici între clasicele de la Brenneke și SLUG-uri mai moderne precum Gualandi.
Deși diametrul lor este cu o idee mai mare în comparație cu unicele clasicele, merg trase și din armele mai vechi (chiar din țevi cu diametrul nominal de 18,2 au fost trase) și le-am văzut la lucru, însă din cauza presiunii dezvoltate cam suprasolicită bătrânele pușcoace, fiind o muniție dezvoltată pentru arme moderne testate la presiuni superioare.
Dacă mergi la goană și folosești lisa pentru tras de aproape este un proiectil bun, și te poți aștepta să facă treabă dacă lovește unde trebuie. Le poți încerca fără probleme, nu ai ce să pierzi, pe deasupra nu sunt nici așa scumpe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 03 Mai 2019, 23:05

Acuma ca zici ma bate gandul sa le folosesc doar din arma care are camera cartusului de 76 in care pot folosii cartuse care dezvolta presiuni pana la 1050 bari.

Initial voiam sa le trag dintr un ij mai vechi pe care scrie 750 ATM echivalentul a 760 bari.
Intrucat pe cartus scrie max 1050 bari iar pe site apare ca dezvolta 840 bari ziceam ca 80 bari nu e mare diferenta. Acum stau sa reevaluez situatia.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde violiv pe 04 Mai 2019, 07:28

"Desi diametrul este mai mare....."

Daca ai constatat asta apoi le tragi din tevi inguste si de arme vechi trebe ca lipseste vreun neuron la apel.

Da. Este un proiectil de diametru mai mare decat uzual. A fost construit cu dedicatie tevi moderne, din astea cu diametrul nominal mare si in care unicele obisnuite merg ca bila de biliard pe masa. In plus este si incarcat la presiuni de magnum.
Unde a disparut regula aia de baza care zice ca un proiectil trebuie tras obligatoriu din teava pentru care a fost construit???!!!

De aia si lasa plumb pe tevi la greu, pentru ca una-doua zecimi de milimetru raman pe peretii tevii de diametru mai mic. Ca sa nu mai vorbim ca fortarea proiectilului gros prin teava subtire duce la cresterea enorma a presiunii in faza initiala.

Asa e, sly. Ai dreptate: merge tras si din carabina in 30-06.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Tragaciul pe 04 Mai 2019, 07:31

Eu l am tras din mai multe arme. Nu sa impacat cu niciuna. Din toate la 35,, 40 m sa dus mai sus 20,,,25 cm. Acuma, ce sa zic, probeaza l si vino si tu cu propria impresie.!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 04 Mai 2019, 09:22

Cu prima ocazie am sa trec pe la poligon sa le incerc si revin cu feedback.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 04 Mai 2019, 11:15

violiv scrie:"Desi diametrul este mai mare....."
Daca ai constatat asta apoi le tragi din tevi inguste si de arme vechi trebe ca lipseste vreun neuron la apel.

Știu asta @Violiv, nu sunt bătut în cap! Nici vreun neuron în minus nu am, cel puțin nu în comparație cu tine. Unicele Thrill Shock trase de către mine au fost trase din armele mele moderne care au camere de 76 pentru că eu din astea am, deși mi-aș dori țevi din alea de 18,2 ca pe vremuri. Doar că am văzut trasă această muniție și de alții de prin grupă sau pe unde am ieșit la trageri de probă.
Am observat tragerile, am vorbit cu oamenii, m-am uitat pe la arme... Proiectile am cules câteva scoase atât din mistreți cât și din biutele din spatele țintelor. Deși poate că producătorul le dă o duritate medie, sunt niște gogoloaie din plumb foarte moale (bănuiesc că este plumb ordinar, nealiat) care se deformează rapid și copie țeava în zona șocurilor, așa că nu văd să dea o suprapresiune periculoasă. Țevile în mod sigur nu vor sări în capul trăgătorilor și nici nu se vor face pâlnie, dar vor suferi pe la zăvoare. La noi prin zonă este tras la greu din toate armele, vechi sau noi de câțiva ani fără probleme. Dacă oamenii vor să-și pensioneze mai devreme vechile arme nicio problemă, să fie sănătoși, dar nici prăpăstios nu pot fi să afirm că sunt catastrofale și este pericol iminent pentru că nu este așa.
Eu prefer să le trag din arme moderne, tu la fel, alții le trag de ani de zile din armele lor cu camere de 70 și țevi testate la 75-80 MPa. Sunt la limită dar și producătorul bănuiesc că știe acest lucru, din acest motiv alegând un material sub forma unui plumb moale pentru proiectil.
violiv scrie:Asa e, sly. Ai dreptate: merge tras si din carabina in 30-06.

Este scuzabil, ai avut o noapte proastă și te-ai trezit cu fața la pernă. Se mai întâmplă!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde violiv pe 04 Mai 2019, 17:04

"merg trase si din armele mai vechi"
"le poti incerca fara probleme, nu ai ce sa pierzi"

Citat din "sfaturi". Sincer, nu prea am ce sa mai comentez.

Stau numa' si ma intreb: ce drac sa te indemne sa tragi cartusul asta, singurul de pe piata cu diametrul mai mare de 18,2 mm, care nu are cel mai grozav proiectil, nici cel mai iute, nici cel mai usor si nici cel mai greu, nici chiar cel mai precis sau mai eficient si nici cel mai ieftin, atunci cand ai macar 15-20 de alte feluri disponibile in rafturi, din care poti sa alegi cel putin 2-3 cu care arma ta sa fie compatibila din toate punctele de vedere?
Raman la parerea ca prin grupul acela de adepti ai acestui cartus sint mai multi vanatori decat neuroni.

Pana la urma fiecare e liber (din pacate) sa traga cu ce vrea si sa ia de bune ce sfaturi crede.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde tehărău pe 04 Mai 2019, 17:25

https://www.descopera.ro/stiinta/158180 ... de-neuroni

Acum vreo 30 de ani, nea Emil m-a învățat ca nu-i bine să-l fac pe unul mincinos, chiar dacă e evident. Zicea ca dacă-s tare și ma prind, când termina ăla de povestit, să trag și eu o minciună, mai mare!

Interpoland, banuiesc ca un comentariu argumentat și înțelept va fi apreciat și uzat de cititorul ce vrea să-l folosească.

Nu cred ca e cazul sa ne trag de neuroni în public ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 04 Mai 2019, 21:03

violiv scrie:"merg trase si din armele mai vechi"

În sensul că arma nu va bubui în cap la primul foc, am și spus care vor fi consecințele, jocul în zăvoare etc. Nicidecum nu am avut intenția de a recomanda folosirea acestei muniții din armele mai vechi. Dar așa este când scrii și nu vorbești cu omul, se mai poate interpreta și chiar dacă ești sănătos la cap se găsește vreunul căruia i se pare că ai vreun neuron lipsă la apel.
violiv scrie:"le poti incerca fara probleme, nu ai ce sa pierzi"

Asta în condițiile în care omul are o armă adecvată și poate utiliza în siguranță deplină această muniție. Vezi tu, eu l-am îndemnat să dea o căutare și omul a spus că a căutat, dar nu l-a satisfăcut cantitatea de informații găsită pe forum. Dacă a căutat a găsit sigur și ceva postări anterioare, inclusiv una de-a mea din anul 2015 care suna cam așa, citat:
"Pregatiri de vanatoare,foiala din partea vanatorilor,un amic se duce la magazin si vine cu cateva cutii de B&P,incarcate cu Thrill Shock.
Incepator fiind nu stia prea bine cu caracteristicile munitiei,a cerut unice si a primit munitia aflata in discutie.
....................................................................................................................................
Desi tevile armei aveau diametrul nominal de 18,2 ,prea stramte pentru acest tip de proiectil,iar avertizarea de presiune ar fi dat de inteles oricarui om cu scaun la cap sa nu foloseasca o asemenea munitie,totusi atat novicele cat si alti cativa vanatori au incercat combinatia."


Acum nu știu ce te-a făcut să arunci venin precum o cobră scuipătoare, dar nefiind un novice pe forum să nu știi ce s-a scris atâta amar de vreme și cam ce fel de oameni bântuie pe aici, rămân la părerea că ai avut o noapte mai agitată. Nu este problemă, nu suntem făcuți din tinichea!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 05 Mai 2019, 01:11

Guys..acuma eu nu vreau sa va certati de la o intrebare pusa despre un anumit tip de munitie. Incepator fiind si eu la cumparat unice si testat sa vad cu care se impaca armele, eram curios de ceea ce cumparasem.
Initial voiam sa iau rotweill exact dar cum nu aveau, am verificat caracteristicile proiectilului la producator pe site, am vazut ca au viteza si energie mare si mi-am zis ca nu are ce sa nu fie bune. Uite ca poate m-am inselat.
Cred ca le voi folosii doar la tinta si combatere, nu as vrea sa am surprize neplacute la coltosi.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mai 2019, 02:06

Nu o să ai nicio neplăcere cu ele la colțoși. Trage-le din arma potrivită și vor face treabă la fel ca orice alt proiectil clasic din plumb. Fie că se numește Thrill Shock, Exact, Original Brenneke, Gualandi și altele, fac același lucru.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Tragaciul pe 05 Mai 2019, 06:22

Sly_Fox scrie:Nu o să ai nicio neplăcere cu ele la colțoși. Trage-le din arma potrivită și vor face treabă la fel ca orice alt proiectil clasic din plumb. Fie că se numește Thrill Shock, Exact, Original Brenneke, Gualandi și altele, fac același lucru.

Ai dreptate, fac cam acelasi lucru daca ajung in tinta dar daca le pui pe toate in buzunar si te duci in poligon cu ele o sa vezi ca nu toate se împacă cu arma din dotare! Ca si putere Thrill este de invidiat dar ca precizie Rotwveil il bate detasat. O sa ne povesteasca Ravenstain!!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mai 2019, 10:00

Poate are noroc și se pupă cu arma din dotare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Dragan pe 05 Mai 2019, 15:18

Am cumparat doua cutii de THRILL SHOCK dupa insistentele vanzatorului de la magazin,mi le-a recomandat ca un bun cartus la un pret de 12 euro cutia de 10 cartuse. Am tras la un bidon de plastic de 20 l la o distanta de 45 pasi ,arma semiautomata Browning.Bubuie ca o carabina ,precizie slaba,din 8 doar 5 au ajuns la tinta imprastiate pe toata suprafata bidonului.Am tras cu arma rezemata ,eu am tras 5 si 3 le-a tras un coleg de grupa.Nu se impaca cu arma,total nemultumit.Dupa aceasta experienta nici vorba de tras la vanatoare sau cumpara vreodata ce recomanda vanzatorii.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Onica Cosmin pe 06 Mai 2019, 08:10

Sincer arma mea( Marocchi) nu se impaca cu ele, insa 2 colegi,ambii cu IJ-uri,au facut treaba. Eu insa nu le pot recomanda. Parerea mea este sa tragi cu mai multe feluri de munitie si vezi care ti se potriveste,personal merg pe sauvestre daca am ceva vizibilitate sau daca nu, merge pe bp black shock.PS:alea rosii ramase sunt pt porcii din batatura,tras de la 2 m dupa ureche se dezintegreaza total,nu mai gasesti o bucata mai mare.
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde salus pe 06 Mai 2019, 08:37

Am folosit acest tip de muniție și nu am văzut nici o diferantă demnă de luat în seamă, intre acest tip de muniție și celelate variante aflate pe piață.
Cred că în materie de unice s-a atins deja limita superioară a potențialului lor real. A ramas doar o batalie a producătorilor în rezultate de laborator cu scop clar de marketing.
În rest..., eficiență la 35 m aveau și ”guguloaie” de plumb care s-au folosit până prin anii 90, ba mai mult, dăca te încăpățânai și trimeteai un foc la 60 -70 de metri, cu ”guguloaie” turnate sau rotunjite în morișcă, uneori se întâmpla să-l vezi pe mistreț opintinduse și cazând după cateva sute de metrii.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mai 2019, 10:55

Onica Cosmin scrie:PS:alea rosii ramase sunt pt porcii din batatura,tras de la 2 m dupa ureche se dezintegreaza total,nu mai gasesti o bucata mai mare.

După cum povestești văd că ai încercat personal această rețetă. Și zici că merg bine astea roșii la ăia de bătătură? :shock:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Onica Cosmin pe 06 Mai 2019, 11:37

:lol: :lol: :lol: la cum am scris se intelege ca nu mai ramane nicio bucata din porc :lol: :lol: , da sunt ok, nu mai e nevoie de 4 oameni si nici nu mai tipa.
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde RaduCR pe 06 Mai 2019, 11:40

Onica Cosmin scrie:Sincer arma mea( Marocchi) nu se impaca cu ele, insa 2 colegi,ambii cu IJ-uri,au facut treaba. Eu insa nu le pot recomanda. Parerea mea este sa tragi cu mai multe feluri de munitie si vezi care ti se potriveste,personal merg pe sauvestre daca am ceva vizibilitate sau daca nu, merge pe bp black shock.PS:alea rosii ramase sunt pt porcii din batatura,tras de la 2 m dupa ureche se dezintegreaza total,nu mai gasesti o bucata mai mare.


Tot din Marroccchi cand am reglat punctul rosu. Cel din stanga jos a fost primul foc, stanga sus al doilea foc, in centru, reglajul final. Pe partea dreapta cand am tras cu ambele tevi. dupa reglajul cu B&P am avut si doua Sauvestre (gaurile mai mici) trase cu reglajul pentru B&P. Din pacate am avut doar 4 Sauvestre, alte doua le-am tras in tinte mai reactive. Reglajul a fost facut la 25 m. Am mai tras si la 40 m cu restul cutiei de B&P si toate au ajuns unde am pus punctul rosu.
Radu CR
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2019, 15:16

De ce nu va luati carabine?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde RaduCR pe 06 Mai 2019, 15:24

Ghinda scrie:De ce nu va luati carabine?


Este prima arma, și abia am cumpărat-o. Carabina este programată pentru la toamnă, după ce vin din voiaj. Acum o țin degeaba in dulap. Punctul roșu l-am reglat de amorul artei, ca să am de ce să curăț arma după trageri.
RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mai 2019, 15:26

Știu vânători cu arsenal de carabine în toate calibrele și pe la goane merg tot cu semi lise și SLUG-uri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2019, 15:29

RaduCR scrie:
Ghinda scrie:De ce nu va luati carabine?


Este prima arma, și abia am cumpărat-o. Carabina este programată pentru la toamnă, după ce vin din voiaj. Acum o țin degeaba in dulap. Punctul roșu l-am reglat de amorul artei, ca să am de ce să curăț arma după trageri.
RaduCR


Felicitari!

O sa vezi diferenta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde RaduCR pe 06 Mai 2019, 16:11

Ghinda scrie:
Felicitari!

O sa vezi diferenta.


Mulțumesc!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Dragan pe 06 Mai 2019, 22:27

In majoritatea sezonului trag cu carabina ,dar avem si terenuri in care vanatoarea la goana cu carabina este interzisa(coto de caza con escopeta).Imi place mai mult sa trag cu lisa decat cu carabina,o simt mai aproape de sufletul meu,este prima iubire si nu se uita usor.Numai ca vremurile se schimba si noi cu ele.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde vanatorul007 pe 07 Mai 2019, 13:49

Salutare .Am ceva vechime in trasul cu proiectile unice inclusiv cu THRILL SHOCK si (chiar impuscat ) .Tragerile le-am realizat cu un bock Baikal ij cal.12.Concluzie : Pana in 50 m este ok( nu extraordinar) din punct de vedere al efectului de stopare si respectiv doborare al vanatului.Dupa 50 m e defectuos ca si precizie si penetrare a vanatului.Sfat ( pentru colegul ravenstein): Foloseste-l pentru primul foc ( mai aproape), la cel de-al doilea combina cu un ,,sauvestre''( sunt si de 70 mm) .E sfant.Sau mai mult BIG GAME PALLA BLACK SHOCK + sauvestre.Sunt incepator la carbine si glont :lol: nu si proiectile unice.Deci ce spun este din experienta.
P.S. Aici vorbesc de tras la vanatoare si nu la cartoane. :D
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 07 Mai 2019, 15:18

Mersi de sfaturi. Oricum am de gand sa merg in poligon sa le testez in comparatie si cu rotweill exact si poate sauvestre (depinde de "timp").

Intrebarea e, daca cartusul dezvolta o presiune de 840 bari(atata scrie pe site la arrow, pe munitie scrie max 1050 bar), pot sa-l trag din arma pe care scrie 760 bar. Adica de tras stiu ca il pot trage, dar eu as zice ca fara mari repercusiuni asupra armei, poate in timp daca abuzez de asta, asta in cazul arrow are dreptate si presiunea nu e mai mare de ~840.

Voi ce parere aveti ?
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate