Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:09

Swarovski Z5(i)

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Swarovski Z5(i)

Mesajde popescugcristian pe 31 Mar 2020, 10:27

Buna ziua,

Nu am reușit sa găsesc nimic pe forum legat de gama Z5 de la Swarovski (atenție, nu X5) , așadar va deranjez cu niște întrebări:
1) Folosește cineva una din variantele 3.5-18x44 sau 2.4-12x50?
2) Ce părere aveți despre acestea, referitor la campul vizual, luminozitate, efectul de tub, etc.?
3) Din experiența voastră, se pretează lentila de 44mm și la panda seara/noaptea, sau 50 e minim rezonabil?

Întreb deoarece caut o luneta buna calitativ, cu tub de 1” pentru o arma veche, la care nu as vrea sa schimb prinderile de 1”, baze, etc. Luneta actuala e ceva no-name japonez.

Va mulțumesc!
popescugcristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Apr 2018, 13:01

Re: Swarovski Z5(i)

Mesajde violiv pe 31 Mar 2020, 18:58

Au fost un fel de Zeiss Conquest.
Adica o tentativa de a face o Swaro mai ieftina si mai putin pretentioasa, pentru americani. A si fost facuta (asamblata, partial piese) in USA.
Sint OK lunetele, cred ca printre cele mai bune pe care le-ai putea gasi pe tub de 1" - la vremea aia americanii nu trecusera inca la 30 mm.
Nu s-a dovedit o reteta de succes si productia a fost oprita.
In timp, pretul prin magazine a mai scazut asa ca unele sint chiar tentante.

50 mm obiectiv. Nu e mult mai mare sau mai grea dar castigul de lumina e mare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Swarovski Z5(i)

Mesajde TudorB pe 31 Mar 2020, 19:53

Buna seara,

Daca schimbati locatia de pe site ul Swaro, si va pozitionati ca si cum ati din USA, NZ sau Africa... gasiti toate detaliile despre aceste modele.

Am avut oportunitatea sa vad una, pentru scurt timp. Super usoara si frumos finisata. Era zi si numpot zice de lumina, dar de clara e clara, ca si toate Swaro.
Tub de 1”
Sunt mai multe configuratii.

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Swarovski Z5(i)

Mesajde popescugcristian pe 01 Apr 2020, 18:26

Buna seara,

Mulțumesc pentru răspunsuri! Am citit detaliile despre lunete, de aceea am întrebat despre ele și experiențe in utilizare.

Am văzut ca anul acesta Swarovski a lansat varianta cu reticul iluminat, și de aceea ma tenta. Citisem despre acestea și GPO, de care am citit numai de bine, dar cu tub de 1” aveau 3x marire, la fel ca și Kahles.

Din păcate sunt proaspăt in ale vânătorii, deci nu știu despre Zeiss Conquest mare lucru. Ca lunete de 1” mai cunoasteți variante care sa concureze cu aceasta gama Z5?

Cu respect
popescugcristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Apr 2018, 13:01

Re: Swarovski Z5(i)

Mesajde violiv pe 02 Apr 2020, 15:14

Mai nimic.
Practic este o linie moarta - lunete bune in tub de 1" nu mai face nimeni.
Exista tentative mai noi destul de reusite de lunete ieftine in tub de 1" dar nu se compara cu Swaro.
Dintre cele contemporane cu Swaro, adica aflate pe piata in urma nu cu multi ani si reusite, cred ca mai sint la Leupold variantele din seria VX 3. Dar toate pe tub de 1" veneau fara iluminare a reticolului.
Bune pe zi si solide dar slabe pe intuneric au fost si Bushnell din seriile 3200, 4200 - tot farabiluminare.
Lunete foarte bune au fost si cele fixe, gen 6x40, 8x56 de la firmele mari....Zeiss, S&B, Swaro. Dar introducerea iluminarii a dus si tubul la 30 mm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Swarovski Z5(i)

Mesajde yoghi pe 02 Apr 2020, 15:20

Am eu swarovski noua cu tub de 25.
Vezi in mesaj privat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Swarovski Z5(i)

Mesajde flr127 pe 08 Apr 2020, 07:27

Kahles Helia 3, 4-12x44 e cu tub de 1’’. Claritatea e buna nu foarte mult sub Swarovski z8 in 42. Dar la cu totul alt pret. Merge destul de bine si pe seara. In plus e foarte usoara.
flr127
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Mar 2018, 15:06


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate