Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 00:48

Membru vanator - viza arma

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Membru vanator - viza arma

Mesajde Cristianu pe 27 Feb 2020, 16:58

Buna ziua!
Tocmai ce am revenit de la politie, si mi s-a pus in vedere ca trebuie sa fiu membru vanator pentru a-mi fi prelungita viza pe permisul de arma.
Acum intrebarea mea e, as putea sa cer modificare in permis de tip A si sa raman cu arma?
Sau daca m-ar putea ajuta cineva cu o inscriere intr-o asociatie, dar nu cu cotizatie intreaga? Nu ies deloc la vanatoare, vreau doar sa-mi pastrez arma. :?
Cristianu
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Ian 2009, 23:32

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 27 Feb 2020, 17:26

alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde kama3 pe 27 Feb 2020, 18:16

Daca chiar nu vrei sa iesi la vanatoare trece arma pe permis de detinere.
La viza sunt aceleasi acte, tot atat te costa.
E minim 500 de lei pe an o cotizatie de nevanator.La ce sa-i dai aiurea.
Daca te hotarasti sa vanezi, te inscrii si ceri atunci transferul de pe detinere pe port si folosinta.
Daca chiar vrei membru nevanator intra pe linkul pus de @alinboboc si vezi unde e cel mai ieftin.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 27 Feb 2020, 23:47

Eu nu mai înțeleg un lucru: că să deții armele de vânătoare nu trebuie sa fii membru vânător la o asociație și pe timpul cat permisul de arma e in perioada de valabilitate? Adica nu îți pierzi dreptul în momentul în care nu mai ești membru și trebuie sa depui armele?
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 28 Feb 2020, 07:12

Calitatea de vanator o da permisul de vanatoare permanent obtinut in urma unui examen. Acea calitate o pierzi in urma unor prevederi exprese prevazute de lege. Nu incurca calitatea de vanator cu cea de membru vanator la o asociatie de vanatoare. Sunt chestii distincte. Legiuitorul a prevazut ca pt a putea merge la vanatoare, trebuie sa fi inscris la o asociatie de vanatoare gestionara de fond de vanatoare. Pt prelungirea permisului de arma, ai nevoie acum, conf prevederilor in vigoare sa fi afiliat unei asemenea asociatii.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde violiv pe 28 Feb 2020, 09:04

piratu scrie:Eu nu mai înțeleg un lucru: că să deții armele de vânătoare nu trebuie sa fii membru vânător la o asociație și pe timpul cat permisul de arma e in perioada de valabilitate? Adica nu îți pierzi dreptul în momentul în care nu mai ești membru și trebuie sa depui armele?



Ba da!
Doar ca trebuie ca si politia sa stie ca nu mai esti inscris in nicio asociatie. Adica trebuie ca asociatia de la care ai plecat sa trimita o hartie la politie cum ca vanatorii x, y, z nu mai sint membri. Apoi politia iti trimite o hartie cum ca sa vii sa lamuresti situatia - eventual sa le arati ca esti membru in alta. S-a intamplat si asa dar rar. Altfel, politia afla de noul statut doar daca le faci tu o vizita - vrei autorizatie de cumparare sau viza permisului.

Pentru initiatorul intrebarii: e mult mai buna solutia cu vanator fara a merge la vanatoare decat armele doar cu drept de detinere. Acest din urma drept are atatea incorsetari incat merita 500 lei/an libertatea de a te plimba cu armele tale unde vrei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 05:11

alinboboc scrie:Calitatea de vanator o da permisul de vanatoare permanent obtinut in urma unui examen. Acea calitate o pierzi in urma unor prevederi exprese prevazute de lege. Nu incurca calitatea de vanator cu cea de membru vanator la o asociatie de vanatoare. Sunt chestii distincte. Legiuitorul a prevazut ca pt a putea merge la vanatoare, trebuie sa fi inscris la o asociatie de vanatoare gestionara de fond de vanatoare. Pt prelungirea permisului de arma, ai nevoie acum, conf prevederilor in vigoare sa fi afiliat unei asemenea asociatii.


Ideea era că trebuie să fii membru vânător și pe perioada cat permisul de port armă este valabil. Dacă, spre exemplu, nu mai dorești să cotizezi la o asociație, din acel moment ai 30 de zile sa depui armele la un armurier deoarece, nu ți-ai pierdut calitatea de vânător, ți-ai pierdut dreptul de a deține armele!
Mai pe scurt, nu poți deține armele de vânătoare acasă în dulap doar in baza permisului de vânătoare permanent și a permisului de port arma valabil, trebuie și carnet de membru vânător vizat la zi.
Sper că am fost destul de explicit și sper că nu am greșit cu nimic cele expuse.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 02 Mar 2020, 06:54

@piratu, te rog pune articolul din lege care prevede ca in termen de 30 zile trebuie sa depui armele la armurier, daca nu mai vrei sa cotizezi la o asoc de vanatoare si ai permis valabil de arma.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde Clujeanul pe 02 Mar 2020, 08:32

piratu scrie:Sper că am fost destul de explicit și sper că nu am greșit cu nimic cele expuse.


Eu sper că ai greșit!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde drflorea pe 02 Mar 2020, 10:57

Clujeanul scrie:
piratu scrie:Sper că am fost destul de explicit și sper că nu am greșit cu nimic cele expuse.


Eu sper că ai greșit!


Eu nu sper, eu stiu sigur ca ai gresit. :D

In Romania ai dreptul de port si folosire arme de foc (permis de tip B) si drept de detinere (permis A).

Pt obtinerea permisului de tip A trebuie sa faci cere si sa intocmesti un dosar cu fisa medicala si tot ce mai zice acolo, ca la prima autorizare. Nu ai voie sa scoti armele din casa decat cu o autorizatie speciala pt o zi anumita mentionata in autorizatie, urmand un traseu dinainte declarat catre poligon etc. Nu ai dreptul sa detii munitie. La un moment dat aveai voie 10 cartuse pt o singura arma, apoi 25, apoi niciunul. Sincer nu mai stiu cum este acum. :?

Mi se pare mult mai convenabil o cotizatie minima la o asociatie si pastrarea tuturor drepturilor.
Plus ca poate vrei totusi odata intr-un an sa faci o iesire la un iepure, fazan, ceva si platesti ziua de vanatoare. Iesirea respectiva o poti face la orice asociatie, si te va costa tot cam cat o vizita la poligon.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 16:46

alinboboc scrie:@piratu, te rog pune articolul din lege care prevede ca in termen de 30 zile trebuie sa depui armele la armurier, daca nu mai vrei sa cotizezi la o asoc de vanatoare si ai permis valabil de arma.


O sa fac tot posibilul sa pun articolele numai să îmi fac puțin timp.
Uită-te puțin mai sus la postul colegului violiv și o sa te lămurești.
Exemplu: Dacă asociația la care tu nu mai dorești să cotizezi face hârtie către poliție cum că nu mai ești membru, vei fi invitat să faci dovada că ești înscris cel puțin la o altă asociație, in caz contrar trebuie sa depui armele.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 02 Mar 2020, 17:09

@piratu, tot respectul pentru opiniile colegilor nostri, dar eu am un defect profesional: lucrez numai dupa lege. Asadar: unde si in care lege scrie ca daca nu mai esti membru la o asoc de vanatoare si ai permis de arma in termenul de valabilitate, esti obligat sa predai armele la armurier in termen de 30 zile? Dar sa fie act normativ publicat in M Of, nu cine stie ce foi lipite pe geamurile de la militie sau ca am auzit de la x sau y.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 18:10

Legea 407/2006 defineste vanatorul:

Art 1
ae) persoană fizică, membră a unei organizaţii vânătoreşti gestionare de faună cinegetică, posesoare a unui permis de vânătoare, care ocroteşte, îngrijeşte şi extrage fauna cinegetică în condiţiile legii.

Legea 295/2004 spune ca ti-a acordat dreptul de port si folosire (permis B) in baza calitatii de vanator:

Art. 14: Condiţii de acordare a autorizaţiei de procurare a armelor letale
(1) Autorizaţia de procurare a armelor letale se acordă persoanelor prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5), dacă îndeplinesc,
cumulativ, următoarele condiţii:
a) au împlinit vârsta de 18 ani;
b) deţin calitatea impusă de lege, atestată prin prezentarea documentelor stabilite în normele metodologice de aplicare
a prezentei legi, în funcţie de destinaţia armelor;



Tot legea 295/2004 spune si ce se intampla daca iti pierzi calitatea:

Art. 28: Anularea şi suspendarea dreptului de deţinere a armelor

f) a pierdut, din motive imputabile lui, calitatea prevăzută la art. 13 alin. (2)-(4) sau nu mai are calitatea prevăzută la
art. 13 alin. (5), care a condiţionat acordarea dreptului de deţinere a armelor;


Art. 29: Aplicarea măsurii de suspendare sau anulare a permisului de armă
(1) Constatarea situaţiilor prevăzute la art. 28 se face de către organele de poliţie competente, care iau măsura
suspendării sau, după caz, anulării permisului de armă.
(2) Măsurile prevăzute la alin. (1) se comunică, în scris, titularului dreptului de deţinere sau, după caz, rudelor ori
persoanelor care locuiau împreună cu acesta, în situaţia prevăzută la art. 28 alin. (1) lit. c).
(3) Măsura prevăzută la alin. (1) este supusă controlului judecătoresc, potrivit Legii nr. 554/2004, cu modificările şi
completările ulterioare.
Art. 30: Efectele aplicării măsurii de suspendare sau anulare a permisului de armă
(1) În termen de 30 de zile de la data luării la cunoştinţă a măsurii prevăzute la art. 29 alin. (1), titularul este obligat să
depună armele la un armurier autorizat, în vederea înstrăinării sau depozitării, cu excepţia cazului în care armele se
ridică de către organele de poliţie.
(2) În termenul prevăzut la alin. (1), după îndeplinirea obligaţiei de depunere a armelor la un armurier autorizat,
titularul trebuie să depună dovada acestui fapt, împreună cu documentele care atestă dreptul de deţinere a armelor
letale, la organele de poliţie competente.


Cam asta am gasit eu, daca sunt eronate si implicit ma aflu si eu in eroare, rog un moderator sa stearga toate postarile mele ca sa nu induc in eroare si alti colegi.
Daca totusi ce am scris eu este corect, well... putem dezbate subiectul mai departe.

Aveti si art 13 sa nu mai cautai in lege:

Art. 13: Categoriile de persoane fizice care pot fi autorizate să procure arme letale
(1) Persoanele fizice de cetăţenie română cu domiciliul sau reşedinţa în România, care îndeplinesc condiţiile prevăzute
la art. 14 alin. (1), pot fi autorizate, la cerere, să procure arme letale.
(2) Armele de apărare şi pază pot fi procurate numai de către următoarele categorii de persoane:
a) demnitarii, magistraţii, diplomaţii, militarii şi poliţiştii, pe perioada cât sunt în activitate şi după încetarea activităţii, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;
b) persoanele prevăzute de lege, care îndeplinesc o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii publice, pe perioada în care
au această calitate, cu excepţia personalului de pază din cadrul societăţilor specializate de pază;
c) persoanele incluse în programe de protecţie a martorilor, pe perioada în care au această calitate.
(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum şi arme de tir, numai din categoria armelor lungi.
(4) Sportivii de tir categoria I, membrii loturilor naţionale sau olimpice, antrenorii şi instructorii în poligonul de tragere
pot procura pe perioada cât sunt în activitate numai arme de tir, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut
calitatea din motive imputabile lor.
(5) Colecţionarii de arme pot procura, în condiţiile stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi:
a) arme de colecţie, cu excepţia celor prevăzute în categoria A pct. 1-5 şi pct. 8-11 din anexă, precum şi a celor
prevăzute în categoria B pct. 1 din anexă şi proiectate după anul 1945;
b) arme comemorative, cu excepţia celor prevăzute în categoria A pct. 1-5 şi pct. 8-11 din anexă.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 02 Mar 2020, 18:24

@piratu, tu, ai citat articolele din lege. Pt a preda armele in 30 zile la un armurier autorizat , trebuie ca impotriva ta se se fi luat masura suspendarii sau anularii permisului de arma de catre politie. Numai in aceste doua conditii esti obligat sa depui in termen de 30 armele la armurier, daca permisul tau de arma a fost SUSPENDAT sau ANULAT, nu daca nu mai esti membru la o asociatie de vanatoare.

Art. 30: Efectele aplicării măsurii de suspendare sau anulare a permisului de armă

(1) În termen de 30 de zile de la data luării la cunoştinţă a măsurii prevăzute la art. 29 alin. (1), titularul este obligat să depună armele la un armurier autorizat, în vederea înstrăinării sau depozitării, cu excepţia cazului în care armele se ridică de către organele de poliţie.

Sper ca acum m-am facut inteles cand esti obligat ca in 30 zile sa depui armele la armurier autorizat.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 18:29

Ce sa zic? eu vad 2 situatii:

1. nu mai platesc, nu mai sunt vanator, predau armele la armurier pana gasesc o alta asociatie care imi convine = perfect legal si relativ comod pentru mine.

2. Nu mai platesc, asociatia comunista face plangere la politie ca deh cutarescu nu mai plateste, militia vine dispune suspendarea sau anularea si ce sa vezi? tot la armurier ajung. Dar ca sa le iau inapoi cand vrea muschiul meu se mai poate?
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde aghiuta pe 02 Mar 2020, 18:32

Concluzie personala: sa le FMiC tuturor celor care au militat pentru obligativitatea asocierii si pentru acea definitie. Japcari ordinari.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 18:33

alinboboc scrie:@piratu, tu, ai citat articolele din lege. Pt a preda armele in 30 zile la un armurier autorizat , trebuie ca impotriva ta se se fi luat masura suspendarii sau anularii permisului de arma de catre politie. Numai in aceste doua conditii esti obligat sa depui in termen de 30 armele la armurier, daca permisul tau de arma a fost SUSPENDAT sau ANULAT, nu daca nu mai esti membru la o asociatie de vanatoare.


Se va lua masura impotriva ta daca constata ca nu mai indeplinesti calitatea de vanator, si n-o mai indeplinesti pentru ca nu mai esti inregimentat.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2020, 18:34

Interpretabila, ca la noi!
Nicaieri nu spune ca daca nu mai esti membru trebuie sa te autosuspenzi!
Doar daca organele de control au constatat ca nu mai indeplinesti calitatea de vanator!
Acum, la viza ti se cere sa ai permisul vizat la zi, mai exact sa indeplinesti calitatea de membru atunci cand faci viza. nu spune nicaieri ca intre vize trebuie sa fii membru activ, platitor. Daca "te paraste careva" si vine la tine in control si te gaseste fara viza anuala ce se poate intampla? Poate nimic, spunand ca vei plati pana in 31 decembrie!
Cel putin asa interpretez eu.

Foarte , foarte , foarte interpretabila.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 18:37

Sa le spui tu asta militienilor pusi pe confiscat arme... Risca tu... eu nu vreau. Si da, gunoi de lege interpretabila si jegoasa facuta sa ia armele oamenilor cand li scoala militienilor.

Si sa stii ca daca nu spune nicaieri ca trebuie sa ai carnetul de membru vizat la zi, nu inseamna ca nu trebuie sa il ai. Acel carnet este element din definitia vanatorului, calitate pe baza careia ti-ai putut lua arme de vanatoare.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2020, 18:52

piratu scrie:Ce sa zic? eu vad 2 situatii:

1. nu mai platesc, nu mai sunt vanator, predau armele la armurier pana gasesc o alta asociatie care imi convine = perfect legal si relativ comod pentru mine.

2. Nu mai platesc, asociatia comunista face plangere la politie ca deh cutarescu nu mai plateste, militia vine dispune suspendarea sau anularea si ce sa vezi? tot la armurier ajung. Dar ca sa le iau inapoi cand vrea muschiul meu se mai poate?

Adica te autosuspenzi!! Doar daca asociatia la care esti membru iti retrage calitatea de membru oficial cu instiintare doar atunci nu mai esti membru intr-o asociatie! In alta ordine de idei poti sa platesti la 31 decembrie! Care e problema! Acelasi lucru se poate invoca si la viza daca nu ai platit in anul respectiv !
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2020, 18:57

piratu scrie:Sa le spui tu asta militienilor pusi pe confiscat arme... Risca tu... eu nu vreau. Si da, gunoi de lege interpretabila si jegoasa facuta sa ia armele oamenilor cand li scoala militienilor.

Si sa stii ca daca nu spune nicaieri ca trebuie sa ai carnetul de membru vizat la zi, nu inseamna ca nu trebuie sa il ai. Acel carnet este element din definitia vanatorului, calitate pe baza careia ti-ai putut lua arme de vanatoare.

hai sa-ti spun o situatie 99% ipotetica. Vine nea militica la tine in 3 ianuarie! Ce-i spui? Ca maine duci armele la armurier? Vine in 30 iunie la un control de rutina! Ce le spui? Hai sa nu exageram daca nu este necesar. Din ce spui tu daca nu pot plati cotizatia pana in 30 mai (de ex) trebuie sa depun armele la armurier? Ca la AJVPS din 14 mai nu mai ai nici asigurare!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 18:58

Oameni buni, daca nu ai viza pe carnet esti in afara legii... daca depui armele, nu te autosuspenzi, respecti legea. Daca ajung ei sa te suspende... cred ca e mai nasol

Atitudinea asta cum ca lasa ca poate nu ma prind, ca poate nu ma parasc, nu prea e normala!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2020, 19:03

piratu scrie:Oameni buni, daca nu ai viza pe carnet esti in afara legii... daca depui armele, nu te autosuspenzi, respecti legea. Daca ajung ei sa te suspende... cred ca e mai nasol

Atitudinea asta cum ca lasa ca poate nu ma prind, ca poate nu ma parasc, nu prea e normala!

Ce sa prinda de tine????????
Situatia care o expui tu este cea in care asociatia transmite politiei faptul ca NU MAI ESTI MEMBRU!!!!!!!!!!! Asta da! Daca nu ai calitatea de membru suspendata dintr-o asociatie OFICIAL, esti membru in acea asociatie, deci nu -ti poate face nimic daca te viziteaza in 22222 ale lunii martie si nu i viza FIX la zi dar o ai pe anul anterior!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 19:06

daca nu le mai platesti, esti membru in continuare? nu te suspenda? Vezi situatia initiatorului topicului....

Si vorbim pe lege, nu pe ce ar putea interpreta sau intelege organul, ca poate te mai pasuieste 2 zile.... ca stii domn sef, ma duc maine sa platesc !
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2020, 19:13

piratu scrie:daca nu le mai platesti, esti membru in continuare? nu te suspenda? Vezi situatia initiatorului topicului....

Si vorbim pe lege, nu pe ce ar putea interpreta sau intelege organul, ca poate te mai pasuieste 2 zile.... ca stii domn sef, ma duc maine sa platesc !

Nu mai comentez nimic legat de postarile tale doar faptul ca din postarea de mai sus se vede inca odata ca la noi merg enunturile : "capul plecat sabia nu taie", "mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana, fii profesionist ce..."
pacat!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 19:24

Poți să crezi asta!
Dar nu mi-ai contrazis postările cu nimic punctat din lege să mă faci să realizez că am greșit!

Un singur lucru sa fie clar! Nici mie nu-mi convine situația, de asta e nevoie sa dezbatem sa aducem argumente și nu sa ne enervam după 3 postări!

Încă o dată, dacă cineva poate demonstra că tot ce am postat eu, inclusiv cu articolele din lege, este greșit, rog un moderator să șteargă tot!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 02 Mar 2020, 19:24

@piratu , ce-i asa greu? Depui armele la armurier in 30 zile numai daca impotriva TA s-a luat masura suspendarii sau anularii permisului de arma. Ce nu intelegi? Ai permisul SUSPENDAT sau ANULAT de politie, mergi si depui armele la armurier. In rest numai de bine. Aaa, cand mergi la armurier, omul te intreaba ce-i cu tine, ce vrei de la sufletul lui. Ce-i spui ca ai venit sa lasi armele ca nu mai esti membru vanator, sau ce? La armurier cand depui armele in cele 30 zile cum spui tu daca ti-a fost suspendat sau anulat permisul de arma, lasi si o copie dupa procesul verbal de suspendare sau anulare.

Armele la armurier se depun in termen de 30 zile in urma SUSPENDARII SAU ANULARII PERMISULUI DE ARMA de catre POLITIE.

NU mergi la armurier sa depui armele cand ai in buzunar PERMISUL DE ARMA VALABIL.

Intelege ca totul se face dupa lege nu dupa ce spune x sau y. Ce e la voi la Suceava.....si asta se datoreaza si voua ca mergeti dupa interesul personal si nu dupa respectarea legii. Scrie in lege iti dau, nu nu-ti dau.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde piratu pe 02 Mar 2020, 19:28

Nu ai nevoie de motiv să lași armele la armurier!!!

Le depui fara nici un motiv, așa vreau eu și depui permisul la politie si aia e!

Daca pleci din țară pentru 3 ani sa zicem? Și te simți mai bine să știi că armele sunt in siguranță...

Oameni buni, faceți cum vreți...


Și dacă tot poți să ții armele acasă fără carnet de membru, de ce toată lumea caută asociatie cu plata minima, ca și nevanator?

Domnilor, nu faceți nici cel mai mic efort să respectați legea, însă va buricati când vin și va iau armele!

Îmi asum postarea !
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde alinboboc pe 02 Mar 2020, 19:49

@piratu, toata lumea umbla dupa asociatii cu, cotizatie minima pt viza. In lege spune ca la data depunerii documentelor pt prelungit p de arma, trebuie sa fi membru vanator la o asociatie.....Legiuitorul nu spune ca trebuie sa fi mebru cu 3 zile , 3 luni sau 3 ani inainte de prelungirea permisului de arma.
Tu ceea ce faci este supunere neconditionata nu respectarea legii. Tie la Suceava cand ti s-a cerut adev de la medicul de familie, cazier si curs pt arme le-ai depus. De ce, ai respectat legea?
Nu ai respectat legea, ai incalcat-o depunand ineptiile care ti-au fost cerute, ai respectat indicatiile unor functionari publici pt ca ti-ai urmarit interesul.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Membru vanator - viza arma

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2020, 19:52

piratu scrie:Nu ai nevoie de motiv să lași armele la armurier!!!

Le depui fara nici un motiv, așa vreau eu și depui permisul la politie si aia e!

Daca pleci din țară pentru 3 ani sa zicem? Și te simți mai bine să știi că armele sunt in siguranță...

Oameni buni, faceți cum vreți...


Și dacă tot poți să ții armele acasă fără carnet de membru, de ce toată lumea caută asociatie cu plata minima, ca și nevanator?

Domnilor, nu faceți nici cel mai mic efort să respectați legea, însă va buricati când vin și va iau armele!

Îmi asum postarea !

Poti sa ne dai un exemplu de vanator caruia i-au fost ridicate armele in conditiile spuse de tine. Te rog sa detaliezi ce si cum daca stii nu daca ai auzit! Nu cred ca cineva care citeste postarile de mai sus intelege ce vrei sa spui in postarile tale! Inca un coleg ti-a spus ce si cum ! Ce sa mai spun sa mai comentez ? EU RESPECT LEGEA 100%. Nu e potrivit sa spui ca nu respectam legea dupa interpretarile tale!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron
Publicitate