Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:40

Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mihai_tud pe 12 Dec 2019, 15:31

Salut colegi,
Ma gandeam sa ne impartasim reciproc care au fost distantele maxime la care am tras intr-un mistret aflat in mers usor sau in plina goana.
Ar fi interesant de stiut:
-tipul armei folosite
-tipul munitiei folosite
-optica folosita
-distanta dintre vanator si mistret (preferabil si metoda folosita pentru estimarea ei-ex telemetru,pasi,"ochiometric"..)
-unghiul dintre linia de ochire si directia de alergare a mistretului
-viteza aproximativa a mistretului
-corectia aplicata
-rezultatul focului
-metoda folosita (foc din picioare nesprijinit, sprijinit de un pom,etc)
Eu personal ca si distanta maxima am tras la 122 m (masurat cu telemetrul) intr-un porc ce se deplasa cam cu 36-40 km/h ( in jur de 10-12 m/s) si am pus o lungime de porc in fata (1,3-1,6m) .Directia de alergare era aproximativ perpendiculara pe directia de ochire.L-am dat jos cu un singur foc ce a ajuns in zona toracica in apropierea inimii.A fost si o doza de noroc desigur deoarece chiar daca am bine intiparit in minte cam ce corectie sa fac in functie de viteza porcului si intotdeauna imi masor cu telemetrul distantele probabile pe unde ar iesi porcul trebuie sa iti si reuseasca sa pui focul exact acolo unde doresti atat pe verticala cat si pe orizontala.
Distanta maxima pentru porc doborat a fost de 187 m,porcul statea pe loc.
Arma BAR longtrac 30-06,Muntitie Winchester 30-06 Super-X X30064 180 gr Power-Point
Optica-Victory HT 1,5-6x42
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde pipabh pe 12 Dec 2019, 15:49

Un topic pe cat de interesant pe atat de imposibil de discutat obiectiv "in el".
99% dintre vanatori nu apreciaza corect distanta de tragere nici macar cu abatere de 10-15 %.
De ce? Pentru ca nu au antrenament sa vada ce si cum sta treaba!
Viteza mistretului!!!! Si cea trecuta de tine mi se pare din tratate! Cat ai pus in fata animalului? 1.3-1.6 m? :D :D
Dar este parerea mea si daca gresesc asta e. Doar o parere! :D Astept sa ma contrazica si sa-mi argumenteze obiectiv colegii.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mihai_tud pe 12 Dec 2019, 15:57

Viteza mistretului am aproximat-o observand cat timp i-a luat sa parcurga distanta dintre doi copaci care aveau intre ei 11 m.Corectia facuta a fost de 1 lungime de porc in teorie dar nu sunt sigur ca am putut sa o mentin constanta pe toata durata executarii focului de aceea am mentionat 1,3-1,6 m.Acum daca vrem sa fim carcotasi si/sau sa exageram nu prea avem de ce sa scriem pe aici asa ca eu sper sa gasim colegi care sa nu bata campii prin acest topic.
Poate sunt eu mai naiv,cine stie?!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mialxx pe 12 Dec 2019, 16:18

Vinez doar in padure, asa ca nu trag niciodata mai departe de 50-60 m. la mistret in fuga.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde ktlm pe 12 Dec 2019, 16:48

mihai_tud scrie:Viteza mistretului am aproximat-o observand cat timp i-a luat sa parcurga distanta dintre doi copaci care aveau intre ei 11 m.Corectia facuta a fost de 1 lungime de porc in teorie dar nu sunt sigur ca am putut sa o mentin constanta pe toata durata executarii focului de aceea am mentionat 1,3-1,6 m.Acum daca vrem sa fim carcotasi si/sau sa exageram nu prea avem de ce sa scriem pe aici asa ca eu sper sa gasim colegi care sa nu bata campii prin acest topic.
Poate sunt eu mai naiv,cine stie?!


Colegu' - nu ma pot abtine sa intreb - chiar cu riscul de a lua eticheta de "circotas" (whatever that means...)
1. cum ai calculat distanta dintre cei doi copaci ca fiind 11m de la distanta? daca-mi spui ca stiai copacii si exact pe acolo a trecut porcul asta se aduna la bonusul de "noroc"
2. cum ai calculat timpul de parcurgere a celor 11metri? Ai un cronomentru pe luneta? :))

Una peste alta - un porc in fuga mare este la peste 80m o loterie in miscare sa-l atingi bine si sa cada mort (nu vorbim aici de atins in coada, cuipit de fund samd). Singurul mod de a minimiza loteria e antrenament in poligon sau cinema. Mult timp si munitie pe teava pt asa ceva
Vinez in relief variat (deschis, padure, desis, deal), la mistretul peste 80m imi inclin palaria. La elan se trage pina pe la 120 insa zona vitala e mult mai mare.
Toate cele bune!
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mihai_tud pe 12 Dec 2019, 20:57

ktlm scrie:
mihai_tud scrie:Viteza mistretului am aproximat-o observand cat timp i-a luat sa parcurga distanta dintre doi copaci care aveau intre ei 11 m.Corectia facuta a fost de 1 lungime de porc in teorie dar nu sunt sigur ca am putut sa o mentin constanta pe toata durata executarii focului de aceea am mentionat 1,3-1,6 m.Acum daca vrem sa fim carcotasi si/sau sa exageram nu prea avem de ce sa scriem pe aici asa ca eu sper sa gasim colegi care sa nu bata campii prin acest topic.
Poate sunt eu mai naiv,cine stie?!


Colegu' - nu ma pot abtine sa intreb - chiar cu riscul de a lua eticheta de "circotas" (whatever that means...)
1. cum ai calculat distanta dintre cei doi copaci ca fiind 11m de la distanta? daca-mi spui ca stiai copacii si exact pe acolo a trecut porcul asta se aduna la bonusul de "noroc"
2. cum ai calculat timpul de parcurgere a celor 11metri? Ai un cronomentru pe luneta? :))

Una peste alta - un porc in fuga mare este la peste 80m o loterie in miscare sa-l atingi bine si sa cada mort (nu vorbim aici de atins in coada, cuipit de fund samd). Singurul mod de a minimiza loteria e antrenament in poligon sau cinema. Mult timp si munitie pe teava pt asa ceva
Vinez in relief variat (deschis, padure, desis, deal), la mistretul peste 80m imi inclin palaria. La elan se trage pina pe la 120 insa zona vitala e mult mai mare.
Toate cele bune!
/ktlm


Hai sa ma explic:
Vanez de 20 de ani pe acelasi fond de vanatoare si avem in ultimii 5 ani rezervata o anumita parte a fondului din cauza faptului ca grupa noastra este impartita in doua subgrupe care nu se prea inteleg intre ele.Deci in ultimii 5 ani am vanat pe o portiune de teren care ne permite 10 goane.Avem obiceiul sa ne pastram standurile deci stiu la perfectie zona mea de actiune pentru fiecare goana ceea ce este bine si dpdv al securitatii muncii.Am bunul obicei ca in fiecare din cele 10 standuri sa imi masor distantele pana la anumite repere pentru a le memora si a avea instinctual o idee asupra corectiilor necesare.
Concluzionand distanta dintre pomi o stiam fiindca ma intereseaza ce este in jurul meu si imi place sa ma joc cu telemetrul tocmai pentru a putea sa imi formez o harta mentala a zonei mele de actiune.
Ca sa numeri o secunda este suficient sa zici in gand 1001-1002 si atat este ( daca te duci vreodata la scoala de conducere preventiva a lui Titi Aur o sa inveti rapid cum sa aproximezi distantele si timpii necesari pentru a le parcurge).
Este de la sine inteles ca la distanta aia vorbim despre o poiana marginita de pomi ca altfel in padure nu ai nici o sansa sa tragi asa departe.Nu ma consider vreun fenomen al vanatorii ,ratez si eu ca toti ceilalti tocmai de aceea m-am gandit sa initiez acest topic pentru a fi onesti unii cu altii si a invata unii de la altii.
Prin tot ceea ce fac atunci cand stau in stand incerc sa imi maresc sansele de reusita si sa nu ranesc inutil animalele.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mihai_tud pe 12 Dec 2019, 21:22

Ca sa ma fac bine inteles cazul expus de mine mai sus este un exemplu de foc reusit (cu o doza mare de noroc) dar am avut si multe nereusite tocmai de aceea eram curios sa aflu de la alti colegi care sunt distantele maximale la care au considerat ca pot trage fara sa raneasca inutil animalul.Cred ca cel mai important este sa invatam cand sa nu tragem in animal dar stiti cum sunt colegii mai batrani care au lisa cand vad ca nu tragi in porcul care trece pe la peste 100 m :"ce dracu dom'le de ce nu ai tras ca ai carabina si luneta nu ca noi cu stropitorile!"Inceraca sa-i explici atunci cum e cu distanta,corectia ,etc ...
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde ktlm pe 12 Dec 2019, 22:39

mihai_tud scrie:.Cred ca cel mai important este sa invatam cand sa nu tragem in animal dar stiti cum sunt colegii mai batrani care au lisa cand vad ca nu tragi in porcul care trece pe la peste 100 m :"ce dracu dom'le de ce nu ai tras ca ai carabina si luneta nu ca noi cu stropitorile!"Inceraca sa-i explici atunci cum e cu distanta,corectia ,etc ...


Respect!
Este in continuare multa ignoranta in ce priveste balistica si capacitatea proprie de a gestiona focul - fie el in miscare sau static. Probabil pt ca cere in interes mai adincit cit si antrenament...
E mult de scris. Pe unde vinez este regula ca fiecare vinator sa treaca testul la elan alergator la 80m in fiecare an inainte de inceperea sezonului - sint cozi la poligoane pt asa ceva. Nu esti primit la nici o vinatoare fara rezultatul minim 'bronz'. Exista multiple posibilitati de antrenament si marea majoritate pune deoparte timp si munitie pt antrenament. Si asta pt a minimiza pe cit posibil focul ala rau care aduce moartea chinuita. Accidente se intimpla desigur si in cazul asta - legal - se merge pe urma vinatului ranit cu echipaj canin pina este gasit - exercitiu care poate dura ore si multi kilometri in teren.

Revenind la subiect - distanta e extrem de subiectiva insa - in incercarea de a translata in text o poza de pe in site german - mai jos niste date ce indica variatia corectiei in functie de viteza porcului si distanta pina la el.

Calculele sint facute cu Vo = 800m/s (calibru, BC, balistica nu sint specificate)
Viteza porcului in
1. mers = 5km/h
2. trap usor = 10km/h
3. fuga usoara = 20km/h
4. fuga = 30km/h
5. goana = 40km/h
6. viteza maxima = 50km/h

Distanta 40m
Corectia(cm) pt vitezele 1/2/3/4/5/6 = 5/10/15/20/30/40(ochi)

Distanta 60m
Corectia(cm) pt vitezele 1/2/3/4/5/6 = 15/22/42/65(rit)/90/110

Distanta 80m
Corectia(cm) pt vitezele 1/2/3/4/5/6 = 18/30/60/90/120/150

Toate cele bune!
kltm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde salus pe 13 Dec 2019, 10:16

:( :)) :ymblushing: :shock: :-o :-B , nu știu cum să abordez acest subiect. Nci vânătoarea nu mai este ce a fost!
Acest spațiu de discuție este pentru oameni pasionați de vânătoare nu pentru ingineri și matematicieni, așa că întrebările corecte pentru titlul subiectului ar fi fost:
Care este distanța maxima la care ați tras după un mistreț și cu ce armă?
Când vă așezați în stand vă luați repere maxime pentru tragere și încercați să anticipați pe unde ar ieși colțosul și unde ar trebui să execuțai primul foc?

La goană terenul îți permite să tragi, cu sanse de succes, până în jurul a 100 m, însă depinde foarte mult de calitățile tale de țintaș. Treaba asta cu măsuratul prin telemetru, anticipatul vitezei de deplasare =)) =)) =)) la goană, este doar o poveste pentru necunoscători!
Eu unul nu stau să număr secunde, să măsor distanțe între copaci sau să măsor cu telemetrul.
Am nisțe ”tipare” devenite reflex în timp, și aproape că nici nu constientizez câtă corecție am aplicat sau dacă mistrețul a schimbat treapta de viteză.
Distanța maxima la care am tras după un mistreț, a fost în jur de 200 m ochiometric. De ce? De supărare! Mă tăiase o necesitate si nu am putut executa focul la timpul și locul potrivit :ymsigh: .
Bineînțeles că am tras degeaba, nici nu l-am gâdilat!
Întâmplări cu mistreți doborâți la distanțe foarte mari, am auzit și am și văzut câteva, dar astea sunt doar întâmplări, când vorbim de vânătoare la goană!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde sean pe 13 Dec 2019, 12:51

Nici eu nu am timp de calcule la goana,trag ca needucatul,instinctiv...de aia imi place asa mult vanatoarea asta! :)) :))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde sean pe 13 Dec 2019, 12:53

Avem un coleg de grupa in varsta,albit tot,care mai scoate abacul din cand in cand... =)) =)) =))
De obicei are 2 in rucsac,le foloseste sa se verifice... :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde ravenstein pe 13 Dec 2019, 13:08

Salut,

E primul meu sezon de vanatoare si am impuscat un mistret la distanta mai mare.

Arma : IJ 57 M Juxtapusa
Munitie: BASCHIERI & PELLAGRI BIG GAME THRILL SHOCK CAL.12/32G
Optica: Sina cu bumb
Distanta: Am numarat 58 pasi(am 1.84)
Unghiul : Perpendicular
Viteza: Era la trap usor, era super obosit, avea gura cascata de cat a alergat. Daca ar fii sa ma iau dupa "tabelul" colegului ktlm atunci 10km/h
Corectie: Am tinut aproximativ la flit
Rezultat: La primul foc,porcul a cazut "in genunchi" marcand focul, breneke-ul a intrat undeva in blat printre coaste si a iesit prin piciorul stang din fata. Al 2 lea foc a fost ratat. (https://scontent.fclj2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E673F6F)
Metoda: Foc din picioare
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde ravenstein pe 13 Dec 2019, 13:11

sean scrie:Nici eu nu am timp de calcule la goana,trag ca needucatul,instinctiv...de aia imi place asa mult vanatoarea asta! :)) :))


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde ktlm pe 13 Dec 2019, 13:56

Facind o pauza din :)) :)) :)) : nimeni nu sta sa numere secunde si distante la goana, acolo se trage instinctiv. Instinctiv se trage dupa mii de focuri in poligon, asa, sa se aseze "instincul" ala. Matematica si fizica o facem acasa, iar in poligon construim "instinctul" ce ne ajuta sa dam focul ala bun cind avem coltosul in catare.

Am dat datele cu un scop - as se vedea, clar si in cifre - cit de mult conteaza distanta pina la tinta in estimarea corectiei. Raspunsul a fost dat in prima postare: eu peste 80m nu trag la goana.

Poate ca o intrebare interesanta a fi: cit si cum ne antrenam pt tirul in goana? Cu sau fara abac

Toate cele bune!
ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde Ghinda pe 13 Dec 2019, 15:11

117,4 m. Din sezut. Glont de 14,3 grame, calibrul 30.06. Corectie nu imi aduc aminte. Am impuscat 6 in ziua aia. Al mai aproape la 41,3 m. Unghiuri foarte variate ale traiectoriei mistretilor.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde laurul pe 13 Dec 2019, 16:53

sean scrie:Avem un coleg de grupa in varsta,albit tot,care mai scoate abacul din cand in cand... =)) =)) =))
De obicei are 2 in rucsac,le foloseste sa se verifice... :lol:

Nu s abacuri.... Telemetre, calculatoare balistice....
Dar na, ce sa stie needucatii?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mihai_tud pe 13 Dec 2019, 17:12

Ma bucur ca topicul meu a starnit amuzament,este nevoie sa mai si radem acum ca nu prea mai avem de cine rade de cand cu noua conducere .
In ceea ce priveste doza de umor si starnita de faptul ca cineva indrazneste sa mai si calculeze (anticipat cateodata) cum ar trebui sa reactioneze cand apare coltosul din padure in poiana nu ma surprinde deoarece am intalnit multi "meseriasi" care nu prea stiu cam din ce parte ar trebui sa apara mistretul,nu prea stiu pana unde au voie sa-l urmareasca cu arma la ochi pentru a nu executa focul pe o directie de sub 45 grade fata de linia standurilor si in general stau de cateva ori prin acelasi stand dar sunt surprinsi de aparitia vanatului fiindca stau pe facebook sau nu isi pun nici o intrebare cu privire la ce dracu cauta el acolo .Tocmai de acesti "meseriasi" ma tem si intotdeauna cand apare cate unul ratacit prin grupa noastra am grija sa pun un fag sau stejar mare intre mine si el....
As ruga un admin ca ori sa stearga acest topic daca nu suscita suficient interes ori sa faca un pic de curatenie prin el spre a nu cadea in derizoriu .E drept ca nu e loc pentru matematicieni sau ingineri pe aici dar parca nici taraba de piata sau stand up comedy nu ar trebui sa fie.
Am observat ca in ultimul timp in loc sa se raspunda puctual la o intrebare se incepe prin a-l certa pe cel care a pus-o ca nu a cautat suficient prin arhiva sau se deviaza discutia in asa fel incat subiectul nu mai este tratat corespunzator.
Multumesc celor care totusi au binevoit sa dea cateva date cu privire la intrebarea din titlu.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde Ghinda pe 13 Dec 2019, 17:21

In afara de acuratetea cifrelor( cam pe acolo am fost, am dat cu pasul si am pas mare), asa a fost. Nu ma intind mai mult de jumate dintre mine si vecin sau pana unde cred ca este optim. Maxim 50 m. Atunci eram ultimul si am avut plaja de lucru.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde Ghinda pe 13 Dec 2019, 17:25

Iar cand ma asez pe stand, fac calcule, ma uit de posibile trasee, le verific pe alea care le staim, daca am mai fost, stau in picioare sau ma ridic cand trag sa am unghi cu solul, etc.(la cap de linie atunci nu am mai apucat, am vazut cum incepe sa iasa cardul, eram singur pe partea aia, am luat la ochi si am dat drumul la glont).
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde NightSirc pe 13 Dec 2019, 19:10

Frumos topic, eu sunt fan vanatoare mistret (mai ales la panda) dar imi place foarte mult si goana mai ales daca am companie placuta(imi place sa am vecini moderni... cu "clopotei" legati dupa ei...tot vanatul vrea sa treca numai pe la standul meu =)) ).

La subiect, am impuscat la cca 100m venind la trap, "pe furis" cand se asezau gonacii, pe deasupra (modernilor)numerelor mari si la 13(numarul meu) s-a oprit rezemat de un fag dupa ce am dat drumul focului.
Am ochit pe ureche si nici de zbatut nu prea a facut-o, focul fiind primit prin spata/coloana/spata si oprit sub sorici pe partea opusa!
CZ550 30-06, 4200 2,5-10x40, GECO Plus 11g
Tras din fund mascat bine langa un fag batran!

O situatie similara am si reusit sa o filmez cu telefonu(distanta 50-60m), care inca mai face senzatie dupa cca 2 ani de aratat/laudat, indiferent cine o vede(dar aici intram la povesti vanatoresti) 8)
PS: aici am tras de pe scaunel...ca mosii :mrgreen:
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde violiv pe 13 Dec 2019, 22:18

Si eu sint din aia care poarta telemetrul in ranita la goana la mistreti. De curiozitate. Si pentru ca oricat ma antrenez gresesc monumental la aprecierea distantelor, atat la 25-50 m cat si la 150-300.

Ultima de care-mi amintesc a fost o vulpe venita la pas si care s-a oprit undeva in "des" doar cu pieptul descoperit. Aveam arma mixta, cu alica de 4,5 pe lisa. Am apreciat vreo 2 secunde, am zis ca-i departe si-am tras cu glont. Apoi am masurat ... 38 m. Cred ca pica si cu alica.

Am masurat in toate standurile distante maxime pe culuare de tragere. Unde vanez uzual sa poti trage la 50 m e o minune. Uzual sint 5-25 m.

Cel mai departe mistret l-am impuscat cu R 93 in 375 h&h, docter, cu prietenul @sean in standul vecin. In loc necunoscut, la munte, vanatori putini, standuri ca nu ne vedeam cu urmatorul. Mistret venit pe furis, s-a ascuns intr-o tufa deasa in marginea drumului. Il vedeam ca-i acolo dar nu sa pot trage. Punctul de la docter acoperea jumate mistret. Am facut punctul mic si l-am pus in dreptul ratului, langa tufa, in drum. Am zis ca apas tragaciul cum scoate capul. A plecat ca la 100 m, la olimpiada, am tras cum am gandit si l-am lovit in sold. A cazut in drum sprijinit pe picioarele din fata si am tras al doilea foc in torace, de final. Distanta apreciata la ochi - "de pe un deal pe altul". Undeva la mama naibii, unde n-as fi tras in veci daca eram acasa. Dar porcul deja depasise linia de vanatori, urma sa dispara in spate si-am zis sa incerc. Ulterior am masurat cu "pasul de poligon", tarat la 1-1,1 m. 189 pasi. Avand in vedere ca drumul avea o mica vale am apreciat ca or fi fost cam 170 m. Am uitat: tras din picioare, nerezemat.
Ca dovada ca este o mare doza de noroc la mijloc, la 10 min. a venit al doilea, pe acelasi traseu, la trap alert, fara sa stea deloc si l-am ratat cu brio din cauza corectiei insuficiente - un porc in fata a fost suficient sa-i treaca glontul pe sub coada. Sint 90% convins ca a tras un "duh" nu eu, atunci si ca as mai reusi poate o data din 10 incercari in poligon, in aceleasi conditii.
Am multi "pradatori" impuscati in goana, cu glont dar la 10-50 m, poate un pic mai departe daca trag de pe scaunel ...folosesc doar Docter la goana si cand punctul e mai mare ca tinta nu merita sa apesi tragaciul.

P.S. continui sa masor distantele si la iepuri si la fazani care cad "pachet" si chiar la prepelite. Si la mine si la alte piese doborate de amici. Nu ma mai minunez, doar imi intaresc convingerea ca aprecierea ochiometrica este in 90% din cazuri atat de eronata incat nici macar nu mai merita sa intrebi inainte de a masura.

P.P.S. continui sa recomand sa nu se traga la distante peste 100 m reali, mai ales la vanat in miscare, cu viteza chiar modica. Daca ai noroc sa se opreasca atunci nu-i asa mare filozofie dar la fuga e mai mult decat loterie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde Clujeanul pe 13 Dec 2019, 22:26

+100m la mistret mare in galop maxim in padure semi-rara. Lasat sa se departeze, observat cat de cat directia si viteza, tras la interceptie cu Rottweil Exact Magnum. Lovit in zece, putin marcat lovitura, cazut mort dupa vreo 30m. Mai mult de zece martori. Pacat ca nu era vier si era cam foarte la sfarsit de sezon. Pacat.... In mod normal, eu nu fac asa ceva. Adica lovesc destul de bine-bine la distanta dar prefer sa nu trag. Nici macar nu mai cumpar magnumuri. La goana ii mult mai fain de aproape!
Apropo cat de aproape ati ratat? Eu am ratat la mai putin de 10m... De cateva ori...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde zforis pe 13 Dec 2019, 23:31

Eu am tras la 80 de pasi mari cca 75-80 m (am 179cm inaltime), mistretul era aproape perpendicular, fuga usoara (viteza a 3-a, dupa tabel), am ochit la cap, am prins in spate sub coloana (am atins rinichii), a picat pe cur, a inceput sa urle ca porcul de casa cand tai... Am reincarcat, am luat iar in tinta, dar a picat, a dat cateva din picioare si a murit... Arma din CZ 557 Sporter .30-06, Schmidt & Bender 4-16x/50, Geco Express 10.7 grame.

Mai nou folosesc Bushnell Elite 1.25-4x (cu punct rosu), cu RWS KS 9.7 grame, arma e aceeasi.
In rest am tras intre 5 si 50 de metrii, mistretul afland in viteza a 2-a sau max a 4-a (dupa tabelul de mai sus).
Si eu umblu cu telemetrul, ca sa invat distantele, fac calcule, scenarii, unde poate veni, cand, unde ar trebui sa trag, planuri, etc... Dar niciodata nu s-a intamplat cum am planuit, tot timpul a fost un pic altfel... Fie viteza, fie directia, fie locul unde a aparut coltosul, fie pozitionarea era altfel cum am planuit eu... Nu stiu daca am facut vreodata vreo corectie... Momentul, epolarea, mistretul, punctul... Hm, nu stiu. De obicei pun pe capul mistretului punctul rosu... Ca la fazan...Urmaresc si dau focul... Daca nu pica dupa primul foc, pica cu al doilea. Niciodata nu am tras 3 focuri la mistret.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde zforis pe 14 Dec 2019, 00:22

Ah, ce am uitat: foc din picioare, nesprijinit de nimic... Ca la goana...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde zforis pe 14 Dec 2019, 00:29

Ah, si mai ceva: e urat, dar na, asta e. Daca nu fumez cel putin trei tigari, nu vine mistretu...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde yoghi pe 14 Dec 2019, 02:41

[quote="zforis"]Eu am tras la 80 de pasi mari cca 75-80 m (am 179cm ....[y/quote]

Mai oameni buni....domnilor vanatori haide sa fim cu picioarele ...pe pamant .adica daca esti asa "inalt "" crezi ca pasul tau are 95 -100cm.
Ai masurat de la calcaiul piciorului din spate pina la varful celui din fata si ai gasit 95_97cm?
B-)


Vad eu ca topicul asta e pentru vanatori adevarati !

Nu stiu cat de tehnic e topicul dar sigur e distractiv.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde violiv pe 14 Dec 2019, 07:59

@yoghi
Da. Am masurat, chiar in mai multe moduri.
Si nu se masoara de la calcaiul piciorului din spate pana la varful celui din fata atunci cand vrei sa masori mai mult de 1 m cu pasul pentru ca asa trisezi .... cu cate o talpa la fiecare pas, practic la al doilea, treilea, al n-lea pas pleci din spatele liniei de 2, 3, n metri. Se masoara de la calcai la calcai.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mihai_tud pe 14 Dec 2019, 10:47

yoghi scrie:
zforis scrie:Eu am tras la 80 de pasi mari cca 75-80 m (am 179cm ....[y/quote]

Mai oameni buni....domnilor vanatori haide sa fim cu picioarele ...pe pamant .adica daca esti asa "inalt "" crezi ca pasul tau are 95 -100cm.
Ai masurat de la calcaiul piciorului din spate pina la varful celui din fata si ai gasit 95_97cm?
B-)


Vad eu ca topicul asta e pentru vanatori adevarati !

Nu stiu cat de tehnic e topicul dar sigur e distractiv.

Pentru unii topicul este tehnic in timp ce pentru altii este doar distractiv.Daca nu ai telemetru sau l-ai cumparat degeaba este un topic doar distractiv pe cand pentru altii mai preocupati de ce se intampla in jurul lor este tehnic.Pe mine ma bucura ca mai sunt si alti vanatori care gandesc si actioneaza intr-un mod similar mie si mi s-a confirmat banuiala mea ca focul la peste 100 m la un animal in miscare este o loterie.
Multumiri colegilor care au postat indiferent de postarea propriu-zisa.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde zforis pe 14 Dec 2019, 13:03

yoghi scrie:
zforis scrie:Eu am tras la 80 de pasi mari cca 75-80 m (am 179cm ....[y/quote]

Mai oameni buni....domnilor vanatori haide sa fim cu picioarele ...pe pamant .adica daca esti asa "inalt "" crezi ca pasul tau are 95 -100cm.
Ai masurat de la calcaiul piciorului din spate pina la varful celui din fata si ai gasit 95_97cm?
B-)


Vad eu ca topicul asta e pentru vanatori adevarati !

Nu stiu cat de tehnic e topicul dar sigur e distractiv.


Am zis pasi mari. Da, am masurat, chiar mai mare... Insa pe teren nu e sigur ca poti face pasi asa mari (iarba, crengi, denivelari, etc, nici nu e sigur ca mergi in linie dreapta), din aceasta cauza mai scazi 5-10 metrii in functie de distanta... Masuratul cu pasi nu este exacta, din acest motiv am luat telemetru, care iau cu mine cand pot.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Distanta maxima pentru foc la goana la mistret

Mesajde mialxx pe 15 Dec 2019, 22:50

Pasii masurati si cu distanta efectiva a glontului nu se potriveste niciodata. Acum nu cred cit de mult conteaza 10-15 metri +/-. In Romania sunt multi ce se cred Rambo si trag la distante mari sau extrem de mari pt. goana, dar loviturile bune sun pe undeva la 1% si acele cu noroc. Poligoanele in care am fost si au mistret alergator, nu au distante mai mari de 60 m.
Asta e si distanta optima la care poti sa plasezi un glont acolo unde trebuie.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate