Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:29

Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde alex_ionut_popa pe 26 Noi 2019, 23:56

Salutare colegi.

Dupa 5 ani de tras cu Baikalu` (ca deh..), in sfarsit o schimb.
Desi am bantuit forumul asta, magazinele...pus mana pe la alti colegi pe diferite arme... iaca tot nu-s hotarat.
Pentru ca mi-am propus un buget de MAXIM 2000 euro, nu m-am aruncat la 725, 828u sau f16, pentru ca nici nu-mi plac in mode deosebit.
Ce-mi placea e Cynergy, da` nu mai e pe stoc pe nicaieri si SH se gasesc... greu.
Ma 'chitisem' eu pe ceva ce lumea a laudat, si mai si semana cu Cynergyul: Fabarm axis.
Dar ia-l de unde nu-i. efectiv nu am gasit nici un magazin/ceva nicaieri in tara sa mai vanda aceasta arma.
Silver Pigeonu nu prea parea sa ma atraga din poze. Pana am fost si l-am pus la ochi si e posibil sa-mi vina cel mai bine din toate armele pe care-am pus mana. Deci e clar o varianta, si tocmai au venit 'alea noi' MY19.
La arw cica au si-un FAIR SLX800 Prestige. Ma duc maine sa-l vad.
Mai avea si domnul din Mogosoaia un FAIR jubilee prestige tartaruga pe stoc, cu pat englezesc. Mi l-a laudat foarte mult. Doar ca-l are in depozit si nu-l scoate de-acolo decat daca platesc arma inainte. Pai ce sa mai zic...
In rest, Verney Carron la MLD... tot maine sper s-ajung pe la ei, desi parca din poze nu 'simt nimic'.
Eh. Nu vreau sa ma plang, doamne fereste, ca doar imi iau arma noua. Da` piata asta 'mid-range' pare sa fie foarte... sub-aprovizionata. Multe modele sunt 'doar pe comanda'. Da` cum sa dau comanda daca io nu am pus mana pe arma aia.
Ca sa trec si la subiect:
1. Stiti pe unde gasesc un Fabarm Axis?
2. Presupunand ca-mi vin ambele la fel de bine... sa 'ma risc' cu FAIR sau mizez pe Silver Pigeon1 ? :)

Multumesc!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde violiv pe 27 Noi 2019, 09:41

Am mai spus povestea pe undeva.
Ma muncea un pic de oftica pentru ca nu aveam si nu reuseam sa gasesc un bock care sa mi se potriveasca. Aveam tot felul de idei, o lunga lista de cerinte si extrem de putine candidate ... adica unul spre doua!!!
Pana intr-o zi in care am intrat a 1001 oara in magazinul "de la colt" si-am zarit stingher in raft un bock ramas singurel. L-am cerut doar de curiozitate, ca sa aflu ca e acolo de cateva luni da' nu l-am bagat in seama. La prima epolare era sa fac infarct - parca se nascuse in prelungirea ochiului meu. Absolut niciun alt bock probat nu s-a asezat in umar si la ochi ca acesta. Asa ca n-am stat prea mult pe ganduri si l-am luat. Cu toate ca nu era produs de o firma din lista de preferinte, ca nu indeplinea n-spe criterii mecanice si constructive si nici calibrul dorit nu era. Asa m-am ales cu o Marochi in cal 20 cu care trag de 2 ani si nu prea imi mai vine s-o las din mama. Desi am inca 5-6 lise in dulap ... chiar am inceput sa dau din ele pentru ca doar stau si ruginesc.

Asa ca sfatul meu este sa iei ce ai probat si simti ca ti se potriveste cel mai bine. Daca Beretta iti vine atunci Fabarm sigur nu-ti va veni asa - e mult diferita si constructiv si ca linie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde CCM pe 27 Noi 2019, 18:17

Daca tot iti vine bine, nu prea ai de ce sa te complici.
Fabarm, c'est pas mal, dar Beretta parca e totusi cu un mic ceva mai sus.
Fara nici o intentie de reclama sau contra-reclama.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde Tragaciul pe 27 Noi 2019, 20:14

Eu personal nu i iubesc pe cei de la MLD Guns dar ia în considerare și Verney.Am prieteni care au cumpărat și am tras și eu cu vreo două,mi au plăcut.Poate îți vor place și ție!! Nu sunt ele Beretta ,dar nici mai puțin nu fac.Cel puțin cu unice merg brici.!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde CCM pe 27 Noi 2019, 22:09

Verney- Carron e marca veche. Mare. Poate nu la fel de mare ca Beretta, sau Browning, care sint niste giganti. Verney e mai micut, insa nu cand e vorba de traditie, dragoste si respect pt ceea ce fac. Si fac exceptional.
Un filmulet despre Verney - si despre pasiunea pe care o cumperi odata cu o arma Verney-Carron:
https://www.youtube.com/watch?v=wVjblsapULs
Nu mai trebuie sa spun ca sint un mare fan...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde violiv pe 27 Noi 2019, 22:11

Verney are patul cel mai inclinat din toate bock-urile de pe piata. Daca se potriveste Beretta, Verney e departe. Sint OK ca arme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde alex_ionut_popa pe 27 Noi 2019, 22:57

Am fost azi la arrow si mld. Am vazut acel FAIR SLX800 Prestige si un Verney Carron (cred ca Sagittaire Aquilon, cu bascula de ergal).
Prima arma, in jur de 8900 ron (usor negociabil din ce-am inteles), Verney promotie pe la 6700, redusa de pe la 7500.
FAIRul prestige e foarte interesant. Un lemn frumos (nu ma pricep, dar grade 3ish?), modele interesante cu pasari aurite pe toata bascula. O arma foarte frumoasa. Destul de grea, la 3.5 kg, pt cine se uita si la asta.
Verney Carron-ul... foarte usoara, 2.7 kg. tevi de 68, cu socuri de prelungire pana la 71. Arma cu socurilea alea exterioare nu prea arata bine. Modelul la inchiderea tevilor cu bascula, in care bascula e mai sus cu cativa mm fata de tevi nu e pt toata lumea. mie unul nu mi-a placut. Alt aspect ar fi "amortizorul". Un plastic foarte dur de cativa milimetri cu aspect si senzatie de 'ieftin'. Pentru o arma de 7000 ron, si una usoara cu recul teoretic mai puternic, nu mi s-a parut adecvat.
Acu' nu ma judecati, nu ma dau vreun cunoscator, doar imi zic parerea sincera de 'consumator'. Nu contest ca e o arma foarte buna. M-am legat doar de aspectele estetice care sunt subiective.

FAIRul cred ca ma duc sa-l mai vad o data inainte de decizia finala, desi in pofida aspectelor estetice (subiectiv) superioare Silver Pigeonului, parca nu s-a simtit la fel de 'bine' in mana. Beretta are feelingul ala de arma 'serioasa', dintr-o bucata, se imbina totul mai bine.
S-ar putea sa vad un Cynergy SH saptamana viitoare. Sper. Daca nu, sau daca nu-mi vine bine... raman la Beretta SP1.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde cosmin5555 pe 28 Noi 2019, 12:52

Salutare, am o Beretta Silver Pigeon 1, arama care si mie mi-a venit la fix la prima epolare. Nu am ce se reprosez pentru ca vanat nu am ratat cu ea. Doar talere mai ratez ca nu ma misc eu destul de rapid pentru viteze mai mari la lansare.
Nu o sa iti para rau daca alegi Beretta, asa consider.
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde Ghinda pe 28 Noi 2019, 13:21

De ce nu cauti un IJ?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde alex_ionut_popa pe 28 Noi 2019, 14:11

Ghinda scrie:De ce nu cauti un IJ?

nu prea se gasesc. si cine le are, nu le da sau le da f scump, ca deh. lucru bun nu-l dai.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde alex_ionut_popa pe 03 Dec 2019, 19:49

Am cumparat in seara asta un Silver Pigeon 1 MY19. \:D/
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde Ghinda pe 04 Dec 2019, 07:20

Sa te bucuri de ea!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca la prima arma e greu... La a 2-a e si mai si

Mesajde CCM pe 04 Dec 2019, 12:10

Felicitari - si sa te bucuri de ea!
Cea mai buna alegere, intre cele enumerate. De departe.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate