Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:41

Prezentare Selaru N.

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde zforis pe 06 Ian 2021, 08:59

Corect, ministerul e vinovat. Trebuia sa faca din pix, fara sa consulte vanatorii si ornitologii.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 06 Ian 2021, 09:29

Doar presupui ca ministerul nu a avut situatiile pregatite.
Doar presupui ca era datoria AGVPS ului sa faca evaluarile.
Faci multe presupuneri fara sa ai un suport pentru ele si asta nu ajuta.
Daca mai si crezi ce spui ... e si mai grav...
Eu cred/sper doar, ca nu faci decat sa-ti versi nervii.
PS: stii cine este administratorul fondului cinegentic?
PPS: stii ce este AGVPS?
PPPS: stii ca aproximativ 50% dintre vanatori nu sunt afiliati AGVPS, implicit 50% dintre fonduri nu apartin asociatiilor afiliate AGVPS? Si daca da, pentru ei cine face aceste evaluari?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde zforis pe 06 Ian 2021, 19:31

ventura scrie:Doar presupui ca ministerul nu a avut situatiile pregatite.
Doar presupui ca era datoria AGVPS ului sa faca evaluarile.
Faci multe presupuneri fara sa ai un suport pentru ele si asta nu ajuta.
Daca mai si crezi ce spui ... e si mai grav...
Eu cred/sper doar, ca nu faci decat sa-ti versi nervii.
PS: stii cine este administratorul fondului cinegentic? -
PPS: stii ce este AGVPS?
PPPS: stii ca aproximativ 50% dintre vanatori nu sunt afiliati AGVPS, implicit 50% dintre fonduri nu apartin asociatiilor afiliate AGVPS? Si daca da, pentru ei cine face aceste evaluari?


Multe presupuneri?! Care presupuneri? In fine. AGVPS-ul fiind afiliata FACE, nu ar fi trebuit sa notifice (macar) ministrul sa trimita rapoartele alea ? Nu, asa-i? Nu avea rost.
(Statut: Art. 3 – A.G.V.P.S. din România este afiliată la Federaţia Asociaţiilor de Vânători şi Conservare a
Faunei Cinegetice din Uniunea Europeană (F.A.C.E.) şi la alte organisme internaţionale în profil. )

AGVPS-ul ar fi trebuit sa faca recomandari legislative corecte in cea ce priveste cota de recolta la pasari migratoare. (Statut: Art 4. (1) (q) formularea de propuneri legislative ori de îmbunătăţire a iniţiativelor legislative promovate de cei în drept;).

La care fond cinegetic te referi? Sau te referi la fondul cinegetic national? Daca da, atunci stiu!
Da, am citit de mai multe ori pagina www.agvps.ro, citesc periodic, ca sa aflu noutatile, comunicatele, etc. Sait in stil vechi, una dintre marele realizari AGVPS in ultimii 30 de ani.

Nu, nu stiam, si nici nu cred ca aprox. 50% sunt neafiliati, dar aceasta informatie se poate verifica cu usurinta, lista asociatilor de vanatoare este publica.

Da-mi voie sa cred ce vreau eu, si daca iti place, poti judeca in continuare, cat de grav este daca cumva cred ce scriu.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 06 Ian 2021, 20:43

Ministerul trebuia sa strângă date și sa trimita.
De ce nu i-ai notificat tu, sau RomSilva, sau FCIR, sau asociațiile private neafiliate?
Faptul ca AGVPS este afiliată Face, nu are relevanță.
În cel mai rău caz, Face ar fi trebuit sa notifice Ministerul.
Referitor la inițiativele legislative, s-au făcut multe, dar puține au fost cele care au trecut în forma propusa.
Indiferent ca-i național sau "regional/zonal", fondul cinegetic are un singur administrator.
Și da, sub 50% dintre vânători sunt afiliati și peste 50% fintre fonduri sunt neafiliate.
Ei/ele nu poarta nicio răspundere?

Ps: eu îți dau voie sa crezi ce vrei, și e normal ca fiecare sa aibă propria credință, dar când faci afirmații bazate pe presupuneri, mai ales când sunt greșite, nu pot sa nu intervin.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 21 Ian 2021, 23:00

zforis scrie:
ventura scrie:Doar presupui ca ministerul nu a avut situatiile pregatite.
Doar presupui ca era datoria AGVPS ului sa faca evaluarile.
Faci multe presupuneri fara sa ai un suport pentru ele si asta nu ajuta.
Daca mai si crezi ce spui ... e si mai grav...
Eu cred/sper doar, ca nu faci decat sa-ti versi nervii.
PS: stii cine este administratorul fondului cinegentic? -
PPS: stii ce este AGVPS?
PPPS: stii ca aproximativ 50% dintre vanatori nu sunt afiliati AGVPS, implicit 50% dintre fonduri nu apartin asociatiilor afiliate AGVPS? Si daca da, pentru ei cine face aceste evaluari?


Multe presupuneri?! Care presupuneri? In fine. AGVPS-ul fiind afiliata FACE, nu ar fi trebuit sa notifice (macar) ministrul sa trimita rapoartele alea ? Nu, asa-i? Nu avea rost.
(Statut: Art. 3 – A.G.V.P.S. din România este afiliată la Federaţia Asociaţiilor de Vânători şi Conservare a
Faunei Cinegetice din Uniunea Europeană (F.A.C.E.) şi la alte organisme internaţionale în profil. )

AGVPS-ul ar fi trebuit sa faca recomandari legislative corecte in cea ce priveste cota de recolta la pasari migratoare. (Statut: Art 4. (1) (q) formularea de propuneri legislative ori de îmbunătăţire a iniţiativelor legislative promovate de cei în drept;).

La care fond cinegetic te referi? Sau te referi la fondul cinegetic national? Daca da, atunci stiu!
Da, am citit de mai multe ori pagina http://www.agvps.ro, citesc periodic, ca sa aflu noutatile, comunicatele, etc. Sait in stil vechi, una dintre marele realizari AGVPS in ultimii 30 de ani.

Nu, nu stiam, si nici nu cred ca aprox. 50% sunt neafiliati, dar aceasta informatie se poate verifica cu usurinta, lista asociatilor de vanatoare este publica.

Da-mi voie sa cred ce vreau eu, si daca iti place, poti judeca in continuare, cat de grav este daca cumva cred ce scriu.


Chiar am aflat o chestie foarte interesanta.
AGVPS are, prin asociațiile afiliate, 792 de fonduri de vânătoare.
Asociațiile "private" au 1051 fonduri de vânătoare.
Restul sunt la RNP, facultăți, colegii, societăți comerciale.
Totalul este de 2152 fonduri de vânătoare.
Asta înseamnă că AGVPS are cam 30% din total, iar "privații" cam 50%.
Poate în directia lor trebuie sa privim, mai ales ca sunt reprezentați de vreo 2 federații. Și-au desemnat inclusiv un reprezentant în Consiliul Național de vânătoare.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde Clujeanul pe 22 Ian 2021, 06:31

Și AGVPS are scuza că se preface că reprezintă interesele pentru doar 30% din fondurile de vânătoare?
Ceva de genul, așa vă trebuie dacă v-ați desprins de AGVPS.
Apare ideea că dacă nu există consens între AGVPS și restul de 20% (RNP, facultăți, colegii, societăți comerciale), dintr-o prostie generală ajung să sufere mult mai mulți dușmani decât prieteni ai AGVPS. Nașpa treabă.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde tehărău pe 22 Ian 2021, 08:24

ventura scrie:
Chiar am aflat o chestie foarte interesanta.
AGVPS are, prin asociațiile afiliate, 792 de fonduri de vânătoare.
Asociațiile "private" au 1051 fonduri de vânătoare.
Restul sunt la RNP, facultăți, colegii, societăți comerciale.
Totalul este de 2152 fonduri de vânătoare.
Asta înseamnă că AGVPS are cam 30% din total, iar "privații" cam 50%.
Poate în directia lor trebuie sa privim, mai ales ca sunt reprezentați de vreo 2 federații. Și-au desemnat inclusiv un reprezentant în Consiliul Național de vânătoare.


Ăsta-i știrea anului! Nu știu de ce nu a fost transmisă de cei ce ar fi putut avea aceste date pana acum!?! Dezinteres sau omisiune interesată?
Bogdane, pune-o te rog și la topicurile dedicate asociațiilor. Dacă o vedem cât mai mulți, poate începem sa ne înțelegem între noi.
Impresia ca cineva are puterea absoluta și ca nu vrea sa o folosească în interesul general a fost principalul factor generator de conflicte de idei în mediul vânătoresc.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde the_mav pe 22 Ian 2021, 09:40

ventura scrie:Chiar am aflat o chestie foarte interesanta.
AGVPS are, prin asociațiile afiliate, 792 de fonduri de vânătoare.
Asociațiile "private" au 1051 fonduri de vânătoare.
Restul sunt la RNP, facultăți, colegii, societăți comerciale.
Totalul este de 2152 fonduri de vânătoare.
Asta înseamnă că AGVPS are cam 30% din total, iar "privații" cam 50%.
Poate în directia lor trebuie sa privim, mai ales ca sunt reprezentați de vreo 2 federații. Și-au desemnat inclusiv un reprezentant în Consiliul Național de vânătoare.

Pentru ca discutam de reprezentare, sa intelegem ca TOATE cele 1051 fonduri de vanatoare de la "privati" apartin de asociatii NEAFILIATE la AGV? :?: :!: :?: :?:
Ca sa nu pierdem subiectul in cauza, adica reprezentativitatea asociatiilor afiliate la AGV.
Daca tot exista aceste date, hai sa vedem si % din suprafata (nu doar numar bucati fonduri) este afiliata AGV si cat nu este afiliata AGV - tot din perspectiva reprezentativitatii.
Adica sa avem imaginea completa, nu partiala, pentru a nu lasa loc interpretarilor.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde laurul pe 22 Ian 2021, 10:19

the_mav scrie:
ventura scrie:Chiar am aflat o chestie foarte interesanta.
AGVPS are, prin asociațiile afiliate, 79
Totalul este de 2152 fonduri de vânătoare.
Asta înseamnă că AGVPS are cam 30% din total, iar "privații" cam 50%.

Pentru ca discutam de reprezentare, sa intelegem ca TOATE cele 1051 fonduri de vanatoare de la "privati" apartin de asociatii NEAFILIATE la AGV? :?: :!: :?: :?:
Ca sa nu pierdem subiectul in cauza, adica reprezentativitatea asociatiilor afiliate la AGV.
Daca tot exista aceste date, hai sa vedem si % din suprafata (nu doar numar bucati fonduri) este afiliata AGV si cat nu este afiliata AGV - tot din perspectiva reprezentativitatii.
Adica sa avem imaginea completa, nu partiala, pentru a nu lasa loc interpretarilor.

+1 :-bd
Si sa spunem procentele mai cu acuratete... 37%, 49%, 14%....
Daca adaugam si procentele "privatilor" afiliati la cele ale AJVPS urilor si le scadem pe cele ale AJVPS neafiliate, de abia atunci o sa avem imaginea completa si corectă.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 22 Ian 2021, 10:29

the_mav scrie:Pentru ca discutam de reprezentare, sa intelegem ca TOATE cele 1051 fonduri de vanatoare de la "privati" apartin de asociatii NEAFILIATE la AGV? :?: :!: :?: :?:
Ca sa nu pierdem subiectul in cauza, adica reprezentativitatea asociatiilor afiliate la AGV.
Daca tot exista aceste date, hai sa vedem si % din suprafata (nu doar numar bucati fonduri) este afiliata AGV si cat nu este afiliata AGV - tot din perspectiva reprezentativitatii.
Adica sa avem imaginea completa, nu partiala, pentru a nu lasa loc interpretarilor.


Da.1051 fonduri ale asociatiilor neafiliate.
Mi-ar placea sa aflu si suprafetele alocate, dar si numarul de vanatori pe care le au cei mai importanti pioni.
O sa incerc sa aflu si bineinteles ca le voi posta.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde tehărău pe 22 Ian 2021, 12:42

Ne-a luat valul și poluam topicul de prezentare. Bogdan a mutat discuția la AGVPS. Propun sa luați postările ce au legătură cu AG și sa le mutați (și) acolo, apoi sa continuam numai acolo.
Multumesc!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde biriuck pe 22 Ian 2021, 17:53

Selaru N. scrie:Domnilor forumiști,
Găsesc sugestia anonimului @Yoghi, de a vă lăsa în pace, binevenită pentru mine și benefică pentru cei asemenea lui. Nu pentru toți forumiștii și vizitatorii forumului, care cu certitudine doresc și alte informații, opinii și sugestii corecte în legătură cu problemele AGVPS, urmărite de conducerea acesteia în interes comun, precum și alte aprecieri la adresa celor ce au reușit să mențină vânătoarea pentru tot românul, în condiții incomparabil mai favorabile , inclusiv din punct de vedere financiar, decât în multe alte țări din Europa.
[...]
N. Șelaru


Eu am inteles de aici ca dl Selaru si-a luat ramas bun si nu mai doreste sa continue pe acest forum. Consider ca topicul poate fi inchis
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate