Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:58

Vanatoare - orasele carantinate ?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ravenstein pe 19 Noi 2020, 17:28

Salut,

De 2 saptamani de cand s-a insituit carantina in oras, nu mai pot iesi legal, din oras, pe baza declaratiei pe proprie raspundere.
Se mai loveste cineva de aceasta problema ?
Stiu ca a aparut in Anexa 1 la punctul 20 ( https://www.agerpres.ro/politic/2020/11 ... al--608609 ) "Este permisă desfăşurarea activităţilor de prevenire şi combatere a pestei porcine africane prin vânători colective la care pot participa cel mult 20 de persoane" dar din moment ce pe declaratia de proprie raspundere nu ai trecut nimic legat de vanatoare, cei de la arme si munitii legal,cred ca iti pot suspenda permisul.
Azi am inteles ca ar fi vorbit cei de la garda forestiera cu presedintele asociatiei, si i-ar fi spus ca se poate iesii pe baza carnetului de membru vanator si a permisului de port arma, atata timp cat participi la stoparea ppa.

Voi ce credeti? ce parere aveti? si vreau sa stiu daca si in alte locuri este aceeasi problema.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde biriuck pe 19 Noi 2020, 19:53

Ce treaba sa aiba cei de la arme cu faptul ca te duci la vanatoare?
singurii cu care ai putea avea probleme ar fi cei ce nu te lasa sa iesi din orasul carantinat. Din punctul de vedere al politistilor de la arme tu esti un vanator cu actele in regula ce se duce la vanatoare.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ravenstein pe 19 Noi 2020, 20:14

biriuck scrie:Ce treaba sa aiba cei de la arme cu faptul ca te duci la vanatoare?
singurii cu care ai putea avea probleme ar fi cei ce nu te lasa sa iesi din orasul carantinat. Din punctul de vedere al politistilor de la arme tu esti un vanator cu actele in regula ce se duce la vanatoare.


Cumva ai dreptate. Toata chestia ce ma deranjeaza pe mine e ca am intrebat de 2 ori pe cei de la arme si munitii si mi-au zis ca nu am cum sa ies legal din localitate + nu sunt singurul care i-a intrebat. ii super ciudata situatia.
Ce mi-au mai spus e ca daca ei fac controale la autorizatii, si te vad ca esti trecut si esti din oras carantinat, poti avea probleme.
De aia am intrebat sa vad altii cum procedeaza in situatia asta?
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Septimiu pe 20 Noi 2020, 09:21

Ma indoiesc ca au ei chef sa verifice persoanele trecute pe autorizatii daca sunt din localitati carantinate sau nu.
Legal, nu cred ca ai vreo modalitate sa iesi dintr-o localitate carantinata pentru vanatoare. De PPA in jud Cluj eu nu am auzit inca deci si varianta asta pica in cazul tau (vad la profil ca esti din Cluj).
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Gaidos pe 20 Noi 2020, 09:49

Salut,
Ma aflu in aceeasi situatie ca si tine dar de mai bine de 2 saptamani.
N-am gasit pana acum nici un fel de reglementare in ce priveste practicarea vanatorii, am gasit insa o solicitare din partea AGVPS catre MAI si atat.
https://agvps.ro/interventii-ale-agvps- ... ticipanti/
9mm-12/76-222 Rem-30.06
Gaidos
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 23 Ian 2016, 15:10

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ventura pe 20 Noi 2020, 10:41

Nu cred ca cei de la arme au competenta in ceea ce priveste Carantinarea unei localitati.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Gaidos pe 20 Noi 2020, 10:50

''– este permisă participarea la activități religioase (slujbe religioase etc.) cu participarea doar a persoanelor din zona carantinată cu respectarea măsurilor igienico-sanitare și a unei suprafețe de 4 mp/persoană, în interiorul/exteriorul lăcașului de cult. Evenimentele religioase cum ar fi botezuri, cununii, înmormântări, în interiorul locașului de cult, sunt permise cu participarea a maxim 16 persoane, inclusiv personalul care oficiază slujba religioasă.

– sunt permise activitățile de înfrumusețare (frizerii, coafură etc.) numai cu programare și numai în sistemul un prestator/un client/pentru un salon.

– sunt interzise activitățile sportive, individuale și colective (fotbal, handbal, volei, fitness etc.)''

Va rog sa intelegeti voi si sa judecati cum stiti si cum puteti, eu nu pot!
9mm-12/76-222 Rem-30.06
Gaidos
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 23 Ian 2016, 15:10

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde pipabh pe 20 Noi 2020, 11:23

Daca esti dintr-o localitate carantinata mi se pare firesc sa nu poti participa la actiuni , activitati care se desfasoara intr-o zona necarantinata! Sau sa participi la actiuni in zone carantinate chiar daca tu esti din zona necarantinata!
Rolul carantinei este sa nu raspandeasca boala in alte zone!!!
Nu inteleg ce rost au astfel de intrebari!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ventura pe 20 Noi 2020, 11:34

Exclusa participarea in afara zonei carantinate.
Dar in zona UAT rilor carantinate nu vad de ce nu.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Dr.47 pe 20 Noi 2020, 14:03

Nu avem voie sa iesim din localitate carantinata si sa mergem la vanatoare intr.o localitate necarantinata, dar avem voie sa iesim la munca.
Eu locuiesc in comuna Berceni, lucrez in Bucuresti si in Calarasi. Ies la munca, dar nu am voie la vanatoare.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ravenstein pe 20 Noi 2020, 14:27

La noi s-a remediat azi problema, s-au inteles cei de la arme si munitie cu directorul de la ajvps si garda forestiera. Avem voie sa parasim orasul carantinat pentru prevenirea virusului de pesta porcina.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde biriuck pe 20 Noi 2020, 17:24

Repet, nu inteleg ce treaba au cei de la arme cu carantina! Zici ca mai multi i-au intrebat, i-au intrebat degeaba.
Esti in localitate carantinata, e normal sa nu mergi la vanatoare unde nu e carantina ca sa nu raspandesti. Daca cei de la arme te gasesc pe o autorizatie la mama naibii de zona carantinata nu au ce sa iti faca pe linie de arme si vanatoare dar pot raporta si poti fi sanctionat pentru raspandirea bolilor
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ravenstein pe 20 Noi 2020, 17:40

Biriuck, zici ca e normal sa nu ies din orașul carantinat ca să nu răspândesc virusul.
Partea amuzanta e ca eu armele le am în orașul carantinat x, și lucrez în Cluj Napoca unde stau în chirie, asa ca singurul moment în care as întra în oraș ar fi acela când as deschide dulapul de arme și as ridica arma și muniția. Nu ti se pare tot o porcărie? Ca mie da.
Adică din cauza ca întru 10 min într un oraș carantinat, sunt băgat cumva în aceeași oala(lăsând la o parte ca domiciliul e acolo)
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde biriuck pe 20 Noi 2020, 21:53

Eu iti dau dreptate in principiu si te si inteleg ca vanator. In acelasi timp imi vine greu sa imi imaginez o carantina in care fiecare trece pe la apartament sa isi ia o arma, un prajitor de paine, niste vin d'ala bun etc. Lasati-ma sa trec, va rog, nu stau mult. Iau ce-mi trebuie, dau o carja amantei vad ce mai fac vecinii si ma intorc la munca in orasul X. Cand incepi sa bagi exceptii intr-un regulament si exceptiile devin mai multe decat regulile, poti sa arunci regulamentul. Cam asa e si cu carantina, nu cred sa ii placa cuiva dar...aia e!


Ca solutie eu ti-as zice sa inchiriezi sau sa imprumuti o arma. Legea iti da dreptul.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ravenstein pe 20 Noi 2020, 21:56

Da m am gândit și la varianta aia.
Din fericire s a rezolvat acuma. Și din ce am înțeles cam peste tot, pentru ca poți invoca anexa 1 ce am postat o mai sus punctul 20. Combaterea pestei porcine
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Ghinda pe 23 Noi 2020, 09:10

Oare de ce va framantati?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde ravenstein pe 23 Noi 2020, 09:46

Ghinda scrie:Oare de ce va framantati?


Adica ?
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Clujeanul pe 23 Noi 2020, 11:04

Ghinda scrie:Oare de ce va framantati?

De prea mult bine!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Clujeanul pe 23 Noi 2020, 11:05

ravenstein scrie:
Ghinda scrie:Oare de ce va framantati?


Adica ?


:D
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoare - orasele carantinate ?

Mesajde Ghinda pe 23 Noi 2020, 12:04

Cauti motiv, delegatie de la munca. Te-ai carat din carantina, vanezi si te intorci din delegatie. Simplu! Nu este obligatoriu sa si locuiesti in localitatea cu pricina, chiar daca ai C.I. de acolo, cand esti intrebat. Si daca esti intrebat, vii din alta parte, dar nu te intreaba nimeni. La pacpac sa fii in regula, cu hartii la tine, max 20 pe pesta, max 10 pe nepesta etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate