Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:55

Antrenament caine vara

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Antrenament caine vara

Mesajde Don_B pe 09 Apr 2020, 21:06

Salutare. Anul trecut in toamna m-am hotărât să devin si eu vânător. M-am înscris în ajvps si astept examenul. Prin iarnă m-am hotărât să-mi iau un câine. Dacă tot nu prind pusca anul asta macar caine sa am la ieșirile cu grupa, sa nu fiu chiar degeaba pe acolo. Problema ii daca am voie să ies cu el pe câmp singur. Cateaua are 6 luni. Eu stau chiar la granița cu fondul altei grupe. Am voie să ies la ei pe teren? Precizez ca m-am ocupat mult de Kirra. Nu aleargă mai mult de 50 de metri de mine. Cand o strig vine orice ar urmări. Este vreo lege care să-mi interzică? Vreau ca in momentul cand se deschide vânătoarea sa cam stie ce are de facut.
Mersi.
Don_B
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Dec 2019, 14:24

Re: Antrenament caine vara

Mesajde ravenstein pe 10 Apr 2020, 01:46

Don_B scrie:Salutare. Anul trecut in toamna m-am hotărât să devin si eu vânător. M-am înscris în ajvps si astept examenul. Prin iarnă m-am hotărât să-mi iau un câine. Dacă tot nu prind pusca anul asta macar caine sa am la ieșirile cu grupa, sa nu fiu chiar degeaba pe acolo. Problema ii daca am voie să ies cu el pe câmp singur. Cateaua are 6 luni. Eu stau chiar la granița cu fondul altei grupe. Am voie să ies la ei pe teren? Precizez ca m-am ocupat mult de Kirra. Nu aleargă mai mult de 50 de metri de mine. Cand o strig vine orice ar urmări. Este vreo lege care să-mi interzică? Vreau ca in momentul cand se deschide vânătoarea sa cam stie ce are de facut.
Mersi.


Salut,
E carantina, e stare de urgenta. Cred ca e mai ok sa stai acasa.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Antrenament caine vara

Mesajde Clujeanul pe 10 Apr 2020, 08:04

Ce caine ai? De rasa? Ogar? Copoi?

:D
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Antrenament caine vara

Mesajde Don_B pe 10 Apr 2020, 11:48

Viszla
Don_B
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Dec 2019, 14:24

Re: Antrenament caine vara

Mesajde Ciprian_1 pe 10 Apr 2020, 17:00

Cel mai bine ar fi sa te imprietensti cu paznicul de vanatoare din zona unde scoti cainele!'

Atentie la capuse!

Atentie la politie! Pentru treaba asta nu exista declaratie pe proprie raspundere!
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Antrenament caine vara

Mesajde adrian m. pe 19 Apr 2020, 12:03

Din ce stiu in calitate de vanator ai voie cu cainele pe camp indiferent de periada anului, parca trebuie doar sa te afli pe un drum sau in imediata lui vecinatate. Si clar sa ai caine admis la vanatoarea din tara noastra.
Tinand cont ca inca nu esti vanator mai nu te avanti fara sa vb cu paznicul de pe respectivul fond in care o sa iti plimbi cainele.
Ce am scris nu este valabil si in starea de urgenta!!!!
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Antrenament caine vara

Mesajde Marius pe 20 Apr 2020, 00:11

Don_B scrie: Nu aleargă mai mult de 50 de metri de mine.


De ce 50 m? E de bine?
Face aret?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Antrenament caine vara

Mesajde Ghinda pe 20 Apr 2020, 02:51

Bracul e brac Marius!
Scoate cainele cat de mult! Si lasa-l sa alerge, sa isi faca treaba lui. Si o sa va invatati.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Antrenament caine vara

Mesajde shakken pe 22 Apr 2020, 23:51

Eu ies cu ei zilnic, am un brac si eu viszla de aceiasi varsta, completez declarația cu activități agricole.
shakken
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Apr 2020, 23:39


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate