Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:52

Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde Ghinda pe 06 Iun 2019, 07:43

O sa te coste concediul mai mult. =)) Eu asa am patit.
Daca vrei 2 calibre, mergi pe o arma la care poti pune tevi. De ce? Pentru ca arma care iti vine bine, cu aia este bine sa te inveti. Sa ai paturile identice la doua arme diferite, care sa iti vina perfect, inseamna masuratori, facute pe comanda, si costuri mari. Una, o faci cum trebuie si doar schimbi teava cu tot cu sistem de ochire.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde AXP pe 06 Iun 2019, 08:18

Sau cu alte cuvinte, ..., Blaser R8, ... :D
Blaser forever, ..., :ymhug:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde Ghinda pe 06 Iun 2019, 09:34

R93
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde tehărău pe 06 Iun 2019, 10:56

Ghinda scrie:R93

+1. 30.06. Red dot + lunetă de calitate, cât mai ușoară.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde AXP pe 06 Iun 2019, 11:46

R93/R8 chestiune de preferinte, ..., tot Blaser se cheama, ..., dupa vreo 3-4 carabine, tot la Blaser am ajuns, eu am ales si raman la calibrul 9,3x62, ..., vorba unui experimentat coleg de breasla, este noul calibru universal, pentru ca in ziua de azi, sunt varfuri de diferite tipuri, cu gramaje uzuale de la 10g pana 21g, ... o a doua teava, despre care se spune ca este perechea care complecteaza perfect 9,3x62, este .243Win, ... insa eu am ales .308Win din considerente personale (aplicabilitate, disponibilitate si varietate mare de munitie la acest calibru, si nu in ultimul rand, la un pret decent).
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde dtdpuu pe 10 Iun 2019, 17:49

pipabh scrie:Incepand de anul trecut utilizez 2 tevi la R8:
- 8X68S cu Kahles Haelia 1-5x24 pentru goana si daca se nimereste la panda!
- 3006 cu Leupold VX6 2-12x42 pentru panda
E combinatia care imi place , am tot ce vreau. Ambele tevi sunt cu "dotate" cu frana de gura si trag cu casti!
8x68S excelent calibru!!
Daca tot s-a deschis cutia.... cum zicea un coleg @dtdpuu citez:
3006 vs Magnumuri, in opinia mea pentru prima carabina, ramii la ceva uzual, incercat si cu un recul cit de cit OK. De asemenea pentru orice vinat, mai ales in conditiile de vinat din Ro, NU ai nevoie de Magnum. De fapt in opinia mea foarte putina lume are nevoie cu adevarat de magnum daca are un 3006 (sau chiar si un 308). Tehnic vorbind 300 Magnum s-ar putea sa aiba actiune diferita de 3006 si sa nu fie posibil sa iei o combinatie 300 Magnum si 243.
L-as intreba ce are prima carabina cu a 10-a carabina? Ce inseamna la el uzual, "ramai la ceva uzual" poate insemna si 6,5 si 7 si 8 x.... Reculul la teava mea de 8x68s cu frana de gura este insignifiant!!! Cand trec la lisa, 12 mi se pare tun! Opiniile personale nu se pot generaliza decat , doar de amorul artei! Tu nu ai nevoie cu adevarat de magnumuri, eu le vreau.

Ceea ce scriu unii si altii nu sunt decat in foarte mica masura pareri personale traite , verificate pe propria piele! Auzim pe la coltiri , barfe, basme...si GATA axioma!

Cea mai buna prima arma este lisa si aceea IJl! Nu. Nu e cea mai buna arma pentru un incapator! Pana prin 2000 abia stiam ca pe langa Baikal mai exista si Merkel sau Beretta.
Daca avem nevoie de carabina iti iei carabina ca si prima arma.Esti incepator? Nici o problema. Inveti sa tragi si cu si cu sau doar cu carabina. Care e problema?

Haideti sa rasfoim literatura de specilitate (care nu inteleg alte limbi exista google translate!) , haideti sa ne deschidem ochii si urechile.

As vrea sa mai continui dar mai las sa scriu si alta data!


Bine, daca tot intrebi hai sa incerc sa iti raspund, sau sa clarific daca nu ai inteles. Asadar:
- "Ce are prima cu a 10-carabina?" Raspuns: Intre prima si a 10 carabina este o diferenta majora de experienta (sau ar trebuii sa fie).
- "Ce inseamna la el uzual?" Raspuns: Un calibru comun care e relativ usor de tras, de invatat, cu recul relativ usor de stapinit, ieftin, cu variatie foarte mare in proiectilele incarcate, in care toti producatorii fac arme, toate marcile de munitie au mai multe sortimente in acel calibru, si care acopera o gama foarte larga de vinat. Nu mai dezvolt ca am scris un articol intreg si in mare parte ramin la opiniile de acolo. Mentionez doar ca "comun" se refera la a fi uzual in zona respectiva adica in Romaina/Europa. Spre exemplu 3006 pare a fi comun in toata lumea, calibrele Europene nu le stiu, dar daca sint uzuale in Romania, se incadreaza la termenul meu de comun, daca respecta si celelate criterii enumerate mai sus. Ca si contraexemplu calibrele europene sint "efemere" aici in USA (daca nu exista in Walmart, nu e comun), deci pentru incepatorul de aici...inexistente.
- "Frina de gura". Raspuns: Cum a spus si violiv e o chestie cu doua taishuri (este cred o discutie dedicata aici pe forum). Adica, da reduce reculul (mai mult sau mai putin, in functie de constructie), DAR prezinta alte probleme, citeva comune ar fi: zgomotul, alinierea la teava, cerintele de montaj (teava cu filet sau fara), greutatea, frina separata vs ported barrel (nu stiu termenul in romaeste). Intimplator, m-a interesat problema si urmeaza sa montez frina, DAR nu as recomanda-o pentru incepator.
- "Cea mai buna prima arma este lisa" Raspuns: E in afara intrebarii si subiectului, dar intimplator pentru a invata sa tragi cu carabina...lisa NU E prima alegere ci o carabina "de invatat". Prima arma ar fi o arma in 22lr aici in USA pentru a invata..dar in Romania e greu sa ai carbine atit de dedicate asadar imi sustin recomandarea. Personal am inceput cu AC-uri, apoi 22lr, pistoalele si Magnumul a fost a 9-a carabina de foc. Nu am lisa nici in ziua de azi, ...dar eh...asta e, o sa ii vina si ei vremea.
- "Haideti sa rasfoim literatura....". Raspuns: Da, "pamintul e rotound" asadar, in general sint de acord ca multe din opinii sint experiente limitate inclusiv in cazul meu. Dar "am rasfoit" vreo citeva mii de pagini tehnice, insa nu pretind a fi expert, doar inginer. Sint departe de a fi expert, dar "limita experientei personale" e un pic mai departe de incepator, adica vreo 9 carabine (in calibre diferite toate), lucrat personal la toate carbinele (unele major), 4 pistoale, citeva mii de cartuse trase (la multe distante, conditii, etc.) vreo 20 de lunete incercate/schimbate, munitie incarcate personal...si inca pe atitea AC-uri. . Evident ca tot ce am scris (inclusiv articolele) in ultima instanta e opinie personala, dar incerc sa argumentez...dar cartile de care zici sa punem mina...oare ce sint? Opinia ta, doar personala nu-i asa?
- "Pana prin 2000 abia stiam ca pe langa Baikal mai exista si Merkel sau Beretta" Raspuns:- Acum stim, si stim si de altele, stim mult mai mult decit se stia in 2000, putem alege. Multe lucruri nu sint mai bune, doar noi, unele sint. Cel mai important, stim unii de altii aici pe forum.
- "Care nu inteleg alte limbi exista Google translate" - asa e "pamintul e din nou rotund", dar traducerea de obicei nu e foarte grozava pentru literatura de specialitate.
- "As vrea sa mai continui dar mai las sa scriu si alta data!" Raspuns: Te rog continua, dar poate pui mai multe lucruri cu adevarat pertinente la topic, SAU daca nu ai multe de spus la topic scrie mai scurt, SAU daca nu vrei sa scrii la acest topic deschide altul.


Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde pipabh pe 10 Iun 2019, 21:24

De polemica sunt satul. Hai sa o lasam balta!
Haideti sa scriem cateva randuri din care , cei care sunt la inceput de drum in ale vanatorii sa aibe ce sa invete!
Uite, daca tot ai studiat problema cu frana de gura , scrie cateva randuri de ce nu ai recomanda o arma cu frana de gura unui incepator! Eu sunt nelamurit in aceasta privinta. De ex o arma cu frana de gura in 3006! Ca ex:
https://choose.sako.fi/global/code/SCW315610MT
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 10 Iun 2019, 21:52

maron scrie:Buna seara stimati colegi.
Dupa indelungi cautari pe site-urile de specialitate, si citind parerile si sfaturile colegilor vanatori, am decis in a-mi achizitiona prima carabina.
Prima optiune ar fi Merkel Rx Helix Black, calibrul 30-06 Spring. La aceasta arma doresc sa achizitionez si o teava de schimb 243 Win. pentru combatere si vanat mic.
Intrebarea mea este :
Am nevoie de o alta autorizatie eliberata de SAESP pentru achizitionarea tevii de schimb? Sau o pot cumpara in acelasi timp pe aceiasi autorizatie, la pachet cu arma.
Multumesc anticipat.



Helix? incepator? nu cumva te complici? E o arma f buna, daca ai nevoie sa repeti iute (chiar ceva mai iute ca la Blaser) focul 2 si 3, eventual 4 - dar esti sigur ca vei avea nevoie? esti sigur ca vei repeta bine al 2-lea foc? Daca nu, arunci banii pe o arma care nu e potrivita in acest moment.
Ia-ti mai bine ceva ieftin, un CZ sau un Savage in 30-06 sau 308, care sa iti permita sa exersezi tirul de precizie cu costuri mici (asta daca nu te intereseaza exclusiv goana la mistret si cat mai multe piese pe unitatea de timp: in cazul asta, o semi gen Argo e inca si mai buna).
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 10 Iun 2019, 22:00

Nu ai nevoie de a doua teava.
30-06, 308, 270 sau 9,3x62, oricare din ele, fac tot ce vrei tu din doua tevi.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde pipabh pe 10 Iun 2019, 22:22

CCM scrie:
maron scrie:Buna seara stimati colegi.
Dupa indelungi cautari pe site-urile de specialitate, si citind parerile si sfaturile colegilor vanatori, am decis in a-mi achizitiona prima carabina.
Prima optiune ar fi Merkel Rx Helix Black, calibrul 30-06 Spring. La aceasta arma doresc sa achizitionez si o teava de schimb 243 Win. pentru combatere si vanat mic.
Intrebarea mea este :
Am nevoie de o alta autorizatie eliberata de SAESP pentru achizitionarea tevii de schimb? Sau o pot cumpara in acelasi timp pe aceiasi autorizatie, la pachet cu arma.
Multumesc anticipat.



Helix? incepator? nu cumva te complici? E o arma f buna, daca ai nevoie sa repeti iute (chiar ceva mai iute ca la Blaser) focul 2 si 3, eventual 4 - dar esti sigur ca vei avea nevoie? esti sigur ca vei repeta bine al 2-lea foc? Daca nu, arunci banii pe o arma care nu e potrivita in acest moment.
Ia-ti mai bine ceva ieftin, un CZ sau un Savage in 30-06 sau 308, care sa iti permita sa exersezi tirul de precizie cu costuri mici (asta daca nu te intereseaza exclusiv goana la mistret si cat mai multe piese pe unitatea de timp: in cazul asta, o semi gen Argo e inca si mai buna).


Mai oameni buni! Ce naiba se intampla cu sfaturile acestea de 2 lei? Avem pretentie ca dam sfaturi ok oamenilor nu radem de nepriceperea noastra a tuturor!
Cum sa-i recomanzi unui om sa-si cumpere arme de buget doar sa exerseze "tirul de precizie" si sa-l intrebi daca are nevoie sa repete focul? Vezi sa-ti pastrezi si lunetele cu care vin din productie. Dementiale!
Si DA , are nevoie sa-l repete si cateodata ffffff repede.
Cum se poate complica cineva daca isi cumpara o arma cum e Merkel Helix!??? Asa incepator cum o fi!
Asa e bine : sa exerseze in poligon cu CZ sau SAvage si la vanatoatre sa traga cu Merkel Helix + Swaro Z8I 1-8x24?
Atentie: nu spun ca CZ si Savage nu sunt arme OK, pentru categoria lor de pret.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde pipabh pe 10 Iun 2019, 22:25

CCM scrie:Nu ai nevoie de a doua teava.
30-06, 308, 270 sau 9,3x62, oricare din ele, fac tot ce vrei tu din doua tevi.

Sau 300 WM, 8X68S , 375 H&H, 300WSM, 8x57, 9,3x74... Astea ce au?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 11 Iun 2019, 01:07

pipabh scrie:
CCM scrie:
maron scrie:Buna seara stimati colegi.
Dupa indelungi cautari pe site-urile de specialitate, si citind parerile si sfaturile colegilor vanatori, am decis in a-mi achizitiona prima carabina.
Prima optiune ar fi Merkel Rx Helix Black, calibrul 30-06 Spring. La aceasta arma doresc sa achizitionez si o teava de schimb 243 Win. pentru combatere si vanat mic.
Intrebarea mea este :
Am nevoie de o alta autorizatie eliberata de SAESP pentru achizitionarea tevii de schimb? Sau o pot cumpara in acelasi timp pe aceiasi autorizatie, la pachet cu arma.
Multumesc anticipat.



Helix? incepator? nu cumva te complici? E o arma f buna, daca ai nevoie sa repeti iute (chiar ceva mai iute ca la Blaser) focul 2 si 3, eventual 4 - dar esti sigur ca vei avea nevoie? esti sigur ca vei repeta bine al 2-lea foc? Daca nu, arunci banii pe o arma care nu e potrivita in acest moment.
Ia-ti mai bine ceva ieftin, un CZ sau un Savage in 30-06 sau 308, care sa iti permita sa exersezi tirul de precizie cu costuri mici (asta daca nu te intereseaza exclusiv goana la mistret si cat mai multe piese pe unitatea de timp: in cazul asta, o semi gen Argo e inca si mai buna).


Mai oameni buni! Ce naiba se intampla cu sfaturile acestea de 2 lei? Avem pretentie ca dam sfaturi ok oamenilor nu radem de nepriceperea noastra a tuturor!
Cum sa-i recomanzi unui om sa-si cumpere arme de buget doar sa exerseze "tirul de precizie" si sa-l intrebi daca are nevoie sa repete focul? Vezi sa-ti pastrezi si lunetele cu care vin din productie. Dementiale!
Si DA , are nevoie sa-l repete si cateodata ffffff repede.
Cum se poate complica cineva daca isi cumpara o arma cum e Merkel Helix!??? Asa incepator cum o fi!
Asa e bine : sa exerseze in poligon cu CZ sau SAvage si la vanatoatre sa traga cu Merkel Helix + Swaro Z8I 1-8x24?
Atentie: nu spun ca CZ si Savage nu sunt arme OK, pentru categoria lor de pret.


Pardon.
Nu am avut intentia sa dau sfaturi (nici de doi lei, nici de o suta de lei.) Mi-am spus doar parerea.
E chiar asa de grav?
Am gresit chiar atat de tare cand am afirmat ca o singura teava in calibrele pe care le-am mentionat, face cam tot ce ar dori colegul care intreaba?
O seara buna...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 11 Iun 2019, 01:17

pipabh scrie:
CCM scrie:Nu ai nevoie de a doua teava.
30-06, 308, 270 sau 9,3x62, oricare din ele, fac tot ce vrei tu din doua tevi.

Sau 300 WM, 8X68S , 375 H&H, 300WSM, 8x57, 9,3x74... Astea ce au?



Nu au nimic.
In afara de faptul ca amestecam magnum-uri si semi-magnum-uri cu calibre de express, sunt toate la fel de bune.
375hh chiar este un calibru foarte interesant, din al meu punct de vedere.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 11 Iun 2019, 01:24

Si, btw, in nici un caz nu am ras de nepriceperea nimanui.
In nici un caz.
Dar, poate ca e o idee buna sa mai iau o pauza de pe forum, dupa reply-urile colegului pipa.
Ceea ce voi si face.
Cele bune.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde pipabh pe 11 Iun 2019, 07:17

Nu cred ca asta isi doreste cineva, sa nu mai scrie careva pe forum din nu mai stiu ce motive puerile.
Fenomenul cel mai "sacaitor" , pentru mine cel putin este acela cand cineva intreaba de mere si noi ii raspundem ce gustoase sunt perele!
ex: ce parere aveti despre cal 300wm ? raspunsuri: e mai bine sa incepi cu 3006, e mai bun 375 H&H, nuuuu e mai ok 8x68S.........
La fel si cu lunetele.
La fel si cu armele.
La fel...cu toate.
Noi, romanii, ne pricepem sa montam si aragazul si becul si sa reparam motorul la Dacie!

Vi se pare firesc?
Mie , inca odata spun ca NU!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde maron pe 11 Iun 2019, 20:58

Helix? incepator? nu cumva te complici? E o arma f buna, daca ai nevoie sa repeti iute (chiar ceva mai iute ca la Blaser) focul 2 si 3, eventual 4 - dar esti sigur ca vei avea nevoie? esti sigur ca vei repeta bine al 2-lea foc? Daca nu, arunci banii pe o arma care nu e potrivita in acest moment.
Ia-ti mai bine ceva ieftin, un CZ sau un Savage in 30-06 sau 308, care sa iti permita sa exersezi tirul de precizie cu costuri mici (asta daca nu te intereseaza exclusiv goana la mistret si cat mai multe piese pe unitatea de timp: in cazul asta, o semi gen Argo e inca si mai buna).[/quote]

Buna seara,

Multumesc pentru sfaturi.
M-am gandit indelung si la posibilitatea de a cumpara o arma entry level! Ma gandisem la Mauser M18.
Asa am patit si cu lisa....initial am vrut sa-mi cumpar un Baikal si am plecat din magazin cu un Fair SLX 600 ! De care sant foarte incantat. Estetica armei inseamna foarte mult pentru mine Chiar un coleg de breasla s-a oferit sa ma ajute cu o arma buna, Rizzini( si pe aceasta cale tin sa-i multumesc). Dar consider ca mai devreme sau mai tarziu ca tot ,a ceva scump voi ajunge! Dupa Merkel, a doua optiune este ....R8. Si cu siguranta pat de lemn.
Consider ca arma de vanatoare trebuie sa-ti placa total.....Si sa functioneze impecabil !
Calibrul, sau calibrele sant dilema mea. Asa ca sfaturile dvs. sant mai mult decat binevenite.
maron
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Feb 2019, 13:28

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 11 Iun 2019, 21:53

Salut @maron,
Te inteleg perfect vis-a-vis de estetica armei. La fel functioneaza la mine - si banuiesc ca la cel putin 50% din forumisti, probabil cu exceptia profesionistilor pentru care arma din dotare este in principal... arma din dotare, adica, scuze de exprimare, o scula, in primul rand. Pe care sa te poti baza, oricand si in orice situatie.
Revenind la subiect: Merkel e o super-carabina, daca iti place, aia e. Sau Blaser R8 (as sugera sa te uiti si la R93, nu e cu nimic mai slaba si de frumoasa, e poate peste R8, dar, de gustibus)
Daca bugetul nu are importanta categoric trebuie sa iei ceea ce iti place, cu mentiunea ca neaparat inainte de a cumpara arma trebuie sa o vezi fizic si sa o tii in maini: pozele de pe net nu arata decat orientativ obiectul in sine, vorbesc din experienta.
Calibrul. In ciuda faptului ca l-am iritat/sacait pe colegul nostru care a postat mai sus, raman la ceea ce am afirmat anterior: nu are prea mult sens sa te gandesti la doua tevi decat daca money is no object. Una singura in calibrele mentionate, respectiv 30-06, 308, 270 sau 9,3x62 fac tot ce ai nevoie. Nu, tot ce ai putea avea nevoie, in Ro. 30-06 are cea mai larga oferta de munitie, e cel mai flexibil, daca vrei. 308 si 270 sint aproape, ceva mai blande la tras, ceea ce conteaza la inceput. 9,3x62 nu e cu mult mai taricel ca recul, e ceva mai scump, dar tinde sa devina calibrul universal pentru ca face tot ce face 30-06 cu un plus (relativ) important la vanat periculos, gen urs. Poate fi alegerea cea mai buna pe termen mediu-lung.
Mai departe sunt semi-magnum-uri ca 8x68 si magnum-uri, dar sunt scumpe de cumparat, tevile/armele sunt scumpe in aceste calibre si nu duc multe gloante, deci cheltuiala e mare. Din nou, daca bugetul nu conteaza,
e alta treaba.
Daca conteaza bugetul, si asta era ideea postarilor mele anterioare care l-au sacait (sic!) pe colegul nostru, abordeaza pragmatic chestiunea: ia o arma relativ ieftina, dar foarte buna, ca CZ, Savage, Voere intr-un calibru ieftin si el. Tragi cu ea linistit cateva sute de cartuse daca nu chiar o mie-doua cu banii pe care i-ai plati pe doua tevi si o carabina la moda.
Daca trebuie Merkel sau Blaser neaparat, ia o singura teava intr-unul din calibrele astea bune la tot, macar la inceput. Vei avea timp destul sa iti dai seama ce iti lipseste.
In aceeasi ordine de idei, citeste - daca se poate, integral - sectiunea "arme de vanatoare cu glont" respectiv "calibre de arme cu glont" si ia aminte la ce spune colegul nostru Violiv. Nu vei putea invata mai mult si mai repede de nicaieri.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 11 Iun 2019, 22:27

...si daca te grabesti, sau nu ai timp, sfatul pe care ti l-as da ar fi sa mergi pe .308 Winchester.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde AXP pe 12 Iun 2019, 05:54

Merita avut in vedere, si clasicul 8x57JS, ..., suficient la toata gama de vanat din tara, ...,mai are avantajul ca merge bine si din tevi scurte, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde Zeres Ciprian pe 12 Iun 2019, 06:17

Din experienta, daca ar fi sa aleg 2 tevi as incepe cu 9.3x62 si daca simt nevoia as completa cu 270 win. Cele din gama 30 sunt cam greu de completat.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde osmos pe 12 Iun 2019, 10:31

Cat ma bucur ca exista atat de multa documentatie in limba romana referitoare la arme ghintuite, munitii si aplicabilitatea lor! Chiar si in manualul d-lui Selaru, sunt capitole intregi, te initiaza la nivel teeoretic, creeaza premisele unei alegeri pragmatice a noilor vanatori in termeni de “unelte”.
Din ciclul “ba a mea e mai mare”, fiecare recomanda ceea ce foloseste, uneori indreptatit, alteori nu.
Sunt doua lucruri distincte: alegerea armei si cea a calibrului, a cartusului mai exact. (calibru – diametrul interior al unei tevi).
Alegerea armei se face in functie de sistem (semi, cu inchizator, basculanta etc) si estetica. Gusturile primeaza si sunt subiective!
La alegerea calibrului, lucrurile stau diferit. S-a vorbit si inca se vorbeste de “universalitatea” lui 30.06! Ceea ce este interesant este ca nu se defineste aceasta “universalitate”, multi intelegand ca deriva din vechile restrictii in folosirea munitiei la vanatoare in Romania. Desi 90% dintre vanatori nu vaneaza urs, faptul ca detineau un calibru permis la toate tipurile de vanat din Romania le conferea satisfactia alegerii perfecte. Schimbarea legislatiei, dupa noile reguli, impune o alta “universalitate”. Iar acum si 7mm este universal dpdv legislativ! Intre 7mm (.284) si 7,82 (.308) ramane sa decideti; eu zic ca primul e net superior!
Este un articol pe forum, referitor la tipul de vanat (in functie de greutate) si energia necesara pentru omorarea lui. Nu am vazut pe multi care sa-si intemeieze alegerea pornind de la aceaasta!
Cauzalitatea energie – masa proiectil – viteza proiectil – marime si tip tub nu am vazut-o prea des ca si criteriu desi e cea mai pertinenta si logica.
Necesitatea unei a doua tevi deriva tot din rationamentul de mai sus, uneori fiind oportuna, alteori nu!
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 12 Iun 2019, 21:14

AXP scrie:Merita avut in vedere, si clasicul 8x57JS, ..., suficient la toata gama de vanat din tara, ...,mai are avantajul ca merge bine si din tevi scurte, ...


Asa este, eu uitasem complet de 8x57 JS.
Pentru ca 8x57 JRS e un mare clasic de express - insa, JS e un si mai mare clasic de calibru de carabina!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde Zeres Ciprian pe 13 Iun 2019, 06:17

La alegerea calibrului, lucrurile stau diferit. S-a vorbit si inca se vorbeste de “universalitatea” lui 30.06! Ceea ce este interesant este ca nu se defineste aceasta “universalitate”, multi intelegand ca deriva din vechile restrictii in folosirea munitiei la vanatoare in Romania. Desi 90% dintre vanatori nu vaneaza urs, faptul ca detineau un calibru permis la toate tipurile de vanat din Romania le conferea satisfactia alegerii perfecte. Schimbarea legislatiei, dupa noile reguli, impune o alta “universalitate”. Iar acum si 7mm este universal dpdv legislativ! Intre 7mm (.284) si 7,82 (.308) ramane sa decideti; eu zic ca primul e net superior!

Din ce imi aduc aminte 30-06 era interzis la urs pe vechiul ordin, deci nu putea fi universal.
Altele sunt moti ele pentru are e considerat mai universal decat altele.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde AXP pe 13 Iun 2019, 07:59

Universalitatea unui calibru este data de existenta unei game bogate de varfuri (diferite tipuri constructive), respectiv, a unei game bogate de gamaje a acestor varfuri (gloante), ceea ce determina comportamente diferite, atat in balistica interna, externa, cat si in balistica terminala, iar de aici deriva universalitatea functionala pentru diferite tipuri de vanat (mic, mediu, mare, periculos,...), si diferite tipuri de vanatoare (goana, dibuit, panda, ..., distante mici, medii, mari, ...). Ca exemplu, calibre, care prezinta aceasta varietate mare de tipuri constructive de varfuri, in diferite gramaje, si nu in ultimul rand, sa fie accesibile pe la noi..., pe care mi le amintesc asa din scurt, sunt, .308Win, 30.06Spring, 9,3x62, ..., or mai fi si altele, dar nu-mi vin in minte acum, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde osmos pe 13 Iun 2019, 12:27

Daca excludem restrictiile legislative, aflu ca universalitatea este data de varietatea varfurilor din acelasi calibru, de balistica terminala si de disponibilitatea la noi. Tipurile de vanatoare nu au nicio legatura cu universalitatea, sau cel putin in opinia mea, nu! Apoi, sa pui 9,3mm ca si universal e ca si cum as zice ca cu 50BMG omori si iepurele si elicopterul!
Cum oferta se face in functie de cerere, disponibilitatea la noi este relativa!

Intrebari:
Calibrul .308, acelasi varf poate fi aruncat la fel si de 308win si de 30.06, dar cu recul mai mic si cantitate mai mica de pulbere din 308win; Care e mai eficient? Care e mai universal? Si din ce punct de vedere? Ca are si Gheorghe si mai iau cate un cartus de la el?
Acelasi varf in .308 poate fi aruncat la fel si din 300-378 si din 300 Norma Magnum; sau aproape si din 300wm; Care e mai universal si de ce?
A intrat la noi pe piata si doar conservatorismul unora il face disponibil doar in anumite locatii, 6,5 Creedmoor.
Intrebare: un varf de 150 grains tras din 6,5 creedmoor si din 308 win, la aceeasi viteza, care e mai bun la mistret? Fara daca si parca!
In conditiile in care avem acelasi tub, cel de 308 win si varfuri diferite, 7mm si 7,82mm, care e mai bun 7mm-08 sau 308win? Si de ce? Sau si mai profund, care e mai universal? (lasati la o parte disponibilitatea).

Disponibilitatea este altceva! Ceea ce ni se da, luam! Asa ne-a stat bine si de-a lungul timpului, ca romani! Sa luam ce ni se da!
Si de final, ce inseamna universal, ca nu m-am lamurit?
Daca nu-mi place .308 (desi am trei arme in calibre diferite cu acest varf) sa nu credeti ca nu accept gusturile altora! Dar cand zici ca e cel mai potrivit trebuie sa si explici de ce! Si poate nu mai e cel mai potrivit… Sau poate poate proaspatul vanator vrea cel mai bun si se schimba datele problemei…
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde CCM pe 13 Iun 2019, 12:56

Nu-i chiar asa.
Calibrele asa zis universale sint, mai degraba, calibrele cele mai raspandite, folosite, disponibile si utilizabile la MAJORITATEA speciilor de vanat.
Asa cum stim cu totii, un calibru cu adevarat universal nu exista. Termenul de universal este folosit mai degraba in sens de polivalent, ceea ce este diferit de universal, adica bun la indiferent ce.
Acum, daca o dam in discutii strict tehnice, nu are rost sa vorbim de .50 BMG pentru vanat. Asta e un calibru anti-material, in primul rand. Spargi un bloc motor la 1 km - sau mai mult - cu el.
Din al meu punct de vedere, singurul aproape universal ar fi 375hh. Bun la orice azi pe pamant, de la capra la elefant.
Dar nu-i asa de fapt, un calibru zis "universal" este un calibru care sa iti permita sa vanezi cam tot ce e acolo unde vanezi. Cum la noi elefanti nu sint, 9,3x62 este foarte probabil cel "mai" universal pentru emisfera nordica, pentru ca te poti intinde cu el de la marmota la elan sau urs. Cu varful potrivit, desigur. 30-06 si .308 nu sint departe, dar in partea de sus sint ceva mai limitate.
Deci, pentru Ro., Europa, America de Nord... dpdv vanatoresc, 9,3, 30-06, 308, 8x57 sint cat se poate de suficiente, deci le putem numi "universale". La fel sint si 300 WM, WSM, 338, 375...etc. Si 270, din al meu punct de vedere subiectiv.
Asta e partea buna: chiar daca un calibru cu adevarat universal nu exista, sint o gramada de calibre "aproape" universale - pentru toate gusturile.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde violiv pe 14 Iun 2019, 08:17

Daca ar exista cu adevarat unul atunci celelalte ar fi disparut.
Pe plaiurile noastre ideea de universal se aplica atunci cand poti tine o singura carabina si vrei s-o folosesti la cat mai multe feluri de vanatoare, eventual si in poligon, cu costuri medii la munitie si fara grija ca de tragi ultimul cartus (sau le-ai uitat acasa) o sa stai sa te uiti.

Trebuie intai sa satisfaca niste minime necesitati tehnice, apoi sa fie cat de cat raspandit, accesibil, sa ai la el si cartuse ieftine pentru cartoane si combatere si niste varfuri mai rasarite, mai dedicate tipului de vanatoare, etc.

Nu sint foarte multe care intra aici in primul rand pentru ca piata noastra e asa cum e. Degeaba e grozav 7mm-08 daca nu gasesti neam cartuse. Degeaba imi place mie 270 wsm sau 325 wsm daca vad cartuse numa' in poze.

Am trecut de cateva ori prin experienta lipsei munitiei si nu-i placut deloc sa tii in dulap un fier mort.


Pe de alta parte, de ce ar fi nevoie si de altceva pe langa un calibru atoate acoperitor? Cu mintea de acum zic ca e musai sa ai un calibru mic, de preferat 223 (din aceleasi considerente de disponibilitate). Pentru ca e incredibil de placut de tras, te antrenezi si fara sa vrei, e semnificativ mai ieftin, e suficient de performant, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde Sly_Fox pe 14 Iun 2019, 12:06

osmos scrie:Si de final, ce inseamna universal, ca nu m-am lamurit?

Vorba lungă, sărăcia omului! Nu are rost să ne batem gura degeaba și să scriem pagini despre ce înseamnă universalitatea unui calibru. Dacă nu te-ai lămurit înseamnă că nu ai trăit vremurile vânătorești de dinainte de gâlceavă și un pic după gâlceava. Termenul de "universal" este mai vechi și vânătorii foloseau acest termen încă de pe vremea lui Nea Nicu. Nu știu cum se face, dar vânătorii din vremurile acelea au ajuns la un consens: 30.06 Sprg calibru universal, mai universal decât alte calibre din gama 7-8 mm. Și se vâna pe vremea aia bine de tot, numărul de exemplare din speciile de talie mare (a se citi de la căprior în sus) vânate fiind net superior celui din zilele noastre.
Ce se înțelegea prin universalitatea unui calibru? Un cumul de factori puși cap la cap, care după efectuarea socotelilor și tragerea liniei indicau cea mai bună opțiune pentru vânătoarea cu glonț în țara noastră. Performanțele calibrului constatate în teren, disponibilitatea muniției în acest calibru, disponibilitatea vârfurilor, prețul muniției respective, reprezentau o parte dintre acești factori, iar vânătorul a ajuns la concluzia că de la pârș la urs cel mai bine ieșea 30.06 Sprg. Concluzia a fost preluată în scurt timp în cadrul literaturii de specialitate, vorba a mers din gură în gură și toți au fost de acord că așa este, titlul de "universal" merită să meargă către bătrânul și bunul 30.06. Cam atât cu universalitatea și sper că acum te-ai lămurit. Cu realitatea de astăzi însă lucrurile sunt mai complicate, vânătorul de astăzi nu mai este precum cel de ieri, vrea mai mult, se informează mai mult, vrea să experimenteze, adică în final toată vorbăria nu va face doi bani pentru el, tot va încerca diverse combinații până să aleagă ceva. Finalul este însă predictibil, va constata că nu este mulțumit, va tot încerca altceva și tot așa până încărunțește și ajunge la concluzia că a lipsit ceva din toată tevatura, că pleacă pe veșnicele plaiuri de vânătoare fără a fi descoperit rețeta perfectă.
Nu că nu ar exista arma perfectă, calibrul perfect, vârful perfect, doar că firea umană este imperfectă și găsește mereu cusur lucrurilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde AXP pe 14 Iun 2019, 12:40

Sly_Fox scrie:
osmos scrie:Si de final, ce inseamna universal, ca nu m-am lamurit?

Vorba lungă, sărăcia omului! Nu are rost să ne batem gura degeaba și să scriem pagini despre ce înseamnă universalitatea unui calibru. Dacă nu te-ai lămurit înseamnă că nu ai trăit vremurile vânătorești de dinainte de gâlceavă și un pic după gâlceava. Termenul de "universal" este mai vechi și vânătorii foloseau acest termen încă de pe vremea lui Nea Nicu. Nu știu cum se face, dar vânătorii din vremurile acelea au ajuns la un consens: 30.06 Sprg calibru universal, mai universal decât alte calibre din gama 7-8 mm. Și se vâna pe vremea aia bine de tot, numărul de exemplare din speciile de talie mare (a se citi de la căprior în sus) vânate fiind net superior celui din zilele noastre.
Ce se înțelegea prin universalitatea unui calibru? Un cumul de factori puși cap la cap, care după efectuarea socotelilor și tragerea liniei indicau cea mai bună opțiune pentru vânătoarea cu glonț în țara noastră. Performanțele calibrului constatate în teren, disponibilitatea muniției în acest calibru, disponibilitatea vârfurilor, prețul muniției respective, reprezentau o parte dintre acești factori, iar vânătorul a ajuns la concluzia că de la pârș la urs cel mai bine ieșea 30.06 Sprg. Concluzia a fost preluată în scurt timp în cadrul literaturii de specialitate, vorba a mers din gură în gură și toți au fost de acord că așa este, titlul de "universal" merită să meargă către bătrânul și bunul 30.06. Cam atât cu universalitatea și sper că acum te-ai lămurit. Cu realitatea de astăzi însă lucrurile sunt mai complicate, vânătorul de astăzi nu mai este precum cel de ieri, vrea mai mult, se informează mai mult, vrea să experimenteze, adică în final toată vorbăria nu va face doi bani pentru el, tot va încerca diverse combinații până să aleagă ceva. Finalul este însă predictibil, va constata că nu este mulțumit, va tot încerca altceva și tot așa până încărunțește și ajunge la concluzia că a lipsit ceva din toată tevatura, că pleacă pe veșnicele plaiuri de vânătoare fără a fi descoperit rețeta perfectă.
Nu că nu ar exista arma perfectă, calibrul perfect, vârful perfect, doar că firea umană este imperfectă și găsește mereu cusur lucrurilor.

+1
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Achizitionare prima carabina+teava de schimb

Mesajde AXP pe 14 Iun 2019, 12:55

osmos scrie:Daca excludem restrictiile legislative, aflu ca universalitatea este data de varietatea varfurilor din acelasi calibru, de balistica terminala si de disponibilitatea la noi. Tipurile de vanatoare nu au nicio legatura cu universalitatea, sau cel putin in opinia mea, nu! Apoi, sa pui 9,3mm ca si universal e ca si cum as zice ca cu 50BMG omori si iepurele si elicopterul!

Opinia mea referitor la universalitatea unui calibru, se poate vedea mai sus este putin diferita de ceea ce ai ajuns sa intelegi, rupand din contextul spuselor mele de mai sus.
Si da, 9,3x62 in ziua de azi, eu unul il consider cat se poate de universal, datorita unei marii varietati constructive de gloante. Varfurile intalnite sunt chiar incepand cu ~8g, in mod uzual ~10g, trecand prin ~12g, ~14g, ~15g, ~16g pana la 18,5g si chiar 21g, cu varfuri clasice de plumb legate sau nelegate de manta, monilite, bimodale, cu expandare, cu fragmentare, ... Poti vana cu el incepand de la caprior, cu daune mai mici decat vitezistul .243, in conditia alegerii varfului potrivit, pana la mistret, cerb, si urs, corelat tot cu alegerea varfului adecvat. Un varf legat de gramaj mediu sau mare, va face daune mai mici intr-un caprior decat un vitezist .243. Cu Sax de 10g il poti “transforma” in calibru pentru distante medii, echivalent a .270Win, si folosit incepand cu goana de mistret, pana la vanatoare de capra neagra, iar un TOG de 16g este imbatabil pentru absolut orice vanat de pe la noi, …, un CDP, Oryx sau Interlock de 18,5g este arhisuficient pentru orice goana la mistretul mistretilor, ..., facand abstactie de cost, poti sa il fosesti si la combatere. Ce vrei mai universal de atat? Si universalul isi are limitele sale, ..., evident ca un universal nu poate sa exceleze peste tot, este un calibru universal bun si exceleaza doar in zona pentru care a fost conceput initial, …

osmos scrie:Intrebari:
Calibrul .308, acelasi varf poate fi aruncat la fel si de 308win si de 30.06, dar cu recul mai mic si cantitate mai mica de pulbere din 308win; Care e mai eficient? Care e mai universal? Si din ce punct de vedere? Ca are si Gheorghe si mai iau cate un cartus de la el?

Daca ai intrebat, am sa incerc dau un raspuns, ...., cum vad eu cele 2 calibre, …, 30.06 Spring si 308Win, aproximativ egale, teoretic .308Win a fost proiectat sa fie mai eficient ca 30.06, sa faca aceasi treaba ca un 30.06, cu pulbere mai putina pusa intr-un tub mai mic, deci un cartus mai usor, ..., cartuse incarcate identic cu acelasi varf, 30.06 are cateva procente avans la energie, viteza, in schimb .308W merge bine si din tevi mai scurte, ..., 30.06 se gaseste si cu varfuri mai grele, de 13,5g-14,3g, .308W nu prea, oprinduse cred ca pe la 12,5g-13g, ..., 30.06 il gasesti ca raspandire la mult mai multi vanatori decat ..308W, cel putin la noi in Romania.
osmos scrie:Intrebari:
Acelasi varf in .308 poate fi aruncat la fel si din 300-378 si din 300 Norma Magnum; sau aproape si din 300wm; Care e mai universal si de ce?

Singurul pe care il consider universal, vorbind de vanatoare, in opinia mea personla, dintre cele enumerate mai sus, este .308Win, deoarece date fiind varfurile disponibile si comportamentul lor, se poate folosi la orice vanat, incepand cu combaterea la vulpe, pana la vanatul mediu-mare, gen mistret sau chiar cerb, intr-un mod absolut confortabil pana in zona de 200m.
Mai sus pomenitele, 300-378, 300 Norma Magnum, sau 300WM, nu le consider deloc universale, vorbind de vanatoare deoarece acestea constructiv, au o balistica destinata tragerilor pe distante medii si mari. In ponderea de 70%, a situatiilor de vanatoare, distanta de tragere este de pana in 150m, in aceasta situatie folosirea acestor calibre viteziste, la un vanat firav, cum este capriorul (si nu numai), provoaca in multe cazuri ravagii (depinde ce prinde in cale), ..., sau trece ca laserul (depinde ce nu prinde in cale), cu consecintele de rigoare ..., nu in ultimul rand, vorbind de 300-378, 300 Norma Magnum, si posibilitatea de a le gasi usor, …, degeaba este un calibru “bengos”, daca il gasesc greu, rar sau spre deloc, …, ca atare strict in acceptiunea mea sunt descalificate din gama de calibru universal.

osmos scrie:Intrebari:
A intrat la noi pe piata si doar conservatorismul unora il face disponibil doar in anumite locatii, 6,5 Creedmoor.
Intrebare: un varf de 150 grains tras din 6,5 creedmoor si din 308 win, la aceeasi viteza, care e mai bun la mistret? Fara daca si parca!

Opinia mea este ca teoretic, cel cu densitate sectionala mai mare, adica 6,5 Creedmoor, practic depinde mult de tipul constructiv al varfului, nu ai spus decat ca au aceasi masa, nu ai specificat daca sunt identice ca si tip constructiv. Tot practica spune ca un canalul creat de proiectil, cu cat este mai mare creaza o mai buna scurgere de sange.
osmos scrie:Intrebari:
In conditiile in care avem acelasi tub, cel de 308 win si varfuri diferite, 7mm si 7,82mm, care e mai bun 7mm-08 sau 308win? Si de ce? Sau si mai profund, care e mai universal? (lasati la o parte disponibilitatea).

Din cate imi amintesc, 7mm-08 a fost dezvoltat din .308Win, are o balistica exterioara mai buna decat .308Win, datorita unor coeficienti balistici mai buni la varfuri, insa ca efect terminal .308Win, sta mai bine, conserva mai bine enegia transportata, acelai tip constructiv de varf avand masa mai mare.

Universalitatea unui calibru, este data de un cumul de factori, in opinia mea, iar disponibilitate, accesibiltatea de a gasi, achizitiona muntie de un anumit calibru si chiar disponibilitate de varfuri diferite, are aport important in gradul de univesabilitate a acelui calibru, ..., degeaba are balistica excelenta, efect terminal bun, daca nu il gasesti decat dificil sau rar.

osmos scrie:Intrebari:
Disponibilitatea este altceva! Ceea ce ni se da, luam! Asa ne-a stat bine si de-a lungul timpului, ca romani! Sa luam ce ni se da!
Si de final, ce inseamna universal, ca nu m-am lamurit?
Daca nu-mi place .308 (desi am trei arme in calibre diferite cu acest varf) sa nu credeti ca nu accept gusturile altora! Dar cand zici ca e cel mai potrivit trebuie sa si explici de ce! Si poate nu mai e cel mai potrivit… Sau poate poate proaspatul vanator vrea cel mai bun si se schimba datele problemei…

In interpretarea mea, universal, inseamna ca il poti folosi confortabil, la o gama cat mai larga de vanat, se preteaza pentru ponderea distantelor uzuale de tragere, care din cate imi amintesc, statistica spune ca este in 70-80% din cazuri pana in 150-200m, se preteaza atat pentru vanatoare la goana, cat si dibuit sau panda, si nu in ultimul rand, trebuie sa fie un calibru raspandit, cu disponibilitate mare de varfuri, usor de gasit si achizitionat.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori

Publicitate