Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:58

Ordine cumparare arme

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Ordine cumparare arme

Mesajde Skyler pe 21 Dec 2020, 16:41

Buna ziua, dragi colegi,

In timp ce astept eliberaea permisului de vanatoare, incerc sa ma hotarasc ce anume sa imi cumpar. Am citit foarte mult pe acest forum, mi s-au clarificat multe intrebari, insa tot nu sunt complet hotarat. Bugetul meu initial e de aproximativ 10.000 de lei. La noi in zona sunt cote de recolta pentru rata mica, rata mare, fazan, iepure, vulpe, mistret, caprior, cerb si capra neagra. La cerb si capra neagra ma gandesc sa nu ma avant chiar din primul an, pentru ca nu sunt chiar ieftine si mai bine ies de mai multe ori la altceva, dar eventual o sa ajung si la ele, deci e clar ca am nevoie atat de lisa cat si de ghintuita. Acum, dilema mea e cu ce sa incep? Eu initial ma gandisem sa iau un bock (nu vreau semiautomata, un bock imi place mai mult si cred ca e si mai placut de tras cu el), probabil Beretta 686 Silver Pidgeon in 12/76/71, cu care sa merg atat la fazan cat si la mistret pentru o vreme, pana mai strang bani, apoi sa iau si o carabina in 30.06.

Am ales cal. 12 si 30.06 pentru ca e cel mai probabil sa gasesc munitie pentru ele fara sa ies din judet.

Din cei cu care am mers pana acum la vanatoare la mistret, toti au venit cu carabina, nimeni cu lisa cu unic si asta m-a facut sa ma intreb daca nu ar trebui, in cazul asta, sa iau prima oara carabina, sau, de ce nu, sa ma orientez catre unele mai ieftine si sa le iau pe ambele inainte de urmatorul sezon de vanatoare (e cam clar ca nu o sa mai prind nimic din acesta pana imi iau eu arma). Trebuie sa iau in calcul si optica, pentru care nu m-as arunca sa dau mai mult de 2000 de lei momentan.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde Sly_Fox pe 21 Dec 2020, 22:28

Cu bugetul disponibil ai putea achiziționa atât lisă cât și ghintuită. Doar că este păcat să te grăbești.
Orientează-te către un bock bun, dacă ești pro bock-uri, Beretta Silver Pigeon fiind o alegere excelentă. Apoi vezi ce și cum în privința unei carabine, la timpul potrivit o alegi și pe aceasta.
Optica este un capitol separat, la fel de important precum alegerea carabinei, poate chiar mai important, fiind așadar vorba despre trei pași: lisa, ghintuita, apoi optica.
Eu așa aș face ca începător. De fapt așa am și făcut pe vremuri când am devenit vănător, opțiunile fiind însă pe atunci mult mai restrânse decât în prezent.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde popaliviu pe 22 Dec 2020, 08:22

Sau îți iei mixtă și le ai pe amândouă :)
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde ravenstein pe 22 Dec 2020, 10:20

Sfatul meu personal :
Mergi cu Bock-ul primul an, trage niste focuri, da-ti seama de anumite lucruri, si pe urma anul 2 si 3 ia si carabina.
Nu zic ca nu e ok sa le ai pe ambele din prima, dar procesul si bucuria cand o sa iei carabina mi se pare ca nu-l traiesti.

Eu am vanat 2-3 sezoane cu lisa, si acuma astept sa imi ridic si carabina.
Important e sa faci cum simti tu. :D La cat mai multe vanatori frumoase.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde Skyler pe 22 Dec 2020, 11:49

Multumesc tuturor pentru sfaturi, atunci o sa merg cu inima impacata sa iau Beretta, pentru ca eu de fapt pe aia mi-o doresc :D . La mixta nu m-as baga pentru ca nu imi permite sa repet focul prea rapid si ma indoiesc ca ma pricep eu sa nimeresc din prima.

Catare plina!
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde pipabh pe 22 Dec 2020, 14:25

Parerea mea la achizitia de arme este sa-ti cumperi cea mai scumpa arma noua care ti-o permiti si care ti se potriveste!
Cu bugetul care il ai trebuie sa iei arma care se potriveste la vanatoarea practicata!
Daca vanezi 100% vanat mare : mistret, cerb, caprior, combatere .... atunci ar trebui sa te orientezi catre o carabina in zona de pret de 1000E , Browning X bolt, Tikka... si de cealalta mie de euro sa te orientezi catre o optica buna. In zona asta de pret ordinea mea ar fi: Leupold, Leupold, si restul, Delta , Minox, Meopta.....
Daca vrei sa vanezi si , si adica si vanat mare si vant mic cu par si pene atunci da, o arma lisa e potriveala de 100%. In zona aceea de pret ai de unde alege: Browning 525, 725, Fabarm Elos, Beretta SP1 , Verney Carron etc etc. Atentie ca armele lise produse acum nu sunt produse sa traga 100% perfect unicul , sunt studiate si iar studiate pentru a duce snopul de alice catre tinta cat mai "perfect" De aceea trebuie gasit unicul care se potriveste cu arma!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde Mulen Ruj pe 23 Dec 2020, 09:37

Skyler scrie:Multumesc tuturor pentru sfaturi, atunci o sa merg cu inima impacata sa iau Beretta, pentru ca eu de fapt pe aia mi-o doresc :D . La mixta nu m-as baga pentru ca nu imi permite sa repet focul prea rapid si ma indoiesc ca ma pricep eu sa nimeresc din prima.

Catare plina!

Prima mea pusca a fost o 30.06 cu repetitie mostenita de la taica-meu. Nu putine priviri piezise mi-au fost aruncate de vanatorii batrani si pina au prins incredere am primit mereu cele mai indepartate si mai inchise posturi la goane :lol: Beretta 686 pe care mi-am luat-o dupa o vreme mi-e mai draga, probabil pentru ca am un poligon de talere in apropiere si munitia e ieftina. Sfatul meu e sa iti cumperi Silver Pigeon-ul daca oricum ti-l doresti si vreo cateva cutii de cartuse si apoi sa exersezi! Daca cumva nu iti place o poti vinde repede si fara mari pierderi.
Mulen Ruj
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Dec 2020, 06:40

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde Clujeanul pe 23 Dec 2020, 17:22

Vezi Fabarm. Dac-ai stii...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ordine cumparare arme

Mesajde Skyler pe 14 Mar 2021, 17:06

Ieri am intrat si eu in posesia primei mele arme, Beretta 686 Silver Pigeon I, luata de la Amis Instinct. E superba, mai usoara decat ma asteptam, imi place la nebunie. Multumesc pentru sfaturi :ymhug:

Foarte buna experienta cu cei de la Amis, nu imi mai venea sa plec de la ei din magazin :lol:
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate