Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:10

My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 19 Noi 2019, 03:49

Dupa ceva timp de asteptare si de urmarire, am reusit sa adaug in fiset o arma poate mai greu de digerat - modelul Speedline de la Verney Carron in calibrul 30.06
Primul pas - am montat optica, un punct rosu model 558 de la Eotech impreuna cu luneta g33 3x de la Eotech, montate pe sina picatiny. Am fost un pic surprins pentru ca a trebuit sa montez totul cat mai aproape de ochi, am avut sistemul montat si pe o remington 7400 unde nu am putut sa jonglez cu montarea ptr ca sina era foarte scurta si abia puteau fi montate ambele.
A urmat poligonul, reglajul la 50m in 10 fara probleme, focul dublat a pastrat grupaj sub 1 moa, nu am mai avut timp de joaca pentru ca era deja tarziu si mai erau musterii nerabdatori. Munitia a fost norma oryx 200 grains pentru ca vreau arma pentru mistreti la goana, cand o sa apara bondstrike-ul o sa revin in poligon. Nu sunt neaparat multumit de calibru, dar arma am cumparat-o in primul rand pentru sistemul stop&go si variantele de calibre sunt limitate, cum nu am vrut un magnum cam asta a ramas.
Reculul a fost mai slab decat ma asteptam, poate si datorita franei de gura Fulgur, o sa trag si fara sa vedem.
Ajuns acasa am montat repejor o curea Cabelas cu suport pentru 3 gloante, imi place pentru ca materialul este elastic si imi protejeaza umerii cu care am probleme din tinerete.
Urmeaza sa i montez si pe pat un protector, am gasit in canada unul din neopren cu suport de 6 gloante, foarte placut la atingere fata de cele clasice din elastic sau piele.
Abia astept primele vanatori sa vedem ce poate ea si ce pot eu.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 19 Noi 2019, 05:39

Si daca tot nu pot dormi mai exersam cu ea, asa cum se stie eotech are o pozitie inalta, asa ca am incercat obrazarul inaltat venit cu arma, acum pozitia e perfecta si l am lasat pe arma.
Din pacate protectia de neopren nu mai vine asa ca am pus o pe cea clasica.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde drflorea pe 19 Noi 2019, 09:18

Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de bucurii cu ea. :D

Daca tii apasata continuu manetica care elibereaza inchizatorul, arma se comporta ca o semiautomata, sau trebuie eliberata si apoi apasata din nou, pentru o noua reincarcare?

Arma a fost creata pt tari unde vanatoarea cu semi nu este permisa, pe tine ce te-a determinat sa o alegi?
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 20 Noi 2019, 03:50

Speedy, pozele
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 20 Noi 2019, 04:09

drflorea scrie:Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de bucurii cu ea. :D

Daca tii apasata continuu manetica care elibereaza inchizatorul, arma se comporta ca o semiautomata, sau trebuie eliberata si apoi apasata din nou, pentru o noua reincarcare?

Arma a fost creata pt tari unde vanatoarea cu semi nu este permisa, pe tine ce te-a determinat sa o alegi?



Nu am incercat cu levieru sa il tin apasat, nu cred ca functioneaza asa.
Motivul pentru care am ales arma - o arma cu rearmare rapida pentru mai mult de 2 boabe, pentru goana.
Avand in vedere ca nu am renuntat la ideea unui dublu express, tot de la verney carron, am considerat ca este o arma de nisa cu care mi ar face placere sa imi petrec ceva timp. Si asa am ajuns aici.
Mi ar fi placut sa o pot lua in varianta bette noire dar... prea multa asteptare.
In afara de asta aveam deja luat sistemul eotech care nu a fost deloc ieftin, luat direct de la mama lui, care nu vine delic bine pe un dublu sau o carabina de rasa.
Deci arma am luat o pentru rapiditate si utilitate, in special pentru sistemul stop&go, si magazie generoasa 5+1.
Acum voi vedea daca asteptarile mele vor fi satisfacute.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde radubichis pe 20 Noi 2019, 10:12

Spor la tras !
Sane poestesti experientele tale la goana cu noul utilaj :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde Clujeanul pe 20 Noi 2019, 13:30

Ce greutate are sistemul, cu tot cu alea 5+1 gloante?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde violiv pe 20 Noi 2019, 14:12

Sa fie intr-un ceas bun!
Ce-mi place la ansamblul acesta?
Linia generala a armei, despre care cred ca e cea mai fluida, mai curgatoare intre semi. Frana de gura!
Ce nu-mi place?
- ca au pus levierul/manetica pe dreapta si asta inseamna sa muti degetul mare de pe stanga pe dreapta armei si apoi la loc, de fiecare data dpa ce apesi tragaciul ... n-am reusit sa invat s-o fac mai rapid decat la Blaser, de ex.
- sistemul de ochire. Cred ca este punctul cel mai slab al ansamblului. A fost gandit si creat pentru platforme AR, in calibrul 223. Patul in linie cu teava necesita o inaltime mare a sistemului de ochire, inaltime mult prea mare pentru o arma cu pat inclinat normal. Am avut de cateva ori Eotech pe mai multe arme si a fost prea sus pentru a fi si comod. Mai mult, magnifierul are distanta pupilara mica de tot. La AR in 223 nu conteaza ca stai cu ochiul la 3-4 cm de el dar la calibre mai mari s-ar putea sa-l simti in spranceana. Iar calitatea imaginii prin el e departe de orice luneta de goana decenta....cred ca o astfel de luneta rezolva mai eficient si mai elegant problema trasului aproape/departe pe aceeasi optica.

Spor la tras!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 20 Noi 2019, 15:06

@violiv a perfect de acord cu tine in tot.
Si eu am vazut ca nu imi pica bine eotech dar noroc cu obrazarul inaltat venit din standard, este perfect si nu ma deranjeaza deloc la pozitia de tragere.
Magnifierul este cam in plus, dar il am si cine stie cand ai nevoie sa tragi si la +100m. Se da foarte usor jos sau se trage pe dreapta si nu incurca in situatia in care nu e nevoie. Lipsa reculului te lasa sa apropii ochiul de ocularul lunetei in schimb nu te lasa sina picatiny, te chinui un pic dar daca ai nevoie se poate.
Nu am exersat sa vad cat de rapida e dar cred ca depinde de fiecare cum ii pica degetele.
Si imi place reculul, foarte mic chiar si la 13g.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 04 Feb 2020, 20:17

NO REGRETS

Dupa primul sezon sunt extraordinar de mumtumit. Acum manetica imi vine rapid, nu cred ca exista o arma mai rapida, dar asta depinde de fiecare.
Extraordinar de multumit de precizie, si foarte multumit de munitia aleasa. Cu toate ca sunt fan rws am avut surprize neplacute cu modelul evo in 7 mm rem magnum asa ca am zis sa schimb, si cum munitia de casa la verney este norma, am luat oryx de 200 grains (13 gr), excelente. Am mai tras cu geko, sunt ok dar parca nu se ridica la nivelul norma, nici pretul nu este asa ca ... dar deformarea la norma este mult mai interesanta si glontul are tendinta sa treaca prin mistreti sub 100 de kile.
Surpriza neplacuta este ca am luat si selier belot ieftine ptr sacali si ... arma nu mi le incarca, se blocheaza. nu stiu de ce dar ... nici nu prea ma intereseaza.
Sistemul eotech - jos palaria, dupa reglaje si dupa ce am realizat ca nu lucreaza pe sistemul lunetei, si este mult mai permisiv, am avut cateva lovituri la goana incredibile. Si magnifierul la sacali isi face treaba, si dupa cateva focuri totul este instinctiv, magnifierul il pun sau il dau jos fara sa gandesc etc.
Aaaa, si frana de gura face reculul inexistent, zici ca te joci, dar urechile ... :)) sufera.

Imi place sistemul, ma gandesc serios sa imi iau si o stop&go cu alice... mai vedem.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 10 Feb 2020, 21:26

Si ce imi mai place - tragi si ... totul e pregatit pentru urmatorul intr-o fractiune de secunda daca apesi pe buton, daca nu, arma ramane descarcata si riscul unui accident este mult mai mic.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde SPV13R pe 24 Feb 2020, 11:35

Daca tii apasata continuu manetica care elibereaza inchizatorul, arma se comporta ca o semiautomata, sau trebuie eliberata si apoi apasata din nou, pentru o noua reincarcare?

Am incercat :)) - nu merge. Adica poti bloca manetica si atunci arma iti reincarca ca o semi, dar... tragaciul nu functioneaza pana nu ii dai drumul la manetica :(.

Dar e foarte bine asa, mie imi vine bine degetu mare pe manetica, tin linia, sunt f multumit
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde drflorea pe 25 Feb 2020, 08:24

Inseamna ca maneta comanda atat eliberarea inchizatorului cat si resetarea tragaciului. :D
A fost gandita special ca sa nu apara probleme la incadrarea ca arma foc cu foc.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: My new breed - Verney-Carron Speedline 30.06

Mesajde violiv pe 25 Feb 2020, 22:48

Armele cu functionare automata, semi-automata ca si multe dintre "pompe", au inclusa inca o piesa in lantul cinematic al grupului tragaci-cocos.
Acesta contine pe langa tragaci, cocos si "nuca" inca o piesa numita nuca secundara.
In cursul miscarii spre inapoi a inchizatorului, miscare care si impinge cocosul inapoi ca sa-l armeze iar, avand in vedere ca tragaciul tocmai ce a fost actionat si nuca principala a eliberat cocosul, trebe sa intervina aceasta nuca secundara ca sa-l agate si sa-l tina in pozitie armata ... altfel, cocosul pleaca spre inainte odata cu inchizatorul, incet, cu prea putina forta ca sa declanseze percutia.
Abea eliberarea tragaciului permite nucii principale sa agate cocosul si da la o parte nuca secundara. Armele automate trag full auto pentru ca au ceva in plus, nu in minus.

Fiind vorba practic de o arma semi un pic stransa de gat, va functiona practic la fel - la fiecare foc trebuie s-o iei de la zero. Trebuie sa lasi inchizatorul sa ajunga in pozitie inchis complet, cocosul sa ramana armat eliberat din nuca secundara dar tinut de nuca principala si tragaciul pe pozitie libera ca arma sa poata trage din nou. In plus la sistemul particular de la arma ta trebuie sa lasi si manetica libera, cel mai probabil avand si ea un sistem secundar, de siguranta.

Pentru intelegerea usoara a functionarii mecanismului de percutie roaga un coleg cu o semi sa te lase sa te uiti in maruntaie. Cu grupul tragaci scos vei intelege cam in 30 secunde cum merg lucrurile. La orice semi sau pompa, demontarea grupului tragaci dureaza cam 1 minut si pusul la loc 2 min. Nu-ti recomand s-o faci la arma ta. Tocmai din cauza prezentei manetei buclucase s-ar putea ca remontarea sa dureze 1-2 ore si 50% sanse sa nu mai functioneze.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 186 vizitatori

Publicitate