Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:42

Autorizare cumparare prima arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Eduardhunting pe 12 Iul 2020, 08:23

Salutare,

Am tot rasfoit forumul in speranta ca am sa gasesc mai multe info referitoare la pasii post examen vanatoare dar tot nu am reusit sa imi gasesc toate raspunsurile. Daca stie cineva, ma puteti ajuta va rog?
Voi sustine examenul pe 26, dupa examen astept 15 zile pt eliberarea permisului de vanator( lucratoare sau calendaristice?)
Ulterior merg la Politie unde depun cerere pentru emiterea autorizatiei de cumparare prima arma. Aceasta dureaza 30 zile regim normal cost 100 ron sau 10 zile regim urgența 300 ron. Din nou, de care zile?
Ce se intampla in aceste zile? Vine politia acasa? Daca da, anunta?
Dupa cumpararea armei mai trebuie facut ceva?
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Ghinda pe 13 Iul 2020, 06:44

Sigur exista. O postare in acest sens am facut eu acu ceva ani.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Septimiu pe 13 Iul 2020, 08:37

Dupa promovarea examenului trebuie sa astepti permisul de vanatoare permanent. Pentru asta nu exista un termen bine stabilit si depinde foarte mult de cat de repede se misca asociatia ta cu trimiterea listelor catre firma care le imprima. Apoi depinde si de firma respectiva (volumul de munca).
Dupa ce primesti acest permis asociatia iti va elibera carnetul de membru (asta nu ar trebui sa dureze mai mult de o zi).
Apoi cu toate documentele si copii ale acestora mergi la Politie unde depui dosarul pentru autorizare prima arma. Dureaza 30 de zile calendaristice fix. Autorizarea primei arme nu se poate face in regim de urgenta. In aceste 30 de zile astepti acasa vizita politistului care o sa verifice dulapul si, eventual, o sa discute putin cu vecinii. Politistul o sa te sune sa stabiliti de comun acord data si ora vizitei.
Dupa ce ai ridicat autorizatia de cumparare, iti cumperi arma dorita si apoi te prezinti din nou la politie
(in maxim 3 zile) cu arma, autorizatia completata de magazin sau de un armurier autorizat in cazul in care arma o cumperi de la o persoana fizica si un act de provenienta (factura). Apoi mai dureaza inca minim o saptamana pana o sa poti ridica arma (sunt judete in care arma se retine pana la eliberarea permisului) si permisul de arma de la Poltie. S
Cam asta ar fi tot procesul. Sper ca nu am uitat nimic. Oricum toata treaba dureaza cel putin 2 luni din momentul promovarii examenului.
Succes!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 13 Iul 2020, 09:48

Septimiu scrie:Dupa promovarea examenului trebuie sa astepti permisul de vanatoare permanent. Pentru asta nu exista un termen bine stabilit si depinde foarte mult de cat de repede se misca asociatia ta cu trimiterea listelor catre firma care le imprima. Apoi depinde si de firma respectiva (volumul de munca).
Dupa ce primesti acest permis asociatia iti va elibera carnetul de membru (asta nu ar trebui sa dureze mai mult de o zi).
Apoi cu toate documentele si copii ale acestora mergi la Politie unde depui dosarul pentru autorizare prima arma. Dureaza 30 de zile calendaristice fix. Autorizarea primei arme nu se poate face in regim de urgenta. In aceste 30 de zile astepti acasa vizita politistului care o sa verifice dulapul si, eventual, o sa discute putin cu vecinii. Politistul o sa te sune sa stabiliti de comun acord data si ora vizitei.
Dupa ce ai ridicat autorizatia de cumparare, iti cumperi arma dorita si apoi te prezinti din nou la politie
(in maxim 3 zile) cu arma, autorizatia completata de magazin sau de un armurier autorizat in cazul in care arma o cumperi de la o persoana fizica si un act de provenienta (factura). Apoi mai dureaza inca minim o saptamana pana o sa poti ridica arma (sunt judete in care arma se retine pana la eliberarea permisului) si permisul de arma de la Poltie. S
Cam asta ar fi tot procesul. Sper ca nu am uitat nimic. Oricum toata treaba dureaza cel putin 2 luni din momentul promovarii examenului.
Succes!

ARMA O PASTREZI ACASA , AI CONDITIILE DE PASTRARE CONFORM LEGII SI O VEI TINE ACASA IN DULAP ALATURI DE FACTURA CU CARE AI ACHIZITIONAT-O PANA LA ELIBERAREA PERMISULUI DE PORT ARMA!!!! UNDE SPECIFICA IN LEGE SA O LASI LA SERVICIUL ARME?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde laurul pe 13 Iul 2020, 10:33

Unde specifica ca ti se retine permisul pe toata perioada vizei?!
Unde specifica ca trebuie sa duci copii dupa autorizatii?!
Si multe altele.....
Si totusi se intampla.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Septimiu pe 13 Iul 2020, 10:34

@pipabh, Nu e nevoie sa strigi (scris cu majuscule).
S-a mai discutat acest aspect si de asta am spus in functie de judet. Sunt judete unde arma se retine si altele unde nu se retine. La Cluj arma se retine de catre Politie pana in momentul in care se elibereaza permisul de arma cu arma inregistrata in el nu conteaza daca e prima, a doua sau a zecea arma.
Eu am trei arme si toate au fost retinute astfel. Stiu ca legea nu prevede in mod express acest lucru si la ultima chiar i-am intrebat de ce retin armele iar raspunsul a fost ca pot sa fiu oprit de Politie in drum spre casa si avand arma asupra mea, fara permis de arma ar fi mai multa bataie de cap pentru ei si, probabil timp pierdut pentru mine sa astept sa faca nu stiu ce verificari. Sincer nu imi convine acest lucru dar nici nu ma deranjeaza foarte tare avand in vedere ca arma nu poate fi folosita in acea perioada.
Mai mult, daca imi aduc bine aminte, am citit undeva prin lege ca Politia poate lua si alte masuri nespecificate negru pe alb in legislatie si cred ca asta se aplica si aici. Fiecare posesor de arma stie cat timp si cata energie e dispus sa investeasca in astfel de dispute cu "autoritatile". Eu sunt satul de asa ceva prin urmare las lucrurile "sa curga" daca consider ca nu ma afecteaza foarte tare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde laurul pe 13 Iul 2020, 10:44

Septimiu scrie:Mai mult, daca imi aduc bine aminte, am citit undeva prin lege ca Politia poate lua si alte masuri nespecificate negru pe alb in legislatie si cred ca asta se aplica si aici.

Te-aș ruga sa i cerci sa -ți amintesti.
Ar fi de-a dreptul interesant daca ar exista așa ceva.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Septimiu pe 13 Iul 2020, 10:50

Nu mai stiu daca in lege sau in norme de aplicare dar undeva este. Trebuie sa parcurg din nou din toata legislatia si momentan timpul nu imi permite dar poate isi aduc aminte mai repede alti colegi si posteaza fraza respectiva.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde laurul pe 13 Iul 2020, 11:59

Septimiu scrie:Nu mai stiu daca in lege sau in norme de aplicare dar undeva este. Trebuie sa parcurg din nou din toata legislatia si momentan timpul nu imi permite dar poate isi aduc aminte mai repede alti colegi si posteaza fraza respectiva.

O cam stiu pe dinafara.... N am sesizat asa ceva...
Colegii?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iul 2020, 18:25

Nici eu nu am văzut nimic de acest sens în lege.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Eduardhunting pe 13 Iul 2020, 20:44

Multumesc pentru info baieti. Sper sa se miste totusi rapid lucrurile. Imi doresc sa prind sezonul la caprior...as vrea caprior sa vanez ca prima specie...
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 13 Iul 2020, 23:18

Eduardhunting scrie:Multumesc pentru info baieti. Sper sa se miste totusi rapid lucrurile. Imi doresc sa prind sezonul la caprior...as vrea caprior sa vanez ca prima specie...

Acum.... daca tot speri ca vei prinde sezonul de caprior :D :D cu ce vrei sa-l vanezi?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Eduardhunting pe 14 Iul 2020, 12:55

Acum.... daca tot speri ca vei prinde sezonul de caprior :D :D cu ce vrei sa-l vanezi?[/quote]

Pai voi merge pe 24 sa dau avansul pentru arma la Amis. Din cauza pandemiei am inteles ca sunt probleme cu importurile si dureaza mult. Cu Mauser m18 30.06 Geco express
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 14 Iul 2020, 15:27

Eduardhunting scrie:Acum.... daca tot speri ca vei prinde sezonul de caprior :D :D cu ce vrei sa-l vanezi?


Pai voi merge pe 24 sa dau avansul pentru arma la Amis. Din cauza pandemiei am inteles ca sunt probleme cu importurile si dureaza mult. Cu Mauser m18 30.06 Geco express[/quote]
Nu ai uitat nimic din pachetul de vanatoare? :D :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Eduardhunting pe 14 Iul 2020, 21:52

Vortex ca nu mai sunt bani si vreau si o lisa. Una
1-4×24 si un 3-9x50 :)).
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Septimiu pe 15 Iul 2020, 08:27

laurul scrie:O cam stiu pe dinafara.... N am sesizat asa ceva...
Colegii?!


Sly_Fox scrie:Nici eu nu am văzut nimic de acest sens în lege.


S-a mai discutat si aici pe forum fraza respectiva dar nu reusesc sa gasesc. Sper sa nu confund cu altceva.
Pana gasesc exact la ce m-am referit, cu scuzele de rigoare, va rog sa ignorati asta:
Septimiu scrie:Mai mult, daca imi aduc bine aminte, am citit undeva prin lege ca Politia poate lua si alte masuri nespecificate negru pe alb in legislatie si cred ca asta se aplica si aici.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde claudiubutacu pe 15 Iul 2020, 10:17

Eduardhunting scrie:Salutare,

Am tot rasfoit forumul in speranta ca am sa gasesc mai multe info referitoare la pasii post examen vanatoare dar tot nu am reusit sa imi gasesc toate raspunsurile. Daca stie cineva, ma puteti ajuta va rog?
Voi sustine examenul pe 26, dupa examen astept 15 zile pt eliberarea permisului de vanator( lucratoare sau calendaristice?)
Ulterior merg la Politie unde depun cerere pentru emiterea autorizatiei de cumparare prima arma. Aceasta dureaza 30 zile regim normal cost 100 ron sau 10 zile regim urgența 300 ron. Din nou, de care zile?
Ce se intampla in aceste zile? Vine politia acasa? Daca da, anunta?
Dupa cumpararea armei mai trebuie facut ceva?


Salut, avand in vedere data de 26 banuiesc ca esti din AG, pana la urma se da examenul sau nu?
Eu sunt din SB si nimeni nu stie nimic concret, ar trebui in 2 aug.
Sau alti colegi au ceva informatii? sau daca s-a dat in judetele care erau programate pana acum?

Multumesc!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Ciprian_1 pe 15 Iul 2020, 10:29

Pe 25 iulie este examen la Olt
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde claudiubutacu pe 15 Iul 2020, 10:52

Ciprian_1 scrie:Pe 25 iulie este examen la Olt

Si vi s-a confirmat ca se sustine?
Mie in Sibiu mi s-a zis ca sa vedem ce se intampla cu Covid si sa ii sun in 20 sa vedem daca se da.

Multumesc!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Ciprian_1 pe 15 Iul 2020, 11:16

Pentru moment e confirmat!
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde claudiubutacu pe 15 Iul 2020, 11:19

Ciprian_1 scrie:Pentru moment e confirmat!

Ok, multumesc frumos!
Mi-am mai revenit putin, in sensul in care mie mi s-a comunicat ca nu se stie sigur si daca nu se relaxeaza masurile COVID nu se mai sustine si se anuleaza pe anul acesta. :| , iar daca iti expira dosarul(trec 2 ani) trebuie sa depui din nou.
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Eduardhunting pe 15 Iul 2020, 19:07

Salut, avand in vedere data de 26 banuiesc ca esti din AG, pana la urma se da examenul sau nu?
Eu sunt din SB si nimeni nu stie nimic concret, ar trebui in 2 aug.
Sau alti colegi au ceva informatii? sau daca s-a dat in judetele care erau programate pana acum?

Multumesc![/quote]

Pai taxa de examen au incasat-o. Nu cred ca a fost nimic anulat nici pe perioada restrictiilor. Acum cu atat mai putin cred ca vor amana.
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde claudiubutacu pe 16 Iul 2020, 07:38

Eduardhunting scrie:Pai taxa de examen au incasat-o. Nu cred ca a fost nimic anulat nici pe perioada restrictiilor. Acum cu atat mai putin cred ca vor amana.


Cat a fost taxa la tine?
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Ciprian_1 pe 16 Iul 2020, 08:05

Am vorbit ieri la Olt si nu s-a schimbat nimic.

Ramane examenul pe 25 iulie.

Scuze de off...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Eduardhunting pe 16 Iul 2020, 13:21

claudiubutacu scrie:
Eduardhunting scrie:Pai taxa de examen au incasat-o. Nu cred ca a fost nimic anulat nici pe perioada restrictiilor. Acum cu atat mai putin cred ca vor amana.


Cat a fost taxa la tine?


950 Ron
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 17 Iul 2020, 00:24

De trei ori am deschis topicul si tot despre examene vorbiti.
Schimbati titlu sau discutia!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Ciprian_1 pe 20 Iul 2020, 10:14

Ciprian_1 scrie:Am vorbit ieri la Olt si nu s-a schimbat nimic.

Ramane examenul pe 25 iulie.

Scuze de off...



La Olt s-a amanat pentru 15 August...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde piratu pe 23 Iul 2020, 15:52

Daca poliția spune că nu e voie sa mergi cu arma acasă, in baza facturii de achiziție, cat timp permisul de armă rămâne la ei, cum de e legal sa mergi de la magazin, după ce ai luat arma, spre casa cu acea arma netrecută in permis?
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 23 Iul 2020, 15:57

piratu scrie:Daca poliția spune că nu e voie sa mergi cu arma acasă, in baza facturii de achiziție, cat timp permisul de armă rămâne la ei, cum de e legal sa mergi de la magazin, după ce ai luat arma, spre casa cu acea arma netrecută in permis?

Buna intrebarea asta! Ar trebui sa vina cu duba sa te duca de la magazin la politie!!!!!! Din moment ce esti autorizat sa detii, porti si sa folosesti armele de vanatoare e o mare tampenie sa - ti retina bunul personal la ei! Nu exista motiv intemeiat!! Sa-ti elibereze o hartie cum ca e permisul la ei sau sa puna stampila pe copiile permisului cu "conform cu originalul" sau o inscrie pe loc!!! Ce siguranta am eu ca pe perioada sederii la ei nu o folosesc? La magazin NICI MACAR NU - TI CERE PERMISUL DE PORT ARMA cand cumperi arma! Asa ca daca circul cu arma la mine 2 zile prin tara cu factura de achizitie ce-i?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde piratu pe 23 Iul 2020, 16:53

Asta cu înscrisul pe loc ar fi cel mai ok, dar știi unde e problema? Nu vor să îl deranjeze pe domnul comandant cu cate o cerere, adică nu vrea lucrătorul sa intre în biroul șefului de n ori pe zi astfel că aduna o stiva de diferite cereri și i le plasează o singura data! Cred că îi și ceartă ăla daca tot ii freacă ușa....
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori

Publicitate