Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:38

Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde DART pe 12 Oct 2020, 12:02

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Modalitatea de punctare:

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic "long range 400-700m"CINCU 14-15Noi.

Mesajde DART pe 12 Oct 2020, 12:12

Acesta este link-ul de inscriere:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... Q/viewform


Scurt comentariu:
-probele sunt "copii" ale unor situatii de vanatoare cand trebuie sa te folosesti de "relief" pt. a plasa un foc sigur la o distanta importanta...dar care se regaseste din ce in ce mai mult in "practica curenta";
-este o ocazie f.buna ca sa te pui la incercare in conditii perfect legale in principal,ierarhia in concurs este secundara !

Pt. detalii,relatii va rog sa-l contactati pe domnul Bogdan Anghelescu(organizatorul) aici :0753323700
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde mialxx pe 12 Oct 2020, 20:16

Felicitari! Uite ca se poate si in Romania asa ceva. Pacat ca nu pot veni, dar probabil nu va fi primul si ultimul.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 13 Oct 2020, 07:50

mialxx scrie:Felicitari! Uite ca se poate si in Romania asa ceva. Pacat ca nu pot veni, dar probabil nu va fi primul si ultimul.


Am inteles de la organizator ca se vor organiza un numar important de astfel de concursuri pe an...probabil ca si in alte tari unde am mai fost se vor "evita" lunile cu temperaturi "extreme" dar nici asta obligatoriu...in conditii grele se "scutura" plutonul!
In tara pana in acest moment concursurile au fost organizate de 3 organizatori diferiti...toti vanatori!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 13 Oct 2020, 15:00

Domnilor colegi vanatori !

In urma discutiei cu organizatorul acestei etape a concursului,

Imagine

concurs organizat sub egida Kahles (un concurs international organizat in Romania si care se regaseste in programul/calendarul competitional al celor de la Kahles...vezi site-ul lor!),am aflat si de premiile oferite de organizator.

Locul
I.-o carabina Steyr Mannlicher;
II. -un telemetru Kahles
III.-un red dot Kahles

pe langa acestea se vor acorda ca premii diferite accesorii de la firme de renume.

Generoase premii!

Concursul este la indemana orcarui coleg care are arma personala inzestrata cu o luneta care este dotata cu turete externe(corectiile pt. diferitele distante trebuiesc facute in timpi reali )si care are un grosisment de 12x,13x,16x,20x...eventual cu un reticul gradat.Eu cunosc colegi pe acest forum care nu ar avea probleme de fel cu distantele din concurs(400-700m).Nu se va "tarage la foc automat", v-a fi suficient timp nu se vor "paraji" tevile,tevile vanatoresti cu diametru la gura tevii de Ø 15-17 mm vor face fata!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 13 Oct 2020, 17:42

Concursul se organizeaza pe parcursul a 2 zile cum am mai mentionat.
Inscrierile se fac accesand link-ul de mai sus.
Ultima data a inscrierilor este 4 noiembrie.Cei inscrisi isi vor primi confirmarea pe e-mail.
Numarul maxim de participant sunt 50.

Ziua 1.
Instructajul participantilor,antrenament,masa asigurata de organizatori(bufet suedez si masa calda) antrenament;

Ziua 2.
Instructaj,concursul,decernarea premiilor.

Taxa de participare = 500 RON.Plata se face la fata locului.

Sunt posibilitati de cazare in pensiunile din zona(costuri decente) insa ar fi bine ca cei interesati sa isi faca rezervari din timp.
Contactand organizatoru acesta va poata da detalii pretioase in legatura cu cazarea.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 13 Oct 2020, 20:10

IMPORTANT !

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 14 Oct 2020, 20:21

O scurta "recapitulare" a necesarului pt.un astfel de concurs/antrenament.
Nu am pretentia nici pe departe ca as acoperi toate aspectele,nu asta este intentia mea.Este modul in care vad eu lucrurile,poate ajuta pe cineva.

Sunt convins ca si cu un echipament folosit la vanatoare care respecta timpurile poti face fata unui astfel de concurs,poti chiar sa-l castigi,tine de individ!
Acest concurs este de fapt o "vanatoare organizata la cartoane"!

Si la vanatoare trebui sa-ti cauti si sa-ti gasesti cea mai buna pozitie de tras...
Si la vanatoare poti fi "contratimp", tapul batran de medalie nu te asteapta...
Si la vanatoare trebuie sa fi pregatit sa tragi peste 300m,pe un fond deranjat de agricultura intensiva in lipsa zonelor acoperite(refugi naturale) tapul nu sta sub 300m asa ca daca doresti sa-l dobandesti trebuie sa intelegi ce face glontul tau peste astfel de distante ...


Concursurile de acest fel iti dezvolta abilitatile si iti cresc increderea...


Arama:
-este bine sa fie intr-un calibru standard (dar nu este obligatoriu) este important sa-i cunosti specificatiile tevii(twist rate-ul minim).Aceste date se introduc intr-un calculator balistic,Strelok Pro de exemplu(pe acesta-l folosesc si eu)dar sunt multe altele pe care te poti baza.Sunt convins ca multe din aceste aplicatii se afla deja pe telefoanele multora de aici.

Optica:
-am mai facut referire la ea intr-o postare mai sus,reticulul gradat in mRad(MIL) este de preferat,daca impartirea este buna atunci poti face compensarile si cu ajutorul lui(trebuie un pic de antrenament) un astefel de reticul poate fi extrem de folositor in probele contratimp cand ajustare din turetele externe ar lua timp suplimentar.

Munitia:
-aici putem intampina probleme pt.ca piata nu ofera in acest moment constant(nici macar sporadic) o munitie "de antrenament" cu un varf bine desenat(etc.- etc. ...) fara a avea calitatile unui varf folosit la vanatoare (acestea au si alte lucruri "de indeplinit" cum bine stim ... nu doar sa gaureasca "cartoane").
Multi producatori de munitie incarca varfuri desenate identic doar ca unele sunt folosite la vanatoare altele la antrenament/concursuri.
Exemplu cel mai la indemana(pt. mine)este Hornady care incarca varful ELD-X pt. vanatoare si ELD-M-ul pt.cartoane.Si exemple mai sunt multe!
Eu trag la ambele "discipline" cu ELD-X P.Hunter.
Este obligatoriu sa cunosti viteza(m/s) la gura tevii (V0) a munitiei alese si trase din teava ta.
Cand ai aflat valoarea vitezei obtinute din teava ta suplimentar mai notezi conditiile de mediu in care ai obtinut aceasta viteza(temperatura,umiditate relativa,presiune atmosferica etc.)si aceste date le introducile in aplicatie.

Intr-un cuvant ai adunat date care odata introduse in aplicatie contribuie la aflarea unui curbe balistice care sa fie cat mai aproape de adevar!Un tabel balistic personalizat.In final ramane sa listezi compensarile distantelor de care ai nevoie si astfel s-a "nascut" o ciorna(Dope card,Range card...)pe care o ai la indemna fixat cu ajutorul unui accesoriu pe arma(Dope card holder etc.)sau il laminezi si il fixezi cu un elastic de arma ca sa-ti fie la indemna...important este ce scrie pe card nu cum il fixezi pe arma dar orice solutie care iti face viata usoara trebuie luata in considerare!Lista accesoriilor nu are sfarsit...oricine cauta isi gaseste pana la urma ce i se potriveste!

Dope card holder

Imagine
Imagine
Imagine

Acesta a fost gandit sa se fixeze prin doua suruburi de inelele SPUHR,sunt pliabiele nu trebuiesc montate demontate si incap in husa armei.Exista diferite variante pe piata accesoriilor de acest fel.

Eu mi-am confectionat una "fixa" (inspirandu-ma din aceasta)pt.concurs/antrenament cu ajutorul unui f.bun prieten care ma ajuta cu "ideile mele" :lol:
Board-ul este confectionat dintr-un plexic de calitate (negru,transparent) pe care cu ajutorul unei cleme fixez cardul cu compensariele.Aceasta este varianta care mi se potriveste mie si ochilor mei.

Hom made holder

Imagine
Imagine
Imagine

Card "prefabricat" pt. acest concurs blank

Imagine

Card "prefabricat" completat cu compensarile mele.


Imagine

Varianta printabila pt. cine este interesat si crede ca ii este de ajutor.Acesta este minimalist si nu prea...cu cat este mai simplu cu atat este mai bine, contine informatii utile:stagiu,distanta,marimea tintelor/distanta,compensarea pe verticala/distanta,compesarea pe orizontala/distanta plecand de la viteza vantului de 1m/s(daca vantul este mai mare doar inmultesti si compensezi)

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 15 Oct 2020, 14:15

Pt.a exemplifica o arma gandita pt. aceasta disciplina(PRS) din componente europene in mare parte(bipodul Atlas facand singura exceptie din ce vad...).Pun aici un film de pe YouTube facut de un german(care are un canal extrem de "prolific) nu foarte tanar :lol: ...care face o prezentare in detaliu al unui astfel de proiect.
Cam tot din ce se compune arma provine din tarile nordice,oameni extrem de pragmatici si eficienti,ei cu o astfel de arma merg si la vanatoare ...au optimizat-o ca sa-si faca eficient treaba.Mie imi place,folosind acest set up la vanatoare nu-I face mai putini vanatori.
Am o singura obiectie...ii statea mai bine armei cu o luneta SchmidtBender UltraShort PM II 3-20x50 :D , in rest nimic!
Este si gata camuflata pt. sezonul de iarna ... 8)

https://www.youtube.com/watch?v=-qRN_ZGmO4k&t=14s

si o varianta din USA cu o arma mai usoara pt. aceeasi disciplina...si vanatoare.

https://www.youtube.com/channel/UCCLeOv ... 1B_9pXgZ4w
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 16 Oct 2020, 07:10

Abordarea baricadei in concurs explicata de un tragator din USA.
Stagiul 3 din concurs.

https://www.youtube.com/watch?v=SmFYf5m ... BV8on-o0tg
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 16 Oct 2020, 13:35

DART scrie:Abordarea baricadei in concurs explicata de un tragator din USA.
Stagiul 3 din concurs.

https://www.youtube.com/watch?v=SmFYf5m ... BV8on-o0tg



Un alt "curs" aceeasi tema!

https://www.youtube.com/watch?v=eQm6t7S ... JyAa6A0rXA
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 21 Oct 2020, 08:15

Pregatiri asidue pt.concurs!


Imagine
Imagine
Imagine

Un canal de YouTube unde puteti urmarii concurenti si echipamentele lor intr-un cadru inedit(Pol.Cincu) si cu un interlocutor cunoscut!

https://www.youtube.com/channel/UC0R8sI ... Burtz8dHBw
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic"long range 400-700m"CINCU 14-15 Noi.

Mesajde DART pe 13 Noi 2020, 09:08

CONCURSUL NU SE MAI TINE,SE AMANA PENTRU PT.PRIMAVARA LUI 2021 !!!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde DART pe 12 Iun 2021, 16:38

Competitia amanata se tine de data asta la Alba Iulia!
Pt. detalii,relatii va rog sa-l contactati pe domnul Bogdan Anghelescu(organizatorul) aici :0753323700

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde Croco pe 28 Iun 2021, 16:41

Imagine
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde Croco pe 28 Iun 2021, 16:58

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde DART pe 29 Iun 2021, 12:24

S-a incheiat prima etapa!Mai urmeaza una in toamna!
Un concurs foarte bine organizat,primul de acest fel in RO.
Participantii sunt toti vanatori,inclusiv musafirii din BG si HU.
Vanatori care pe langa aceasta frumoasa pasiune sunt interesati si de tir!
Dupa cum vedeti in imaginile postate mai sus s-a creat o emulatie in jurul acestei competitii,probele nu sunt altceva decat un antrenament pt.vanatoare!
Domnilor,puneti-va la incercare!
In acest moment sunt cel putin 3 organizatori de astfel de competitii,puteti alege intre mai multe discipline!Eu zic ca nu trebuie sa stea departe de acest fenomen niciun vanator,daca nu participa macar sa sustina astfel de demersuri!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde AXP pe 29 Iun 2021, 16:55

Am participat la o sesiune de antrenament, …, cea de la sfarsitul lunii Mai, a fost foarte fain, in masura in care timpul imi va permite, in mod sigur am sa mai particip.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde Sly_Fox pe 29 Iun 2021, 18:00

DART scrie:Eu zic ca nu trebuie sa stea departe de acest fenomen niciun vanator,daca nu participa macar sa sustina astfel de demersuri!

Susțin, dacă acest concurs este unul între vânători și nu unul între militari. Cel puțin din punct de vedere moral!
De participat nu am cum, nu am nici experiența, nici armele potrivite și nici optică, eu fiind vânător de păsări în principal și vânat mic secundar. Cu carabina trag rar și atunci doar pe mecanice, până în suta de metri.
Felicitări celor care au și pasiunea tirului sportiv! Cred că o să mă bag și eu mai serios pe tir sportiv, doar că la mine va fi tir la talere, cu lisa. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde violiv pe 09 Sep 2023, 16:51

https://www.ssusa.org/articles/2016/4/2 ... 3epvDF7pO4 :

Cine zice ca trebuie cine stie ce arme, optica, munitie pe spranceana? Arma de la armata, munitie de la armata, catare si inaltator clasice .... 102 ani si inca nu a fost doborat recordul!
"Vanatoreste", a lovit mistretul la 1000 yarzi de 71 de ori la rand!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde Sly_Fox pe 09 Sep 2023, 21:37

Astfel de persoane sunt adevărate fenomene! Mă întreb dacă se mai țin asemenea concursuri și în zilele noastre, cu arme dotate doar cu aparate de ochire mecanice. Ar fi fost interesant să existe producători de arme care să aibă în oferte carabine cu cătare și înălțător special concepute pentru acest gen concursuri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde violiv pe 11 Sep 2023, 15:39

Concursul se mai tine si azi la americani. Cam cu aceleasi reguli. Doar ca s-au inmultit armele cu care poti participa, pe masura ce si armata si-a tot schimbat armele din dotare. Se concureaza separat bolt-semi/mecanice-luneta. Se permite schimbarea tevii la o arma ca cea din 1921 dar numai cu acelasi profil exterior ca originalul.

Exista si in Europa astfel de competitii. In Italia este sigur una cu arme ex-militare, cam cu aceleasi cerinte si organizare. Carl Gustaf suedeza in 6,5x55 si P 17 americana in 30-06 cam fac legea.
Exista si competitii cu arme moderne in care se trage fara optica, doar pe mecanice. De la cele "banale" cu 22 lr la 50 m, pana la 1000 cu arme custom. Unele competitii sint chiar foarte celebre, cu multi competitori si sector de constructie arme dedicat lor.
Se trage mult si cu absolut orice.
Incet-incet se misca si la noi lucrurile in directia buna.
Sfarsitul saptamanii trecute a adus iar un castigator roman la tragerea tot mai populara desfasurata putin mai la vest si unde romanii au inceput sa fie "de-ai casei".

P.S. Parr trebuie ca a pus gloantele alea cu gandul in tinta. In mod real, prin fizica/mecanica/chimia cunoscuta probabilitatea sa reuseasca asemenea serie era ZERO.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde adisan77ro pe 13 Sep 2023, 20:42

violiv scrie:Incet-incet se misca si la noi lucrurile in directia buna.
Sfarsitul saptamanii trecute a adus iar un castigator roman la tragerea tot mai populara desfasurata putin mai la vest si unde romanii au inceput sa fie "de-ai casei".


Luna viitoare va mai fi o "echipa" (mai numeroasa ca de obicei) de la noi , tot mai la vest la o competitie deloc usoara, cu probe diverse atat de precizie 300-1000m probe de zi si noapte, cat si cu o zi dedicata tirului dinamic cu stagii specifice. Competitie care anul trecut a fost castigata atat la precizie cat si la dinamic (daca nu gresesc) de doi tragatori romani. :ymapplause:
Speram la o figura frumoasa si anul acesta, ca in rest distractia e garantata oricum :-j
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Concurs de tir dinamic Alba-Iulia 26-27.06.2021

Mesajde DanCo pe 14 Sep 2023, 17:11

Competiții de mai mica anvergura se organizează periodic si la Alba Iulia cu probe pana la 500 metri. Cam la cateva luni se face câte un concurs și se fac ședințe de pregătire destul de des.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate