Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:22

Anul de stagiatură

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Anul de stagiatură

Mesajde Marius.bcn07 pe 31 Oct 2019, 09:34

Salutare.Pot face anul de stagiatură de la 17 ani?
Marius.bcn07
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Oct 2019, 10:33

Re: Anul de stagiatură

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2019, 12:59

Pe când nu erau așa reguli stricte, adică acum câteva decade, am încercat și eu manevra asta. În primă fază mi-a ieșit, am depus actele tot însă când a luat comisia de examen actele la puricat m-au detectat și m-au retrogradat la statutul de gonaci încă un an. Dacă atunci nu a mers puțin probabil să meargă acum când totul este mult mai restrictiv. Dar încearcă, vezi în ce stadiul al procesului ești detectat. Eu cred că din prima, la depunerea cererii. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Anul de stagiatură

Mesajde Ghinda pe 31 Oct 2019, 14:21

Merge.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Anul de stagiatură

Mesajde kama3 pe 31 Oct 2019, 14:42

Si eu am luat examenul la 17 ani. In nov. 2001 am dat examen, in dec am facut 18 ani.
Stagiatura un an mai devreme.
Legea spune ca pentru eliberarea permisului e necesar ca solicitantul sa aiba 18 ani sa fi dat examen si sa fi facut 1 an de stagiatura.
Daca pentru stagiatura ar fi obligatoriu 18 ani atunci permisul s-ar obtine de la 19 si atunci prevederea cu 18 ani la permis ar fi lipsita de aplicabilitate.
E posibil sa te lovesti de refuz din motive de interpretare a legii, sau obtuzitate.
Daca nu vor sa te primeasca, fa o petitie la minister si cere lamuriri.
Daca cei de la min. zic ca e ok asociatia nu va mi refuza.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Anul de stagiatură

Mesajde Alexandru Nicu pe 31 Oct 2019, 17:15

A mers. Am prins-o eu in 2012. Insa, de anul trecut, a aparut o reglementare (nu o am, doar am auzit de ea), conform careia minorii nu mai au voie sa participe la actiunile de vanatoare. Total absurd, dupa parerea mea. In Bacau nu se mai accepta depunerea cererii de stagiatura de la 17 ani.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori

cron
Publicitate