Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:21

Dulap arme

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Dulap arme

Mesajde savual pe 12 Ian 2020, 16:57

Salutare,

Sper ca ma puteti ajuta cu un raspuns. Este in regula daca doua persoane isi tin armele in acelasi dulap? Mai concret, tata si fiu avand acelasi domiciliu?
savual
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Iul 2016, 11:12

Re: Dulap arme

Mesajde CCM pe 12 Ian 2020, 18:03

Legea nu zice nimic despre cate randuri de chei trebuie sa aibe dulapul si cine sa aibe grija de ele.
E ok, dpdv legal.
Parca m-as simti mai linistit cu dulapul meu, cheile mele, dar e o parere personala.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dulap arme

Mesajde kama3 pe 12 Ian 2020, 21:07

In norme scrie ca armele si munitia aferenta se pastreaza in dulapuri metalice care sa nu permita accesul persoanelor neautorizat. Ori daca ambele persoane sunt autorizate nu vad care ar fi problema. Daca legiuitorul ar fi vrut ca la dulap sa aiba acces exclusiv titularul ar fi prevazut expres acest lucru.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Dulap arme

Mesajde Starik pe 12 Ian 2020, 22:25

@Kama3

Mmmmda...dar mai degraba, nu.

Eu am 30-06 cu seria lhdkgdluditd, iar sotia are....50 BMG, cu seria coyxydoufo6.

Amandoi suntem autorizati, dar pe calibre si arme diferite.

Initiatorului topicului,

Nu mai bine iei inca un dulap si te scuteste de dureri de cap? E cat o cutie de rws evo.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Dulap arme

Mesajde zforis pe 12 Ian 2020, 23:41

Starik scrie:@Kama3

Mmmmda...dar mai degraba, nu.

Eu am 30-06 cu seria lhdkgdluditd, iar sotia are....50 BMG, cu seria coyxydoufo6.

Amandoi suntem autorizati, dar pe calibre si arme diferite.

Initiatorului topicului,

Nu mai bine iei inca un dulap si te scuteste de dureri de cap? E cat o cutie de rws evo.


+1
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Dulap arme

Mesajde DCT pe 12 Ian 2020, 23:58

Mai degraba nu este in regula ca 2 persoane cu drept de detinere sau port si folosire sa pastreze armele in acelasi dulap la domiciliu (resedinta). Art. 15 din Norme: " bla, bla, bla... astfel incat sa nu permita accesul persoanelor neautorizate.".
Tatal este autorizat numai pentru armele sale din permis si nu si ale fiului si viceversa, fiul numai pentru ale sale.
E adevarat ca vanatorii isi pot imprumuta armele in anumite conditii dar aici e vorba de pastrare.
Pe scurt, nu este in regula. O solutie de compromis ar fi un dulap cu doua lacate astfel incat nici unul sa nu aiba acces la dulap fara celalalt. Sigur, si in cazul existentei a 2 dulapuri ii poti da cheia ta tatalui dar contravine legii si este responsabilitatea ta. Mai ia inca un dulap.

PS. Situatia este mai evidenta in cazul in care sa zicem, tatal are un pistol si fiul o arma de vanatoare. Amandoi sunt autorizati dar numai pentru ce au trecut in permis. Tatal nu trebuie sa aiba acces la arma de vanatoare si fiul la pistol.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Dulap arme

Mesajde kama3 pe 13 Ian 2020, 06:10

In cazul armelor din categorii diferite e logoc, dar daca ambii sunt autorizati pt arme de vantoare nu vad problema.
Cel mai bine ar fi o intrebare la Saest ul local
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Dulap arme

Mesajde pipabh pe 13 Ian 2020, 07:26

Starik scrie:@Kama3

Mmmmda...dar mai degraba, nu.

Eu am 30-06 cu seria lhdkgdluditd, iar sotia are....50 BMG, cu seria coyxydoufo6.

Amandoi suntem autorizati, dar pe calibre si arme diferite.

Initiatorului topicului,

Nu mai bine iei inca un dulap si te scuteste de dureri de cap? E cat o cutie de rws evo.

Din cate stiu eu , din moment ce esti autorizat ca vanator poti vana cu orice calibru si arma vanatoreasaca! Deci , daca ai arma 3006 poti imprumuta si vana cu arma in calibru 300wm sau daca ai cal 12 poti imprumuta si vana cu arma cal 20.
Dar, cred ca cel mai potrivit ar fi ca fiecare cu ciorba lui. E o investitie de cateva sute de lei si asa mi ms-ar parea potrivit.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Dulap arme

Mesajde Starik pe 13 Ian 2020, 07:43

pipabh scrie:
Starik scrie:@Kama3

Mmmmda...dar mai degraba, nu.

Eu am 30-06 cu seria lhdkgdluditd, iar sotia are....50 BMG, cu seria coyxydoufo6.

Amandoi suntem autorizati, dar pe calibre si arme diferite.

Initiatorului topicului,

Nu mai bine iei inca un dulap si te scuteste de dureri de cap? E cat o cutie de rws evo.

Din cate stiu eu , din moment ce esti autorizat ca vanator poti vana cu orice calibru si arma vanatoreasaca! Deci , daca ai arma 3006 poti imprumuta si vana cu arma in calibru 300wm sau daca ai cal 12 poti imprumuta si vana cu arma cal 20.
Dar, cred ca cel mai potrivit ar fi ca fiecare cu ciorba lui. E o investitie de cateva sute de lei si asa mi ms-ar parea potrivit.



Legea 295 nu face referire la grade de rudenie si cazuri speciale.
La imprumut sunt specificate clar conditiile si demersurile necesare.
Nu m-as baza pe sfatul forumului, ci pe cea mai plauzibila interpretare a legii si a unui punct de vedere al serviciului specializat din cadrul IPJ.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Dulap arme

Mesajde savual pe 13 Ian 2020, 13:30

Mersi pentru raspuns. Nici eu nu am gasit nimic in lege care sa spuna altceva, insa auzisem ca s au suspendat permise daca doua persoane tin armele in acelasi dulap.
savual
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Iul 2016, 11:12

Re: Dulap arme

Mesajde Ghinda pe 13 Ian 2020, 13:32

@Savual, treci pe la prezentare, da binete etc.
Nu ai avoie in acelasi dulap, ca sa iti raspund, desi nu meriti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arme

Mesajde savual pe 13 Ian 2020, 13:38

Ghinda scrie:@Savual, treci pe la prezentare, da binete etc.
Nu ai avoie in acelasi dulap, ca sa iti raspund, desi nu meriti.



Multumesc pentru acest efort maret.
savual
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Iul 2016, 11:12

Re: Dulap arme

Mesajde the_mav pe 13 Ian 2020, 15:59

savual scrie:
Ghinda scrie:@Savual, treci pe la prezentare, da binete etc.
Nu ai avoie in acelasi dulap, ca sa iti raspund, desi nu meriti.



Multumesc pentru acest efort maret.

:D :D :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :lol: :D :mrgreen: :mrgreen:
;;) ;;) :-B :-? :ymparty: :-B
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Dulap arme

Mesajde Ghinda pe 13 Ian 2020, 16:58

Sa cresti mare!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arme

Mesajde Starik pe 13 Ian 2020, 17:50

Si cum de nu am ajuns pe Planeta Maimutelor?

:))))
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Dulap arme

Mesajde Ghinda pe 13 Ian 2020, 18:57

Hai sa iti explic!
Probabil cate bordeie atatea obicee. La Arges, clar mi-au spus eu cu lada mea, tata cu a lui!
In alte parti nu se streseaza!
Aia cu planeta, o merita. Sa intrebi daca merge 300 in 30.06 sau invers, e de maimutoi!
Asa ca hai sa ne cunoastem si sa ne informam si sa ne povestim!
Eu am fo 3 dulapuri acu, ca batranul a depus flintele! :lol:

Iar aia ca esti vanator, deci autorizat, uita! Politistul se holbeaza, citeste(daca stie) si zice: Mmmmm, scarpinandu-se in cap, unii, aici e calibrul 12 si tu ai in mana 20. Buba, nu esti autorizat sa folosesti 20. deci penal te paste!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arme

Mesajde CCM pe 13 Ian 2020, 19:13

savual scrie:
Ghinda scrie:@Savual, treci pe la prezentare, da binete etc.
Nu ai avoie in acelasi dulap, ca sa iti raspund, desi nu meriti.



Multumesc pentru acest efort maret.



:D :D :D
Reguli, tati, reguli...
Regulile sint importante. Uite la nemti, sau la japonezi. Sint unde sint in mare masura datorita respectului general pentru reguli.
Sigur, noi romanii sintem aia pe care Dumnezeu i-a lasat sa analizeze cat de potrivite si bine facute sint regulile facute de altii, oricare ar fi acestea. Si d-aia sintem noi... acolo unde sintem. Las'ca stim noi mai bine, domne!
Asa ca Ghinda are dreptate, iar tu - umor.
Deci, la prezentari..
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dulap arme

Mesajde yoghi pe 14 Ian 2020, 04:58

S-a zis mai sus dar sub alta forma.
Da poti pastra armele in comun doar daca armele au aceeasi destinatie in permise.
Daca ambii au vanatoare e ok ,daca ambii au pistoale e ok. Daca unul are pistol si altul nu ..Nu mai este ok.

Acum in lege e specificat pt fiecare destinatie (letale,neletale,) ca depozitarea sa nu permita accesul persoanelor neautorizate.Astfel se intelege ca ""autorizarea"" se refera pt fiecare destinatie.

Sau
Cand vine controlul la Georgica ...e dulapul lui.Cand vine la Ionica ...e dulapul lui. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dulap arme

Mesajde savual pe 14 Ian 2020, 18:46

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
savual
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Iul 2016, 11:12

Re: Dulap arme

Mesajde violiv pe 15 Ian 2020, 07:28

Unde s-a intalnit situatia, la Ct verdictul politiei a fost unul singur: fiecare cu dulapul lui. Chiar daca aveau doar cate o singura arma si aia de vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate