Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 10:24

Arma panoplie!

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Arma panoplie!

Mesajde Gonzo pe 15 Oct 2019, 15:53

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Acum 11 ani tatal meu a decedat si am ramas cu "mostenirea" celor 2 arme pe care le detinea: o arma Baikal, calibru 16 si o arma de panoplie. Ambele arme au fost predate imediat dupa deces la un magazin care apartinea sau avea legaturi cu AJVPS. Arma de vantoare Baikal a fost vanduta imediat dupa depunere, in schimb cea de panoplie a ramas in custodia magazinului respectiv. In tot acest timp magazinul a fost mutat in vreo 3 locatii si nici nu am primit vreo instiintare de la ei. Zilele trecute am gasit actele si am sunat la ei. Si mi-au spus ca in mod normal ar trebui sa platesc in jur de 1 euro pentru fiecare zi in care au tinut in "custodie" acea arma de panoplie(365 X 11~ 4000 de euro) sau ca trebuie casata la politie fara prea multe detalii suplimentare. Aveti idee cum as putea rezolva aceasta situatie fara a fi nevoit sa platesc miile de euro pentru "custodie"? Exista posibilitatea s-o duc la casat la politie si sa scap fara a plati aceasta suma? Sau care e procedura de urmat? Va rog din suflet daca ma poate ajuta cineva cu un sfat/info.!!!
P.S: Multi din colegii de vanatoare ai tatalui fie au decedat, fie sunt batrani si nu mai au legatura cu vanatoarea sau legsilatia in vigoare.
Multumesc anticipat!!!
Gonzo
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Oct 2019, 15:35

Re: Arma panoplie!

Mesajde kama3 pe 15 Oct 2019, 22:48

Daca arma a fost predata legal la armurier cu politia n-ai nicio treaba momentan.
In momentul in care ai predat arma la magazin ai facut vreun contract in care sa prevada acel pret de 1e/zi?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2019, 00:09

Acum...tin cu ursul si intreb:
De ce in 4 ani nu ai mai intrebat de arma?


Dar.. tu ai permis de arma? Chiar si fara ,fiind de panoplie primesti aprobare de detinere in cateva zile. si o pastrai mai departe in familie.

Indiferent ce scrie in actul de la magazin , Mostenitorul(rii) legal e propietar si raspunde. Ai totusi avantaj daca ai devenit mostenitor luna trecuta.
Platesti doar pt o luna. :D


NU ai ce face .Nici politia nu te poate ajuta .trebuie sa mergi sa negociezi cu magazinul.
sau ramane acolo abandonata pina cand peste alti ani te va chema de la politie sa o radiezi si ajungi iar la magZin.

Politia nu mai are drept sa caseze armele "clientilor" cu exceptia celor provenite din confiscari(infractiuni)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2019, 00:21

kama3 scrie:Daca arma a fost predata legal la armurier cu politia n-ai nicio treaba momentan.
...


Adica cum ""predata la armurier cu politia""?

se depune cu aprobarea de transport a politiei , se depune prin intermediul unui vanator care doar o transporta sau te insoteste politistul dar tot pt transport.
Sunt variante de transport autorizat ,raspunderea o are mostenitorul.

Alta varianta? Nu prea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde mihai_tud pe 16 Oct 2019, 09:53

yoghi scrie:Acum...tin cu ursul si intreb:
De ce in 4 ani nu ai mai intrebat de arma?


Dar.. tu ai permis de arma? Chiar si fara ,fiind de panoplie primesti aprobare de detinere in cateva zile. si o pastrai mai departe in familie.

Indiferent ce scrie in actul de la magazin , Mostenitorul(rii) legal e propietar si raspunde. Ai totusi avantaj daca ai devenit mostenitor luna trecuta.
Platesti doar pt o luna. :D


NU ai ce face .Nici politia nu te poate ajuta .trebuie sa mergi sa negociezi cu magazinul.
sau ramane acolo abandonata pina cand peste alti ani te va chema de la politie sa o radiezi si ajungi iar la magZin.

Politia nu mai are drept sa caseze armele "clientilor" cu exceptia celor provenite din confiscari(infractiuni)


Eu tocmai am casat o arma acum 10 zile in Ploiesti deci pot spune ca politia inca se mai ocupa cu casarea armei.Am fost la politie am facut o cerere de mana pentru casare in care am specificat ca arma nu mai este functionala (desi era) si gata mi-au scos-o din permisul de arma.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Arma panoplie!

Mesajde Gonzo pe 16 Oct 2019, 16:47

yoghi scrie:Acum...tin cu ursul si intreb:
De ce in 4 ani nu ai mai intrebat de arma?


Dar.. tu ai permis de arma? Chiar si fara ,fiind de panoplie primesti aprobare de detinere in cateva zile. si o pastrai mai departe in familie.

Indiferent ce scrie in actul de la magazin , Mostenitorul(rii) legal e propietar si raspunde. Ai totusi avantaj daca ai devenit mostenitor luna trecuta.
Platesti doar pt o luna. :D


NU ai ce face .Nici politia nu te poate ajuta .trebuie sa mergi sa negociezi cu magazinul.
sau ramane acolo abandonata pina cand peste alti ani te va chema de la politie sa o radiezi si ajungi iar la magZin.

Politia nu mai are drept sa caseze armele "clientilor" cu exceptia celor provenite din confiscari(infractiuni)


1) Am specificat ca au trecut 11 ani nu 4 !!!
2) Asta cu mostenitorul de 1 luna nu stiu de unde a aparut.Am scris destul de clar situatia....
3) Am specificat ca acea firma si-a schimbat de cateva ori adresa in acesti ani
4) Omul care a facut actele nu mai lucreaza acolo
5) Am doar o chitanta pe care scrie "Arma de panoplie in custodie", stampila firmei si semnatura angajatului
6) Nu scrie nicaieri de acest tarif de aprox. 1 euro/zi ca daca as fi stiut de la inceput cu siguranta nu o lasam
acolo!
Gonzo
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Oct 2019, 15:35

Re: Arma panoplie!

Mesajde kama3 pe 16 Oct 2019, 17:56

@yoghi, am vrut sa spun "daca ai predat arma la armurier, cu politia nu mai ai treaba.Uite cum o virgula schimba intelesul :)
Adica omul e legal dpdv al legii armelor.
Eventuala problema e la magazin. Am intrebt de contract pentru ca pretul trebuia prevazut de l inceput nu se aduce la cunostinta dupa 10 ani.
Oricum de platit nu i se poate pretinde dect cel mult pentru ultimii 3 ani, pentru restul intervenind prescriptia.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2019, 18:26

1.Cu atat mai rau ca au trecut 11 ani pina sa te interesezi de arma.

Omule ,cu 11 ani ...10... 9 ani in urma puteai merge la politie cu o copie la buletin plus o cerere si in cateva zile primeai dovada de procurare.si maine daca te duci cu cerere poti primi dovada de cumparare /procurare.

3.Chiar daca s-a mutat de 7 ori exista posibilitatea sa intrebi la politie""arme"" unde s -a mutat .

5.si cand ai dat arma cum ai facut .ai crezut ca o pastreaza gratis :lol:


Ca sa poti casa arma trebuie sa o iei din magazin.Deci mergi la magazin cu cash negociaza si poate scapi cu o mie doua de lei.

Ps toate magazinele au arme uitate/abandonate ...multe .

Omul se face ca ploua iar gestionarul inghite in sec si mai adauga un leu la datorie.fiecare cum poate.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2019, 18:45

Da o fi prescriptia dar cine stabileste asta.
Tu vrei arma iar eu banii.
Daca eu nu vreau sati dau arma tu cum faci...ma dai in judecata ..si platesti si avocatul pt a se stabili prescriptia.

iar in final ma mutumesc cu taxa pe trei ani si scap de arma din gestiune.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2019, 18:51

kama3 scrie:@yoghi, am vrut sa spun "daca ai predat arma la armurier, cu politia nu mai ai treaba...

Confunzi ...daca te radiezi nu mai ai treaba. Asa esti inca in evidenta ca propietar si peste 1 an sau 7 vei primi o adresa despre starea armei ..unde este mai este?
...si iar ajungi la armurier pt dovada.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde kama3 pe 16 Oct 2019, 21:44

Ziceam ca nu are treaba cu politia in sensul ca arma sta legal la magazin.
Cred ca cel mai bine ar fi intradevar incercata o negociere la magazin.
Scapa si magazinul de arma si proprietarul de ea.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Arma panoplie!

Mesajde salus pe 17 Oct 2019, 09:24

CUSTODÍE= Pază, supraveghere, păstrare (uneori administrare) a unui obiect .

Arma este în păstrare!!!!!! Nu ai contract cu clauze care prevăd plata unor taxe sau penalitati, ..., gestionarul vorbeste sa se afle in treabă și poate sa prinda vreun fraier!
O creantă ( datorie) trebuie sa fie certă lichidă si exigibilă, altfel nu exista!
Esti proprietarul armei si vrei să o casezi, faci documente de casare. Daca custodele insista sa platesti ceva, spunei ca prin Ordonanță presedințială, în maxim 30 de zie, va fi obligat să iti dea arma. Daca vrea bani, sa te dea in judecată și va lua fix praful de pe toba!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 18 Oct 2019, 00:19

Interesant subiectul si mai ales punctul de vedere al fiecaruia. :D

Cand lasi masina in parcare unde scrie la colt 10lei ora ,vii dupa X zile si tot asa nu platesti pt ca nu ai contract ?

Tot nu inteleg eu sau poate altii !
Ce dracu documente de casare ....alea le faci catre U.M. Cugir sau politie(daca te primeste) si numai cu arma in brate.
Magazinul doar iti da arma(pastrata pe bani)

Coleguu cu prezidentialelele ; ai acum posibiltatea unica sa faci o fapta buna ...gratis chiar .Ia actele lui @gonzo plimbale tu pe la instanta si rezolva problema daca te pricepi. E pacat sa plateasca omul 2000lei un avocat strain.


Ps. Facem pariu ca magazinul i_a trimis propietarului cel putin doua adrese /instintari pe care propietarul """nu le_a primit""" :mrgreen:


@gonzo
Mergi la magazin cu ceva bani, te vaiti si tu ca esti sarac,ai cules portocale in
Cuba ,ai zugravit biserici in Italia ....nu_i spune ca esti politist ...si rezolvi!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde laurul pe 18 Oct 2019, 08:50

yoghi scrie:....nu_i spune ca esti politist ...si rezolvi!

Sau spune-i....... Și rezolvi!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 12 Dec 2019, 23:58

Cum ai rezolvat coleguu.?
DACA ai rezolvat!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde madalin122582 pe 18 Ian 2021, 22:44

Dragilor,
Care sunteti mai actualizati cu legislatia, pot sa pun pe perete o arma dezafectată? Sau e obligatoriu sa o tin tot in dulapul metalic?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 18 Ian 2021, 23:22

Ai sa te descurc/ incurc.
Daca arma e dezafectata dupa legea noua .ultimi 5 ani, da o poti pune pe perete,dar daca este doar gaurita dupa vechea lege Nu.

Ps. Depinde ce hartii ai la ea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde Septimiu pe 19 Ian 2021, 09:03

Ce hartii ar mai trebui sa existe in afara de certificatul de detinator?
Eu am arma de vanatoare a socrului meu. Aceasta a fost dezactivata la un armurier autorizat prin gaurirea tevilor si prin indepartarea cuielor percutoare. Nu stiu daca mecanismul acestora mai este acolo sau nu. Dezactivarea s-a facut acum vreo 10 ani. Acum 5 sau 6 ani socrul meu mi-a vandut arma (asta era cea mai ieftina varianta de transfer) si am pus-o pe perete. La un moment dat am avut un control de la BAESP (am inteles ca era ceva actiune la nivelul intregii tari care viza armele de panoplie) si politistul mi-a spus ca nu o pot tine pe perete fara alte masuri de siguranta "care sa imipiedice accesul persoanelor neautorizate". De atunci o tin in dulap pentru ca nu vreau ca dintr-o prostie sa raman fara armele functionale.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2021, 10:35

Noile prevederi cer dezactivarea armei dupa ordinul CEuropene. Taieturi in lu.gul tevii eliminarea multor piese si cel mai important e Certificatul de dezactivare dat de politie.Nu stiu sa fie deja aplicata varianta asta.e posibil ssa existe in unele judete.
Sigur este ca daca nu exista Certificatul ala arma sta in dulap.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 03&from=EN
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde madalin122582 pe 19 Ian 2021, 13:25

yoghi scrie:Ai sa te descurc/ incurc.
Daca arma e dezafectata dupa legea noua .ultimi 5 ani, da o poti pune pe perete,dar daca este doar gaurita dupa vechea lege Nu.

Ps. Depinde ce hartii ai la ea.


Inca nu e dezafectată. Acum studiez care e procedura. Sti cumva unde pot sa o dezafectez? E un 22lr de Cugir. Are valoare sentimentala, nu vreau sa "scap" de ea
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2021, 13:51

La noi ...vorba lui Badea (tv antena 1)
"""Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul."""

Conform legii ,dezafectarea armelor este/poate fi facuta cu acordul politiei doar de armurierii autorizati anterior pt fabricarea armelor. Autorizati particulari nu sunt momentan,iar cei de stat ...pt civili =uzina mec Cugir. Anul trecut in toamna am intrebat si ...Nu faceau.

Suna la Cugir si Sadu.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma panoplie!

Mesajde laurul pe 19 Ian 2021, 14:54

madalin122582 scrie:
yoghi scrie:Ai sa te descurc/ incurc.
Daca arma e dezafectata dupa legea noua .ultimi 5 ani, da o poti pune pe perete,dar daca este doar gaurita dupa vechea lege Nu.

Ps. Depinde ce hartii ai la ea.


Inca nu e dezafectată. Acum studiez care e procedura. Sti cumva unde pot sa o dezafectez? E un 22lr de Cugir. Are valoare sentimentala, nu vreau sa "scap" de ea

Scapă!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Arma panoplie!

Mesajde yoghi pe 19 Mai 2021, 12:44

@madalin

M_am intalnit cu topicul asta din nou.
Ce ai rezolvat?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate