Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 23 Apr 2024, 08:45

Zeiss vs Trijicon

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 15 Iul 2019, 15:29

Sunt în căutarea unei lunete "universale", dacă îmi permiți expresia, m-am oprit la Zeiss 3-12x56 și la Trijicon 2,5-10x56. Dacă cineva îmi poate da o părere cu privire la acest comparativ sau dacă exista și alte variante pe care ar trebui sa le iau în calcul, aș aprecia sfaturile. Limita de preț ar fi 1000 $. Mulțumesc mult!
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde laurul pe 15 Iul 2019, 15:52

Magnificatiile si obiectivul mentionate de tine sunt de panda, nu universale.....
(1-1,5)-(6-9) x (40-50)
cam asa suna datele tehnice pentru o universala.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 15 Iul 2019, 16:08

1,5-8x42 ar depăși cu mult bugetul, cel puțin din ce am găsit eu, iar mai jos de 8 nu m-aș duce. Pe de alta parte, cred că ar fi important un diametru de minim 50 la obiectiv. Și mai este și prețul. E clar ca e nevoie de un compromis aici.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andrei0794 pe 15 Iul 2019, 16:11

Uitete si la Delta Titanium 1,5-9x45
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 15 Iul 2019, 16:57

Precizez ca luneta o aduc din SUA fără alte taxe, iar acolo Zeiss-ul ar fi aproximativ 800$, iar Trijicon-ul 600$.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde laurul pe 15 Iul 2019, 18:34

Andi Bria scrie:Precizez ca luneta o aduc din SUA fără alte taxe, iar acolo Zeiss-ul ar fi aproximativ 800$, iar Trijicon-ul 600$.

VX-5HD 2-10x42mm e pana 1k
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 15 Iul 2019, 21:57

laurul scrie:
Andi Bria scrie:Precizez ca luneta o aduc din SUA fără alte taxe, iar acolo Zeiss-ul ar fi aproximativ 800$, iar Trijicon-ul 600$.

VX-5HD 2-10x42mm e pana 1k

Pai și ar fi mai ok decât cele două variante puse de mine? De ce as lua o lunetă cu 42 când pot sa iau un 56 la aceiași bani sau chiar mai ieftin.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde CCM pe 15 Iul 2019, 22:27

Pe forum exista o sectiune numita "optica de vanatoare" in care pot fi gasite aproape toate informatiile de care ai putea avea nevoie.
Inainte de a primi raspunsuri pertinente de la colegii de pe forum, nu ar fi rau sa precizezi ce anume intelegi tu prin "luneta universala" - adica la ce iti trebuie, la ce tip de vanatoare o vei folosi.
Luneta care sa fie buna la toate cele trei feluri de vanatoare - goana, panda, dibuit - plus, eventual, long range shooting, nu prea exista.
Pentru primele trei, 1-8 x (cat o fi) ar fi cea mai apropiata, fara sa fie insa perfecta; daca bugetul intra in ecuatie si e important, tre' sa cobori la 1-6 sau chiar la 1,5-5 sau 6.
Din nou, conteaza cel mai mult la ce ai de gand sa o folosesti.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde CCM pe 15 Iul 2019, 22:30

Andi Bria scrie:
laurul scrie:
Andi Bria scrie:Precizez ca luneta o aduc din SUA fără alte taxe, iar acolo Zeiss-ul ar fi aproximativ 800$, iar Trijicon-ul 600$.

VX-5HD 2-10x42mm e pana 1k

Pai și ar fi mai ok decât cele două variante puse de mine? De ce as lua o lunetă cu 42 când pot sa iau un 56 la aceiași bani sau chiar mai ieftin.



De ce ai lua una sau alta? pai, de exemplu, 42 e mai usoara decat 56, ceea ce poate conta mult daca o cari toata ziua. Daca insa vanezi seara tarziu sau dimineata devreme, 56 are avantaje evidente.
Din nou, trebuie sa stii ce anume vrei de la ea exact, pt ca va fi o chestiune de compromis, indiferent ce vei alege.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 16 Iul 2019, 06:34

Îmi cer scuze pentru mesajul incomplet. Se va merge la vânătoare atât în zone de deal și munte, cât și la câmpie, căprior, mistreț, dar și multă combatere, vulpe, sacal. Pândă, dibuit, dar cu siguranță va fi și goană. Până în acest moment, mergând cu grupul, însă eu neavând carabina am văzut ca ne-am lovit de diverse situații, ba insuficienta magnificatie la câmpie, unde cu 6 a fost foarte complicat la căprior, ba insuficienta lumină la o pândă la mistreț, cu 33 efectiv nu îl vedea, iar paznicul cu 56 îl putea lovi. Acum îmi dau seama ca nu există o lunetă universala, însă mă gândeam că un compromis cât mai bine gândit o sa mă ajute. Am șansa să-mi fie adusă din SUA în viitorul apropiat și as vrea sa profit.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde pipabh pe 16 Iul 2019, 07:37

laurul scrie:
Andi Bria scrie:Precizez ca luneta o aduc din SUA fără alte taxe, iar acolo Zeiss-ul ar fi aproximativ 800$, iar Trijicon-ul 600$.

VX-5HD 2-10x42mm e pana 1k

Asta sau VX 6 , 2-12X42 cu putin peste 1000
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Remo pe 16 Iul 2019, 09:36

Nu stiu care model de Zeiss ai gasit cu 800, presupun ca varianta Conquest. Eu am un Trijicon accupoint 2,5-10x56 si nu mi s-a parut inferioara optic unui Zeiss Conquest. Ce imi place la ea: iluminarea cu fibra optica/tritiu este buna pentru nevoile mele atat ziua cat si pe inserat. Luminozitatea este OK pentru panda. Datorita lipsei unui modul electronic+baterie este destul de usoara pentru un x56. Pare solida, nu am avut probleme de durabilitate cu ea, a venit frumos impachetata intr-o cutie de calitate, in general o impresie pozitiva. Ce mi-a placut mai putin: Distanta focala se modifica usor atunci cand schimbi magnificatia, ceea ce implica nevoia de a misca usor capul pe pat inainte sau inapoi pe patul armei la schimbari mari de magnificatie . Reticolul cu triunghi estepotrivit pentru dibuit sau chiar goana dar eu am avut dificultati cu el la distanta, imi lipseste referinta orizontala. Pana la urma m-am obisnuit cu el dar as prefera un reticol mai conventional. Luneta e pusa pe teava de 7x64 si o folosesc pentru dibuit. Am insa un prieten care are un accupoint 2,5-10 x56 cu reticol cruce pe o Browning Xbolt in 300 win mag si e foarte multumit de combinatie, pentru toate aplicatiile.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde laurul pe 16 Iul 2019, 09:51

pipabh scrie:
laurul scrie:
Andi Bria scrie:Precizez ca luneta o aduc din SUA fără alte taxe, iar acolo Zeiss-ul ar fi aproximativ 800$, iar Trijicon-ul 600$.

VX-5HD 2-10x42mm e pana 1k

Asta sau VX 6 , 2-12X42 cu putin peste 1000

Unde?! Ca eu sub 1600 n am văzut pe nicaieri
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 16 Iul 2019, 16:16

Remo scrie:Nu stiu care model de Zeiss ai gasit cu 800, presupun ca varianta Conquest. Eu am un Trijicon accupoint 2,5-10x56 si nu mi s-a parut inferioara optic unui Zeiss Conquest. Ce imi place la ea: iluminarea cu fibra optica/tritiu este buna pentru nevoile mele atat ziua cat si pe inserat. Luminozitatea este OK pentru panda. Datorita lipsei unui modul electronic+baterie este destul de usoara pentru un x56. Pare solida, nu am avut probleme de durabilitate cu ea, a venit frumos impachetata intr-o cutie de calitate, in general o impresie pozitiva. Ce mi-a placut mai putin: Distanta focala se modifica usor atunci cand schimbi magnificatia, ceea ce implica nevoia de a misca usor capul pe pat inainte sau inapoi pe patul armei la schimbari mari de magnificatie . Reticolul cu triunghi estepotrivit pentru dibuit sau chiar goana dar eu am avut dificultati cu el la distanta, imi lipseste referinta orizontala. Pana la urma m-am obisnuit cu el dar as prefera un reticol mai conventional. Luneta e pusa pe teava de 7x64 si o folosesc pentru dibuit. Am insa un prieten care are un accupoint 2,5-10 x56 cu reticol cruce pe o Browning Xbolt in 300 win mag si e foarte multumit de combinatie, pentru toate aplicatiile.

Mulțumesc mult pentru părere, și eu înclinam spre Trijicon, cum este însă 2,5 la goană? Ți se pare că e prea mult sau te-ai descurcat?
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Remo pe 16 Iul 2019, 19:06

O singura data am tras la vanat in fuga. Mi s-a parut chiar ok, reticolul triunghi e foarte "curat". Campul vizual mi se pare rezonabil la 2.5 dar nu e ideal pentru goana. Apropo, o magnificatie mai mica nu inseamna neaparat camp vizual mai mare. Depinde mult de luneta si de fabricant. Cand alegi sa te uiti la marimea fov (field of view). Pentru goana, mai mare e mai bine.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde violiv pe 17 Iul 2019, 09:41

Am avut o experienta neplacuta cu Triji 2,5-10x56. Luata de peste ocean in baza renumelui capatat in optica militara si pentru ca "tritiul" de la o luneta IOR de pe PSL a rezistat 20 ani.
Optica decenta, claritate, luminozitate rezonabile. Acelasi reticul mic si triunghiular suspendat pe doua bete, bun pe lumina slaba dar si pe zi.
Dupa 2 ani s-a aburit si aburita a ramas...adica la fiecare iesire abureste apoi se usuca.
Tritiul s-a dus dupa 5-6 ani, pe lumina slaba nu se mai vede niciun fel de reticul. Mai merge folosita in zile uscate, pe lumina buna. Eu am fost neplacut impresionat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Remo pe 17 Iul 2019, 13:52

O experienta neplacuta intr-adevar! Poate a fost un produs neconform, a mea a rezistat bine - pana acum - in ploaie si tritiumul nu da semne de oboseala dupa vreo 5-6 ani de utilizare.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde violiv pe 17 Iul 2019, 14:38

O vreme am cumparat destul de mult de peste ocean...dolarul era mic, taxe mai pe langa, marfa inexistenta la noi. Printre multe flecustete si ceva optica. La astea m-am lovit de problema reparatiilor, in garantie sau dincolo. De cele mai multe ori foarte anevoios. Chiar sa trimiti o luneta peste ocean a ridicat probleme cu Posta. Nu e scump dar voiau tot felul de aprobari, ANCEX era la.putere, etc.

Am ajuns la concluzia ca-i mai bine sa cumpar un produs echivalent pe care-l gasesc pe plan local, eventual in Ungaria, oricat de tentante ar fi unele oferte americane.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 17 Iul 2019, 15:54

violiv scrie:
Am ajuns la concluzia ca-i mai bine sa cumpar un produs echivalent pe care-l gasesc pe plan local, eventual in Ungaria, oricat de tentante ar fi unele oferte americane.

Profit de faptul ca ai scris pe acest topic și îndrăznesc sa te rog să-mi dai o părere în așa numita problemă a "lunetei universale". Fără o referire neapărat la cele două variante postate în titlu. Mulțumesc!
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde violiv pe 18 Iul 2019, 05:37

O parere foarte sincera: NU EXISTA!
P.S. nu exista luneta universala, nu parerea ;;)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde mexx20_ro pe 20 Iul 2019, 00:06

Ai 2 variante:

- mergi pe universalul clasic 1.5-10x42 Leica sau 1.7-10 x42 Swarovski

Sau

- mergi pe universalul de panda si ai 2-12 x 50 de la Meopta, Leica si Swaro

Din cele de mai sus doar cele de la Meopta se incadreaza in buget. Dar daca tot ai atatea pretentii, pune mana, mai strange ceva banuti si cumpara exact ceea ce doresti.

Cu 3x iti va fi greu tare la goana unde trebuie sa tragi din scurt la mistretul care vine in fuga mare, mai ales daca e aproape.
Alte optiuni nu vad sa ai si oricum tu vrei luneta universala care sa fie cam ce vrei tu....mai mult ai cerut sfaturi ca sa vezi daca e ok ceea ce alesesei de la inceput, ii sau nu asa ? :mrgreen:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 20 Iul 2019, 10:49

Nu neaparat, am pus 2 variante din ce am gasit eu si am mai citit ca ar fi ok. In plus se incadrau si in gama de pret. Cu stransul banilor nu e chiar asa usor, pur si simplu 1000 de dolari este limita. E clar ca trebuie sa fac un compromis, dar ma intrebam la ce criterii sa tin neaparat. As putea sa ma duc pe un 2-10x42 si as avea variante de la Steiner, Burris si Leupold. Asta ar reprezenta un compromis bun in opinia mea. Trebuie sa existe o singura luneta pe care sa o pui pe arma si sa te descurci in orice situatie. Chiar toata lumea schimba lunetele in functie de sezon sau are 2 carabine. Eu nu imi permit nici una, nici alta si as vrea sa profit de prezenta prietenului meu in SUA si sa iau ceva mai ok. Trijincon este iarasi o varianta, insa ma intrebam daca la 2,5 nu e prea mare magnificatia pentru goana. In alta ordine de idei am vazut pe propria piele ca uneori chiar se merita sa ai o luneta decenta cu 56 diametru, chaiar a facut diferenta fata de o alta cu 42 in lumina scazuta. Foloseste cineva la goana lunete care sa inceapa cu 2 sau 3 magnificatie? Pana la urma asta e dilema, daca te poti descurca cu 2 sau 3 la goana atunci variantele sunt clare.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde pipabh pe 20 Iul 2019, 12:20

Lumea foloseste lunete de la 2 3 la goana dar nu este recomandat , te vei convinge si tu de aceste lucruri daca vei lua o astfel de luneta!
In zona de 1,5 este cel mai bun compromis pentru goana, parerea mea!, am tras si cu 2,5x si cu 2x si acum folosesc 1x.
Acum... mai trebuie sa vezi care este raportul de vanatori goana-panda! Daca este NET in favoarea vanatorilor la goana eu as incerca sa iau una in zona de 1,5x chiar daca e cu 42 sau 45. Daca vanatorile la panda sunt NET ca numar peste cele la goana as face o combinatie care sa ma avatajeze la panda in zona de 2,5x cu 50 sau 56. DAca raportul este 50 50 atunci eu as incepe cu cel mult 2x.
42 e o valoare buna , o folosesc cu placere si cu mult succes dintr-o Leupold vx 6 , 2-12x42 si este printre putinele lucruri care nu le-am schimbat in ale vanatorii, incercand sa vad cum e alta...
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde mexx20_ro pe 20 Iul 2019, 16:16

Cea mai neinspirata alegere at fi varianta de 2-10x42....de ce?.... Deoarece nu ai nici camp vizual larg pt goana si nu ai nici obiectiv de 50 sau 56 pt panda.
Referitor la situatia ta, eu cred ca multi am trait-o pe pielea noastra si nu a fost asa tragic atata timp cat esti realist si iei in calcul cele mai des intalnite situatii in care esti nevoit sa folosesti luneta aleasa.
Pe scurt, iti povestesc alegerile mele facute de-a lungul timpului.... Era o vreme cand timpul nu era asa scump, iar iesirile la vanatoare (in sezon) erau in medie de 2 iesiri / saptamana. Ei bine, 95% din acestea se intamplau la goana si desi eram nevoit sa trag si distante gen 120 m, 150 m, am ales sa pun un Eotech 512 pe un Argo in 300 wm. Rezultatele au fost peste asteptari, iar dubleurile sau chiar un tripleu la goana nu sunt greu de realizat atata timp cat ai incredere in optica si arma. Avantajul Eotech ului era campul vizual, punctul de 1 Moa f bine definit si cercul de 65 Moa care te ajuta la trasul din scurt peste cale atunci cand trageam in 3-10 m la mistretul care sarea o cale de 4-5 m latime. Punctul central de 1 Moa ma ajuta la un plasamant decent la distanta. Pt ca mereu ne mananca sa schimbam ceva bun dar de care ne plictisim, am trecut la Steyr in 9.3x62 cu un Schmidt&Bender Zenith 3-12x50. Combo ideal pt panda si dibuit, dar primul mistret la goana a fost si primul ratat cu combo respectiv. Viteza mare, distanta mica si 3x al lunetei au dus la o ratare monumentala si la aparitia unui holo sight Docter III montat deasupra lunetei. Bun, acum aveam urmatoarea problema, greutatea si 2 sisteme optice care in anumite situatii te incurcau deoarece pierdeai timp pana sa te hotarasti pe care tragi. Am vandut partea optica si am revenit la eficientul Eotech. Bineinteles ca a urmat o perioada cu destule reusite dar si 2 pande la care desi plasamentul in teren a fost bun si mistretii mi-au iesit, datorita distantei, nu am putut aprecia daca erau scroafe sau vieri.....bineinteles ca fiind nesigur, nu am tras si am simtit pe pielea mea lipsa unei magnificatii de minim 6x pt panda. Dupa o perioada am vandut si Steyr ul si am optat pt echilibru, calibru universal.... Astfel ca am ales o Tikka T3x Battue in 30-06 dar pe care am pus un pat de Tikka T3x Lite adjustable pt ca avea obrazar reglabil pe inaltime, iar pe noua arma am pus 2 sisteme optice dedicate... Meopta R1 cu 1-4x22 cu K dot iluminat pt goana si Bushnell Elite 6500 cu 2.5-16x50 cu reticul fine duplex pt panda. Da, sunt si alte combinatii si arme extrem de eficiente la acelasi buget dar pt mine astea sunt perfecte momentan. Bineinteles ca in momentul de fata, singurele lucruri care imi lipsesc sunt timpul si antrenamentul din poligon. :mrgreen:
Cu speranta ca nu te-am plictisit si ca ai invatat din greselile mele, eu iti recomand ca macar una din cele 2 caracteristici importante pt o luneta sa o alegi... fie un camp vizual decent dat de o magnificatie cat mai apropiata de 1x daca mergi mai mult la goana, fie un obiectiv cat mai apropiat de 56 daca mergi mai mult la panda.
Respecte domnilor! :-*
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde violiv pe 21 Iul 2019, 08:02

Poti sa fii mai istet decat multi altii sau poti fi la fel de fraier. Premize bune ai pentru ca ai intrebat inainte.
Mai toti am trecut prin framantarile astea. Cei mai multi am trecut prin etapa "universala" dar am depasit momentul si am ajuns sa intelegem ca trebuie scule dedicate.
Daca ai avea fondul tau si ai fi 4-5 zile pe saptamana in teren, probabil ca ar fi de ajuns si o prastie. Dar daca vanezi ca cei mai multi, in cate o zi gasita cu greu printre celelalte aglomerate, daca vezi vanat cand si cand si tragi din an in paste atunci universala e generatoare numai de frustrari.
Fa o mica analiza personala, socoteste la ce tip de vanatoare iesi mai des si unde optica iti este indispensabila si cumpara o luneta dedicata. Bugetul e acum 1000 € dar in urmatorii 2-3-4 ani mai pot fi inca pe atat si sa completezi garnitura.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde Andi Bria pe 21 Iul 2019, 08:13

Multumesc frumos pentru mesaj, chiar a pus punctul pe i. Voi apela la soluția ta, voi lua 2 lunete si voi incerca sa ma încadreze în sumă. Am găsit o pe cea de goană, 1-4x24 de la Vortex, acum rămâne să găsesc ceva din gama 3-12, 3-15, 3-18 cu 50 sau 56. Multumesc frumos!
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Zeiss vs Trijicon

Mesajde mexx20_ro pe 21 Iul 2019, 09:10

Andi Bria scrie:Multumesc frumos pentru mesaj, chiar a pus punctul pe i. Voi apela la soluția ta, voi lua 2 lunete si voi incerca sa ma încadreze în sumă. Am găsit o pe cea de goană, 1-4x24 de la Vortex, acum rămâne să găsesc ceva din gama 3-12, 3-15, 3-18 cu 50 sau 56. Multumesc frumos!

Vezi ca pe Samplelist de la Swfa gasesti o gramada de lunete sh in stadiul Demo A = ca si noua, Demo B = cu ceva semne de utilizare, demo C = cu semne clare de utilizare. Momentan ai cel putin 7-8 lunete care merita cumparate...ai vreo 2 buc de goana din gama 1-6x si vreo 5-6 din gama 2-10 sau 3-15 x 50/56 sau 4-16x sau 5-20/25x si vorbesc exclusiv de lunete bune gen Leupold Vx5 si Vx6, Vortex Golden Eagle sau Razor, Bushnell Elite, Burris Veracity, Nikon X1000, Kahles CSX sau Swarovski Z3.

https://www.samplelist.com/entire-sampl ... copes.html
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: glontz şi 28 vizitatori

Publicitate