Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:24

Pașaport european pentru armă letală

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 31 Dec 2019, 14:50

Ziua bună! Cum se procedează cu pașaportul european pentru armă. În februarie-martie o să îmi cumpăr prima armă și aș vrea să o iau cu mine în Austria, să mai trag în poligon, la talere, să îmi formez și eu mâna, ochiul, până când ajung iarăși în România. Se eliberează pe loc? Este valabil 6 luni din ce am citit aici. Trebuie să am dulap metalic și în Austria? Trebuie să anunț poliția austriacă ? Trebuie să declar arma și în Ungaria la poliție ținând cont că tranzitez țara cu ea? Sau doar la vamă la vameșii unguri?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde zforis pe 31 Dec 2019, 15:55

Pasaportul european nu este de ajuns... Teoretic ar trebui, dar practic... Pasaportul este valabil 5 ani, care se poate prelungi cu 5 ani (dupa care nu stiu ce se intampla, ca nu este rubrica pentru a 2-a prelungire, probabil se elibereaza un nou pasaport). Cand am obtinut pasaportul, parca trebuia si o motivare... Am adus o invitatie...

Art. 117 legea 295 forma actualizata in 5 noiembrie 2019. Studiaza, te-rog. Eu cand am mers in strainatate ca sa pun o frana de gura pe carabina, a trebuit factura proforma tradusa, aviz temporar de scoatere arme din tara, permis european... Cand am aparut la vama cu documentatia, si am aratat dosarul la vames, ma intrebat: toate astea certfifica arma din portbagaj? Zic, da. El: drum bun. Nici macar nu a trebuit sa deschid portbagajul...

Legea asta a armelor este doar ca sa te f..e, nimic nu e clar, nimic nu se respecta, fiecare judet cu reguli si abuzuri proprii. Daca scapi un cartus pe langa rastel, ramai fara arme, daca ai 501 gloante, ramai fara arme, la prelungirea valabilitatii permisului nu se completeaza automat cantitatea noua de munitie conform legii (mai trebuie sa mergi odata si sa te rogi frumos pe genunchi, ca sa respecte ei legea, la prelungiera valabilitatii iti retine ilegal permisul, numai daca faci circ, poti obtine ceva, romania lucrului bine f.tut).

Recent am obtinut viza pe permis... Doar eu stiu cum. Poate ar fi trebuit sa tac si sa ma duc dupa magar, ca oile? Nu stiu... Dar va povestesc in alt topic, cand am nervi sa fac o sinteza... La un moment dat m-am transformat in postas militar, ca sa duc raportul sectoristului la biroul de arme... in fine... poveste lunga.

Scuze pentru off-topic.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 31 Dec 2019, 18:17

Eu nu vreau să țin arma permanent în Austria, ci doar 4-5 luni, poate mai puțin, după care arma va sta mereu in România. Din ce am citit aici am înțeles că ar trebui doar pașaport european. Dar dacă este complicat mai bine lipsa...
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 31 Dec 2019, 22:11

Servus. Mai simplu ar fi daca poti sa dai Examen de Vinator in Austria, atunci ai rezolvat problema elegant si fara bataie de cap. Am observat ca-i mai simplu sa vii cu arma din strainatate decit sa pleci cu ea din Romania.
P.S. Vin in Romania de 2-3 ori pe an cu arma din Elvetia fara probleme.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 01 Ian 2020, 00:35

Servus. Cred că așa o să fac până la urmă, dar momentan nu stăpânesc gramatica in germană 100% . Mulțumesc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 01 Ian 2020, 13:47

popaliviu scrie:Servus. Cred că așa o să fac până la urmă, dar momentan nu stăpânesc gramatica in germană 100% . Mulțumesc.

Crezi ca intereseaza pe careva de gramatica... daca cunosti un Vinator examenul e ca si luat.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde violiv pe 02 Ian 2020, 00:10

Pasaportul iti da dreptul sa te plimbi cu cele maxim doua arme prin UE si sa participi la oarece activitati cu ele. Fiecare plecare din tara trebuie motivata. E ca si cand te-ai duce in vacanta pe undeva cu viza de turist.
Ca sa tii cu tine 1-12 luni arme intr-o tara UE trebuie sa fii autorizat si acolo. Pasaportul iti va fi folositor la plimbatul din Austria in Ro.

Cunosc persoane care, in situatii similare, prefera sa tina si in Ro si "dincolo" arme in loc sa se plimbe cu ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 02 Ian 2020, 13:07

M-am interesat pentru permis de vânătoare în Austria, iar testul psihologic durează 4 ore jumate. De aici am tras concluzia că trebuie să știu germană la nivel de Muttersprache, adică nivel C, Iar eu sunt cam la nivel B acum. Vânători deocamdată nu cunosc aici din păcate.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 02 Ian 2020, 13:29

Deci în situația mea, îmi trebuie pașaport european și un motiv de a scoate arma din România? Iar cu pașaportul european pot să cumpăr cartușe din Austria și să merg cu arma în poligon sau la talere? Nu înțeleg pe deplin. Trebuie să citesc legea.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde yoghi pe 02 Ian 2020, 15:00

Nu scrie in legea romana cum poti cumpara tu cartuse in Austria.
Daca iti spun ca am luat din Wiena si Gratz cu permisul romanesc te ajuta cu ceva?.
Intreaba la un magazin din Austria
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 02 Ian 2020, 23:26

In lege scrie așa:
Art. 120. -
(1) Pașaportul european pentru arme de foc se acordă dacă solicitantul este titular al unui permis de armă pentru armele care urmează să fie înscrise în acest document.

(2) Pașaportul european pentru arme de foc se acordă cu o valabilitate de 5 ani, perioadă care poate fi prelungită cu încă 5 ani.

Probabil cartușe se cumpără pe baza pașaportului european sau permisului de armă românesc.
Dar nu scrie nimic despre motivare.
Știe cineva in cât timp se eliberează de poliție pașaportul de la data cererii?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 03 Ian 2020, 07:41

Asculta ce spun colegii aici pe Forum, nu poti iesi cu arma din tara daca nu ai invitatie la vinatoare ori participi la un concurs. Eu iti spun din experienta, si nu am iesit doar o data cu arma din Elvetia.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 03 Ian 2020, 08:08

Am înțeles acum, mulțumesc tuturor.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde yoghi pe 03 Ian 2020, 15:15

Directoree daca esti asa nerabdator(am inteles ca nici arma nu ai deocamdata)si zici ca stii ceva germana ,suna la un magazin de arme din austria si intreaba.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 03 Ian 2020, 20:34

Am ajuns de ieri în Austria, o să mă duc să întreb când am liber. Sunt nerăbdător, dar nu foarte :mrgreen: . Arma e plătită, probată și așteaptă să o iau acasă :x Și plasată o comandă pentru alta, cea care mi-o doresc, dar care o să vină cândva, sper anul ăsta. Doar vroiam să știu despre pașaportul european, dacă pot să îmi cumpăr cartușe de aici deoarece într-un an de zile, 11 luni stau in Austria și 1 lună sau mai puțin în România. Aș avea timp să colind toate magazinele și toate poligoanele. Dar mai aștept până la anul și o să iau permis și aici în Austria.
Scuze dacă v-am bătut prea tare la cap cu întrebări. Și mulțumesc încă o dată.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde CCM pe 04 Ian 2020, 22:15

popaliviu scrie:M-am interesat pentru permis de vânătoare în Austria, iar testul psihologic durează 4 ore jumate. De aici am tras concluzia că trebuie să știu germană la nivel de Muttersprache, adică nivel C, Iar eu sunt cam la nivel B acum. Vânători deocamdată nu cunosc aici din păcate.


Daca esti la nivel B2, atunci va fi suficient.
Nivelul C e mai degraba necesar pt altele decat permis de vanatoare. Alea 4 ore sint necesare ca sa isi dea seama nu de nivelul tau de germana ci de alte chestii.
In locul tau daca as fii, nici o secunda nu m-as gandi sa nu iau permisul in Austria.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 05 Ian 2020, 13:53

Atunci cât de curând o să dau și aici de permis de armă. Mulțumesc!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 05 Ian 2020, 22:07

Servus. In Austria se da examen psihologic?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 06 Ian 2020, 09:44

Servus. Da, se dă. Durează 4,5 ore și costă cam 395€ când dai prima dată de permis de armă, durează 1,5 ore și 55 € la reînnoire. Asta am citit. O să merg să mă interesez personal la magazin .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 06 Ian 2020, 09:58

In Elveția nu se dă?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 06 Ian 2020, 14:44

Nici vorba de asa ceva... Aici mergi cu cazierul la magazin si atit.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 06 Ian 2020, 14:48

Acum citiva ani mi-am scos permis de vinatoare pentru Tirol, am trimis doar copie dupa pasaport si dovada ca am drept sa vinez in Elvetia.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 06 Ian 2020, 14:48

Ai dat Examen in Romania?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 06 Ian 2020, 19:23

Da, acum pe 22 decembrie.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 06 Ian 2020, 21:52

Incearca sa vezi daca e recunoscut in Austria, atunci ar fi mai usor sa obtii permisul de vinatoare.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 06 Ian 2020, 22:15

O să încerc, mulțumesc pentru sfat!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 07 Ian 2020, 19:56

Am aflat ceva foarte interesant aseară. În Austria, orice persoană fizică, poate cumpăra arme lise( cu excepția pompelor, care sunt la categoria A la arme interzise, alături de automate și de război) și carabine bolt action, în orice calibru fără niciun permis de armă. Cred că este ca in Elveția, cum spune mialxx, doar cu un cazier. Asta fiind cetățean austriac. Mergi la magazin, îți alegi arma, o plătești și în 3 zile te prezinți la magazin să o ridici și pleci cu arma acasă. Pentru armele categoria B ( pistoale, revolvere și carabine semiautomate) îți trebuie un Waffenpass, ca un fel de permis de armă . O să mă interesez direct la magazin să văd cu adevărat despre ce este vorba. Iar în Austria din 8.8 milioane de locuitori, 1 milion dețin arme de foc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde CCM pe 07 Ian 2020, 21:59

Nu stiu cum e la voi in Austria, dar in Franta e asa:
Arme categoria A (in principal auto): interzise. Numai forte de ordine, armata, etc.
Categoria B: (semi cu max 30 gloante/incarcator), pistol semi, revolver: licenta tir si autorizatie prefectorala individuala, nu se obtine usor dar nici f greu, trebuie sa urmezi niste pasi; minimum 6 luni in cel mai fericit caz, mai catre 1 an sau mai mult.
Categoria C: lise, bolt- action, semi cu maximum 3 (parca) in magazie, express, driling, pe scurt arme de vanatoare: permis de vanatoare sau licenta de tir.
Pentru tot ce e mai sus, cazierul e de la sine inteles, iar regulile sint valabile pt oricare cetatean european (UE), nu doar francez (banuiesc si Canada/USA, dar nu m-a interesat sa verific, asa ca nu stiu.)
Categoria D: arme dezafectate, pulbere neagra, etc.: liber cu buletin si cazier. Cred ca intra si armele de colectie aici, dar nu in spiritul legii romanesti: daca ai chef de un Parabellum care poate trage, intra in categoria B.
La noi mai exista si un fisier national al celor care nu au dreptul sa cumpere nici un fel de arme: puscariasi fosti si actuali, teroristi, psiho, ma rog. Pe linga cazier si celelalte si la oricare categorie, B,C, sau D.
Ar trebui sa poti gasi toate informatiile astea pe site-ul Ministerului de interne al vostru, sectiunea arme.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde popaliviu pe 07 Ian 2020, 22:37

Ce am citit eu aseară și azi este că un cetățean austriac își cumpără armă lisă sau carabină bolt action ( maxim 2 arme ) fără permis de armă, fără nimic. Pur și simplu dacă nu ai antecedente penale, te duci la un magazin de arme și îți cumperi ce armă vrei. Excepție face calibrul .50 BMG.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pașaport european pentru armă letală

Mesajde mialxx pe 08 Ian 2020, 08:30

Eu stiam ca-i aproape la fel ca in Elvetia, dar nu am vrut sa te contrazic. Am prieteni in Tirol si stiu de la ei ce si cum sta treaba cu armele de vinatoare.
Daca ai noroc si permisul de vinatoare Romanesc e recunoscut, atunci e simpla treaba.
P.S. Ai drept de sedere limitat in Austria?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori

cron
Publicitate