Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 15:13

Piese Franchi Affinity

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Piese Franchi Affinity

Mesajde popaliviu pe 18 Mai 2020, 12:32

Știe cineva unde găsesc piese aftermarket pentru Franchi? Mă refer în România sau Europa. Vreau să schimb mânerul de la închizător cu unul supradimensionat. Și butonul care eliberează închizătorul la fel. Am găsit peste băltoacă dar nu trimit la noi, că noi... Ceapa mamei lor! ~x(
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Piese Franchi Affinity

Mesajde capleacosmin pe 06 Iun 2020, 20:26

https://www.amis-instinct.ro/home/2501- ... tikka.html

Nu sunt sigur că asta cauți, dar este o variantă pe care o poți lua în considerare.
Avatar utilizator
capleacosmin
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Apr 2020, 21:28
Locaţie: Dăbuleni, Dolj

Re: Piese Franchi Affinity

Mesajde popaliviu pe 10 Iun 2020, 11:56

Salut Cosmin, în direcția asta caut, dar pentru altă armă. Pentru o lisă semiautomată Franchi Affinity. Așa ceva caut:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Piese Franchi Affinity

Mesajde popaliviu pe 10 Iun 2020, 11:58

Și așa ceva. Dar nu găsesc în Europa [-(
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Piese Franchi Affinity

Mesajde popaliviu pe 23 Iul 2020, 19:20

Astăzi ridicai șocul comandat din America pentru Franchi. KICK'S HIGH FLYER X-FULL. Nu a durat mult așteptarea, doar 3 luni =)) și am plătit cam încă o dată și jumătate livrarea și taxe vamale. Sper să merite! Vedem la toamnă la rațe!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Piese Franchi Affinity

Mesajde violiv pe 23 Iul 2020, 21:43

Dupa cartusele super-magnum, cea mai mare gogorita din lumea armelor cu alice este "socul xxx" indiferent ce-o promite acel soc.
Daca nu ai o rusoaica sau o turceasca, arme care vin cu socuri cam de rahat din fabrica, investitia in socuri are rezultate foarte-foarte aproape de 0 ca plus fata de socurile armei.

Exista o moda a trasului cat mai departe. Moda este creata in primul rand de producatori si in al doilea rand de faptul ca este real posibil sa tragi eficient departe, mult mai departe de cei 35 m canonici ai juxtapusei bunicului. Din pacate, niciun soc si niciun cartus nu te invata sa faci asta. Niciun pet gaurit net la 60 m reali nu te invata ca ai nevoie de o corectie incredibil de mare pentru o tinta vie, in miscare, la distanta asta.
Sfatul meu este sa alegi niste cartuse iuti de 32-36 g si sa le tragi cu socul care face grupajul cel mai omogen si mai larg ... 90% din ficuri vor fi mult sub aia 60 m visati si vei rata pentru ca vei trage la 25-30 m un snop mult prea strans, deformat, alungit, bla-bla.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Piese Franchi Affinity

Mesajde popaliviu pe 23 Iul 2020, 22:06

Nu o sa trag nicidecum la distanța de peste 40 m, mai ales acum că sunt începător, probabil nici mai târziu. L-am luat gândindu-mă că trimite snopul mai strâns, probabil și dus de nas puțin de marketing cum zici :D Chestia este că sunt foarte nerăbdător să ajung în România să merg la vânătoare și încerc să îmi liniștesc nerăbdarea prin achiziția de anumite accesorii. Dintre care multe nu își iau rostul :D. De exemplu, mai alaltăieri mi-am comandat un cuțit, Muela Viper, cu cârlig de jupuit pe spate, cu gândul că în octombrie merg și eu la mistreț, dar prietenii zic că nu mai este nici urmă de mistreț pe fondul nostru =)) Râd eu, dar este cam trist. Iar cuțite numai de bucătărie am vreo 30. Plus restul...
Astea ar fi câteva, restul sunt la muncă.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Piese Franchi Affinity

Mesajde popaliviu pe 23 Iul 2020, 22:09

Mai amuzant ar fi să nu se potrivească la Franchi al meu :)) dar din ce m-am documentat, ar trebui să meargă.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

Publicitate