Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:09

TABU - termoviziunea in romania

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde violiv pe 19 Feb 2020, 12:13

SPV13R scrie:Si mai e o situatie : ce te faci cand reticolul de ochire poate fi activat si atunci e o luneta sau poate ramane neactivat si avem un dispozitiv de vedere?

Prea mult loc de interpretare, si oricum singurul care conteaza este cel al politistului care isi face si el treaba cum intelege.



Daca butonul e ascuns bine si NU SE POATE MONTA PE ARMA....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 20 Feb 2020, 07:05

Loc de interpretari exista, prea mult.
Am vorbit cu in dealer pulsar cu adevarat implicat in clarificarea situatiei si este o placere sa vorbesti cu astfel de oameni. Poate va aparea punctul de vedere oficial in aceasta chestiune.
Se mai poate pune problema si altfel : este interzisa folosirea dispozitivelor pe timp de noapte, dar ele/ unele merg si ziua :)).
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde bogus pe 20 Feb 2020, 11:22

SPV13R scrie:Loc de interpretari exista, prea mult.
Am vorbit cu in dealer pulsar cu adevarat implicat in clarificarea situatiei si este o placere sa vorbesti cu astfel de oameni. Poate va aparea punctul de vedere oficial in aceasta chestiune.
Se mai poate pune problema si altfel : este interzisa folosirea dispozitivelor pe timp de noapte, dar ele/ unele merg si ziua :)).

Si Beni e la fel de in ceata ca si tine
Pana una alta situatia e clara, noua lege a vanatorii da in anumite conditii drumul la vanatoare cu ceva ce este interzis prin legea armelor, una din cele doua prevederi din cele doua legi se va abroga, pana atunci situatia desi ciudata este totusi clara, ai o lege unde detinere este infractiune punct
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde violiv pe 20 Feb 2020, 14:02

Tipic romaneste: cum sa facem si pe unde sa ocolim legea care nu ne convine?

Legile se dau cu o anumita intentie. Aia nedeclarata este ca nu cumva "civilii" sa fie mai dotati decat baietii cu ochi albastri.
Intentia declarata e cat se poate de clara: nu ai voie sa tragi noaptea la vanatoare folosind absolut orice "artificial" iti trece prin cap in scopul de a face tinta mai vizibila. Motivatia oficiala e aia cu "sa dam si vanatului o sansa".

Nu ti se interzice sa vezi ci doar sa tragi.

Restul este fix problema ta, pana unde si cat de mult vrei sa incalci legea. Eu pot sa-ti spun ca toate elucubratiile de aici nu folosesc la nimic daca te intalnesti cu cine nu trebuie. Stiu 3 dosare recente, deschise de procurori pe acest motiv. Intr-unul singur judecatorul l-a respins pentru ca, de fapt, dispozitivul era de vedere nu de ochire si nu era montat pe arma la momentul controlului. Totusi, impricinatul a stat 4 luni fara arma.
Ultima oară modificat de violiv pe 20 Feb 2020, 14:16, modificat 1 dată în total.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde violiv pe 20 Feb 2020, 14:03

Avand in vedere ca initial a fost interzis tot si ca legea s-a indulcit un pic, eu am ales sa astept sa se indulceasca de tot, fara dubii. Pana atunci folosesc Luna, cu mai mult sau mai putin succes.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Ghinda pe 20 Feb 2020, 14:24

Dar impricinatul le-a facut plangere penala pentru abuz? Ca de aia isi permit multe, ca nu li se da peste nas cand gresesc, pentru ca a doua oara sau colegii dumnealor sa nu mai joace dupa ureche.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde laurul pe 20 Feb 2020, 16:02

Si daca le faci plangere penala, tot la banana ii doare.
Corb la corb nu si scoate ochii...
N am auzit nici măcar de un caz in care organul sa fi avut ceva de tras dupa o plangere, indiferent cat de mare a fost abuzul.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2020, 16:47

Tocmai citeam un articol de presă în care se spunea că autoritățile au eșuat în a elimina mistreții din zonele aflate în carantină din cauza PPA. Ce să vezi, cum se poate așa ceva? Nici nu ne gândeam că autoritățile pot eșua, nuuuuuuuu era de neînchipuit.
Acum înțeleg eu de ce se cumpără baterii de rachete Patriot, s-a pus la punct o nouă strategie. Astfel autoritățile așteaptă ca virusul PPA să producă modificări genetice la mistreți, astfel încât aceștia să dezvolte capacitatea de a zbura. Și când o zbura porcul vor încerca să-l intercepteze din aer cu rachete, dacă pe sol nu au fost în stare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde drflorea pe 21 Feb 2020, 10:52

Și când o zbura porcul vor încerca să-l intercepteze din aer cu rachete, dacă pe sol nu au fost în stare.
:D :D

Ce te faci daca va zbura nopatea :D
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 21 Feb 2020, 12:59

Rachetele sunt ghidate radar, termic, laser, iar legea armelor și cea a vânătorii nu se aplică forțelor armate. Armata are alte legi, nu se împiedică în derogări și excepții! ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Ghinda pe 24 Feb 2020, 08:06

Batrane, esti balbailt?
Dar trebuie facute, se aduna, nu se stie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde bogus pe 25 Feb 2020, 07:59

Ghinda scrie:Batrane, esti balbailt?

=)) =)) =))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 25 Feb 2020, 13:27

Ghinda scrie:Batrane, esti balbailt?

Adică?
Ghinda scrie:Dar trebuie facute, se aduna, nu se stie.

Adică?
:roll: :roll:
Nu am înțeles postarea! Și când nu înțeleg întreb. Zii pe direct să înțeleagă și un om pierdut în praful Bărăganului. Ce trebuie făcut, ce se adună, ce este cu bâl- bâl-bâit?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Ghinda pe 25 Feb 2020, 14:41

:ymhug: Laur a pus de 3 ori aceeasi postare, si plangerile contra politistilor care fac cum li se casuna sau pare dosare, asa sa fie se aduna, chiar daca inca nu au finalitate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde laurul pe 25 Feb 2020, 16:44

Mea culpa. Am vorbit cu logopedul si s a rezolvat.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 25 Feb 2020, 22:03

Ghinda scrie::ymhug: Laur a pus de 3 ori aceeasi postare, si plangerile contra politistilor care fac cum li se casuna sau pare dosare, asa sa fie se aduna, chiar daca inca nu au finalitate.

Nu am văzut postarea triplă și nu înțelegeam care este treaba cu făcutul și adunatul. Acum m-am lămurit!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate