Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 02:12

Mestereala Savage Axis 2

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Septimiu pe 02 Oct 2019, 08:39

Am deschis acest topic pentru a centraliza oarecum mesterelile facute la aceasta arma in speranta ca ar ajuta si alti utilizitori care vor sa isi curete si intretina mai amanuntit acest model de arma sau chiar sa rezolve unele probleme tehnice.
Poate ca si discutiile din acest topic: viewtopic.php?f=135&t=18133 ar fi bine mutate din sectiunea "Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele" in acest topic. Atunci am deschis topicul acolo deoarece am crezut ca o sa ajung la un armurier dar pana la urma am facut eu singur operatia respectiva.

La ultima vanatoare la care am participat, la sfarsitul primei goane, am scos incarcatorul din arma si l-am pus in buzunar dar la urmatoarea goana cand am pus incarcatorul inapoi am constatat ca aveam nisip atat pe exterior cat si pe interior, printre cartuse. Am verificat buzunarul si, nu stiu de unde si cum, aveam nisip. :evil:
Am curatat atunci pe loc atat cat am putut pentru a putea folosi arma dar tot nu am reusit sa curat tot nisipul din interior asa ca dupa ce am ajuns acasa am zis ca trebuie demontez complet magazia pentru a putea ajunge in toate locurile. Operatia nu e grea dar trebuie avuta mare grija la cele doua urechi de plastic incercuite cu rosu in poza de mai jos pentru a nu le rupe. Se apasa usor pe partea de metal din apropierea uneia dintre urechi pana scapa iar apoi se face acelasi lucru pe partea cealalta. Chiar daca nu apare in poza, eu am scos si arcul din placuta pe care se aseaza cartusele printr-o usoara impingere in spate in timp ce se tine arcul apasat inspre placuta. Si aici sunt 2 sine de plastic pe care gliseaza arcul si trebuie avuta grija mai ales la remontare pentru a nu le deteriora.

Magazie Axis.jpg


Dupa curatare si ungere cu un strat fin de ulei a arcului lamelar, pe toate partile, se reasambleaza magazia facand operatiile in ordine inversa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Septimiu pe 02 Oct 2019, 08:58

Dupa ce am curatat magazia am trecut la celelalte componente si am ajuns la inchizator. Atunci mi-am adus aminte ca la lisa, inainte de depozitare in dulap, folosesc cartuse de percutie pentru a dezarma percutoarele si am incepuut sa studiez cum pot dezarma percutorul si la carabina. Cartusul de percutie nu vad cum ar ajuta deoarece armarea se face cand trag inchizatorul inspre inapoi. Am citit pe forum ca ar mai fi o varianta cu tragaciul tinut apasat in timp ce se scoate inchizatorul dar eu nu am reusit. Apoi am incercat sa imping cu mana pinul care se roteste pe inchizator si am reusit dar nu stiu cat de "sanatoasa" este o astfel de miscare tinand cont ca arcul este destul de tare.
Care varianta ar fi mai buna: tinerea inchizatorului cu percutorul armat sau dezarmarea prin impingerea pinului cu mana?
Si as mai avea o intrebare: Dupa ce am rotit pinul cu mana am observat ca arcul are o forma ciudata (ca in poza) oare este normal sa stea asa sau am vreo problema? Functional nu pare dar nu as vrea sa fie ceva spire incalecate. O sa il desfaccand o sa am putin timp dar pana atunci as vrea sa stiu daca este vreo problema cu el sau e normal sa aiba forma asta.

Bolt.jpg


Am gasit si instructiuni de demontare a boltului: https://www.youtube.com/watch?v=t7spvNXY7A4
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde ventura pe 02 Oct 2019, 09:39

De ce nu lasi inchizatorul pe armă?
Ar fi mai simplu si mai bine sa stea nearmata.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Septimiu pe 02 Oct 2019, 09:54

Nu tin inchizatorul pe arma ca nu vreau sa intru in polemici in eventualitatea unui control. Daca mi-au cerut sa tin arma de panoplie in dulap metalic iti dai seama ce fata o sa faca daca o sa vada inchizatorul pe arma (chiar daca e cu blocator pe tragaci)...
Merg pe principiul ca e mai bine sa evit decat sa umblu apoi sa imi demonstrez nevinovatia...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde violiv pe 02 Oct 2019, 14:48

Se fac acusi 2 ani de cand s-a schimbat legea!!!

Tine inchizatorul in arma. Si arma cu blocator la tragaci numai pe timpul transportului.

Tii apasat tragaciul cand inchizi la loc inchizatorul si atunci nu va ramane armat.
Cand tii apasat tragaciul la deschidere nu se intampla nimic.

Daca totusi vrei sa tii inchizatorul la alta adresa, eventual ... merge faza cu "butonul". Cu conditia sa nu uiti sa-l armezi la loc atunci cand il bagi in arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde radubichis pe 03 Oct 2019, 09:35

violiv scrie:Se fac acusi 2 ani de cand s-a schimbat legea!!!

Tine inchizatorul in arma. Si arma cu blocator la tragaci numai pe timpul transportului.

Tii apasat tragaciul cand inchizi la loc inchizatorul si atunci nu va ramane armat.
Cand tii apasat tragaciul la deschidere nu se intampla nimic.

Daca totusi vrei sa tii inchizatorul la alta adresa, eventual ... merge faza cu "butonul". Cu conditia sa nu uiti sa-l armezi la loc atunci cand il bagi in arma.

Inchizatorul nu intra in arma cu "butonul" dezarmat
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Septimiu pe 07 Oct 2019, 09:25

Asa este. Metoda cu tragaciul apasat nu functioneaza si singura metoda de a dezarma percutorul cand inchizatorul nu este pe arma este impingerea butonului cu mana. Intrebarea este cat de "sanatoasa" este aceasta manevra. Oare nu e tot una cu trasul in gol fara cartus de percutie?
Revin si la poza de mai sus cu arcul. E normal sa aiba forma respectiva?
In poza din manual vad ca arcul sta frumos cu spirele ordonate:
Arc.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde proteam pe 07 Oct 2019, 14:38

Desi eu am Axis LH cred ca si "mestereala" mea poate intra in acest topic:
Axis LH are un tragaci foarte tare. De aceea l-am demontat, am taiat 2 spire din arc si l-am montat la loc. Am tras in poligon, nu mi-a placut si am mai taiat 1/2 din spira. Acum merge " ca uns".
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde yoghi pe 07 Oct 2019, 16:17

Mai oameni buni
Tot aud de tragaci apasat...inchizator scos.levier rasucit ...sau cine stie ce alte variante.

Nu cumva sunteti mai catolici decat Papa. Chiar credeti ca se strica arma sau glontul nu mai loveste tapul daca arcul sta tesionat? Si mai ales ...
Exista cartuse false...pt toate calibrele si costa cam 10-15 lei.

Am carabine de 30 ani si nu am avut probleme cu percutorul datorate pastrari in dulap. Totusi din 2015 am zis sa tin pasul cu moda si am cumparat cartuse false pt toate armele mele.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Septimiu pe 08 Oct 2019, 06:09

Am spus mai sus ca vreau sa tin inchizatorul separat de arma si in acest caz cartusele de percutie nu ma ajuta.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde violiv pe 08 Oct 2019, 10:34

Daca asa vrei, treaba ta!
Nu merge decat cu "butonul" rotit. Nu pateste nimic arc, cui, etc. Am facut asa ani de zile cu toate inchizatoarele cat timp a zis legea ca trebuie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Sly_Fox pe 08 Oct 2019, 12:40

Septimiu scrie:Am spus mai sus ca vreau sa tin inchizatorul separat de arma si in acest caz cartusele de percutie nu ma ajuta.


Este alegerea ta! Eu am așteptat ani de zile să se modifice legea pentru a ține închizătorul în armă și de când s-a publicat modificarea în M.O țin închizătorul în armă. I-am și anunțat la câteva zile de la publicare pe cei de la AESP că vreau să fac acest lucru, deoarece legea permite, și au spus că nu este nicio problemă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Septimiu pe 01 Noi 2022, 12:02

Am renuntat la red dot-ul de pe Axis si m-am apucat de montat luneta dar pentru asta a trebuit sa mai mesteresc cate ceva si sa demontez patul. La remontarea patului, inainte de strangerea suruburilor, am observat ca exista un mic joc fata - spate atunci cand asez ansamblul in urechea fixata in pat (recoil lug). Stiu ca se poate face bedding dar nu dispun nici de cunostintele necesare si nici de materiale si sunt curios daca e mai indicat sa fixez ansamblul inspre spate (arma in pozitie verticala, ansamblul dat in jos), inspre fata sau nu conteaza?
Stiu ca inelele de la luneta trebuie impinse inspre gura tevii inainte de fixare dar ma gandesc ca la fiind vorba de ureche pentru recul ar fi mai bine sa fie impins inspre capatul patului.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde violiv pe 02 Noi 2022, 11:43

Cat te lasa, teava impinsa in spate.
La strangerea suruburilor "se mai aseaza".
Cea mai usoara (si foarte viabila) solutie este instalarea unui "pillar bedding".
Cauta pe net principiul, tehnici de montare.
E foarte simplu de facut.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde Septimiu pe 03 Noi 2022, 08:11

Multumesc pentru raspuns!
Pentru moment ramane asa (teava impinsa in spate) dar pillar bedding-ul poate fi un proiect destul de interesant dupa ce se termina sezonul de goana la mistret. Pana atunci am timp sa studiez procesul si sa imi achizitionez cele necesare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mestereala Savage Axis 2

Mesajde laurul pe 03 Noi 2022, 10:01

Septimiu scrie:Multumesc pentru raspuns!
Pentru moment ramane asa (teava impinsa in spate) dar pillar bedding-ul poate fi un proiect destul de interesant.

Fa l!!!
Merita cu prisosință!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate