Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:13

Carabina sau lisa?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde Croco pe 08 Oct 2020, 21:52

Ambele! Scenariile acestea extreme cu doar o arma sunt utopice!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde proteam pe 09 Oct 2020, 10:12

Salut
Si eu sunt format la "scoala din Brasov" desi initial am vanat in Arges. Cred ca trebuie inceput cu lisa (la ce e legal) datorita faptului ca un breneke "scapat" din greseala nu are efect omorator la 1-1,5km.
Eu asa am considerat si asa am facut.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde Andrei28 pe 09 Oct 2020, 11:43

1 km 1,5 km ii cam mult...Și sa tragi intenționat pana acolo îți trebe niște corectii de luat in seama nu mai zic de vânt.Unii nu lovesc porcu la 30 de metrii când îți apare porc-copac-porc-copac.La campie unde ai întindere cât vezi cu ochii mai inteleg o oarecare teamă dacă nu iei corecția buna da nu la 1 1,5 km ci pe la 300 400 sa ajungă din greșeală.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde sean pe 09 Oct 2020, 18:39

proteam scrie:Salut
Si eu sunt format la "scoala din Brasov" desi initial am vanat in Arges. Cred ca trebuie inceput cu lisa (la ce e legal) datorita faptului ca un breneke "scapat" din greseala nu are efect omorator la 1-1,5km.
Eu asa am considerat si asa am facut.

Asta nu tine de felul armei ci de o minima instruire și de cunoașterea unor reguli stricte privind uzul de arma letala... Se presupune ca orice vânător știe și respecta aceste reguli din moment ce a promovat un examen și a absolvit un curs de arme...
Impresia ca unicul din lisa e mai iertător decât glontul din carabina e falsa după părerea mea... Respecți toate regulile și nu ai probleme de genul asta nici dacă tragi cu 50 BMG.
Dacă nu le respecți și colegii de grupa te mai primesc la vânătoare cu ei le urez noroc...
PS
Postarea mea se refera la principii, sa nu te simți lezat pentru citarea postului tău. :)
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde sean pe 09 Oct 2020, 19:03

Cred ca ar fi foarte util un topic despre cum se utilizează arma în teren... În special din punctul de vedere al siguranței noastre, a ortacilor noștri și a oricui se nimerește prin zona de vânătoare... Mulți cer sfaturi despre fiarele cu care să-și populeze dulapul dar eu nu am văzut pe careva sa întrebe care ar fi cutumele ce sunt obligatoriu de respectat atunci când ieși cu arma alături de colegi pe coclauri... Toată lumea considera ca le știe dar unii nu le aplica... :D
E un topic vechi al lui Alin, D-zeu să-l ierte, dar este mai mult de eticheta vanatoreasca...daca mai sunt și altele îmi cer scuze. :shock:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde yoghi pe 09 Oct 2020, 19:09

Coleguu cu ...km
Sa inteleg ca la voi in grupa nu aveti carabine in stand.
Sau nu participi tu la goane unde colegii trag cu gloante .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde Andrei28 pe 09 Oct 2020, 20:49

sean scrie:Cred ca ar fi foarte util un topic despre cum se utilizează arma în teren... În special din punctul de vedere al siguranței noastre, a ortacilor noștri și a oricui se nimerește prin zona de vânătoare... Mulți cer sfaturi despre fiarele cu care să-și populeze dulapul dar eu nu am văzut pe careva sa întrebe care ar fi cutumele ce sunt obligatoriu de respectat atunci când ieși cu arma alături de colegi pe coclauri... Toată lumea considera ca le știe dar unii nu le aplica... :D
E un topic vechi al lui Alin, D-zeu să-l ierte, dar este mai mult de eticheta vanatoreasca...daca mai sunt și altele îmi cer scuze. :shock:

Se presupune ca ai absolvit un curs unde ai fost invatat cum ii cu siguranța iarăși ăla care ii purtător de 30 de ani de arma și tot o manevrează ca pe un baston greu ii mai bagi ceva in cap.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde pipabh pe 10 Oct 2020, 02:46

proteam scrie:Salut
Si eu sunt format la "scoala din Brasov" desi initial am vanat in Arges. Cred ca trebuie inceput cu lisa (la ce e legal) datorita faptului ca un breneke "scapat" din greseala nu are efect omorator la 1-1,5km.
Eu asa am considerat si asa am facut.

Senzatie treaba asta cu kilometrii! Nu am stiut ce sa fac sa rad , sa plang, sa ma mir... Nu mai are rost , doar suntem cum suntem: NESTIUTORI, lipsiti de orice intentie de a vrea sa invatam din experienta proprie doar din auzite de la "dinozaurii" grupei de vanatoare , "dinozauri" in acest caz = purtatori vechi de pusca (si atat!) ,nicidecum priceputi.
Ai ce sa inveti , are ce sa invete orice vanator , tanar vanator, vechi vanator doar sa doreasca si sa caute cu atentie in randurile scrise pe acest forum. Faptul ca acum vii si spui ca exista o "scoala din Brasov" mi se pare stupid si fara noima sa mai vii sa vorbesti de efect omorator la cartuse scapate?!!! mi se pare noaptea mintii!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Carabina sau lisa?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Oct 2020, 10:21

pipabh scrie:Adica : "vanez in zona de munte doar vanat mare, mistret, caprior , cerb... ce sa-mi iau ca prima arma: lisa sau carabina?"

Carabină! Ce rost are să cumperi lisă dacă vânezi doar vânat mare. Oricum la căprior și cerb mergi doar cu ghintuita. Cred că alegerea este cât se poate de logică, nu prea aveai nevoie de sfaturi în acest sens.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori

Publicitate