Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:39

Gratar cu capac. Outdoorchef.

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 06 Dec 2020, 17:44

La cererea lui Ginda deschid acest Topic. Mai jos citeva poze cu gratarul „minune“.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 06 Dec 2020, 18:51

In poze e un gratar cu lemne sau carbuni. Eu am unul pe gaz, unde am locuit inainte nu aveam voie sa fac foc cu lemne. Dar nu influenzeaza gustul la carne.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde Ghinda pe 07 Dec 2020, 08:17

Ok! Multumesc!
Dar cum ai gatit pulpa? Ca prea arata bine!
Carnea de cervide o fac la cuptor,tocanuri, afumaturi si snitele. Nicidecum pe gratar.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde dco pe 07 Dec 2020, 12:58

Carnea de cervide iese foarte buna la gratar, chiar si pulpa, daca o tii 4-5 zile la frigider cu ceva bait. Eu fac in felul urmator: o tai ca de gratar, felii mai grosute, 1 cm de ex si crestate. Fac un amestec de ulei de masline, usturoi pisat, piper, boia dulce si iute, o lingura de miere, putina zeama de lamaie si un pahar de vin alb. Le dau cu sare grunjoasa pe toate partile si le asez intr-o cratita mai inalta, pun baitul respectiv peste si dupa ce le amestec le bag la rece cu folie alimentara sau capac deasupra. In fiecare zi mai umblu prin ele si dupa 4-5 zile le pun in pungi fara sa le spal si le bag la congelator.
Cand scot un pachet pun direct pe gratar si trebuie facuta mai putin, ca pieptul de rata si mancata calda de pe gratar ... e frageda si foarte gustoasa.

Pofta buna!
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde Ghinda pe 07 Dec 2020, 14:30

Apa in gura!!!!!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 21:47

Ghinda scrie:Ok! Multumesc!
Dar cum ai gatit pulpa? Ca prea arata bine!
Carnea de cervide o fac la cuptor,tocanuri, afumaturi si snitele. Nicidecum pe gratar.

Simplu, fara bait si alte chestii ca-i strica gustul. Si crede-ma ca am incercat muuuulte retete.
Secretul e sa fie bucata cit mai groasa, afara se rumeneste si la interior ramine roza si zemoasa. Eu dezghet carnea cu o zi inainte in frigider nu in apa cum fac multi. Inainte cu 20-30 min. sa o pun pe gratar ai dau sare si piper, atit, nici un alt condiment.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 21:49

dco scrie:Carnea de cervide iese foarte buna la gratar, chiar si pulpa, daca o tii 4-5 zile la frigider cu ceva bait. Eu fac in felul urmator: o tai ca de gratar, felii mai grosute, 1 cm de ex si crestate. Fac un amestec de ulei de masline, usturoi pisat, piper, boia dulce si iute, o lingura de miere, putina zeama de lamaie si un pahar de vin alb. Le dau cu sare grunjoasa pe toate partile si le asez intr-o cratita mai inalta, pun baitul respectiv peste si dupa ce le amestec le bag la rece cu folie alimentara sau capac deasupra. In fiecare zi mai umblu prin ele si dupa 4-5 zile le pun in pungi fara sa le spal si le bag la congelator.
Cand scot un pachet pun direct pe gratar si trebuie facuta mai putin, ca pieptul de rata si mancata calda de pe gratar ... e frageda si foarte gustoasa.

Pofta buna!

Nu-ti mai bate joc de carne. Incearca sa o faci in bucata de 10-15cm.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 21:59

Secretul la gratarul asta este ca temperatura se invaluie si ai pe toate partile aproape aceiasi temperatura.
Mai are o chestie interesanta, subt gratar are ca o pilnie, la inceput o intorc cu baza mica in sus si asa rumenesc carnea pe toate partile, dupa intorc pilnia cu baza mare in sus si temperatura vine din exterior. Circa 25-30 min. e carnea gata.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:15

Ginda.
Poti sa o faci si la cuptor daca nu ai gratar. Acelasi procedeu, bucata mare de carne prajita in ulei sau grasime incins bine bine, aproape sa ia foc. Prajesti carnea pe toate partile bine, circa 30-45 secunde pe fiecare parte. (asa se inchid porii la carne si zeama ramine in interior). Cuptorul sa fie incins la 160-180 grade. Bagi carnea pe gratarul din mijloc 15-20 min. Daca ai un termometru il infingi in carne, si cind ajunge la 50 grade scoti carnea si o invelesti in folie de Aluminiu, o mai lasi 10 min. sa se odihneasca. Dupa care o tai felii de 2 cm grosime ( atentie! farfuriile sa fie bine incinse sa nu se raceasca carnea cind o pui in ele).
Secretul e sa nu dai sare la carne cu mult inainte, pentru ca sarea scoate apa din carne si atunci iese uscata.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:20

Am mai uitat ceva. Carnea trebuie „aranjata“ bine, adica cit se poate de bine, trebuie toata pielita si toate tendoanele date la o parte.
Pentru inceput incearca cu muschii de pe spate, iese ceva senzational....
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:23

Uite cam asa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:25

Sau asa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:41

Muschi de caprior.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:42

Pulpa de caprior.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:43

Muschi de caprior.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:44

Pulpa de mistret uscata nu afumata. Tinuta la uscat 5-6 luni.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:45

Tot uscata, dar de porc domestic.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 07 Dec 2020, 22:47

Gata ca va ajunge. :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde Ghinda pe 08 Dec 2020, 08:33

Am udat tastatura!Mai am o pulpa de tap. Asa ii fac.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 08 Dec 2020, 12:36

Sa nu fii dezamagit daca nu iese din prima. Succesul vine exersind.
P.S. Sa o dezosesi!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde popaliviu pe 08 Dec 2020, 13:24

Eu de când lucrez în bucătărie în Austria, am lucrat numai la plită electrică sau pe gaz. Este foarte ușor de lucrat pentru că temperatura este mereu constantă. Și bucățile mari de carne le termin mereu la cuptor. Dar desigur idealul pentru carne este grătar cu lemne sau cărbuni pentru gustul adevărat de fum. Sau pe gaz în cazul tău mialxx. Din păcate până acum nu am experiență cu carnea de vânat... :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde popaliviu pe 08 Dec 2020, 14:33

#mialxx spune-mi te rog procesul prin care usuci carnea . Dacă nu este un secret bineînțeles :D Nu am făcut niciodată dar îmi place mult de tot.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde dco pe 08 Dec 2020, 19:50

[/quote]
Nu-ti mai bate joc de carne. Incearca sa o faci in bucata de 10-15cm.[/quote]

E chestie de gust ... mie nu-mi place carnea de cerb, in schimb asa cum fac eu iese foarte buna, mananca inclusiv sotia care nu suporta mirosul.
Asa cum zici tu fac pieptul de rata sau gasca, cervide nu ...
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 08 Dec 2020, 22:59

dco scrie:

Nu-ti mai bate joc de carne. Incearca sa o faci in bucata de 10-15cm.[/quote]

E chestie de gust ... mie nu-mi place carnea de cerb, in schimb asa cum fac eu iese foarte buna, mananca inclusiv sotia care nu suporta mirosul.
Asa cum zici tu fac pieptul de rata sau gasca, cervide nu ...[/quote]

Tot respectul.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 08 Dec 2020, 23:02

popaliviu scrie:#mialxx spune-mi te rog procesul prin care usuci carnea . Dacă nu este un secret bineînțeles :D Nu am făcut niciodată dar îmi place mult de tot.


E foarte simplu. Ce e important, rabdare si o pivnita bine aerisita. Trebuie sa circule aerul in camera tot timpul.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde mialxx pe 08 Dec 2020, 23:12

Reteta e simpla. La 1kg carne, 25g sare, 3-4g piper, 10g zahar crud, 1-2 boabe ienupar, 1g cimbru, 1 cuisor.
Condimentele trebuie bine cintarite, nu la ochi. Masezi carnea cu condimentele si o pui la rece 3-4 saptamini. Dupa asta la uscat cel putin 5 luni, depinde de bucata de carne, cu cit mai groasa cu atit mai mult trebuie tinuta.
Carnea trebuie pusa pe un gratar de lemn intrun vas ca-si lasa zeama.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde popaliviu pe 08 Dec 2020, 23:48

Mulțumesc frumos, o adaug la rețete. Din păcate nu o pot pune în practică acum pentru că stau la bloc. Dau o bere dacă ne întâlnim vreodată :D
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde popaliviu pe 09 Dec 2020, 08:52

Credeam că poate merge cumva uscată la frigider.. :lol:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde Skyler pe 10 Dec 2020, 15:45

@popaliviu:
Aveti cumva o reteta si pentru burta aia de porc? :)

Am tot mancat asa ceva in Munchen si nu imi iese deloc ca acolo.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Gratar cu capac. Outdoorchef.

Mesajde popaliviu pe 10 Dec 2020, 23:02

Eu o fac în felul următor: crestez șoricul în pătrățele mici, nu foarte adânc, nici prea la suprafață că se lipește, iar când se rumenește (înflorește șoricul la final) nu mai poți să tai frumos. După, condimente: sare, piper, usturoi și semințe de chimen, cam asta se folosește de obicei la Schweinebraten( ceafă de porc la cuptor) și se prăjește la foc tare întâi partea cu șoric, până are o culoare frumoasă, apoi cealaltă parte la fel. După se bagă la cuptor, câteva minute cu abur, 10 minute la 100°C, apoi la 150-160°, cam 1 - 1,5 ore, în funcție de cât de groasă este burta. Și când se termină de gătit, se ridică temperatura la 220°-230°C cam vreo 10-15 minute până înflorește șoriciul. Sau se poate sări partea cu prăjitul de la început, că oricum capătă crustă la final. Cine nu are cuptor cu abur, poate ori să fiarbă burta într-o cratiță cu apă, ori în cuptorul normal să bage un vas cu apă. În cazul fierberii în apă, condimentele se pun după ce este scoasă burta din apă. Iar timpul de gătire este relativ, pentru că unii o vor mai sfărâmicioasă, alții mai tare ca și consistență. Poți să o ții 4-5 ore la 110-130°C, de ți se fărâmă în gură, vorba aia :))
Eu când fac așa ceva, de carne nu mă ating, mănânc doar șoricul, este ceva..... =p~
Ca garnitură tradițională aici, este Semmelknödel, ca un fel de perișoare din pâine uscată și varză acră sau salată de varză. Și bineînțeles sosul care se face din arsura care rămâne în tavă, plus călirea de legume...Sosul bun este mai complicat, un sos bun durează de obicei o jumătate de zi. :D
Cine vrea să facă " popcorn" din șoric de porc, fierbe șoricul până aproape se topește, când devine aproape o gelatină, apoi se usucă. Când este uscat bine se prăjește în baie de ulei.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Următorul

Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate