Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:35

Distanta tragere de drum amenajat

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde nightwolf pe 14 Ian 2020, 00:46

Ce distanta trebuie sa fie de un drum amenajat pe barajul Oltului chiar în dreptul orasului Slatina dar pe malul opus cu orasul deci e extravilanul comunei de langa Slatina ,acel drum nu apare ca drum comunal pe Google Maps deci nu cred ca e DC dar e acolo exact la fel de cand a fost realizat barajul cu hidrocentralele aferente, si e oarecum instens circulat de oameni/masini/biciclisti, fiind singurul drum din zona si e sus la înaltime fata de restul reliefului.

Din ce am citit trasul sa fie la minim 200m de case si doar extravilan, dar de drum??

Întreb pt ca chiar astazi 2 vanatori au tras înspre mine dupa sunetul focului care mi-a surzit partial o ureche cateva minute de la o distanta de maxim 10 m, scuza lor a fost ca nu m-au vazut eu alergand destul de repede si fiind sus pe baraj pe drum iar ei jos pe contracanal prin boschetii si stuful de 3 m.....mi-au zis ca sa nu imi fie frica ca ei trag în sus cand trag.....pai eu tocmai în sus eram fata de pozitia lor, nu vreau sa ma gandesc dar nu cred ca au trecut alicele la mai mult de 2 m de mine, ei fiind la 10m si am citit ca alicele în medie în functie de diametru duc 240m deci era fatala treaba.

Am tipat cat am putut BĂĂĂĂĂĂĂ iar raspunsul lor a fost : ce BĂĂĂĂĂĂ!! Din respect pt o activitate barbateasca(vanatul) ,am fost destul de retinut si doar le-am atras atentia mai serios dar pe urma am regretat ca i-am lasat prea usor si am sunat la politie sa întreb daca acolo tot mai e fond de vanatoare fiind asa aproape de oras(politia anuntase la TV ca va scoate zona de la fondurile de vanatoare în urma multor sesizari dar spaga si-a spus cuvantul se pare) am povestit ce sa întamplat si a zis ca o sa treaca pe acolo sa le atraga atentia...... :)) ( Mentionez ca e 1 oara în viata cand sun la politie indiferent de motiv)

Cum am zis ,nu sunt împotriva vanatului dar nu e treaba mea sa ma feresc de gloantele/alicele vanatorilor(alerg des pe acolo si de multe ori aud împuscaturi în apropiere printre tufisuri si ma las în jos dar de data asta a fost prea aproape sa mai misc ceva) chiar m-am saturat sincer, iarna e ca de revelion pe acolo, mii de împuscaturi zilnic, toate pasarile se acuiesc în zona Podului Olt si acolo vin o droaie de vanatorii..... În zone frecventate de oameni vanatul trebuie pregatit mult mai serios, ceva e f. putred aici, în strainatate am citit ca ar fi 50m distanta fata de drum amenajat dar daca alica duce 240m de ce doar 50m?? 8-x
nightwolf
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2020, 00:00

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde pipabh pe 14 Ian 2020, 07:10

nightwolf scrie:Ce distanta trebuie sa fie de un drum amenajat pe barajul Oltului chiar în dreptul orasului Slatina dar pe malul opus cu orasul deci e extravilanul comunei de langa Slatina ,acel drum nu apare ca drum comunal pe Google Maps deci nu cred ca e DC dar e acolo exact la fel de cand a fost realizat barajul cu hidrocentralele aferente, si e oarecum instens circulat de oameni/masini/biciclisti, fiind singurul drum din zona si e sus la înaltime fata de restul reliefului.

Din ce am citit trasul sa fie la minim 200m de case si doar extravilan, dar de drum??

Întreb pt ca chiar astazi 2 vanatori au tras înspre mine dupa sunetul focului care mi-a surzit partial o ureche cateva minute de la o distanta de maxim 10 m, scuza lor a fost ca nu m-au vazut eu alergand destul de repede si fiind sus pe baraj pe drum iar ei jos pe contracanal prin boschetii si stuful de 3 m.....mi-au zis ca sa nu imi fie frica ca ei trag în sus cand trag.....pai eu tocmai în sus eram fata de pozitia lor, nu vreau sa ma gandesc dar nu cred ca au trecut alicele la mai mult de 2 m de mine, ei fiind la 10m si am citit ca alicele în medie în functie de diametru duc 240m deci era fatala treaba.

Am tipat cat am putut BĂĂĂĂĂĂĂ iar raspunsul lor a fost : ce BĂĂĂĂĂĂ!! Din respect pt o activitate barbateasca(vanatul) ,am fost destul de retinut si doar le-am atras atentia mai serios dar pe urma am regretat ca i-am lasat prea usor si am sunat la politie sa întreb daca acolo tot mai e fond de vanatoare fiind asa aproape de oras(politia anuntase la TV ca va scoate zona de la fondurile de vanatoare în urma multor sesizari dar spaga si-a spus cuvantul se pare) am povestit ce sa întamplat si a zis ca o sa treaca pe acolo sa le atraga atentia...... :)) ( Mentionez ca e 1 oara în viata cand sun la politie indiferent de motiv)

Cum am zis ,nu sunt împotriva vanatului dar nu e treaba mea sa ma feresc de gloantele/alicele vanatorilor(alerg des pe acolo si de multe ori aud împuscaturi în apropiere printre tufisuri si ma las în jos dar de data asta a fost prea aproape sa mai misc ceva) chiar m-am saturat sincer, iarna e ca de revelion pe acolo, mii de împuscaturi zilnic, toate pasarile se acuiesc în zona Podului Olt si acolo vin o droaie de vanatorii..... În zone frecventate de oameni vanatul trebuie pregatit mult mai serios, ceva e f. putred aici, în strainatate am citit ca ar fi 50m distanta fata de drum amenajat dar daca alica duce 240m de ce doar 50m?? 8-x


Administratia!!??!!!!
LA planeta si inchis topicul, parerea mea!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde alinboboc pe 14 Ian 2020, 08:07

@lupule de noapte, tu ai un nume, o ocupatie ceva, sau te trezi asa cu noaptea in cap sa te plangi pe forum cum te feresti tu de gloante ghemuindu-te intre tufisuri? Pentru ca, curiozitatea sa-ti fie satisfacuta, mergi la militie, fa in scris o solicitare, iar raspunsul sa-l pui la loc de cinste pentru urmasii, urmasilor tai.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde Ghinda pe 14 Ian 2020, 08:31

In strainatate, ca pomenisi, lumea nu alearga decat pe unde le este strict destinat, nu prin teren de aiurea. E ceva cu prprietatea etc, care este sfanta. La noi ne pisam pe ea. Eu unul daca as sti ca se trage intr-o zona, nu as mai calca pe acolo. Se cheama autoconservare si asa a perpetuat specia, promovand exemplarele normale la cap.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde drflorea pe 14 Ian 2020, 08:48

Practic, conform legii ce este in extravilan face parte din fondul de vanatoare. Nu este mentionat nimic de drumuri.

Cel mai probabil vanatorii trageau la rate (in sus) si erau constienti de prezenta drumului din apropiere. Cand se trage cu arma se identifica bine tinta si traiectoria probabila a proiectilelor. La vanatoare dai pe este oameni la cules de ciuperci, fructe, sau adunat de vreascuri in padure, intalnesti oameni cu animale domestice la pasunat, sau care fac munci agricole. Toate astea sunt situatii mai putin predictibile decat oamenii de pe drum, si totusi nu am auzit de accidente.

Riscul la care ai fost supus, este doar sperietura provocata de focul de arma ce te-a luat prin surprindere. :D
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde Clujeanul pe 14 Ian 2020, 11:32

La 240m alica nu-i fatala nici daca tragi de sus in jos. Eventual in vid...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde OVI762 pe 14 Ian 2020, 16:22

moderat
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde kama3 pe 14 Ian 2020, 17:57

Inainte de a incepe cu mistourile cred ca ar trebui plecat de la premisa ca nu toti suntem vanatori si nu toti sunt obisnuiti sa bubuie ceva la 10m distanta.
S-au intamplat destule accidente cu arme de vanatoare cu morti si raniri mai mult sau mai putin accidentale, astfel incat nu cred că e cazul sa ne dam zmei.
Omul nu e nici ongist, nici nu a vb urat, nu s-a prezentat aia e.. da nici sa-l facem pi..a ca s-a speriat de un foc de arma langa el nu e ok.
Obligatia noastra e sa stim intotdeauna unde si in ce tragem, si mi ales unde se va opri proiectilul.
Ar trebui si la noi sa scrie mare undeva, ca la vapoare: Safety first. In primul rnd noi trebuie sa fim responsabili si mai apoi cei care alerga pe drum.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde ravenstein pe 14 Ian 2020, 19:30

kama3 scrie:Inainte de a incepe cu mistourile cred ca ar trebui plecat de la premisa ca nu toti suntem vanatori si nu toti sunt obisnuiti sa bubuie ceva la 10m distanta.
S-au intamplat destule accidente cu arme de vanatoare cu morti si raniri mai mult sau mai putin accidentale, astfel incat nu cred că e cazul sa ne dam zmei.
Omul nu e nici ongist, nici nu a vb urat, nu s-a prezentat aia e.. da nici sa-l facem pi..a ca s-a speriat de un foc de arma langa el nu e ok.
Obligatia noastra e sa stim intotdeauna unde si in ce tragem, si mi ales unde se va opri proiectilul.
Ar trebui si la noi sa scrie mare undeva, ca la vapoare: Safety first. In primul rnd noi trebuie sa fim responsabili si mai apoi cei care alerga pe drum.


+1

Ovi762..te ai dus un pic prea departe. Omul s a speriat pe buna dreptate. Nu trebe luat peste picior pentru ca a avut un mic incident.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde OVI762 pe 14 Ian 2020, 20:16

@ravenstein,astia se sperie si de umbra lor,cunosc bine specia.Daca ii duci in poligon cand se trage cu akm-ul,pe 6 culoare,ii gasesti in 5 secunde langa gardul poligonului mancand pamant,cu ochii iesiti din orbite si tremurand din toate balamalele.Niciun vanator nu trage cand fuge un capiat pe langa el la cativa metri,sa fim seriosi.Si,uneori,e bine sa te uiti pe unde fugi,pentru sanatatea ta,ca altfel ajungi soimanit pe viata fereasca Allah de asa ceva :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde pipabh pe 14 Ian 2020, 21:14

Din puntul meu de vedere nu trebuia sa se agite atat, vanatorii erau in stuf de 3m din ce inteleg din relatarile "postacului" trebuia sa-i auda el inainte sa-l vada vanatorii! Tebuia sa strige BAAAAAA cand a auzit miscare si caini si alte lucruri strigate de vanatori ca banuiesc ca nu mergeau vanatorii tiptil prin stuf ca felina! Nu e ok ca incepem sa aruncam unii in altii cu noroi, arunca destul altii, nu credeti? E interesant de vazut si punctul de vedere al vanatorilor. ATENTIA VANATORILOR TREBUIE SA FIE MAXIMA! RESPONSABILITATEA APASARII PE TRAGACI II APARTINE 100% VANATORULUI!
Cat despre "mortalitatea" alicelor la 240 nu cred ca e subiect de discutie!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde alexbanulescu pe 15 Ian 2020, 11:10

Inainte de a incepe cu mistourile cred ca ar trebui plecat de la premisa ca nu toti suntem vanatori si nu toti sunt obisnuiti sa bubuie ceva la 10m distanta.
S-au intamplat destule accidente cu arme de vanatoare cu morti si raniri mai mult sau mai putin accidentale, astfel incat nu cred că e cazul sa ne dam zmei.
Omul nu e nici ongist, nici nu a vb urat, nu s-a prezentat aia e.. da nici sa-l facem pi..a ca s-a speriat de un foc de arma langa el nu e ok.
Obligatia noastra e sa stim intotdeauna unde si in ce tragem, si mi ales unde se va opri proiectilul.
Ar trebui si la noi sa scrie mare undeva, ca la vapoare: Safety first. In primul rnd noi trebuie sa fim responsabili si mai apoi cei care alerga pe drum.


+1. Omul a fost cat se poate de decent. Daca asa ar fi toti cei cu care ne intalnim in teren ar fi ideal.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2020, 12:44

nightwolf scrie:Ce distanta trebuie sa fie de un drum amenajat pe barajul Oltului chiar în dreptul orasului Slatina dar pe malul opus cu orasul deci e extravilanul comunei de langa Slatina ,acel drum nu apare ca drum comunal pe Google Maps deci nu cred ca e DC dar e acolo exact la fel de cand a fost realizat barajul cu hidrocentralele aferente, si e oarecum instens circulat de oameni/masini/biciclisti, fiind singurul drum din zona si e sus la înaltime fata de restul reliefului.

Nicio distanță! Dacă zona este inclusă în granițele terenului de vânătoare nu se poate vorbi de distanțe de siguranță în efectuarea focurilor de armă/
nightwolf scrie: Din ce am citit trasul sa fie la minim 200m de case si doar extravilan, dar de drum??

Probabil nu ai citit unde trebuie, legislația în vigoare specifică doar termenii intravilan și extravilan, acțiunile de vânătoare desfășurându-se numai în extravilan. Nu mai există distanțe de siguranță, așa ceva exista în vechea lege, astăzi abrogată.
nightwolf scrie:Întreb pt ca chiar astazi 2 vanatori au tras înspre mine dupa sunetul focului care mi-a surzit partial o ureche cateva minute de la o distanta de maxim 10 m, scuza lor a fost ca nu m-au vazut eu alergand destul de repede si fiind sus pe baraj pe drum iar ei jos pe contracanal prin boschetii si stuful de 3 m.....mi-au zis ca sa nu imi fie frica ca ei trag în sus cand trag.....pai eu tocmai în sus eram fata de pozitia lor, nu vreau sa ma gandesc dar nu cred ca au trecut alicele la mai mult de 2 m de mine, ei fiind la 10m si am citit ca alicele în medie în functie de diametru duc 240m deci era fatala treaba.

Nefericită situație, s-au întâmplat destule accidente de acest fel, așa că mare grijă. În aceste cazuri tu trebuie să ai simțurile ascuțite pentru a observa dacă există ceva mișcare de vânători în teren, iar vânătorii trebuie să aibă grijă la direcția în care trag, astfel încât să fie siguri că pe direcția de tragere nu există lucrători, trecători, turiști sau alte ființe ce ar putea fi lovite involuntar de către proiectilele lansate din arme. Este bine să ai un fluier ceva la tine, astfel încât din când în când să-ți faci cunoscută prezența în teren.
nightwolf scrie:Am tipat cat am putut BĂĂĂĂĂĂĂ iar raspunsul lor a fost : ce BĂĂĂĂĂĂ!! Din respect pt o activitate barbateasca(vanatul) ,am fost destul de retinut si doar le-am atras atentia mai serios dar pe urma am regretat ca i-am lasat prea usor si am sunat la politie sa întreb daca acolo tot mai e fond de vanatoare fiind asa aproape de oras(politia anuntase la TV ca va scoate zona de la fondurile de vanatoare în urma multor sesizari dar spaga si-a spus cuvantul se pare) am povestit ce sa întamplat si a zis ca o sa treaca pe acolo sa le atraga atentia...... :)) ( Mentionez ca e 1 oara în viata cand sun la politie indiferent de motiv)

Poliția nu avea ce să facă în acest caz, fiind vorba despre un fond de vânătoare în care vânătorii participau cel mai probabil la o acțiune de vânătoare legală. Cred că atragerea atenției era suficientă și eventual dacă ai fi întrebat vânătorii cum se poate evita pe viitor o asemenea situație, probabil ți-ar fi recomandat să porți o vestă reflectorizantă, din aceea portocalie, astfel încât să te identifice din timp.
nightwolf scrie:Cum am zis ,nu sunt împotriva vanatului dar nu e treaba mea sa ma feresc de gloantele/alicele vanatorilor(alerg des pe acolo si de multe ori aud împuscaturi în apropiere printre tufisuri si ma las în jos dar de data asta a fost prea aproape sa mai misc ceva) chiar m-am saturat sincer, iarna e ca de revelion pe acolo, mii de împuscaturi zilnic, toate pasarile se acuiesc în zona Podului Olt si acolo vin o droaie de vanatorii..... În zone frecventate de oameni vanatul trebuie pregatit mult mai serios, ceva e f. putred aici, în strainatate am citit ca ar fi 50m distanta fata de drum amenajat dar daca alica duce 240m de ce doar 50m?? 8-x

Te înțeleg perfect, dar dacă faci ceea ce trebuie reduci foarte-foarte mult din riscul de a avea loc un incident neplăcut. Fiind vorba despre o zonă cinegetică, trebuie să înțelegi că nu este nimic anormal ca în acea zonă se se practice vânătoarea. Vorbește cu vânătorii, spune-le că treci des prin zonă, să fie mai atenți, eventual peste haine trage o vestă din aceea portocalie care nu o să te incomodeze deloc și poartă un fluier cu tine. Sunt niște măsuri mici pentru mize mari!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde xx_Vanator_xx pe 15 Ian 2020, 14:57

Buna ziua. In primul rand, tot respectul pt.dl. Sly_Fox, avand in vedere raspunsul d.lui, echilibrat, punctual si documentat, in totala dezicere de raspunsurile umilitoare formulate, din pacate, de cei care ar trebui sa fie moderatori, daca nu ma insel. Trecand peste gustul amar al primului contact cu site-ul, vreau ii recomand si eu initiatorului topicului, (nu ma intereseaza identitatea lui, iata) ca glontul iesit pe gura tevii, nu-l intoarce nimeni. Deci evitati zona respectiva, drumul acela probabil este prevazut ca drum de intretinere al barajului, cei mai indrituiti sa spuna din ce categorie face parte fiind cei de la Primarie. Acestia pot sa va raspunda dvs.sau organelor de cercetare penala care fac cercetari la sesizarea dvs.( daca i-ati sunat la 112, sigur s-a intocmit o fisa ce a fost supusa atentiei Comandantului Politiei Municipale, cu obligatia de a o rezolutiona) daca drumul acela are sau nu restrictii . Oricum, putin probabil ca acei domni vanatori sa desfasoare o activitate de braconaj in acea zona si la acea ora. Totodata, urmati cu incredere si sfaturile d.lui Sly_Fox. Sunt pertinente, din punctul meu de vedere. Si nu renuntati la jogging. Un an bun sa aveti.
xx_Vanator_xx
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2020, 13:58

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde nightwolf pe 16 Ian 2020, 07:16

xx_Vanator_xx scrie: Deci evitati zona respectiva, drumul acela probabil este prevazut ca drum de intretinere al barajului, cei mai indrituiti sa spuna din ce categorie face parte fiind cei de la Primarie. Acestia pot sa va raspunda dvs.sau organelor de cercetare penala care fac cercetari la sesizarea dvs.( daca i-ati sunat la 112, sigur s-a intocmit o fisa ce a fost supusa atentiei Comandantului Politiei Municipale, cu obligatia de a o rezolutiona) daca drumul acela are sau nu restrictii . Oricum, putin probabil ca acei domni vanatori sa desfasoare o activitate de braconaj in acea zona si la acea ora. Totodata, urmati cu incredere si sfaturile d.lui Sly_Fox. Sunt pertinente, din punctul meu de vedere. Si nu renuntati la jogging. Un an bun sa aveti.


Drumul acela e practic faleza/malul/barajul/digul Oltului, fiind la 4m inaltime fata de restul reliefului, e balastat, nu poate fi evitat pt ca decat pe acolo se poate trece ,în stg 20m e contra-canalul cu stuf/tufisuri dupa începe teren cultivat ,dreapta sunt zone din Olt ce s-au colmatat cu pamant si a crescut stuf/arbusti.....de la 1m la 100m de apa.....

Nu o sa renunt sa alerg pe acolo pt ca eu doar pe acolo alerg fiind aer curat, pe langa strazi cu masini multe mai bine nu alerg.

Sly_Fox scrie:Nicio distanță! Dacă zona este inclusă în granițele terenului de vânătoare nu se poate vorbi de distanțe de siguranță în efectuarea focurilor de armă/

Probabil nu ai citit unde trebuie, legislația în vigoare specifică doar termenii intravilan și extravilan,


Pe situri din strainatate am gasit faptul ca e o limita de 50m fata de drum plus ca nu se trage niciodata spre drum la orizontal ci doar în sus, în romana nu gasisem nimic..... de accea am întrebat aici ...acum vad de ce ,pt ca nu e o astfel de limita 8-x , de intra/extravillian stiam..

Sly_Fox scrie:Nefericită situație, s-au întâmplat destule accidente de acest fel, așa că mare grijă. În aceste cazuri tu trebuie să ai simțurile ascuțite pentru a observa dacă există ceva mișcare de vânători în teren, iar vânătorii trebuie să aibă grijă la direcția în care trag, astfel încât să fie siguri că pe direcția de tragere nu există lucrători, trecători, turiști sau alte ființe ce ar putea fi lovite involuntar de către proiectilele lansate din arme. Este bine să ai un fluier ceva la tine, astfel încât din când în când să-ți faci cunoscută prezența în teren.
Poliția nu avea ce să facă în acest caz, fiind vorba despre un fond de vânătoare în care vânătorii participau cel mai probabil la o acțiune de vânătoare legală.
Te înțeleg perfect, dar dacă faci ceea ce trebuie reduci foarte-foarte mult din riscul de a avea loc un incident neplăcut. Fiind vorba despre o zonă cinegetică, trebuie să înțelegi că nu este nimic anormal ca în acea zonă se se practice vânătoarea. Vorbește cu vânătorii, spune-le că treci des prin zonă, să fie mai atenți, eventual peste haine trage o vestă din aceea portocalie care nu o să te incomodeze deloc și poartă un fluier cu tine. Sunt niște măsuri mici pentru mize mari!


Hainele de alergare speciale care le port sunt reflectorizante...nu chiar ca o vesta dar vesta m-ar încurca destul de mult la alergare... si alerg doar ziua....

Sly_Fox scrie: Cred că atragerea atenției era suficientă și eventual dacă ai fi întrebat vânătorii cum se poate evita pe viitor o asemenea situație, probabil ți-ar fi recomandat să porți o vestă reflectorizantă, din aceea portocalie, astfel încât să te identifice din timp.


Am sunat pt ca la 1-2km dupa am dat de altii vanatorii care trageau de parca se sfarsise pamantul oarecum langa drum pt ca adevarul e ca nici nu au unde sa traga la mai mult de 100m de drum pt ca e ba Oltul, ba campul cultivat...... si chiar m-au luat toti nervi!! Am sunat sa ma informez direct la politie nu la 112 pt ca stiam ca la 112 va fi mai serios, le-am zis ca vreau sa stiu daca mai e fond de vanatoare vazand un interviu la TV cum ca ar fi interzisa acolo vanatoarea! Ei au zis ca daca tot am facut sesizarea se vor duce si ca sa ii astept, nu am stiut ca nu poti vorbii cu politia la telefon doar sa te informezi si sa consemnezi protestul MAXIM fata de faptul ca acolo e voie vanatoarea.......am plecat si le-am zis ca plec pt ca nu e nevoie sa vina, nu le-am dat nr de la masina ale celor 2 vanatori....nu cred ca s-au mai dus fiind aproape de întuneric, totusi imi cereau sa le spun nr de la toate masinile de vanatori din zona pt ca cica la lasarea soarelui nu mai au voie sa vaneze iar cand am sunat eu era cam întuneric dar aia tot erau pe acolo, dar am zis ca nu ma intereseaza asta pt ca eu nu alerg noaptea pe acolo, ma intrebau si ca daca am vazut ce vaneaza aia.....plm nu m-am bagat.


pipabh scrie:Din puntul meu de vedere nu trebuia sa se agite atat, vanatorii erau in stuf de 3m din ce inteleg din relatarile "postacului" trebuia sa-i auda el inainte sa-l vada vanatorii! Tebuia sa strige BAAAAAA cand a auzit miscare si caini si alte lucruri strigate de vanatori ca banuiesc ca nu mergeau vanatorii tiptil prin stuf ca felina! Nu e ok ca incepem sa aruncam unii in altii cu noroi, arunca destul altii, nu credeti? E interesant de vazut si punctul de vedere al vanatorilor. ATENTIA VANATORILOR TREBUIE SA FIE MAXIMA! RESPONSABILITATEA APASARII PE TRAGACI II APARTINE 100% VANATORULUI!
Cat despre "mortalitatea" alicelor la 240 nu cred ca e subiect de discutie!
pipabh scrie:Din puntul meu de vedere nu trebuia sa se agite atat, vanatorii erau in stuf de 3m din ce inteleg din relatarile "postacului" trebuia sa-i auda el inainte sa-l vada vanatorii! Tebuia sa strige BAAAAAA cand a auzit miscare si caini si alte lucruri strigate de vanatori ca banuiesc ca nu mergeau vanatorii tiptil prin stuf ca felina! Nu e ok ca incepem sa aruncam unii in altii cu noroi, arunca destul altii, nu credeti? E interesant de vazut si punctul de vedere al vanatorilor. ATENTIA VANATORILOR TREBUIE SA FIE MAXIMA! RESPONSABILITATEA APASARII PE TRAGACI II APARTINE 100% VANATORULUI!
Cat despre "mortalitatea" alicelor la 240 nu cred ca e subiect de discutie!
[/quote]

Am zis ca acolo sunt f.multi vanatori iarna, daca as striga la fiecare ajung la nebuni...mai ales ca eu caut sa imi vad de treaba mea, nu ma bag peste altii atat timp cat nu ma deranjeaza, de 20 de ani de cand alerg pe acolo au fost dese cazurile cand au tras langa mine la mai putin de 50m e obisnuit dar nu ca acum......nici nu au unde sa traga la mai putin de 50-100m de drum pt ca asa e zona.....
nightwolf
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2020, 00:00

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde Ghinda pe 16 Ian 2020, 07:38

Ceva este putred la mijloc. Ori nu ai relatat cum trebuie ori ceva te-a deranjat din rutina.
Cert este ca fiecare trebuie sa aiba partea lui de atentie. Mai ales vanatorii. Eu, de exemplu, nu trag decat daca sunt absolut sigur ca este in regula ceea ce fac.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde nightwolf pe 16 Ian 2020, 07:47

Clujeanul scrie:La 240m alica nu-i fatala nici daca tragi de sus in jos. Eventual in vid...


OVI762 scrie:@ravenstein,astia se sperie si de umbra lor,cunosc bine specia.Daca ii duci in poligon cand se trage cu akm-ul,pe 6 culoare,ii gasesti in 5 secunde langa gardul poligonului mancand pamant,cu ochii iesiti din orbite si tremurand din toate balamalele.Niciun vanator nu trage cand fuge un capiat pe langa el la cativa metri,sa fim seriosi.Si,uneori,e bine sa te uiti pe unde fugi,pentru sanatatea ta,ca altfel ajungi soimanit pe viata fereasca Allah de asa ceva :mrgreen:


Alerg pe acolo de 20 de ani si în fiecare an se trage pe langa mine, ma las în jos ori cel putin las capul in jos sa nu imi vina in ochii vreo alica pt ca indiferent de viteza o alica in ochi e naspa.

drflorea scrie: La vanatoare dai pe este oameni la cules de ciuperci, fructe, sau adunat de vreascuri in padure, intalnesti oameni cu animale domestice la pasunat, sau care fac munci agricole. Toate astea sunt situatii mai putin predictibile decat oamenii de pe drum, si totusi nu am auzit de accidente.

Riscul la care ai fost supus, este doar sperietura provocata de focul de arma ce te-a luat prin surprindere. :D


Eu am auzit de multe accidente de vanatoare, de obicei se impusca unii pe altii vanatorii dar sunt multe cazuri cand au tras si in cei care nu aveau treaba cu vanatoarea.

Ghinda scrie:In strainatate, ca pomenisi, lumea nu alearga decat pe unde le este strict destinat, nu prin teren de aiurea. E ceva cu prprietatea etc, care este sfanta. La noi ne pisam pe ea. Eu unul daca as sti ca se trage intr-o zona, nu as mai calca pe acolo. Se cheama autoconservare si asa a perpetuat specia, promovand exemplarele normale la cap.


Drumul amenajat (asfalt sau piatra) e în 90% din cazuri loc public, iar în zona respectiva si langa drum cativa zeci de metri e tot public, aici nu se poate vb de zona privata daca citeai mesajul initial. Iar daca tot zici de sfintenia proprietatii private.....probabil ca tu ca vanator pacatuiesti rau de tot :ymdevil: , eu alerg numai pe drumuri.
Acolo nu e o zona izolata si e singura zona buna de alergare, e la vreo 2km de centrul orasului resedinta de judet, Slatina, nu poate fi evitata pt ca trag aia pe acolo, ce trebuie facut(cu tot respectul pt vanatori) e interzisa sau macar limitata vanatoarea acolo, pe acolo nu trec numai cei care alearga, s-au construit si multe case....trec carute, biciclistii etc


alinboboc scrie:@lupule de noapte, tu ai un nume, o ocupatie ceva, sau te trezi asa cu noaptea in cap sa te plangi pe forum cum te feresti tu de gloante ghemuindu-te intre tufisuri? Pentru ca, curiozitatea sa-ti fie satisfacuta, mergi la militie, fa in scris o solicitare, iar raspunsul sa-l pui la loc de cinste pentru urmasii, urmasilor tai.


Ocupatia mea nu e treaba ta, am zis ca ma las in jos cand se trage f aproape nu ca ma bag in tufisuri, nici nu ar ajuta prea mult pt ca tusiful nu opreste proiectilul.
nightwolf
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2020, 00:00

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde nightwolf pe 16 Ian 2020, 07:48

pipabh scrie:
Administratia!!??!!!!
LA planeta si inchis topicul, parerea mea!


Logic ca gandesti asa, ascunde problemele.
nightwolf
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2020, 00:00

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde nightwolf pe 16 Ian 2020, 07:56

Ghinda scrie:Ceva este putred la mijloc. Ori nu ai relatat cum trebuie ori ceva te-a deranjat din rutina.
Cert este ca fiecare trebuie sa aiba partea lui de atentie. Mai ales vanatorii. Eu, de exemplu, nu trag decat daca sunt absolut sigur ca este in regula ceea ce fac.


Am scris totul cat de exact mi-am adus aminte, m-au deranjat pt ca "rutina" era ca la cel putin 50m sa fie focuri de arma chiar si înspre mine dar rar, de obicei înspre apa ori pe contracanal, inspre stuff .

Ce e extrem de putred e ca acolo fiind la 2km de centrul orasului nu are ce cauta sa fie zona de vanat, s-a vrut a se unii Slatina cu comunele din jur si astfel sa fie totul intravilan/metropolitan dar primarii comunelor nu au vrut se pare.....acum stiu si de ce, spaga de la vanat o mananca ei. Daca eram la dracu in praznic si se intampla asta mai ziceam ca ce cautam pe unde se trage dar aici nu ar trebui sa se traga deloc în primul rand.

Eu locuiesc chiar in centrul Slatinei si ma duc pe jos in zona accea(alergand), deci iti dai seama cat de departe e de centrul orasului!!!!!
nightwolf
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2020, 00:00

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde pipabh pe 16 Ian 2020, 08:08

nightwolf scrie:
pipabh scrie:
Administratia!!??!!!!
LA planeta si inchis topicul, parerea mea!


Logic ca gandesti asa, ascunde problemele.


Logica ta este putin stramba!
Cred ca ajunge!
Daca doresti sa rezolvi ceva nu te certa cu cei de pe forum care are niste reguli fff bine stabilite, ai intrat cu picioarele pline de noroi pe acest forum, nu inteleg administratia de ce nu ia masuri si lasa discutia asta fara rost sa continue. Adreseaza-te organelor competente si gata, citeste legistlatia in domeniu. Probabil ca la 2 km de centrul celebrului oras este extravilan cu stuf si maracini de 3m si se poate vana, drum public si ce? Unde se poate practica vanatoarea? Citeste sa vezi legea 407/ 9 noiembrie 2006 cu toate actualizarile si modificarile de atunci si pana azi! Ca sa te lamuresti si mai bine si sa fii foarte bine informat mai ai legea: 295 din 2004 cu toate actualizarile si modificarile de atunci si pana azi!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde nightwolf pe 16 Ian 2020, 08:31

pipabh scrie:
nightwolf scrie:
pipabh scrie:
Administratia!!??!!!!
LA planeta si inchis topicul, parerea mea!


Logic ca gandesti asa, ascunde problemele.


Logica ta este putin stramba!
Mai termina cu prostiile si imbecilitatile tale. Cred ca ajunge!
Daca doresti sa rezolvi ceva nu te certa cu cei de pe forum care are niste reguli fff bine stabilite, ai intrat cu picioarele pline de noroi pe acest forum, nu inteleg administratia de ce nu ia masuri si lasa discutia asta fara rost sa continue. Adreseaza-te organelor competente si gata, citeste legistlatia in domeniu. Probabil ca la 2 km de centrul celebrului oras este extravilan cu stuf si maracini de 3m si se poate vana, drum public si ce? Unde se poate practica vanatoarea? Citeste sa vezi legea 407/ 9 noiembrie 2006 cu toate actualizarile si modificarile de atunci si pana azi! Ca sa te lamuresti si mai bine si sa fii foarte bine informat mai ai legea: 295 din 2004 cu toate actualizarile si modificarile de atunci si pana azi!



:)) Alta tactica parsiva de a ta, provoaca un raspuns conflictual din partea mea pt ca sa fie justificata "inchiderea gurii mele" , lucru care îl incerci in fiecare postare a ta, cred ca e f frustrant pt tine ca nu functioneaza. :(( Astept moderatorii sa te sanctioneze pe masura acelor reguli care zici tu ca sunt "fff bine stabiite" In caz contrar vei primi raspunsuri pe masura jignirlor tale!!
nightwolf
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2020, 00:00

Re: Distanta tragere de drum amenajat

Mesajde nightwolf pe 16 Ian 2020, 08:43

Puteam sa inventez fel si fel de lucruri doar e vb de un forum pe internet(ba ca au tras intentionat, ba ca chiar m-au lovit, ba ca au tras si mai de aproape decat au tras in realitate etc) nu am zis decat ca a fost mult prea periculos de aproape(nu am masurat dar eu zic ca au fost cam 10m iar dupa sunet desi nu sunt expert eu zic ca a fost în directia mea nu exact pt ca m-ar fi lovit)

Si am vrut sa aflu informati despre legislatie in legatura cu distanta fata de drum plus sa se consemneze protestul meu, pt ca ori chiar sa fie "organizata" organizarea partidelor de vanatoare in zona( cu oameni fara arme care sa aiba rolul de a opri tragerile cand trec oameni) ori sa fie interzisa.

2 oameni cu pustile prin vegetatie deasa nu reprezinta nici o organizare din punctul meu de vedere.
]@nightwolf
Primul care a incalcat regulile acestui forum ai fost tu.
Cu toate acestea colegii ti au raspuns decent.
Intrucat nu te ai prezentat si vad ca tii mortis sa ai tu dreptate, voi inchide acest subiect. Poate iti cauti dreptatea pe la organele abilitate dar vezi ca acolo e cu nume si prenume si nu exista doar varianta ta.
Sper ca urmatoarea ta postare sa fie la prezentari.
Admin
nightwolf
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2020, 00:00


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate