Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 17:50

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde aghiuta pe 06 Noi 2019, 18:55

Clujeanul scrie:Dacă cantitatea de muniție este precizată în lege, știți cumva de ce mai trebuie trecută și în permis?

Ca sa le mai dai de munca si celor de la BAESP.
P.S.
Face cineva analiza grafologica a cifrelor trecute in permis? :mrgreen: :ymdevil: ;)
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Azmodan pe 06 Noi 2019, 19:00

sinteza a modificarilor:
https://youtu.be/b41KQHnDmsQ
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde RaduCR pe 06 Noi 2019, 23:37

violiv scrie:Ma fratilor, ceva e putred. Ori cu limba romana, ori cu intelegerea noastra a ei.

Dupa mintea mea e cat se poate de clar:
- ai voie 500 cartuse
- pentru cate O SINGURA ARMA!!!
- din fiecare calibru.

Adica 500 de 12 sau 500 de 30-06 chiar daca ai 10 arme de 12 si 5 de 30-06. Sa mor daca pricep de unde ati scos-o pe aia cu 500 x N unde N e numarul de arme de acelasi calibru.
Daca nu v-ati lamurit asa, cititi si paragraful "a" si "c" unde la aparare si tiristi scrie la fel de clar "pentru fiecare arma" si intelesul este evident cu totul altul decat la prevederea pentru vanatori.

Asadar, nu va hazardati si cumparati 700 cartuse pe motiv ca aveti doua arme de 12 ca o sa fiti buni de plata.


După cum arată pagina din permis nu avem voie de a deține mai mult de 500 pentru fiecare calibru.
La secțiunea Muniție estre trecut doar calibrul, nu și numărul de arme in acel calibru.

O seară bună,
RaduCR
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde biriuck pe 07 Noi 2019, 10:29

Perfect punctat @RaduCR
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde violiv pe 07 Noi 2019, 12:47

Nu-i chiar asa. Nu te impiedica nimic sa scrii acelasi calibru de mai multe ori. Eu am asa in permis .... e drept ca a fost greseala lor si mi-au trecut inca o data la a doua arma in acelasi calibru dar este in permis. :ymhug:

Tir-istii care au 3 arme, toate in 22 lr, o sa aiba trecut de 3 ori cate 1000.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde aghiuta pe 07 Noi 2019, 18:40

Numarul de arme este trecut in permis pe paginile anterioare. X arme in cal 12. Eu as zice ca la pagina de munitie se scrie numarul de cartuse pentru acel calibru si e de la sine inteles ca se multiplica cu numarul de arme in acel calibru.
Pe de alta parte,asa cum am mai zis,nu face nimeni analiza grafolofica la cifrele de la pagina munitie. Pix avem fiecare si stiinta de carte macar sa scriem corect niste cifre.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde treepom pe 08 Noi 2019, 05:11

treepom
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Apr 2012, 17:34

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Septimiu pe 08 Noi 2019, 07:27

In momentul de fata eu am trecute in permis 300 de cartuse cal. 12 si 300 de cartuse .30-06. Pot avea in dulap 500 din fiecare calibru conform legii noi sau trebuie sa trec intai pe la BAESP sa imi modifice in permis cantitatea?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 08 Noi 2019, 07:47

Septimiu scrie:In momentul de fata eu am trecute in permis 300 de cartuse cal. 12 si 300 de cartuse .30-06. Pot avea in dulap 500 din fiecare calibru conform legii noi sau trebuie sa trec intai pe la BAESP sa imi modifice in permis cantitatea?

Buna intrebare....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata pe 08 Noi 2019, 09:42

Muniția este definită, ca ansamblu, capsă, pulbere, tub, proiectil, oare cu aceasta, nu se clarifică și partea cu reîncărcarea? Adică pot avea 500 capse, x pulbere, 500 tuburi șamd?
Deasemenea o chestie bună este viza la 10 ani(sper că nu singura) :)).
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde alinboboc pe 08 Noi 2019, 09:51

Dupa comunicatul emis de politie din data de 6 noiembrue , https://www.politiaromana.ro/ro/stiri-s ... munitiilor "posesorii armelor de vânătoare vor putea achiziționa și deține maxim 500 de cartuşe pentru câte o singură armă de fiecare calibru (față de 300), dintre cele pentru care are dreptul de port şi folosire". poti avea fix 500, dupa lege poti avea cu totul altceva.
Viza la 10 ani face obiectul unei noi modificari legislative.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata pe 08 Noi 2019, 10:01

Acum am văzut și eu că nu este prevăzută partea aceea cu 10 ani, a rămas tot 5. Legea asta este ca și guvernul Dăncilă...
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde the_mav pe 08 Noi 2019, 10:09

cata scrie:Deasemenea o chestie bună este viza la 10 ani(sper că nu singura) :)).

Cred ca mi-a scapat acest aspect, poti fi mai precis unde se specifica in noua Lege acest lucru?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde cata pe 08 Noi 2019, 10:19

Nu se specifică niciunde din păcate, a fost doar in propunere și eu sunt dezamăgit, era singura chestie bună pe care o vedeam, însă s-a dus și asta...Beneficii pentru noi vânătorii, ca de obicei aproape nule, la fel că majoritatea legilor date în scumpă noastră țară, nimic cu adevărat bun pentru cetățean.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Dragan pe 08 Noi 2019, 23:14

Multa polemica si discutii fara rost.Asa vad eu dicutia despre cantitatea de munitie ce poate sta in dulapul unui vanator din Romania.300 sau 500 cartuse in posesie.Nedumerirea mea este cati vanatori romani in acest moment detin 300 cartuse de carabina in orice calibru si se declara nemultumiti de cantitate si vor sa detina 500? :-o :-o :-o .Nu vad nici o ratiune.Vanzatorii din magazinele de arme pot confirma ca se cumpara munitie la bucta ,nu la cutie,cutie de 20 bucati cum au majoritatea fabricantilor de munitie.Nu vad rostul si nici sensul discutiei(iertat sa-mi fie).
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde ventura pe 09 Noi 2019, 06:09

Ai si nu ai dreptate...
E ca si cu lisa la căprior.
Cati împușcă capriorul cu lisa?
Cati achiziționează odata 25 de cutii de gloanțe sau 20 de cutii de cartușe?
Probabil pana in 5% din vânători.
De partea cealaltă, însă, e bine ca s-a relaxat putin legislația.
Prea multe îngrădiri...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Marius pe 11 Noi 2019, 15:44

Dragan scrie:Multa polemica si discutii fara rost.Asa vad eu dicutia despre cantitatea de munitie ce poate sta in dulapul unui vanator din Romania.300 sau 500 cartuse in posesie.Nedumerirea mea este cati vanatori romani in acest moment detin 300 cartuse de carabina in orice calibru si se declara nemultumiti de cantitate si vor sa detina 500? :-o :-o :-o .Nu vad nici o ratiune.Vanzatorii din magazinele de arme pot confirma ca se cumpara munitie la bucta ,nu la cutie,cutie de 20 bucati cum au majoritatea fabricantilor de munitie.Nu vad rostul si nici sensul discutiei(iertat sa-mi fie).


Mai avem si lise.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Dragan pe 11 Noi 2019, 23:07

Chiar si lise sa fie@Marius,mai ales lise,pentru care munitie se gaseste la discretie,poti cumpara cand vrei.De ce am intervenit eu?.Pentru simplul motiv ca nu vad rostul ocuparii dulapului sau lazii cu asa mare cantitate de cartuse.Nici daca tragi la talere nu poti trage intr-o sedinta 500 cartuse.Nu te tine umarul :lol: garantat.Nu-i rau ca s-a schimbat legea in favoarea noastra(mai primim si noi cate o firimitura).Iar de carabine nici nu are rost sa batem tasta degeaba.Catare plina ca-i sezonul in toi. Un abrazo amigo :-h
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde CCM pe 12 Noi 2019, 00:04

Dragan scrie:Multa polemica si discutii fara rost.Asa vad eu dicutia despre cantitatea de munitie ce poate sta in dulapul unui vanator din Romania.300 sau 500 cartuse in posesie.Nedumerirea mea este cati vanatori romani in acest moment detin 300 cartuse de carabina in orice calibru si se declara nemultumiti de cantitate si vor sa detina 500? :-o :-o :-o .Nu vad nici o ratiune.Vanzatorii din magazinele de arme pot confirma ca se cumpara munitie la bucta ,nu la cutie,cutie de 20 bucati cum au majoritatea fabricantilor de munitie.Nu vad rostul si nici sensul discutiei(iertat sa-mi fie).


500 de cartuse cu glont sint multe rau. Si cu alice sint cam destule. Pentru vanatoare.
Exista insa situatii in care pot fi (mult) prea putine - mai ales cele cu alice: anume, cazul tragatorilor sportivi.
In Romania e mai simplu sa devii vanator ca sa poti trage talere; ca sa obtii o licenta federala e mai greu: mie mi-a explicat un domn de la federatie cam asa:
eu: "cum pot deveni membru al federatiei romane de tir sportiv, nefiind vanator?"
el: "trebuie sa aveti rezultate bune in competitii."
eu: "dar, ca sa pot intra in competitii, ar trebui sa fiu licentiat mai intai!"
el: "vedeti? ati sesizat bine, asta e problema!"
Absolut real, nu e o poveste. Un domn, persoana importanta, de la federatie.
Revenind: pentru vanatoare 300 cred ca erau suficiente, 500 e mai bine.
Pentru tir sportiv sint putine, pentru ca la o sesiune de talere se trag in general 100-150 cartuse.
Profesionistii trag minimum 150-250 de cartuse pe zi.
Ma refer la disciplinele cu arma lisa = sporting, skeet, trap.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Ghinda pe 12 Noi 2019, 07:33

Mai baieti! Treaba sta asa:
1. Plec la gasca, rata etc, pasaret cu prietenii. Stam 2-4 zile, la dracu pe campuri. 300 nu ajungeau deloc, cateodata. Eram nevoiti sa mergem la oras, asta daca eram pe continent. Dar ia sa fii in balta! Bac, alea alea, o zi dusa..
2. La carabina luam mereu macar 100. Reglaj pe lotul ala si stateam linistit. La alt lot, alt reglaj. Acum pot sa iau mai ca lumea si bat o singura data poligonul(sau de mai multe ori, daca sunt bou si cad pe carabina, o scap pe jos etc. :lol: ). Si de doua ori pe an tot cumparam.
Deci, lasa sa fie. Oricum nu cumpar munitia decat pentru vanatorile care urmeaza, nu iau sa fie asa de nebun.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde the_mav pe 12 Noi 2019, 08:44

+1 @ Ghinda.
Nu stiu cine spunea mai sus ca 500 cu alice nu poti trage intr-o sesiune (talere parca)… se pot trage si mai multe intr-o zi plina, mai ales daca tragi prost, te tine fizicul si/sau ai si o arma care te avantajeaza.
Iar partea ca se cumpara la coltul strazii, rog daca se poate pe oricine sa imi raspunda la urmatoarele intrebari (cred ca sunt retorice): 1. ce magazine de munitie stiti a fi deschise intre Mehedinti-Constanta-Focsani in intervalul sambata ora 14.00-duminica ora 19.30, cu munitie calibrele 12/16/20 PE STOC, de la nr0 la nr8-9, cate 200 buc din fiecare; 2. Conform legii, este posibil a se cumpara/livra prin magazine/furnizori/intermediari (dupa legea noua)/etc la distanta cartuse pentru vanatori, eventual la asociatiile care organizeaza partidele de vanatoare? (nu de alta, dar daca ramai pe camp fara cartuse, sa ai posibilitatea sa le cumperi de la fata locului).
Cand ridici cartusele DIN MAGAZIN, in timpul orelor de program al magazinului, in baza permisului, CNP-ul semneaza in registru. Tocmai de aceea eu cred ca nu sunt multe 500, asa cum pentru altii nu sunt deloc putine.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Sly_Fox pe 12 Noi 2019, 12:37

Dragan scrie:Chiar si lise sa fie@Marius,mai ales lise,pentru care munitie se gaseste la discretie,poti cumpara cand vrei.De ce am intervenit eu?.Pentru simplul motiv ca nu vad rostul ocuparii dulapului sau lazii cu asa mare cantitate de cartuse.Nici daca tragi la talere nu poti trage intr-o sedinta 500 cartuse.Nu te tine umarul :lol: garantat.Nu-i rau ca s-a schimbat legea in favoarea noastra(mai primim si noi cate o firimitura).Iar de carabine nici nu are rost sa batem tasta degeaba.Catare plina ca-i sezonul in toi. Un abrazo amigo :-h

500 de cartușe reprezintă o mare cantitate de muniție? Reprezintă fix pix, nevoile reale ale unui vânător la câmpie la pasajul de vară fiind de minim 1000 de cartușe. Dulapurile sunt făcute să fie ocupate cu muniție, ce rost ar avea să stea goale. Eu vreau dulapurile cât mai ocupate și ca mine sunt majoritatea vânătorilor ;)
Treaba cu "poți cumpăra când vrei" nu prea este valabilă peste tot, poate o fi pe la tine, că pe la mine nu este așa. Pentru a cumpăra muniție, cea mai apropiată locație de mine este la 100 km dus-întors și nu întotdeauna găsesc un anumit sortiment de muniție ce s-ar potrivi la prepeliță sau tuturică de exemplu, așa că o cantitate mai mare de cartușe este binevenită. Vreau să exersez în poligon, iar în poligon trag nu glumă (treaba cu umărul învinețit o realizez ziua următoare), apoi merg poate o săptămână la prepeliță dimineața, seara mă abat pe la pasajul de turturică, cele 500 de cartușe sunt absolut insuficiente. De unde scoateți că reprezintă o cantitate mare de muniție, nu știu.
La muniția pentru carabină treaba stă și mai rău. Astăzi găsesc muniția potrivită, cumpăr câteva cutii de cartușe așa cum spune legea, apoi cine știe când mai găsesc în magazin muniția respectivă, cel mai probabil la importul următor care va avea loc cine știe când, la Sfântul Așteaptă.
Dragan scrie:Vanzatorii din magazinele de arme pot confirma ca se cumpara munitie la bucta ,nu la cutie,cutie de 20 bucati cum au majoritatea fabricantilor de munitie.Nu vad rostul si nici sensul discutiei(iertat sa-mi fie).

Nu am văzut și nu am auzit să se vândă muniție la bucată pe aici, din contră. Când un vânător găsește muniția utilizată de către el în mod constant la vânătoare nu știe cum să facă să cumpere cât mai multe cutii. Mâine nu se știe dacă va mai avea șansă să găsească acea muniție pe raft. Cam așa merg treburile pe aici.
CCM scrie:500 de cartuse cu glont sint multe rau. Si cu alice sint cam destule. Pentru vanatoare.

Pentru mine 500 sunt insuficiente pentru o sedință de talere urmată de o singură partidă de vânătoare la pasajul de vară. Tot timpul trebuie să bat drumuri pentru achiziționarea muniției necesare unei săptămâni de vânătoare la pasaj. Cu ghintuita nu trag așa de des, dar nu strică să fie în dulap muniția potrivită atunci când ai nevoie de ea și nu găsești prin niciun magazin ceea ce cauți.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde CCM pe 12 Noi 2019, 14:57

Sly_Fox scrie:
Dragan scrie:Chiar si lise sa fie@Marius,mai ales lise,pentru care munitie se gaseste la discretie,poti cumpara cand vrei.De ce am intervenit eu?.Pentru simplul motiv ca nu vad rostul ocuparii dulapului sau lazii cu asa mare cantitate de cartuse.Nici daca tragi la talere nu poti trage intr-o sedinta 500 cartuse.Nu te tine umarul :lol: garantat.Nu-i rau ca s-a schimbat legea in favoarea noastra(mai primim si noi cate o firimitura).Iar de carabine nici nu are rost sa batem tasta degeaba.Catare plina ca-i sezonul in toi. Un abrazo amigo :-h

500 de cartușe reprezintă o mare cantitate de muniție? Reprezintă fix pix, nevoile reale ale unui vânător la câmpie la pasajul de vară fiind de minim 1000 de cartușe. Dulapurile sunt făcute să fie ocupate cu muniție, ce rost ar avea să stea goale. Eu vreau dulapurile cât mai ocupate și ca mine sunt majoritatea vânătorilor ;)
Treaba cu "poți cumpăra când vrei" nu prea este valabilă peste tot, poate o fi pe la tine, că pe la mine nu este așa. Pentru a cumpăra muniție, cea mai apropiată locație de mine este la 100 km dus-întors și nu întotdeauna găsesc un anumit sortiment de muniție ce s-ar potrivi la prepeliță sau tuturică de exemplu, așa că o cantitate mai mare de cartușe este binevenită. Vreau să exersez în poligon, iar în poligon trag nu glumă (treaba cu umărul învinețit o realizez ziua următoare), apoi merg poate o săptămână la prepeliță dimineața, seara mă abat pe la pasajul de turturică, cele 500 de cartușe sunt absolut insuficiente. De unde scoateți că reprezintă o cantitate mare de muniție, nu știu.
La muniția pentru carabină treaba stă și mai rău. Astăzi găsesc muniția potrivită, cumpăr câteva cutii de cartușe așa cum spune legea, apoi cine știe când mai găsesc în magazin muniția respectivă, cel mai probabil la importul următor care va avea loc cine știe când, la Sfântul Așteaptă.
Dragan scrie:Vanzatorii din magazinele de arme pot confirma ca se cumpara munitie la bucta ,nu la cutie,cutie de 20 bucati cum au majoritatea fabricantilor de munitie.Nu vad rostul si nici sensul discutiei(iertat sa-mi fie).

Nu am văzut și nu am auzit să se vândă muniție la bucată pe aici, din contră. Când un vânător găsește muniția utilizată de către el în mod constant la vânătoare nu știe cum să facă să cumpere cât mai multe cutii. Mâine nu se știe dacă va mai avea șansă să găsească acea muniție pe raft. Cam așa merg treburile pe aici.
CCM scrie:500 de cartuse cu glont sint multe rau. Si cu alice sint cam destule. Pentru vanatoare.

Pentru mine 500 sunt insuficiente pentru o sedință de talere urmată de o singură partidă de vânătoare la pasajul de vară. Tot timpul trebuie să bat drumuri pentru achiziționarea muniției necesare unei săptămâni de vânătoare la pasaj. Cu ghintuita nu trag așa de des, dar nu strică să fie în dulap muniția potrivită atunci când ai nevoie de ea și nu găsești prin niciun magazin ceea ce cauți.


Pai asta am zis, ca 500 sint putine daca tragi (si) in poligon. In poligon eu trag 150 odata, de regula.
Daca la vanatoare or fi putine, fiecare isi scunoastetie mai bine nevoile. Pentru mine ar fi de ajuns 500 pe an. Depinde cat vaneaza fiecare.
Pentru poligon, mie imi trebuie vreo 1000 pe an, poate uneori putin mai mult, alteori mai putin. Dar am amici care trag peste 5000 pe an, daca nu mai mult. In Romania.
In sfarsit, una e sa cumperi doua cutii si alta trei lazi, sau cinci, ca pret.
Io as fii pentru 2-3000 mii, daca ar fi dupa mine.
Locuiesc in Franta. Am voie 1000 acasa, odata ce s-au terminat teoretic ar trebui sa notific la prefectura ca imi iau alta mie samd. In practica, nu m-a controlat nimeni niciodata iar atunci cand cumpar (de obicei, Decathlon), nimeni nu imi cere datele personale, pt vreo evidenta. Deajuns sa arat licenta sau permisul valide - si gata.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Marius pe 12 Noi 2019, 19:13

E buna trecerea de 300 la 500.
Eu vanez doar pasari. Daca la inceput de sezon imi iau pt turturica si nu prea gasesc, raman vreo suta in dulap. Vine apoi prepelita. Cum fac sa le trag pe toate?? Poate mai raman vreo 50-75. Urmeaza ratele si gastele. Am belit-o!!! Noroc ca la mine lucrurile nu stau asa pt ca am trei calibre, dar cu siguranta sunt destui cu 12 in situatia asta.
Ar fi fost si mai bine, 800, ca in multe state UE, dar e un pas inainte.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2019, 07:35

Marius scrie:E buna trecerea de 300 la 500.
Eu vanez doar pasari. Daca la inceput de sezon imi iau pt turturica si nu prea gasesc, raman vreo suta in dulap. Vine apoi prepelita. Cum fac sa le trag pe toate?? Poate mai raman vreo 50-75. Urmeaza ratele si gastele. Am belit-o!!! Noroc ca la mine lucrurile nu stau asa pt ca am trei calibre, dar cu siguranta sunt destui cu 12 in situatia asta.
Ar fi fost si mai bine, 800, ca in multe state UE, dar e un pas inainte.

Marius....APIDAV.... ar fi fost bine la vanatoare precum la tir, nr bucati/arma, indifferent de calibru. Formularea este cel putin dubitative, iar practica ne va arata ca vom ramane cu 500/calibru. Nu de alta, dar nu iesi cu toata lada/safe-ul cu 7-8 flinte in teren.
Si cum stii bine ca magazinele sunt putine si vor ramane putine, v-ar fi ajutat si pe voi sa vindeti ceva mai mult, poate sa treceti de la cutie/vanator la bax/vanator… Numa' zic si eu. :idea:
Om trai si om vedea.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde laurul pe 13 Noi 2019, 07:59

APIDAV?!
Mai exista?! Se mai ocupa cu ceva sau e doar pe hartie?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zforis pe 13 Noi 2019, 10:13

Nu stiu cum stati voi, eu cand am luat prima arma, am luat un dulap pentru 5 arme (ca in realitate incap doar 3, e alta treaba)... Dar am o problema, nu incap 500 cartuse cu glont + 500 cartuse cu alice?! Nici 600 nu incap in dulapul meu... Nu inteleg, ar trebui sa fie permis in jur de 350, max., in total la toate calibrele...
Am glumit :-))))
Ce conteaza cat cumpara fiecare, unii cumpara la bucata, altii la bax??? Ce conteaza? De ce este limita, asta nu inteleg...
Unii alimenteaza la benzinarie max 50 lei, altii rezervorul plin + doua bidoane in portbagaj...
Eu nu inteleg rationamentul asta de a limita ceva... Sau crede statul ca pornesc un razboi impotriva lor cu 501 cartuse???? Sau sa fie o posibilitate de amenda si suspendare permis de arma, daca ne prinde politia cu 501 cartuse??? Alt rationament pentru limitare nu vad...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde zforis pe 13 Noi 2019, 10:28

Limitarea asta cu cartuse (fie 300, 500, 1000) este ca si limitarea la benzina in regimul comunist. Acolo ai primit bonurile de benzina si gata... Dar nu mai suntem in regimul comunist!

Nici cu incuiatul armelor si munitiilor nu sunt de acord... Fiecare, daca este om cu responsabilitate, pastreaza in siguranta, spre exemplu ai copii mici, nu lasi sa se joace cu armele, evident, incui, si gata... De ce trebuie sa fie reglementat acest lucru? Ca sa fie o posibilitate de amenda+suspendare permis de arma??? Alta ratiune nu vad.
Vin acasa de la vanatoare, primul lucru este sa ma ocup de caine, dau apa, mancare, sterg ochii, scot semintele, tratez ranile, etc asa cum sunt imbracat... pun pusca si cartusira pe terasa, eu ma ocup de caine in tarc... Distanta 20 de metrii... Hopa! Ai lasat arma nesupravegheata, nu e la tine... Suspendare... Aiurea. Asa ca sunt obligat sa ma schimb, sa incui arma si munitia, si dupa care pot sa ma apuc de caine... Aiurea...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Clujeanul pe 13 Noi 2019, 10:34

Legiuitorul limiteaza pentru ca poate. Din instinct, din reflex, din prostul obicei. Asta-i cutuma.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde Starik pe 13 Noi 2019, 16:57

Si....cu tuburile trase ce facem? Componente esentiale, chipurile.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate