Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:37

Mai vanam mistret anul viitor?

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Clujeanul pe 04 Iun 2020, 06:10

@biriuck,
Care-i perspectiva ta față de PPA pt. zona Buzăului? Să zicem pe termen scurt și mediu...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde biriuck pe 09 Iun 2020, 11:50

Am auzit ca in multe zone in care au fost focare si din care porcii disparusera, acestia se intorc. Cel mai probabil, densitatile din trecut nu vor mai putea fi atinse pentru ca vor aparea din nou focare.
Or fi mistreti rezistenti la PPA sau or fi disparut virusul pur si simplu din zona dupa ce si-a facut de cap. Nu am un raspuns la asta.

PPA a cam facut ravagii pe valea Ramnicului si mai putin pe valea Buzaului superior. Probabil ca va fi afectata si zona Patarlagele de focarul ce s-a extins dinspre Prahova (Urlati - Malu Rosu - Lapos)

In zonele de munte, unde vanez si eu, vor ramane mistreti. Densitatea mistretilor este suficient de mica incat sa nu ajungem la focare mari la munte. Ma gandesc ca PPA se va raspandi la munte din cauza omului sau in perioadele de imperechere.
A mai fost inca un fenomen interesant cand PPA bantuia mai tare pe jos, au aparut in munte niste mistreti ciudati (foarte grasi, picioare scurte, ratul mai scurt, trofee subtiri si mici). Nu au urcat la vreo fructificatie deosebita de jir (era chiar putina), multi cred ca au simtit ca e ceva in neregula si au migrat. Eu nu ma pot pronunta, stiu doar ca asa mistreti nu existau si nici nu cred ca au avut viata buna cu lupii in iarna ce a trecut pentru ca acum nu am mai vazut formatul ala :mrgreen:

Cel mai probabil vom mai avea inca un sezon bunicel la mistret pe zona de deal-munte.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Iun 2020, 13:48

Pe la noi prin zonă a fost dezastru cu PPA, a cam ras tot. Recent au început însă să apară din nou mistreți prin zona bălții, de unde au apărut nu știu. Probabil au mai fost zone neatinse de boală. Oricum nenorocirea cu pesta va avea ecou câțiva ani de acum înainte până se refac populațiile de mistreți, asta dacă nu izbucnește un nou episod.
Ce este cu mistreții aceia ciudați de care spuneai? Nici eu nu am văzut din cei descriși prin zona de câmpie. De pe unde sunt?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Clujeanul pe 17 Iun 2020, 08:14

Mistreții atipici ar putea proveni din ceva țarc. Evadați sau eliberați...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde belegcuthali0n pe 26 Aug 2020, 23:01

Si la noi in fond (in judetul Sibiu) s-au gasit 2 soldani cu pesta. Se presupune ca e nevoie sa treaca 2 ani de la ultimul mistret gasit cu pesta ca sa se revina la normalitate. Vanatoarea la mistret continua, insa doar colectiva la panda si la dibuit.
belegcuthali0n
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2020, 15:35

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 27 Aug 2020, 07:39

Las ca s-a oprit si asta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2020, 16:45

Sunt vremuri dificile și pentru animale și pentru oameni. O să vedem ce se va întâmpla, vorba orbului! Sau poate o să auzim, cum a spus surdul! Toată treaba este să nu dăm bir cu fugiții, că și așa suntem cotonogi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Clujeanul pe 27 Aug 2020, 16:59

Ghinda scrie:Las ca s-a oprit si asta!


Cum adica?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 31 Aug 2020, 07:37

Pai pe fondurile aflate in focar de pesta este suspendata vanatoarea tot prin hotararea de instanta aia de la Brasov. La mistret, vulpe, sacal, ciori, cotofene si ce o mai fi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde popaliviu pe 31 Aug 2020, 13:16

La Dăbuleni mi-au zis câțiva prieteni că au început iar porcii domestici să moară. Bine că nu mai avem mistreți, că n-are ce să mai moară . Murim noi de necaz :lol:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Jack.Sparrow pe 01 Sep 2020, 15:19

mai, dar asociatiile astea "caritabile" nu pot fi constranse cumva sa isi faca publice veniturile si cheltuielile? Sa stim si noi cine sponsorizeaza atacurile
Intreb pentru un prieten! :evil:
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde OVI762 pe 13 Sep 2020, 06:39

@Jack Sparrou, oenjeurile sunt sacrosante in tara asta.Poti sa injuri marionetele din guvern,Cotroceni,parlament,ba chiar si pe aia din servicii(mai incet, asa, sa nu te auda)poti sa-ti bati pu...sca de baiatul ala prevesel cu cort in cap(bine, daca iti bati pu...sca de el s-ar putea sa-i placa intrucat vesel in "iengleza" se mai zice si gay :) ,prietenii stiu de ce)ba chiar poti sa faci misto si de Isarescu (asta o sa te doara sigur dar nu mori, a patit-o un baiat de curand) INSA nu poti sa ceri vreodata socoteala oenjeurilor despre cum si de unde au banii, mai bine injuri regele Thailandei si bagi 15 ani de Bahamas, ca asa e la ei.A incercat acum o vreme un baiat, cam pededist de fel dar d-ala de rit nou, Plesoianu se numeste, sa faca chestia asta.Adicatalea, bai ong- urile pu...vietii, daca tot invartiti sume mari de bani, pai nu gasiti ca e normal sa stie si "statul roman" de unde vin banii si ce hram poarta?Uraganul Katrina a fost o briza anemica pe langa ce s-a iscat in prazlament cu treaba asta, sareau toti de cur in sus ca floricelele aruncate pe tabla incinsa.Huooooo,pesedist ciumat si nenorocit, cum sa ceri treaba asta,cum?Ce urmeaza, impozitarea bisericii?Confiscarea verilor nejustificabile?Destructurarea clanurilor? Si,usurel, usurel, s-a dus dracului si propunerea asta, ong-urile si-au vazut de treaba lor pr pasunea dacica ortodoxa si toata lumea a adormit la loc, intru deplina multumire a cui trebuie.Somn usor, natiune, trezeste-te sa vezi cum Vulpita face ...ceva si cum Tanca Uraganul a mai ragait altceva,asta intre o ingropaciune de instrumente muzicale cu coarde si pedale si al doilea val de covid, trimis de Bil Gheit si oculta mondiala masonica de pe Nibiru,ca stim noi, ce dracu nu stim.Ne cacam in fundul curtii, ne spalam daca ne prinde ploaia pe afara sau se umple de apa santul in care dormim dupa o jumate de Mona dar cand e vorba de 5g, oculte, Soros, conspiratii si masoni suntem cei mai nambar oan.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde NightSirc pe 14 Sep 2020, 18:04

Prima data mi-a fost greu, apoi am intrat in starea ptrivita si a mers lectura ca vinul :D
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 07 Dec 2020, 13:43

Tablou
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 07 Dec 2020, 13:44

Vanam!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde the_mav pe 07 Dec 2020, 15:12

Frumos Ghindare, foarte frumos
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde zforis pe 09 Dec 2020, 02:15

Imagine
Imagine

Eu am vanat si anul trecut, si anul asta, si voi vana si in anul viitor, daca vreun ONG nu interzice. In caz ca interzice, cu atat mai bine, ca vom avea timp suficient pentru revizuirea statutului AGVPS.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Dragan pe 09 Dec 2020, 22:26

Frumos tablou @ghinda,se vede ca pesta africana nu a facut ravagii peste tot. :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 10 Dec 2020, 07:52

Sa stii!
Cica, acu o saptamana, tot acolo, 31 la o goana.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Dec 2020, 13:22

Tu ai vânat vreunul? Sau ăia toți au fost deochiați de tine? :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 10 Dec 2020, 15:01

Din pacate, doar la prima goana am avut bafta. Am pus doi jos, al treilea a plecat cu sange si os taras, nu s-au dus prea mult dupa el, ca intrase intr-un des si trebuia facuta goana 2. Nu stiu daca au mai cautat dupa sau nu. Al patrulea foc l-am scapat aiurea, eram cu degetul pe tragaci si a plecat glontul fara sa vreau, a saltat frunza pana in card. Cred ca jumate s-au impuscat pe goana de organizatori, la caini.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde jon2004 pe 25 Ian 2021, 11:22

Am facut 10 ani de cand am preluat in gestiune un fond de vanatoare . Am inceput cu o cota de recolta de 10 mistreti in 2011 si am ajuns la 114 in 2020 , pe un fond care nu are cel mai bun habitat de mistret dar cu implicare si rabdare s-a putut ajunge la rezultate , zic eu , frumoase :) .
La inceput a trebuit multa rabdare pentru refacerea unui efectiv de mistret care sa duca la o crestere . S-a putut face asta prin asigurarea zonelor de liniste , prin introducerea punctelor de hrana alimentate pe tot parcursul anului , prin construirea de scaldatori artificiale , prin construirea de surse de apa . Mai adaugam si ”lupta” cu braconierii si interzicerea pasunatului in padure .

Pentru ca anul asta a ajuns si la noi pesta , in urmatorii ani avem o noua provocare . Deja ma plictiseam cu atatia mistreti :D O luam de la capat :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde ventura pe 25 Ian 2021, 12:48

Imi pare rau sa aud asta.
Ati observat exemplare care nu par sa sufere din cauza PPA?
Ma gandesc ca la densitatea mare pe care ati avut-o, nu au murit toti...
Oare exemplarele "imune" la PPA, transmit anticorpi urmasilor?

Imi este tare frica ca o sa ne vina si noua randul... curand...
In jurul meu, sunt multe fonduri care au raportat PPA.
Facem vanatori pe marginile fondului, nu mai hranim decat in mijlocul lui, dar... sunt multi vectori...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 25 Ian 2021, 13:17

O buba ar fi asa. La vanatoare s-au recoltat mistreti, aratau bine fenotipic, nici in interior nu prezenatu semne specifice. La analiza, pozitiv. In fond care a trecut prin ppa si a cam ramas chel. Adica mistret vanat dupa ce au inceput sa reapara si sa creasca efectivul.

Tare cred ca sunt imuni, purtator sau nu (adica pot transmite sau nu), si apar pozitivi, desi nu manifesta boala.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde ventura pe 25 Ian 2021, 14:20

Am mai auzit despre situatii ca cea prezentata de tine.
...chiar am suspicionat ca e o problema la DSV uri.
Ori probe bagate la gramada, ori poate neglijenta (contact fizic intre probe)...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde jon2004 pe 25 Ian 2021, 14:37

La exemplarele impuscate , pana acum nu am depistat exemplare cu test pozitiv . Doar la cadavrele gasite s-a depistat virusul .
Asteptam saptamana asta rezultatele la ultimii opt mistreti impuscati dintr-o zona unde am gasit si cadavre .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde tehărău pe 29 Ian 2021, 10:40

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Clujeanul pe 29 Ian 2021, 20:41

Oare, ceva neo-ecologisti ciudati pro-vaccinare is vietnamezii cu vaccinul? Sau criminali-sadici-degenerati-mancatori-de-carne-de-animal-fost-viu?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2021, 21:31

Nici neo-ecologisti, nici criminali-sadici-degenerati-mancatori-de-carne-de-animal-fost-viu. Doar afaceriști din industria farma, care pot face bani frumoși cu un asemenea vaccin.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 04 Mar 2021, 17:50

Prin ordinul nr. 201/ 08,02,2021, se constata ca fiind extinsa vanatoarea la specia mistret, femela si purcel pana la 14 mai 2021.

Semneaza Barna Tanczo
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate