Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:00

Instalare montura si luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Instalare montura si luneta

Mesajde BOGDAN M pe 08 Oct 2020, 16:17

Salutare tuturor,
Vreau sa montez pe o carabina BAR o montura NOMAD si o luneta. Am facut rost si de o surubelnita dinamometrica Wheeler si nu stiu ce forta a trebuie sa strang suruburile . Am facut rost de blocator de filet LOCTITE 243 si nu stiu daca e cel mai bun am fost sfatuit de uni prieteni sa pun si poxipol intre baza si arma.
Cu ce putere trebuie stranse suruburile la baza si respectiv la inele ?
BOGDAN M
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Iul 2014, 09:24

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Andrei28 pe 08 Oct 2020, 17:18

Eu n am pus nimica între baza și arma nici loctite nici poxipol.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde laurul pe 08 Oct 2020, 19:01

Maxim loctite la suruburi.
Uita de poxipol si alte minuni, e doar o tiganie...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Croco pe 08 Oct 2020, 21:48

BOGDAN M scrie:Salutare tuturor,
Vreau sa montez pe o carabina BAR o montura NOMAD si o luneta. Am facut rost si de o surubelnita dinamometrica Wheeler si nu stiu ce forta a trebuie sa strang suruburile . Am facut rost de blocator de filet LOCTITE 243 si nu stiu daca e cel mai bun am fost sfatuit de uni prieteni sa pun si poxipol intre baza si arma.
Cu ce putere trebuie stranse suruburile la baza si respectiv la inele ?


Spune-le prietenilor sa-si bage undeva poxipolul sau alte rasini epoxidice! S-a dovedit stiintific ca nu o sa-i mai treaca!
Alu-alu 2Nm
Fe-fe 3Nm
Alu -fe 2Nm
Pentru baza se poate merge pana la 5Nm.
In caz ca nu ai recomandarile producatorului!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Ghinda pe 09 Oct 2020, 07:33

O picatura de loctite pe suruburi la inele. Dar atentie! Sunt mai multe tipuri de loctite. Este unul care la desfacere, tragi brusc de cheie, se rupe. Celelalte doar cu flex sau nu fixeaza bine.
Intre baze si teava sa nu te puna pacatul sa bagi ceva! Parca era ceva cu bagat undeva poxipolul! Cumpara si pentru mine un tub, cu aceeasi destinatie!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde laurul pe 09 Oct 2020, 08:06

Loctite 243 e bun.
Semipermanent.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Ghinda pe 09 Oct 2020, 09:33

Asa ceva. Nu mai retin, am montat luneta prin 2005.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde yoghi pe 09 Oct 2020, 09:37

Croco scrie:!
Alu-alu 2Nm
Fe-fe 3Nm
Alu -fe 2Nm
Pentru baza se poate merge pana la 5Nm.
...ui!


Ce inseamna Aluminiu_Aluminiu
Filet de aluminiu si surub de aluminiu?
Asa sarac esti ? Nu poti.sa cumperi suruburi de metal? :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde proteam pe 09 Oct 2020, 10:24

Eu am degresat doar gaurile cu dilunatul de oja din dotarea nevestei si le-am strans bine. Nu s-au miscat din 2005 folosite pe 30-06.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde laurul pe 09 Oct 2020, 11:32

proteam scrie:Eu am degresat doar gaurile cu dilunatul de oja din dotarea nevestei si le-am strans bine. Nu s-au miscat din 2005 folosite pe 30-06.

Si eu fac la fel.
Diluantul muierii merge ca solutie urgenta dar nu e ce trebuie.
Acetona ptr unghii contine nush ce uleiuri care fac bine la gheruţe.
Spray de frane e sfant...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Andrei28 pe 09 Oct 2020, 13:06

Bazele nomad care îți vin cu browningu’ îs făcute de Dentler poate scrie pe site la ei.Am văzut pe YouTube un “deștept” de armurier care le monta și punea poxipol sau ce naiba între carcasa și baza și mai punea și loctite.Ii o prostie sa faci așa ceva la o eventuala demontare numa cu lampa mai dai jos baza aia știe Ghinda ce zice.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 09 Oct 2020, 22:35

BAR e pacatoasa! Nu-i ca alte arme. BAR, Maral, BLR folosesc o carcasa de aliaj usor, subtire tare in coaja. Nu rezista filet dat in ea. Asa ca in gauri sint plantate un fel de piulite de otel, bagate din interior catre exterior si intepenite acolo foarte discret.
Prima data stau la locul lor ca sa strangi suruburile. Dupa demontarea unui sistem cam pleaca la plimbare. Cu atat mai frecvent cu cat ai strans mai tare suruburile sau ai pus ceva lipicios pe ele.

Pe de alta parte, chestia cu degresatul tine exact pana la prima curatare a armei. Oricat de mica ar fi picatura de ulei pusa in maruntaiele armei, ea se va insinua perfid fix pe spirele filetelor ... optica mai grea, focuri mai multe, suruburi slabite si bazele incep sa salte, preponderent de partea din fata.

Rasinile lipicioase nu sint chiar atat de rezistente in timp. Pelicula mai crapa, devine sfaramicioasa, nu fixeaza pe veci.
In schimb realizeaza armonizarea, suprapunerea perfecta a celor 2 suprafete ... chestie pe care vorbitorii de engleza o numesc "bedding" si o practica pe scara foarte larga. Merge si fara ca azi suprafetele sint mult mai corect lucrate, da-i si mai bine cu ... cu conditia s-o faca unul care se pricepe. Esential este sa nu-ti intre rasina in gaurile suruburilor, sa stai la distanta de ele, sa le protejezi.

Se pot folosi substante "nepermanente", mai usor de demontat daca-ti trece prin cap.
Loctite e bun pe suruburi daca si suruburile sint bune, adica daca santurile lor se intrepatrund cat mai perfect. Daca spatiile ce trebuie umplute sint mai mari decat o foita de ceapa n-o sa asigure rezistenta suplimentara la desfiletarea "spontana".
Si arma si baza ce vrei s-o montezi sint de buna calitate si n-ar trebui sa puna probleme nici la montare, nici in timp.
Cred ca 3-3,5 Nm ajung si nu strica.

Mai usor de gasit decat Loctite este UHU ... mai in toate rafturile de supermarket este prezent. Este un fel de prenandez care (cica) lipeste metale. Eu ma impac bine cu el si mai pun chiar si la baze, nu numai la suruburi. Se aplica usor si repede, nu blocheaza suruburi definitiv si nici macar bazele lipite de arma nu stau acolo daca vrei sa le demontezi, chiar daca au fost unse pe toata lungimea cu "lipiciul" asta.

Nu cred ca e obligatoriu. Daca faci montajul o singura data si bine din prima incercare e suficient metal pe metal strans corect, progresiv, pe sarite/rotatie, cum vrei tu ... adica strangi intai suruburile din mijloc, apoi pe cele din margini, in etape, cu 1 Nm toate, 2 Nm toate, 3 Nm toate, eventual 3,5.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde BOGDAN M pe 08 Ian 2021, 10:02

PS: violiv ma poti ajuta cu un sfat la ce distanta a trebui sa reglez o luneta 2,5-10x50Hawke pe 30 06 Bar
BOGDAN M
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Iul 2014, 09:24

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 08 Ian 2021, 19:18

Clasic: 100 m, cu 2-3 cm deasupra punctului ochit. Vei fi cam "ata" pana la 150 m si "o palma" sub la 200.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde stefanstnc pe 05 Feb 2021, 09:47

Buna ziua,

Am zis sa nu mai deschid alt topic si sa postez aici.
Am reusit sa achizitionez o luneta Leupold VX5 1-5x24 noua cu inele fixe Leupold PRW2 30mm joase, cum a sosit coletul am fost dornic sa l ansamblez sa vad cum imi vine si am costatat ca suporti sunt prea josi si imi atinge inchizatorul de luneta. O sa atasez si poze pentru a fi mai concludent.

Apelez la cei cu experienta si la posesori de carabina Savage Axis sa ma indrume ce inele sa folosesc: medii sau inalte?

Multumesc
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 05 Feb 2021, 20:56

Vinde Axis si ia o arma pe masura lunetei.

Axis are aceasta problema: manerul se ridica sus de tot, ca la vechile Mauser. Daca pui o luneta moderna, cu lentila ocular mare si ocularul gros iti trebuie inele inalte ca sa nu.loveasca manerul in ocular.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde stefanstnc pe 06 Feb 2021, 07:20

violiv scrie:Vinde Axis si ia o arma pe masura lunetei.

Axis are aceasta problema: manerul se ridica sus de tot, ca la vechile Mauser. Daca pui o luneta moderna, cu lentila ocular mare si ocularul gros iti trebuie inele inalte ca sa nu.loveasca manerul in ocular.


Multumesc pentru raspuns, pana voi vinde arma, o sa iau inele inalte. Acum mai itreb daca bazele sunt ok? sunt cele cu care a venit arma echipata + luneta Weaver Kaspa 3-9×40.
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 06 Feb 2021, 17:02

La fel de OK ca si inelele cu care vine arma ... costa 5-7 $ perechea de baze. Cat dai, atat face.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde stefanstnc pe 08 Feb 2021, 07:56

violiv scrie:La fel de OK ca si inelele cu care vine arma ... costa 5-7 $ perechea de baze. Cat dai, atat face.


Buna dimineata,
Acum e pacat de luneta si de inele sa nu pun o sina buna. Va rog sa mi recomandati o sina buna pentru ansamblu arma luneta. Inelele joase le schimb cu cele inalte.
Multumesc
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2021, 08:33

A' lu' Picatinny!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde stefanstnc pe 12 Feb 2021, 07:38

Ghinda scrie:A' lu' Picatinny!


Buna dimineata,

Am reusit sa gasesc sina la domnul Radu si am montat o provizoriu, acum atasez poze cu montura si astept sfaturile voastre pentru a definitiva. Credeti ca acuma mai este necesar sa inlocuiesc inelele cu unele mai inalte?


Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde ventura pe 12 Feb 2021, 08:50

Nu sunt foarte explicite pozele...
Din ce vad eu, cred ca luneta este montata prea in fata.
O sa trebuiasca sa-ti pui prelungitor la gat ca sa poti vedea bine prin ea.
O alta problema, pare intradevar, inaltimea ineleleor, dar care se poate rezolva miscand luneta spre ochiul tragatorului.
Posibil sa ma insel, dar niste poze putin mai elocvente ar fi bine venite.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde yoghi pe 12 Feb 2021, 14:24

Scoate luneta cu inele cu tot si muta tot asamblul mai spre inapoi.inelul din spate sa fie pe scrisul sinei.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 12 Feb 2021, 20:35

Inaltimea e OK. Nu atinge manerul acum, nu va atinge nici daca o pui un pic mai in spate.
Nu chiar cu inelul din spate in dreptul scrisului de pe arma ... ca Leupold are distanta pupilara mare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde ventura pe 13 Feb 2021, 08:42

Într-adevăr, nu atinge inelul, însă este posibil, ca la manevrare, mana sa atingă ansamblul inel-luneta.
De asta am spus ca nu sunt foarte elocvente pozele.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde stefanstnc pe 19 Feb 2021, 17:29

Buna seara,

Am repozitionat luneta si inelele si am atasat alte fotografii, astept sfaturile voastre pentru a definitiva lucrarea.
Mentionez ca nu am strans ansamblul.

Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Ghinda pe 20 Feb 2021, 14:12

Distanta cca 8 cm intre lentila si ochi cam ar trebui. Cu ea nestransa epolari sa vezi cercul perfect, cat de cat, far sa lungesti gatul sau sa te dai inapoi. Acolo o strangi, regleezi etc. Pozele nu sunt relevante sa iti spunem este bine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 20 Feb 2021, 14:31

8 cm era acu' 10 ani. Azi vorbim de 10-11. Si Leupold are din plin.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 20 Feb 2021, 14:47

Mie imi pare OK.
Acu' urmeaza partea cea mai nasoala - sa strangi capacele la inele in asa fel incat luneta sa ramana perfect in plan. Rahaturile astea de inele cu capac 2/3 au prostul obicei de a trage luneta dupa ele atunci cand strangi. Maxim un sfert de tura de surub pe fiecare laterala, la o singura pereche de suruburi opuse, pana cand fixeaza cat de cat luneta, apoi strangi total.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde yoghi pe 20 Feb 2021, 23:52

Eu intreb altceva.
Arma nu o reglezi ,luneta de fapt?
Cand ajungi in poligon zii lui nenea instructoruu sa aseze putin si luneta si...ai rezolvat problemele.

Sau te vei intreba si noaptea si cand ajungi in teren daca e bine asezata luneta.

Dar vei avea o scuza daca ratezi mistretul cucoltii de argint.Poti da vina pe reglaj :lol: .

Bafta bre!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori

Publicitate