Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:09

Proiectil unic pe teava socata

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Proiectil unic pe teava socata

Mesajde florinsarca pe 27 Sep 2019, 19:27

Buna seara. Ce tip de proiectil unic se poate folosi pe teava socata la o arma lisa cu socuri fixe fara a exista pericolul de a afecta teava?
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde Clujeanul pe 27 Sep 2019, 19:38

Cat de socata este teava?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde florinsarca pe 27 Sep 2019, 20:05

Nu stiu exact. E vorba de un Baikal cal.12.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde florinsarca pe 27 Sep 2019, 20:09

Va trebui sa consult cartea tehnica. Probabil acolo se specifica si marimea socului.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde AXP pe 27 Sep 2019, 20:17

Doua, cunoscute si folosite de mine, in trecut, sunt Sauvestre sau Monolit 32 de la Dupleks.
Sauvestre, este imbracat intr-un sabot din doua bucati, ca o cochilie din plastic usor deformabil, acesta fiind motivul care permite trecerea prin orice soc. Iar proiectilul monolit de la Dupleks, are doua inele, ca niste bucsi (inele) din plastic moale, ..., tot un fel forma de sabot deformabil, ... Sauvestre este un cartus scumput, 15-20 RON, iar Dupleks este mai rezonabil, undeva la 6-8RON, ...
P.S. Sunt si alti producatori care fac cartuse cu proiectil unic cu camasa (inele) de plastic moale, usor deformabil, care permit trecerea prin orice soc, insa eu nu mi le amintesc acum, ..., cele doua, pe care le-am pomenit, le-am folosit in trecut, inainte sa trec la carabina.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde ravenstein pe 27 Sep 2019, 23:18

Si la b&p trill shock producatorul zice pe site-ul oficial ca ar merge prin toate socurile.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde violiv pe 28 Sep 2019, 22:48

Ij-urile au prin "traditie" socurile fixe cu valori 1/2 sau jumate pe teava de jos si 1 sau full pe teava de sus.
Pe cea de jos poti trage orice. Cu conditia sa ai o arma care sa corespunda la partea cu presiunile de lucru. Adica sa fie o arma din generatiile mai noi, marcata pe tevi 12/76 sau 95 mpa.
Pentru teava de sus e de preferat sa tragi unele dedicate trasului prin tevi stramte.

E bine sa faci incercari. Cu mare probabilitate tevile nu vor trage in acelasi loc un acelasi cartus si atunci trebuie sa cauti combinatii care sa se potriveasca.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde Tragaciul pe 29 Sep 2019, 15:31

ravenstein scrie:Si la b&p trill shock producatorul zice pe site-ul oficial ca ar merge prin toate socurile.

Nu te cumințești deloc cu tril shock ăla!!? Sa vb destul de mult despre el!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde Ghinda pe 30 Sep 2019, 07:10

Merge cand nu ai de ales. A nu se folosi des si constant.
Teoria ca nu merge, ca e socata, ca strica, nu este valabila. Altfel nu se faceau.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde jhonny pe 30 Sep 2019, 09:43

Folosesc Sauvestre, merge fara probleme pe orice soc.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde violiv pe 30 Sep 2019, 12:06

@Ghinda
E cam ca si cand ai pune benzina in rezervorul unei masini care papa normal motorina. E o teorie cum ca strica. Da' nu-i reala ca altfel nu se facea benzina si nu ti-o vindeau! Daca pui rar si putin e OK.

In mod cu totul si cu totul particular, acest proiectil e facut special pentru tevi cu diametru mare, specifice armelor moderne "back", "over", "tri", etc. Adica scrie pe el ca e mai gros. De ce musai sa-l tragi dintr-o teava subtire??? ca rusii nu fac mai mult de 18,4 mm ... decat din greseala.
Daca ar fi singurul din lume as mai intelege; da' cand ai 10 feluri de Gualandi pe piata, care chiar merg din orice teava si soc, fara sa ramana 1 mm de plumb din ele pe interiorul tevilor, atunci sa tragi Thrill dintr-o teava normala, sa insisti in a-l folosi cum ca-i grozav ba chiar sa-l recomanzi mai departe si altora inseamna ca esti chiar un vanator roman adevarat.

Tu de ce nu tragi 8x57 din teava 30-06? Umele cartuse chiar intra in arma. Ce daca ramane un pic de plumb pe pereti? Ce p...la mea inseamna 0,2-0,3 mm diferenta?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde Ghinda pe 30 Sep 2019, 12:32

=))
Vio, habar nu am de firme, tipuri etc. Nici macar acu nu o sa ma uit sa vad ce este ala trill.

Eu la asta ma refeream, citez maestrul: E cam ca si cand ai pune benzina in rezervorul unei masini care papa normal motorina. E o teorie cum ca strica. Da' nu-i reala ca altfel nu se facea benzina si nu ti-o vindeau! Daca pui rar si putin e OK.

Atat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde CCM pe 30 Sep 2019, 15:14

:character-beavisbutthead:

... doamne, ce am mai ras!! la aia cu vanatorul roman care nu se sperie de cateva zecimi de milimetru...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde ravenstein pe 01 Oct 2019, 13:29

Tragaciul scrie:
ravenstein scrie:Si la b&p trill shock producatorul zice pe site-ul oficial ca ar merge prin toate socurile.

Nu te cumințești deloc cu tril shock ăla!!? Sa vb destul de mult despre el!


Pana la moarte :lol: :lol: .
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde Sly_Fox pe 01 Oct 2019, 17:52

Nu te întinde prea mult, că acum scot ăștia plumbul din muniții (trill-ul fiind un simplu cocoloș din plumb) și nu apuci să scrii nici măcar un scurt review. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde ravenstein pe 02 Oct 2019, 10:43

Sly_Fox scrie:Nu te întinde prea mult, că acum scot ăștia plumbul din muniții (trill-ul fiind un simplu cocoloș din plumb) și nu apuci să scrii nici măcar un scurt review. :mrgreen:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
^:)^ ^:)^
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde Andi Bria pe 10 Oct 2019, 19:15

Nu va suparati, intreb si eu ca opinia publica, s-au facut teste relevante in privinta b&p trill shock, s-a constatat ca nu merge tras din tevi socate, exista marturii in acest sens, exemple, filmari etc??? Tevi inflorite, arme dezmembrate etc?
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde CCM pe 10 Oct 2019, 21:51

Nu se supara nimeni, doamne fereste!
Dupa stiinta mea, nu exista asemenea marturii, exemple sau filmari.
Daca intentionezi sa verifici personal si ai de gand sa si filmezi (GoPro Hero 6 e excelent pentru asa ceva), te rugam frumos sa pui filmul aici pe forum ca sa ne putem lamuri si noi daca infloreste teava - sau daca se dezmembreaza ceva, cumva.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde RaduCR pe 10 Oct 2019, 22:39

Andi Bria scrie:Nu va suparati, intreb si eu ca opinia publica, s-au facut teste relevante in privinta b&p trill shock, s-a constatat ca nu merge tras din tevi socate, exista marturii in acest sens, exemple, filmari etc??? Tevi inflorite, arme dezmembrate etc?



Nu Inflorește țevile, dar dacă uiți să montezi șocurile cilindrice iți învinețește umărul și ai de frecat putin până se duce plumbul de pe șocuri, și mai depinde și de șocurile care au fost uitate, dacă sunt prea strânse, s-ar putea să doară tare.

Poza făcută la reglarea red-dot-ului la 40 m cu Thrill-shok.

RaduCR
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde pipabh pe 11 Oct 2019, 06:09

RaduCR scrie:
Andi Bria scrie:Nu va suparati, intreb si eu ca opinia publica, s-au facut teste relevante in privinta b&p trill shock, s-a constatat ca nu merge tras din tevi socate, exista marturii in acest sens, exemple, filmari etc??? Tevi inflorite, arme dezmembrate etc?



Nu Inflorește țevile, dar dacă uiți să montezi șocurile cilindrice iți învinețește umărul și ai de frecat putin până se duce plumbul de pe șocuri, și mai depinde și de șocurile care au fost uitate, dacă sunt prea strânse, s-ar putea să doară tare.

Poza făcută la reglarea red-dot-ului la 40 m cu Thrill-shok.

RaduCR

Poate ca iti invineteste umarul avand un recul mai mare la trecerea prin tevi cu diametrul putin mai mic fata , dar plumbul de pe tevi nu se datoreaza montarii sau nu a socurilor cilindrice!! Nu are nici o legatura cu socurile faptul ca exista plumb pe 65 cm de teava! Socul e de 5-max 7-8 cm in varful tevii, asa ca ...
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde pipabh pe 11 Oct 2019, 06:12

Poza făcută la reglarea red-dot-ului la 40 m cu Thrill-shok.

RaduCR[/quote]

Cu ce arma? Sau, nu conteaza. Care e reglajul final? Cele trei din centru?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde RaduCR pe 12 Oct 2019, 01:45

pipabh scrie:Poza făcută la reglarea red-dot-ului la 40 m cu Thrill-shok.

RaduCR


Cu ce arma? Sau, nu conteaza. Care e reglajul final? Cele trei din centru?[/quote]

Arma - Marocchi Finn 612, cal. 12/76, ţeava de 71 cm, arma fixată pe suport.
Reglajul RD-ului l-am făcut cu țeava de sus. Pe partea stângă a ţintei, jos primul foc, sus al doilea foc, în centru al treilea foc. Următoarele focuri au fost trase cu ambele ţevi, alternativ, focurile din centu cu țeava de sus, iar cele de pe partea dreaptă a ţintei au plecat de pe țeava de jos. La sfârșit am tras și cu două Sauvestre, pentru a vedea cum merge (aveam doar cinci bucăți, ultimele găsite pe un raft de magazin în luna Aprilie).
Pe reglajul cu Thrill-shoc, primul Sauvestre a mers stânga jos, al doilea cu corecție printre cele din centru, restul s-au consumat pe ţinte mai reactive, bidoane, bolovani de BCA, etc.
Reglajul RD-ului l-am făcut de amorul artei, pentru că este prima armă şi am vrut să mă joc cu noua jucărie înainte de a pleca în voiaj. Luni ajung acasă și mă așteaptă autorizația pentru carabină, alt prilej de joacă.
După reglajul cu unice am schimbat șocurile și m-am jucat cu alice la tinte reactive, dar pentru că mai aveam Thrill-shoc-uri am spus să încerc și din mână cu slug-uri, dar am uitat şocurile de alice montate pe armă și am plecat în voiaj cu "epoleţi" pe umărul drept. :mrgreen:
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Proiectil unic pe teava socata

Mesajde RaduCR pe 12 Oct 2019, 01:54

[Poate ca iti invineteste umarul avand un recul mai mare la trecerea prin tevi cu diametrul putin mai mic fata , dar plumbul de pe tevi nu se datoreaza montarii sau nu a socurilor cilindrice!! Nu are nici o legatura cu socurile faptul ca exista plumb pe 65 cm de teava! Socul e de 5-max 7-8 cm in varful tevii, asa ca ...[/quote]

Plumbul a rămas pe șocurile mai strâmte, pe ţeavă nu am găsit mare lucru. Dar pe şocuri erau imprimate striaţiile de la proiectil (slug).
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mooseieur şi 70 vizitatori

Publicitate