Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 03:38

Romania, 2019 e.n.

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Clujeanul pe 20 Noi 2019, 13:19

AGVPS nu cred ca are vreun motiv sa se implice intr-o speta ca aceasta cu ursul, prefectul si accidentul.
Faptu-i consumat si nu-i deloc treaba vanatorilor.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Ciprian_1 pe 20 Noi 2019, 14:38

Clujeanul scrie:AGVPS nu cred ca are vreun motiv sa se implice intr-o speta ca aceasta cu ursul, prefectul si accidentul.
Faptu-i consumat si nu-i deloc treaba vanatorilor.


Pe bune???!!!
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde kama3 pe 20 Noi 2019, 14:42

La nivelul asta nu e treaba AGVPS -ului.
Agvps-ul ar trebui sa se implice la nivelul la care ursul trebuie scos de pe lista animalelor protejate, iar apoi gestionat corespunzator. Agvps poate avea o vina morala dar faptic nu prea avea ce sa faca.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Ciprian_1 pe 20 Noi 2019, 14:55

kama3 scrie:La nivelul asta nu e treaba AGVPS -ului.
Agvps-ul ar trebui sa se implice la nivelul la care ursul trebuie scos de pe lista animalelor protejate, iar apoi gestionat corespunzator. Agvps poate avea o vina morala dar faptic nu prea avea ce sa faca.

Adica e OK sa nu aiba nicio reactie?
Exact ce am spus: SOMN USOR
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Clujeanul pe 20 Noi 2019, 15:03

Cu un minut inainte de accidentul cu ursul din Harghita, situatia era la fel de imbarligata si la fel de imputita. Consecintele nu fac decat sa confirme incompetenta si nepasarea factorilor de decizie. Din pacate unii (nu neaparat vanatori) descopera mult prea tarziu cum sta treaba si se agita la semnal ceva mai mult decat ar trebui. Mai sunt si altii car nu se prind nicicum...
Ca un urs sau mai multi ursi sunt implicati in accidente auto, nu are treaba cu AGVPS sau cu vanatorii/vanatoresele.
Cu cat se pomeneste mai mult cuvantul cu "v", noi iesim tot mai sifonati fara sa avem vreun merit pentru asta.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde biriuck pe 21 Noi 2019, 11:41

kama3 scrie:Agvps-ul ar trebui sa se implice la nivelul la care ursul trebuie scos de pe lista animalelor protejate, iar apoi gestionat corespunzator.

Din cate stiu, asta se incearca dar piedicile sunt multe. De la ultima gospodina si oengistii de garsoniera pana la politicieni populisti si presedinte.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde tehărău pe 21 Noi 2019, 15:05

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Clujeanul pe 21 Noi 2019, 17:46

Slabist articol. Neinformat scriitor.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde tehărău pe 21 Noi 2019, 18:30

Clujeanul scrie:Slabist articol. Neinformat scriitor.


Așa este. Și ăștia devin formatori de opinie și după astfel de neadevăruri spuse în gură mare pe canale de audiență publică te trezești ca nu mai ai niciun drept, că nu mai poți sa ieși în public.
Unde sunteți fraților, zecile alea de parlamentari vânători? Și ce naiba votați acolo?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde zforis pe 21 Noi 2019, 20:57

"Formatori de opinie"... vai de curul nostru... De ce sunt luate in considerare "astia"?
Ce putem face? Sa avem un comportament exemplar... la vanatoare, in trafic, peste tot... poate reusim sa educam copii nostrii si cei care sunt in jurul nostru... Poate si ei la randul lor reusesc ce transmitem noi... putem fi si noi formatori adevarati de opinie... asta a fost pe langa subiect...

Lipsa educatiei justifica existenta "Formatorilor 'astia' de opinie" .
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde zforis pe 21 Noi 2019, 21:29

In afara subiectului: un parlamentar nu poate fi un vanator. Eu cred ca Vanatorul Roman este cinstit...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Ghinda pe 22 Noi 2019, 08:09

tehărău scrie:https://m.adevarul.ro/news/eveniment/de-luat-o-ursii-razna-mor-romania-1_5dd65d865163ec4271403328/index.html


Un dobitoc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde pipabh pe 22 Noi 2019, 08:41

Ghinda scrie:
tehărău scrie:https://m.adevarul.ro/news/eveniment/de-luat-o-ursii-razna-mor-romania-1_5dd65d865163ec4271403328/index.html


Un dobitoc!

Un dobitoc , un dobitoc... dar scrie , unii citesc, mai si comenteaza deci .... are ceva "priza la public"!!!!
Am ajuns sa jelim ursii loviti de masini!, Oameni buni, ursul este pus mai presus de om!!!
Rezulta ca suntem o tara de "animale" ca doar cu ele tinem. Cati ziaristi au scris despre cei care au avut de suferit ca au lovit "ursuletii". Unora li s-au dus economiile pe ani de zile, masini care trebuiesc reparate - daune materiale, DAUNE PSIHICE - credeti ca e simplu sa treaca toata lumea cu una cu doua peste un asemenea eveniment dpdv psihoemotional? NU! Va asigur ca nu.
Va rog sa-mi spuneti ,pardon, sa va exprimati parerea la ce ar trebui sa facem , sa faca cei care ne reprezinta!
Cine ne reprezinta? Pe noi, vanatorimea romana. NIMENI! Sau ce putin asa lasa impresia.
Ce sa faca AGVPS? Sa raspunda tuturor celor care vorbesc fara rost si ataca vanatorimea romana!
Sa faca naibii ceva, orice, sa-i vedem ca pun la treaba banii din cotizatiile vanatorilor. Sa-i vedem exprimandu-si o opinie la zecile de televiziuni ...... CEVA d-lor.
Un articol , un "drept la replica" nu am vazut, nu am citit.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde katilinus pe 22 Noi 2019, 08:44

inca unul lovit de masina (in caz ca nu ati aflat deja):

https://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora ... -mures.htm
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde ventura pe 22 Noi 2019, 09:17

Daca vreunul dintre noi are impresia ca poti lupta cu opinia publica cand este vorba de animale, indiferent ca sunt domestice ori salbatice, se inseala amarnic. ORIUNDE apare cuvantul vanator/vanatoare, s-a terminat smecheria. Toate nefututele si toti retarzii (leatz taiat padurile) au conturi pe retele de socializare si mult timp liber. Toti oamenii de presa se vor alia cu ei in orice secunda, indiferent de convingerile lor. La fel si politicienii. Este un trend idiot de negare a originilor, iar asta se intampla cam in toata Europa.
Credeti ca acum e greu? Mai asteptati putin....

PS: imi cer scuze pentru limbaj...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde salus pe 22 Noi 2019, 10:11

Păi dacă mergem pe ideia că nu putem lupta cu opinia publică, înseamnă că în mod indirect suntem deacord cu balivernele habarniștilor care se autoproclamă formatori de opinie.
Eu zic că până nu vom fi reprezentați într-un mod inteligent, nu vom avea nici o șansă să demonstrăm că avem dreptate și că trebuie să fim ascultați.
Dreptul la replică este obligație pentru mass media, și ar trebui folosit in mod inteligent de cei ce ne reprezintă.
Modul inteligent de folosire al acestui drept este cel concis, argumentat scurt si pe înțelesul tuturor, nu prin zeci de pagini scrise și aruncate pe vre-un site, pe care il citim doar noi ocazional.
Nu toți privitorii la TV sunt ”fufe” cu aere de formatori!
Ați fi surprinși să vedeți că un procent semnificativ din populație, înțelege exact cum stă treaba cu vânătoarea, însă și noi vânătorii suntem tributari acestui neo curent care promovează anormalul ca fiind normal.
Ursul este o problemă veche cu o traiectorie anticipată cu ani în urmă de către noi toți!
Acum vedeți cazul de la Timișoara, unde o deratizare/dezinsecție a curmat viata unor oameni, copi nevinovați.
Vă întrebați ce treabă are asta cu noi vânătorii? Păi are fraților, are că noi tragem un semnal de alarmă de ani de zile cu privire la piața pesticidelor în România, piață care a decimat populațiile de iepure! Dar...., am ”lătrat” între noi, cățiva ”specialiști” au gasit căteva explicații greu de înțeles chiar si de ei, și în rest nimic!!!!!
Nu acuz pe nimeni, dar cred că se putea face mai mult și că încă nu este târziu ca vârful vânătorimii să se trezească din hibernare și să acționeze concret, ca un veritabil formator de opinie!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde zforis pe 22 Noi 2019, 11:19

Eu nu inteleg de ce ar trebui sa luptam cu opitina publica, adica, de ce se lupta o parte din public, cu noi, vanatorii? De ce ar trebui sa justificam, argumentam, pasiunea noastra? Cum s-a ajuns aici? De ce deranjeaza pe altii pasiunea noastra? Eu ma bucur, cand cineva are o pasiune si o practica, si se simte bine. Eu am aceasta pasiune si cateva zile din luna, cand ma duc la vanatoare, ma simt bine. Ce treaba are lumea cu noi? Ceva nu e in regula...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde salus pe 22 Noi 2019, 13:00

Publicul ”halește” ce primește!!!
Faptul că 30 de ani am tăcut mâlc sau am vorbit într-o limbă pe care nu o înțelege nimeni, am ajuns să fim tratați aproape ca niște infractori atât de opinia publică dar mai ales legislația în materie.
Alipirea noastră cu ”omul politic”, este dezastruasă pentru tagma vânătorilor!
Din nefericire noi suntem o nație care generalizează foarte ușor, și din această cauză omul de rând cade în plasa întinsă de câțiva trepăduși care nu fac nici măcar diferența între cerb și căprior, dar își dau aere de mari cunoscători în ale florei și faunei.
Politician, vânător, chiolhan, afaceri, bogație versus cetățean de rând privitor la TV, greutăți zilnice, lipsuri, ... .
Cam asta văd oamenii și cam asta deranjează!!!
Sunt câteva emisiuni TV, la posturile naționale, care promovează vânătoarea într-un mod foarte etic, dar insuficient câtă vreme nu ai reacții publice concrete atunci când ești terfelit și învinovățit de aproape orice.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mialxx pe 22 Noi 2019, 14:35

Cu riscul ca iarasi o sa sara unii in sus, (ca ce vii tu sa ne dai lectii care ai plecat din tara ca nu ai fost in stare sa-ti gasesti de munca)
Anul trecut iubitorii de animale din Zürich au strins semnaturi si au facut un Referendum sa interzica Vinatoarea in Cantonul respectiv. Atunci vinatorimea sa mobilizat exceptional si l-ea traso la ibitorii de animale frumos de tot. Referendumul a fost respins cu peste 75% din voturi. Concluzia mea este ca orice e posibil doar sa fie si interes.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde zforis pe 22 Noi 2019, 15:55

Nu inteleg mersul vietii, inseamna ca trebuie sa ma retrag in padure cu ursii... Nu inteleg de ce trebuie sa ma organizez, sa ma mobilizez, ca sa imi apar propriul hobby, pasiune.
Inteleg, ca acum se strang X persoane, semneaza o petitie, ca sa se interzica activitate Y? Si in anumite cazuri se si reuseste? Asa am ajuns?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde the_mav pe 23 Noi 2019, 11:00

zforis scrie:Inteleg, ca acum se strang X persoane, semneaza o petitie, ca sa se interzica activitate Y? Si in anumite cazuri se si reuseste? Asa am ajuns?

Fix asa, dar absolut fix asta este realitatea peste tot, nu numai in Romania.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde kama3 pe 23 Noi 2019, 11:09

Asta este mersul lumii. Acum cateva sute de ani puteai sa consumi opiu de exemplu, fara sa te considere nimeni drogat sau infractor. Acum cateva zeci de ani doctorii spuneau ca fumatul e sanatos.
Pana acum cativa ani un vantor era privit cu respect, acum e dor un criminal însetat de sange care omoara cu sange rece bambi si ursuleti. E drept ca unora chiar le place sa ucida si doar pentru asta s-au facut vanatori.
Specimene care nu mai strica un cartus ca sa dea lovitura de gratie. Sa mai spun ca am vazut gaina de fazan alicita, bagata de vie de vanator in punga de plastic? Nu mai spun ca mi-e sila s-mi aduc aminte cate mizerii am vazut de-a lungul timpului. Cand astfel de apucaturi ajung pe sticla sau pe youtube e normal ca creaza repulsie. Omul de rand se uita la protv si la antene nu pe fishing&hunting. Si daca lipsa eticii si salbticia creaza repulsie chiar vanatorilor, d-apoi celor care n-au de-a face cu vanatoarea.
Oricum dpmdv atata timp cat animalul e oprit de la vanatoare vanatorii n-au nicio vina in situatii de astea. Ghinionul a fost ca ursul a ramas pe drum si a fost vazut.
Oare s-a gandit cineva cate alte animale mai mici sunt lovite si agonizeaza in afara drumului? Sute, mii de vulpi, caini, pisici, caprioare, si alte asemenea. Ii pasa cuiva de ele? Da ursul e mare si vizibil.
Atat timp cat suprafata Romaniei poate tine in conditii optime x ursi, iar in fapt sunt x ori 2,3,5 astfel de evenimente vor fi si vor fi in continuare etalonul impotentei si nepasarii celor care ar trebui sa ne conduca.
Sa zicem ca vina principala ar fi taierea padurilor( si chiar e un factor) nu e logic ca trebuie redus si numarul ursilor? Cui foloseste sa fie mentinuti in continuare ca animle ocrotite si sa se inmulteasca haotic?
Se antropizeaza, ucid, provoaca accidente, calitatea populatiei scade ca raman si exemplarele debile, slabe , dar care totusi nu au dusmani naturali. Nu cumva aceasta ocrotire totala face mai mult rau decat bine?
Si atunci incotro? Noi vanatorii ce prghii avem in cest sens?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde CCM pe 23 Noi 2019, 15:32

[quote="kama3"]
Acum cateva zeci de ani doctorii spuneau ca fumatul e sanatos.

Asta de unde mai e?! N-am auzit in viata mea una ca asta - si am ceva zeci de ani (din pacate).
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde kama3 pe 23 Noi 2019, 16:36

Nu stiu sa-ti spun sursa, dar citisem undeva chestia asta. Daca imi aduc aminte eronat atunci faceti abstractie. Oricum ideea e ca lumea evolueaza iar ce era considerat normal in trecut acum poate sa nu mai corespunda.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde cata.pete pe 23 Noi 2019, 21:06

Am avut nervi sa urmaresc pina la sfirsit....
Cred ca de aia nu mai am cuvinte....

https://youtu.be/ow-787eYOeY

https://canal33.ro/noul-ministru-al-med ... -ore-9631/

:evil:
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde cata.pete pe 24 Noi 2019, 15:14

Mi-au venit cuvintele.
Cum am putea noi sa comunicam punctul nostru de vedere si cui? Ascultati aici:
Interviul ce l-am postat mai sus mi-a fost distribuit pe fb de cineva. Vreo cinci sase comentarii de cucoane fara ocupatie si fara habar. Intre care una,vedeta! Nu am de lucru si comentez,cum ca inainte populatia de urs era tinuta sub control prin vinatoare,iar acum e scapata de sub control,ursul fiind strict protejat. Atit mi-a fost!
"Obsedatule de vinatoare!" Zice vedeta.... "vinatorii si braconierii,sa aveti soarta anialelor pe care le ucideti!"..."voi si tot neamul vostru sa muriti in chinuri,sa va paralizeze miinile ,sa nu va puteti apara! Amin!"
Urmatorul comentariu apartinea Cristinei Topescu...."exista cumva pagini pentru vinatori? Daca da,te sfatuiesc sa te duci acolo! Da? Merci!"
Deci,cum va inchipuiti un dialog cu astfel de nefutute, iubitoare de animale,care pun mai presus animalul decit omul? Daca ati urmarit interviul,ati vazut reactiile Cristinei Topescu!
Eu le-am dat replica civilizat,elegant,rugindu-le sa se documenteze. Am fost blocat,sters,desfiintat de catre Cristina Topescu ,probabil.
Si iar va intreb,cum poti discuta cu astfel de oameni?
Deja astfel de oameni pot fi considerati cu probleme psihice!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mialxx pe 24 Noi 2019, 15:44

Cu asemenea oameni, sau sa le zicem p...., nu ai ce sa discuti. Ei stiu una si buna, vinatorii sunt criminali. Eu as vrea sa stiu daca Madame Topescu e Vegetariana. Daca da, o inteleg. Dar daca nu, sa se duca la dracu.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mialxx pe 24 Noi 2019, 15:51

Am vazut ce inversunati erau toti in studiou, pai daca sunt oameni cu scaun la cap, atunci trebuia sa invite si din partea vinatorimii un reprezentant din partea facultatii de silvicultura unul si atunci era discutia echilibrata.
Si la judecata cel acuzat are dreptul sa se apere, aici trebuie la fel procedat.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde cata.pete pe 24 Noi 2019, 19:55

Sincer,in emisiunea aia de cacao nu avea ce cauta nici un vinator! Erau ei intre ei,iubitorii de animale,(cred ca am putea sa-i numim "animalieri") si reprezentantul autoritatii,adica cei ce au cerut protectie si cei care au legiferat-o. Mingea a fost in terenul lor,nu au reusit sa fie nici coechipieri,nici adversari,18 ore de tatonare in care nu a inscris nimeni,pina la urma a piedut ursul cu 1-0!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde cata.pete pe 24 Noi 2019, 20:06

In situatia practica si-au demonstrat ineficienta si "animalierii" si autoritatile! Dar dupa emisiune s-au despartit prieteni!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate